Takže máte viac svojho Ficusa Benjaminiho

Izbové rastliny Evergreen sú skutočným univerzálom v interiéri. Na jednej strane osviežite vzduch v miestnosti, na strane druhej vnesiete do svojich štyroch stien zelenú nôtu. V miestnosti sa často zmenia na skutočných pútavcov a upútajú pozornosť všetkých. A je to správne. Pretože ich vzhľad je elegantný a bodujú zeleným olistením. Ako vidíte, na našej webovej stránke máme tisíce dobrých dôvodov podávať správy o rôznych izbových rastlinách. Dnes sa podrobne pozrieme na Ficus Benjamini a poskytneme vám užitočné informácie a dôležité tipy na starostlivosť o túto obľúbenú izbovú rastlinu. Zostaňte naladení a zistite viac.

 Ficusa Benjaminiho nazývame aj plačúci obr.

Ficus Benjamini krásna dekorácia doma svieže zelené listy môžu rásť až 2 m

  • Pôvod a všeobecné informácie o Ficus Benjamini

V tejto krajine sa často vyskytuje Ficus Benjamini, pretože je jednou z najobľúbenejších dekoratívnych izbových rastlín medzi Nemcami. Jeho nemecký názov je plačúci figovník a hovorovo je známy aj ako Ficus benjamina. Rastlina pôvodne pochádza z Ďalekého východu, jej domovskými krajinami sú India, Nepál, Barma a Malajzia, rastlinu je možné vidieť aj všade na Bali a na Jáve.

Tam vonku zvyčajne rastie plačúci obr a zdobí parky a záhrady. U nás je Ficus Benjamini typickou izbovou rastlinou, ktorú je možné v lete umiestniť aj von na balkón alebo terasu. Tento druh Ficus je moruše, ale existujú rôzne odrody, ktoré sa líšia v závislosti od svojho rastu a tvaru listu. Husté, svieže lístie je charakteristické pre všetky odrody. Listy sú svetlé alebo tmavozelené, niekedy mramorované žlté alebo biele a majú mierny lesk. Listy niektorých odrôd sú mierne zvlnené.

 Bielo -zelený pestrý Ficus Benjamini je vždy veľmi atraktívny.

Bielo-zelené panašované listy Ficus Benjamini sú veľmi atraktívne

Plačúci figovník má početné vetvy podobné tyčinkám, ktoré môžete prelínať, aby mala rastlina zaujímavý vzhľad. Vytvorená koruna Ficus Benjamini je veľmi nápadná. Odborníci na rastliny tvrdia, že rastlina môže rásť veľmi vysoko a vonku dosahuje 10 metrov. Na dekoratívne účely sa však uprednostňujú nízko rastúce odrody, ktoré sa dobre vyvíjajú doma a sú vysoké až 2 metre.

Rastlina kladie na svoju polohu vysoké nároky.

Ficus Benjamini vysoké nároky na lokalitu

 Potrebuje veľa svetla, ale nie jasné slnko.

Ficus Benjamini veľa svetla, žiadne oslňujúce slnko

  • Poloha, svetlo a zem – starostlivosť o Ficus Benjamini je považovaná za nenáročnú

Napriek tomu, že sa Ficus Benjamini považuje za nenáročnú na starostlivosť, niektoré odrody sú skutočne náročné. Poloha je napríklad veľmi dôležitým faktorom jej dobrého rozvoja. Preto je pre plačúcu figu lepšie zvoliť si doma svetlé miesto, kam priame slnko prichádza len ráno, pretože pražiace slnko vôbec nemá rád. Viacfarebné odrody rastliny vyžadujú viac slnečného svetla ako svieže zelené, aby si zachovali pekné sfarbenie. Fikusom preferované teploty sa pohybujú medzi 22 a 28 stupňami C v lete a okolo 18 stupňami C v zime. Ak teplota v miestnosti klesne pod 15 stupňov Celzia, rastlina sa cíti nepríjemne. Zalievaná pôda s hodnotou pH 6,0 až 6,8 by bola ideálna pre atraktívny plačúci obr. Preto je vhodné pred výsadbou alebo presádzaním dbať na hodnotu pH pôdy..

 Pri zmene miesta môže rastlina odhodiť listy.

