Správna starostlivosť o orchidey – najdôležitejšie tipy na starostlivosť o exotické krásky

Nie je vôbec prekvapujúce, že orchidey patria medzi najkrajšie a najobľúbenejšie izbové rastliny na svete. Zabodujú nádhernými kvetmi a jemnými farbami a stanú sa zvláštnym pútavým pútačom v každej miestnosti, bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Orchidey majú exotický nádych a sú perfektné ako dekorácie na stôl, tak aj ako dekorácia miestnosti. Tieto kvety skrátka vyzerajú skvele kdekoľvek a ľahko upútajú pozornosť každého. Nesmieme však zabúdať, že za touto exotickou krásou je veľa starostlivosti o orchidey. Orchidey majú v skutočnosti povesť ťažko pestovateľných izbových rastlín. A to je asi pravda! Na to, aby ste naozaj dobre prosperovali, potrebujete špeciálnu zmes hrncov a určité množstvo závlahovej vody. Aby ste mohli dlhšie obdivovať nádheru ich kvetov vo vlastných štyroch stenách, chceme vám dnes ukázať, ako sa o krásne orchidey môžete správne starať. Tu sú najdôležitejšie tipy na najlepšiu starostlivosť o orchidey.

 Chcete sa dozvedieť, ako sa správne starať o svoje orchidey??

Starostlivosť o orchidey správne štyri orchidey kvetináče na južnom okne krásne oko-lov nádherné kvety rôznych farieb

Orchidey sú krásne, ale veľmi náročné izbové rastliny

Napriek tomu, že sú orchidey veľmi obľúbené ako izbové rastliny, kladú na svojich majiteľov vysoké nároky. Iba tí, ktorí sa o tieto exotické druhy poriadne starajú, sa môžu tešiť na ich krásne kvety v jemných farbách. Väčšina orchideí sú tropické rastliny, ale to neznamená, že potrebujú vlhkosť dažďového pralesa, aby sa vám doma darilo.

Atmosféra suchej miestnosti však pre vás môže byť výzvou pri starostlivosti o orchidey. Orchidey môžu mať iné potreby ako väčšina vašich rastlín, ale ak zvládnete základy starostlivosti o ne, môžu to byť aj izbové rastliny s jednoduchou starostlivosťou. Jedna vec je istá – vo svojej prítomnosti sú úplne jedineční. Tiež vám veľmi pekne ďakujú za vašu snahu. Ak ste nikdy neskúsili pestovať orchideu doma, potom je čas to urobiť.

Vďaka nasledujúcim tipom na správnu starostlivosť o orchidey budete môcť tieto exotické izbové rastliny vidieť pred očami každý deň.

 Rodina orchideí pochádza z tropických a subtropických oblastí sveta.

Orchidey sa správne starajú o krásne kvety vo fialových a bielych dvoch kvetináčoch na slnečnom mieste neďaleko okna

 Jedná sa o trvalé izbové rastliny s krásnymi kvetmi.

Starostlivosť o orchidey správne trvalka krásne ružové kvety dekorácia stolu zlatý kvetináč

Správna starostlivosť o orchidey: čo tieto kvety potrebujú, aby mohli nádherne prosperovať?

Botanici poznajú obrovské množstvo druhov orchideí. Celosvetovo ich hovorí o približne 30 000. Jedná sa o trvalé rastliny, ktoré s náležitou starostlivosťou predvádzajú svoje nádherné kvety po celý rok. Najpopulárnejším druhom orchideí je pravdepodobne phalaenopsis alebo v nemčine známy ako orchidea mole. Je to tiež najpredávanejšia črepníková rastlina v Európe. Tento druh orchideí je tiež pomerne nenáročný na starostlivosť a kvitne sám o sebe. To však neplatí pre všetky druhy orchideí. Aby ste sa však o orchidey správne starali, musíte si uvedomiť niekoľko vecí. Uviedli sme pre vás zoznam najdôležitejších vecí o správnej starostlivosti o orchidey:

Pri správnej starostlivosti o orchidey budete túto eleganciu a exotiku vo svojom dome obdivovať každý deň.

Starostlivosť o orchidey správne krásne biele kvety v tmavo hnedom kvetináči ako dekorácia stola púta pozornosť

 1) Poloha, kvetináč a substrát:  

Vyberte si pre Phalaenopsis doma slnečné miesto, ale kde v lete slnko priamo nesvieti. Krásny kvet neznesie silné slnečné svetlo. V zime ho môžete dať na južne orientované okno, kde sa určite bude cítiť ako doma. Mierna izbová teplota je pre orchidey veľmi príjemná, napríklad okolo 22 stupňov C. V miestnosti však nesmie byť chladnejšie ako 12 stupňov. Správny kvetináč je tiež kľúčový pre prosperitu každej orchidey. Odporúčame priehľadné kvetináče zo skla alebo plastu. Môžete sa tak vyhnúť akémukoľvek zamokreniu v kvetináči, pretože to škodí koreňom orchideí. Kvetináč však nikdy nemusíte naplniť normálnou zeminou! Na orchidey používajte iba špeciálnu zeminu, ktorú nájdete v každom kvetinárstve. Jedná sa vlastne o substrát so štruktúrou podobnou kôrovému mulču a je veľmi priepustný pre vzduch a vodu.

