Sukulenty do interiéru – zelený pútač v interiéri

Sukulenty sú rozmarné, robustné, ale lákavo krásne, nenáročné na starostlivosť a prežitie. Takto môžete veľmi stručne charakterizovať týchto skutočných rasistov. Tieto konkrétne rastliny pochádzajú zo suchých oblastí Afriky, Ázie a Austrálie, ale v súčasnosti sú dobre rozšírené po celom svete. Sukulenty sú najlepšie rastliny zadržujúce vodu. Napovedá tomu aj jej názov. Názov sukulenty pochádza z latinského slova „suculentus“, čo znamená „bohatý na šťavu“. Tieto podivné prírodné tvory majú zvyčajne silné listy a stonky, kde skladujú vodu. Vďaka tejto vlastnosti vydržia dlhšie doby schnutia a odpustia vám, ak ich zabudnete poliať. Sukulenty sa dokonale prispôsobia svojmu okoliu a rýchlo sa stanú jednoznačným pútavým pútačom doma aj vonku. Tieto môžu ozdobiť vaše štyri steny a vzdorovať slnku, vetru a chladu rovnako dobre aj vonku v záhrade. V dvoch článkoch, jeden po druhom, vám chceme predstaviť najobľúbenejšie sukulenty pre interiér a exteriér a poskytnúť vám praktické tipy na starostlivosť..

 Ak nemáte zelený palec, sukulenty sú perfektné izbové rastliny aj pre vás

sukulenty do interiéru skrášlia domácnosť

Dôležité rady pre starostlivosť o sukulenty do interiéru

Možno pracujete z domu a chcete na svojom stole skutočný zelený pútač očí. Potom ste trafili volské oko sukulentmi do interiéru! Darí sa im v malých keramických alebo plastových hrncoch nielen vedľa počítača, ale aj na akomkoľvek slnečnom mieste doma.

Teplé slnečné lúče im prospievajú a podporujú ich rast. Ideálnym miestom by pre nich bol južný alebo západný okenný parapet. Na horúcich miestach sa nevzdávajú, pretože odparovanie vlhkosti je pri týchto rastlinách znížené na minimum. Keď je vrchná vrstva substrátu suchá, zalejte vodu raz za dva až tri týždne. Hnojiť môžete raz za štyri týždne, čo úplne stačí. Môžete tiež ľahko uspieť v propagácii sukulentov. Listovú ružicu alebo jednotlivé listy vložte do piesčitého substrátu a počkajte. Väčšina druhov sukulentov sa rýchlo zakorení.

Sukulenty skutočne prežívajú – dobre sa im darí bez akejkoľvek špeciálnej starostlivosti z vašej strany

Pestovanie šťavnatého domáceho hostela doma

Pozor! Niektoré sukulentné druhy tvoria tŕne, ktoré používajú na ochranu pred predátormi. Existujú tiež jedovaté rastliny, ktoré by sa mali podľa možnosti uchovávať mimo dosahu malých detí a domácich zvierat!

Ktorá šťavnatá rastlina je vaša obľúbená pre domácnosť?

druhy sukulentov pre domáce terárium na domácu dekoráciu

Najpopulárnejšie sukulenty do interiéru

Niektoré sukulenty sú skutočne atraktívne izbové rastliny, ktoré rastú vo vašom dome. Bez toho, aby vyžadovali veľkú údržbu, zdobia interiér a často pútajú pozornosť každého. Zvlášť keď vytvoríte terárium, krásna robustnosť týchto izbových rastlín si príde na svoje. Viac informácií o tomto nápade na dizajn nájdete tu. Teraz uvádzame najobľúbenejšie sukulenty pre interiér:

Houseleek (Sempervivum)

Houseleek je veľmi populárny a rozšírený po celej krajine. Táto šťavnatá rastlina dobre rastie v miestnosti, ale aj na balkóne a v záhrade. Je veľmi ľahké sa oň starať a prežiť ho. Jeho latinský názov tiež naznačuje: Sempervivum v nemčine znamená „vždy nažive“. Houseleek nemôže nič zabiť. Ich krásne rozety listov uchovávajú vodu a vydržia dlhé obdobia sucha. Zvlášť rozkošné sú jemné ružové kvety tejto sukulentnej rastliny, ktoré sa objavujú v júli a auguste a lahodia našim očiam..

Najpopulárnejší sukulent do interiéru i exteriéru – izbovka

šťavnatý domáci hostinec v kvetináči pre domácnosť

Flaming Käthchen (Kalanchoe)

Kalanchoe alebo celonárodný Flaming Käthchen si podmanil srdcia a domovy Nemcov a v súčasnosti je najobľúbenejšou izbovou rastlinou. Flaming Käthchen je nenáročný a nenáročný na údržbu, rastlina si vystačí s malým množstvom vody. Zalievajte ju však raz týždenne a tento typ šťavnatých plodov prihnojujte od apríla do augusta a poďakuje sa vám za to. Kalanchoe vám ukazuje svoje malé, farebné kvety z februára a má dlhé obdobie kvitnutia. V závislosti od odrody sú jej kvety sfarbené do bielej, žltej, ružovej, oranžovej alebo červenej farby a v miestnosti vždy upútajú pozornosť..

