Strelitzia prináša do vášho domova stredomorské kúzlo

Strelitzia je exotický kvet, ktorý dostanete v takmer všetkých kvetinárstvach a môžete ho použiť na dekoračné účely vo svojom vlastnom dome. Zaboduje výrazným kvetom, a preto je Strelitzia obzvlášť obľúbená ako rezaný kvet. Kvety sú svojim tvarom a farbami také jedinečné, že pripomínajú perové plásty rajských vtákov. Z tohto dôvodu sa tomuto kvetu hovorovo hovorí rajský vták. To určite prinesie do vášho domova silnú dávku stredomorského šarmu, ak ho budete mať ako kontajnerovú rastlinu vo svetlej a priestrannej miestnosti alebo v zimnej záhrade. Čoskoro zistíte, čo by ste o tejto exotickej kvetine ešte mali vedieť a na čo treba pri starostlivosti o ňu myslieť.

 Strelitzia sa právom nazýva kvet raja.

trelitzie tiež nazývaný kvet raja vtákov exotické kúzlo

  • Pôvod, vzhľad a poloha Strelitzia

Pôvodne exotika pochádza z južnej časti Afriky, ale je rozšírená aj na Kanárskych ostrovoch. Prvýkrát ho v Európe popísal v roku 1773 anglický botanik Sir Joseph Banks a pomenoval ho podľa kráľovnej Sophie Charlotte, rodenej princeznej Mecklenburg-Strelitz..

Kvet rajského vtáka je vzhľadovo veľmi jedinečný.

Strelitzia vzhľadovo jedinečná kvetina

Dnes kvetinári poznajú päť typov Strelitzia, ktoré sa líšia hlavne voskom a farbou kvetov. Kráľovská Strelitzia (Strelizia reginae) je nepochybne veľmi obľúbená. Má okázalý vzhľad a výrazné veľké nazelenalé listene. Šesť okvetných lístkov je veľmi nápadných, vonkajšie sú oranžové a vnútorné nebesky modré. Strelitzia svojimi farbami kvetov a tvarmi púta pozornosť každého. Ostatné druhy nie sú o nič menej krásne, ale sú rôznofarebné a v závislosti od druhu môžu rásť dva až desať metrov. Napríklad Strelitzia alba nás očarí exotickými bielymi kvetmi, ale tie sa doma dajú len ťažko strážiť, pretože rýchlo rastú do výšky a môžu dosiahnuť výšky až 10 m. Tento typ je vhodnejší ako exotická dekorácia do verejných priestorov.

Kráľovská strelitzia boduje výrazným kvetom.

Strelitzie obľúbeného typu kráľ Strelitzia a jej kvety

O kráľovskú strelitziu je možné sa starať doma. Rastlina má rada teploty medzi 8 až 18 stupňami C. Vyberte si pre túto exotiku slnečné miesto a rastlinu opäť neposúvajte, akonáhle vytvorila kvety. Pri zmene miesta už netvorí kvety. Pre náročnú krásu musíte pripraviť pôdu bohatú na hliny a živiny, ktorá je napriek tomu dobre odvodnená. Pri prvom vysádzaní alebo presádzaní je nevyhnutné zabezpečiť drenážnu vrstvu, ktorá zabráni premokreniu.

Na tento kvet však musíte byť trpezliví.

Unikátny kvet Strelitzie prináša exotický nádych

  • Prehľad dôležitých rád starostlivosti o exotickú rastlinu

Strelitzia je trvalka a na jej starostlivosť platí:

Voda: V lete môžete podľa potreby výdatne polievať, v zime však striedmo. V chladných mesiacoch nechajte pôdu v kvetináči trochu suchú. Vyhnite sa premokreniu, pretože to môže spôsobiť rýchlu hnilobu koreňov.

Hnojiť: Od mája do októbra je vhodné poskytnúť rastline vhodné hnojivo pre kontajnerové rastliny.

Presmerovanie: Najlepší čas na presádzanie je v marci / apríli, t. J. Na konci jari. Každé tri roky musíte replikovať Strelitziu a vždy dostať nádobu, ktorá je o 20% väčšia. Pri presádzaní dávajte pozor na mäsité korene, nesmiete ich zraniť.

Strelitzia vám ďakuje za správnu starostlivosť o exotický kvet.

Exotické kvety Strelitzia s náležitou starostlivosťou

Prezimovať: Pre Strelitziu je najlepšie prezimovať na svetlom a slnečnom mieste, kde teplota neklesne pod 10 stupňov a nepreskočí 18 stupňov Celzia..

Extra tip: Zvädnuté alebo staršie listy by mali byť vždy odstránené. To dáva zvyšným zeleným listom dostatok svetla a vzduchu, aby ďalej zdravo rástli. Je tiež dobré vedieť, že svieže zelené listy exotickej rastliny sú mierne jedovaté, takže môžu byť nebezpečné pre malé deti a domáce zvieratá.

Rozmnožovanie: V zásade sa Strelitzia môže množiť delením alebo semenami. Pri delení sa musíte uistiť, že susedný výhonok už zakorenil a má najmenej tri listy. Rozmnožovanie semenami je tiež možné, ale na to musíte byť trpezliví, pretože klíčenie začne iba niekoľko týždňov, ale môže trvať aj mesiace. Ak sa to stane, nečakajte, že vaša Strelitzia v nasledujúcich rokoch kvitne. Viac o výseve kvetu rajského vtáka sa dozviete v priloženom videu:

V závislosti od klimatických podmienok môže Strelitzia rásť aj v záhrade …

Strelitzia v záhrade vo vhodných klimatických podmienkach

… a buďte exotickým vrcholom vonku.

Tip na poslednú starostlivosť: Listy a kvety kvetu rajky sú robustné a len zriedka náchylné na choroby rastlín. Suchý vzduch v miestnosti a príliš veľa vlhkosti však môžu viesť k problémom. S náležitou starostlivosťou sa tomu dá vyhnúť.

Červené škvrny na kvetoch sú jasným znakom chorôb. Tento kvet raja je bohužiaľ napadnutý roztočmi a hubami septoria.

Strelitzia má sviežo zelené, dvojradové, veľké a kožovité listy.

Jeho nádherné kvety sú však dobrým dôkazom nekonečnej tvorivej sily prírody.

Krásne kvety Strelitzie sú dôkazom tvorivej sily prírody