Najdôležitejšou vecou v starostlivosti o orchidey je správna zálievka.

Správna starostlivosť o orchidey Správna zálievka je základnou a najdôležitejšou súčasťou starostlivosti o orchidey

2) Správna starostlivosť o orchidey: Ako často by ste mali polievať a prihnojovať exotické rastliny?

To je dôležitá otázka, pretože väčšina chýb pri starostlivosti o orchidey pochádza z nesprávneho zalievania. Na jednej strane nemusíte rastlinu zalievať príliš často, skôr dobre poznáte jej potreby. Polievanie raz za týždeň je v poriadku, ale iba vtedy, ak je substrát na dotyk suchý. Možno budete musieť použiť iba vodu s malým množstvom vápna. Na polievanie orchideí je najlepšie použiť iba dažďovú alebo prevarenú vodu, pretože tieto krásne izbové rastliny sú citlivé na vápno. Trpia tvrdou vodou, ale aj podmáčaním. Ak je pôda orchidey príliš vlhká, korene budú hniť a postupne odumierajú. Listy zmäknú a potom vädnú. Pri takýchto príznakoch je nevyhnutné znížiť zálievku a presádzať kvetinu. V opačnom prípade rastlina čoskoro zomrie. Na týždenné hnojenie je najlepšie použiť tekuté hnojivo na orchidey, ktoré je veľmi nízke a opäť ho nájdete v kvetinárstve.   

Správna starostlivosť o orchidey: Atraktívne exotické rastliny zalievajte iba ráno, raz týždenne.

Správna starostlivosť o orchidey Ráno zaliať v bielom kvetináči raz týždenne atraktívne exotické rastliny

 Na polievanie používajte iba vodu s malým množstvom vápna, napríklad dažďovú alebo prevarenú.

Orchidey sa náležite starajú o vodu bez vápna pri zalievaní Rastlina na okne fialové kvety veľmi atraktívne

 Pozor! Orchidey sú veľmi citlivé na vápno!

Správna starostlivosť o orchidey Orchidey ako nástenná dekorácia neďaleko od okna na slnečnom mieste sú citlivé na vápno

3) Ďalšie tipy na správnu starostlivosť o orchidey

Tu je v skratke niekoľko ďalších dôležitých rád starostlivosti.

  • Odtrhnuté stonky kvetov je potrebné pravidelne rezať a odstraňovať, ale iba vtedy, ak sú úplne suché.
  • Stopku orchidey môžete trochu skrátiť, aby ste podporili nové kvitnutie.
  • Správna starostlivosť o orchidey zahŕňa aj ich presádzanie raz za dva roky. Rastliny spravidla nepotrebujú väčší črepník, ale skôr novú pôdu. Ak stará pôda orchideí ukladá príliš veľa vody, musí byť obnovená, inak dôjde k zamokreniu! To je známe ako smrteľné pre korene krásnej rastliny. Pri presádzaní môžete tiež odrezať všetky odumreté korene a preskúmať rastlinu, či neobsahuje škodcov.

 Pri rozmnožovaní alebo presádzaní potrebujete iba nový kvetináč a pôdu pre orchidey pre novú rastlinu!

Pôda pre orchidey a kvetináče

  • Správna starostlivosť o orchidey, rozmnožte alebo presaďte nový kvetináč do novej orchideovej pôdy
  • Orchidey tvoria vzdušné korene, ktoré vyčnievajú z kvetinovej nádoby. Tieto sa nesmú strihať, pretože rastlina cez ne nasáva vlhkosť.
  • Na rozmnožovanie orchideí sa používa aj presádzanie. Akonáhle sa vo vašej rastline vytvoria zápalky, je načase ich oddeliť. Môžete to urobiť iba vtedy, ak vaša orchidea nekvitne!

Dôležité pre správnu údržbu orchideí: Pri presádzaní musíte odrezať odumreté korene!

Pri presádzaní sa o orchidey náležite starajte, odrežte odumreté korene

 Napriek obdobiu kvitnutia je potrebné túto rastlinu naliehavo repotovať kvôli hnilým koreňom!

Starostlivo sa starajte o orchidey, ak sú korene zhnité, naliehavo ich presaďte

Orchidey majú vzdušné korene, tie sa nesmú odrezávať!

Správna starostlivosť o orchidey Neodstrihávajte vzdušné korene trčiace z kvetináča

Pri správnej starostlivosti o orchidey uvidíte túto exotickú krásku pred očami každý deň doma.

Správna starostlivosť o orchidey Sklenená nádoba naplnená malými kamienkami krásna elegantná rastlina s bielymi kvetmi

Kvety orchideí sú skutočne jedinečné!

Orchidey správne udržiavajú jedinečné žlté kvety zaujímavého tvaru

 Radosť pre oči i dušu!

Orchidey sa správne starajú o exotickú krásu, tmavočervené kvety, potešenie pre oči a dušu