 Flaming Käthchen vždy vyzerá rozkošne

sukulenty pre interiér Flaming Käthchen

Strom peňazí (Crassula ovata)

Peňažný strom je jednou z rastlín s hrubými listami, ktoré prinášajú do domu zelenú notu. Tento druh sukulentu je stále známy pod názvami penny strom, slon alebo jadeitový ker. Pôvodne pochádza z Afriky a ako všetky sukulentné druhy uchováva vodu v zelených, oválnych listoch. Peňažný strom rastie v tvare kríka alebo stromu a môže dosiahnuť výšku viac ako meter. Tento izbový sukulent potrebuje slnečné miesto, ale nemá rád priame slnečné svetlo. Strom peňazí je najlepšie umiestniť na južný okenný parapet, kde oslnivé slnko tieni záclona. Zalejte mierne, aby korene nehnili. Odporúčajú sa aj tekuté hnojivá pre izbové rastliny, ale iba v teplých mesiacoch.

Ľahko sa stará a efektívne – strom peňazí!

izbové sukulenty Strom peňazí v bielom kvetináči

Luk konope (Sansevieria)

Konopný luk je známy aj pod názvom Sensevieria. V nemecky hovoriacich krajinách sa tejto rastline stále hovorí svokrin jazyk alebo mäsiarstvo. Tento druh sukulentu pochádza z Afriky a Ázie, ale v Európe je doma už od 18. storočia. Toto je najatraktívnejšie šťavnaté do interiéru, pretože vytvára dlhé zeleno-žltkasté listy v tvare jazyka, ktoré vyžarujú veľa exotiky. Konopný luk preferuje slnečné miesta, kde teplota neklesá pod 15 Gard C. Jedná sa o ľahko udržiavateľnú rastlinu, ktorá potrebuje málo vody. Sensevieria dobre odoláva dlhým obdobiam sucha. Zlepšuje tiež vnútornú klímu a má pozitívny vplyv na naše blaho.

Mašľové konope – ozdobný pútač oka vo vašej domácnosti

sukulentné druhy luku konopného krásna a štýlová izbová rastlina

Aloe vera

Aloe Vera je u nás dobre známa a rozšírená. Tento typ sukulentu pôvodne pochádza z Arabského polostrova. Vytvára silné, trávovo zelené listy, ktoré sú lemované malými ostňami. Ale najzaujímavejšie sú liečivé vlastnosti aloe vera, ktoré sa nazýva lekárnička na parapete. Listy sukulentnej rastliny sa používajú na extrakciu šťavy, ktorá sa používa v kozmetickom priemysle a je považovaná za liečivý výrobok. Ako gél môžete použiť niekoľko kvapiek a zmierniť zápal pokožky. Aloe vera pomáha proti spáleniu a spáleniu slnkom. Liečivá rastlina má laxatívny účinok a proti zápche.

Šťavnatá liečivá rastlina, ktorú by mal mať každý doma

Sukulenty Aloe Vera v modernom byte

V našom krátkom prehľade sme vám predstavili 5 obľúbených sukulentov pre interiér. V jednom článku bohužiaľ nemôžeme predstaviť všetky stále zelené izbové rastliny, ktoré patria do veľkej sukulentnej rodiny. Tu chceme spomenúť iba niektoré, napríklad agáve, hojdačky opíc, druhy Haworthia a atraktívne živé kamene, ktoré na nás zapôsobia svojimi zvláštnymi kvetmi..

 Sukulentný rod Haworthia obsahuje asi 160 doteraz známych druhov

Sukulentní druh Haworthia rod zdobenie nápadov pre domácnosť

 Sensevieria je v domácnosti skutočná exotika

Sukulentné druhy konopného luku v byte

Agávy prinesú do vášho domova stredomorskú atmosféru

Druhy sukulentov v nádobách na rastliny na domácu dekoráciu

 Živé kamene – tieto sukulenty vyzerajú ako kamienky

druhy sukulentov, ktoré je možné použiť aj ako dekoráciu v byte v teráriách

 Aloe Vera – prospešná vždyzelená izbová rastlina, ktorá lieči

Sukulenty aloe vera a mnoho kníh

Peňažný strom je symbolom prosperity a šťastia

Druhy sukulentov ako domáca dekorácia Strom peňazí v kúpeľni

V obývačke alebo v kancelárii strom peňazí dobre rastie s malou starostlivosťou a úsilím

Listy sukulentného stromu peňazí vyberajú vhodné izbové rastliny

Sukulenty majú výraznú krásu

sukulenty druhy sukulentov, ktoré je možné pestovať v interiéri