Ficus Benjamini nie je potrebná žiadna zmena miesta

Extra tip: Ficus Benjamini je veľmi citlivý na zmeny polohy. Aj pri miernych zmenách alebo prievane začne zhadzovať listy. Preto je výber jeho polohy obzvlášť dôležitý. Mierne opadávanie listov je bežné iba v zime. V ostatných sezónach je to jasný znak zlej starostlivosti.

Na svoj Ficus Benjamini potrebujete doma veľa priestoru.

Ficus Bejamini vyžaduje veľa miesta

  • Ďalšie tipy na starostlivosť, ktoré musíte absolútne dodržiavať

Aby ste mali doma krásnu plačúcu figu, ktorej svieže zelené listy vás každý deň tešia a upokojujú, musíte dodržiavať a dodržiavať nasledujúce dôležité rady týkajúce sa starostlivosti:

Polievanie a hnojenie: Ficus Benjamini potrebuje mierne zalievanie. Polievať môžete iba vtedy, ak je horná vrstva zeminy v kvetináči vysušená. Pri jednotlivých zálievkach buďte opatrní, pretože príliš veľa vody môže viesť k zamokreniu. To je tiež dôvod straty listov. Rastlina uprednostňuje vodu s čo najmenším množstvom vápna, ktoré nie je studené alebo pochádza priamo z potrubia, ale je vlažné. Fikus tiež prihnojujte striedmo, raz za dva týždne od marca do septembra.

 Mladé listy sú o niečo svetlejšie ako staré.

Mladé listy Ficus Bejamini odchádzajú trochu svetlejšie

Prezimovať: Plačúci obr má v zime obdobie pokoja. V chladných mesiacoch ich musíte polievať iba striedmo a hnojiť striedmo raz za 6 týždňov. Odporúča sa postriekať listy vlažnou vodou bez vápna.

Repotujte, množte a strihajte: U Ficusa Benjaminiho nie je žiaduce časté presádzanie. Ak sú vaše korene skutočne obmedzené, môžete repotovať. Najlepší čas na to je jar.

 Plačúci figu je možné množiť odrezkami.

Ficus Benjamini Rozmnožovanie odrezkami

Plačúci figu je možné množiť odrezkami. To sa robí aj na jar rezaním hlavových odrezkov, dlhých asi 15 cm, a ich bezprostredným zasadením do substrátovej zmesi. Potom, čo mladý fikus zakorení, je zasadený do väčšieho hrnca.

Zrezaný chrbát sa používa na tvarovanie koruny plačúceho obr. Je to možné koncom jari alebo leta, ale nie je to vôbec povinné.

 Krásne tvarovaná koruna a prepletené vetvy zvyšujú estetickú hodnotu rastliny.

Ficus Benjamini krásne tvarovaná koruna so spletenými vetvami

opatrnosť! Ficus benjamini je mierne jedovatý a obsahuje všetky jeho časti. Na to musíte myslieť, ak máte doma malé deti a domáce zvieratá. Konzumácia jedného listu môže spôsobiť nevoľnosť, hnačku a žalúdočné kŕče. V takom prípade ihneď kontaktujte svojho rodinného lekára!

O plačúcu figu sa môžete doma starať mnoho rokov.

Ficus Benjamini skvelá dekoratívna izbová rastlina s dobrou starostlivosťou už roky

Záver: Ficus Benjamini je perfektnou zelenou dekoráciou v každom dome. S dobrou starostlivosťou môžete skutočne získať viac z plačúceho figu, ale je dôležité riadiť sa vyššie uvedenými radami starostlivosti.

 Ak váš Ficus Benjamini odhodí listy, budete vedieť, že ste sa v starostlivosti oň zmýlili!

Ficus Benjamini odhodí listy, ak je to nedbalo nesprávne

 Bielo-zelené listy Ficus Benjamini sú vždy viditeľné.

Vynikajú bielo-zelené mramorované listy Ficus Benjamini

Pri dobrej starostlivosti môže plačúci figovník dorásť až do 2 metrov.

Ficus Benjamini bude s náležitou starostlivosťou rásť

 Ak rozmnožujete rastlinu sami, môžete vytvoriť také usporiadanie.

Ficus Benjamini skvelé usporiadanie štyroch rastlín