Udržiavanie georgín na balkóne a v záhrade – to by ste mali vedieť o týchto nádherných kvetoch

Dahlia sú krásne kvety, ktoré v lete vidíme všade okolo seba. Sú skvelým vrcholom na balkóne alebo terase, kde ich môžete zasadiť do kvetináčov alebo črepníkov. Ale v záhradnej posteli skutočne rozvíjajú svoju prirodzenú krásu. Imponujú nám rôznymi tvarmi kvetov a mnohými farbami. Obohatia každú vonkajšiu plochu a zabodujú dlhou dobou kvitnutia. Je potešením pre oči i dušu pozerať sa na tieto nádherné kvety každý deň a obdivovať ich prirodzené kúzlo. V tomto článku zameriavame svoju pozornosť na georgíny na balkóne a v záhrade a dávame vám užitočné tipy na ich starostlivosť. Dozviete sa tiež, odkiaľ georgíny pochádzajú a kde najlepšie prezimujú. Zostaňte s nami a dovoľte nám, aby sme vás informovali o týchto krásnych záhradných kvetoch!

 Farebné georgíny premenia každú záhradu na skutočné more kvetov!

Dahlias balkón sa stará o farebné more kvetov v záhrade

 • Odkiaľ pochádzajú georgíny a aké sú ich typické vlastnosti?

Jiřiny pôvodne pochádzajú zo Strednej Ameriky, presnejšie náhorné plošiny Mexika a Guatemaly boli kedysi ich prirodzeným areálom. Tam sa používali ako plodiny, pretože ich hľuzy bohaté na škrob je možné pripraviť rovnako ako zemiaky.

Až keď Kryštof Kolumbus objavil Ameriku, prišli tieto záhradné rastliny do Európy okolo 18. storočia. Krásna kvitnúca rastlina dostala meno podľa švédskeho botanika Andreasa Dahla. Farebné georgíny je dnes možné vidieť na mnohých balkónoch a takmer v každej záhrade.

 Naučte svoje deti objavovať krásy v prírode.

Dahlias balkón ošetrujúce dievčatko v teréne objavujúce krásy prírody

Krásne kvety patria do rodiny sedmokrásky. Sú to obľúbené záhradné kvety a typické cibuľovité rastliny a rozvíjajú nádherné kvety. Kvitnú dlho, od júna do neskorej jesene. V severnom Nemecku sa im hovorí aj georgíny. Dnes sa na celom svete pestuje asi 20 000 až 30 000 odrôd. Všetky sa vyznačujú zaujímavými tvarmi kvetov. Naše najobľúbenejšie odrody georgín sú kríže dvoch voľne žijúcich druhov Dahlia pinnata a Dahlia coccineus. Väčšina odrôd dosahuje v pôde bohatej na živiny výšky až 1,30 m. Rozmanitosť farieb je tiež obrovská. Na georgínach môžete vidieť krásne kvety v bielej, žltej, oranžovej, krémovej, červenej a ružovej farbe. Viacfarebné a pekne plnené odrody tiež nie sú neobvyklé. V skutočnosti sa ako kvetinové farby georgín nenachádzajú iba čisto modré a nasýtené fialky.

 Jiřiny bodujú nádhernými tvarmi kvetov a rozmanitými farbami.

Dahlias-balkónová starostlivosť, nádherné tvary kvetov, krémovo sfarbené pútače kvetov na balkónovej terase v záhrade

 • Všeobecné rady pre starostlivosť o záhradné georgíny

Pretože georgíny sú primárne vnímané ako záhradné kvety, chceme začať užitočnými radami starostlivosti o takzvané záhradné georgíny. S náležitou starostlivosťou vám tieto kvety poďakujú farebnými kvetmi, ktoré často priťahujú pozornosť každého. Aby ste si mohli vychutnať nádheru jej kvetov vo svojej vlastnej záhrade, mali by ste dodržiavať nasledujúce tipy starostlivosti:

 • Poloha a pôda: Georgins majú radi teplé a slnečné. Z tohto dôvodu im musíte vybrať miesto v záhrade, kde je cez deň plné slnko. Jiřiny môžu dobre rásť aj v čiastočnom tieni, ale nevyvinuli by také krásne kvety. Pôda by mala byť bohatá na humus a živiny. V ideálnom prípade nie je ílový alebo suchý, ale mierne kyslý. Často sa odporúča hodnota pH okolo 6,5. Ak máte v záhrade hlinitú pôdu, môžete ju vylepšiť trochou piesku, pretože georgíny nemajú radi premokrenie. Preto polievajte striedmo.

Jiřiny na balkóne alebo v záhrade treba zalievať striedmo.

Údržba balkóna Dahlia v záhrade mierne zalievajte 1 -krát týždenne

 Majú radi slnečné a teplé počasie, ale nemôžu tolerovať zamokrenie.

Jiřina balkónová starostlivosť tu v záhrade slnečná teplá bez podmáčania

 • Rastliny: Hľuzy treba od konca apríla vysádzať naplocho a zasypať ich len trochou zeminy. Obohatte pôdu kompostom, najmä v koreňovej oblasti.

Hľuzu môžete zasadiť aj do črepníka a potom čakať, kým odrezky vyjdú.

Dahlia balkónová hľuza v kvetináči plochý kryt s pôdou

 • Rezanie a množenie: Odrežte odumreté kvety. Záhradné georgíny potom rýchlo prinesú nové stonky kvetov. Pred prvým mrazom sa celá rastlina odreže asi 15 cm nad zemou. V zásade existujú dva spôsoby šírenia. Prvá sa týka rozdelenia hľúz. Georgíny ale môžete množiť aj odrezkami. Napríklad na jar odoberte z hľúz približne 10 cm dlhé výhonky a vysaďte ich.

 Populárnou metódou rozmnožovania georgínov sú odrezky.

Jiřina balkónová starostlivosť obľúbený spôsob množenia odrezkami

 Georgines sú trvalé bylinné záhradné rastliny.

Dahlias balkón starostlivosti v záhrade rôzne farby kvetov oranžovo biele červené tóny

 V našich klimatických podmienkach nevedia vonku prezimovať.

Dahlia balkónová starostlivosť v záhrade more kvetov rôznofarebných georgín na slnečnom mieste

 • Prezimovať: Jiřiny môžu zostať vonku na záhradnom lôžku až do prvého mrazu. To umožní vašim hľuzám lepšie skladovať živiny, ktoré potrebujú na zimu. Potom rastlinu odrežte a vyhrabte koreňový bal kopacou vidličkou. Vyčistite hrudky zeme z hľúz a odneste ich do zimovísk. Tieto zimy sú najlepšie v miestnosti bez mrazu, napríklad v suteréne alebo v záhradnej kôlni, pokiaľ možno na pieskovisku. Malo by tam byť chladno, ale nie vlhko. Teploty okolo 5 stupňov C dostávajú hľuzy veľmi dobre. Nasledujúcu jar vysaďte hľuzy späť do záhrady.

 Pod holým nebom môžu georgíny dosiahnuť výšku 1,30.

Georgíny georgíny starostlivosti o georgíny v záhrade rôzne farebné kvety biela žltá ružová červená až do výšky 1,30 m

 O nízko rastúce georgíny sa dá postarať aj v kvetináčoch na balkóne.

Dahlia balkónová starostlivosť o nízko rastúce odrody na balkóne sa stará o kvetináče, kvetináče, kade

 • Udržujte georgíny na balkóne

Ak ale nemáte vlastnú záhradu, môžete na balkóne alebo terase pestovať krásne georgíny a iné pútavé kvety. Celé leto si teda môžete užiť skutočné more kvetov v bezprostrednej blízkosti. O odrody nízkych georgín sa dá ľahko postarať v kvetináčoch, vaniach alebo iných kvetináčoch na balkóne. Toto údajne nie je žiadna raketová veda, stačí vziať do úvahy preferencie kvitnúcich exotických druhov. Nezabudnite na nasledujúce tipy starostlivosti:

 • Hľuzy georgín možno vysadiť až koncom apríla. Môžete sa zdržať v zimnej záhrade alebo v iných štvrtiach, kým ich nevyberiete von po ľadových svätých. Kvety je možné množiť aj na jar.
 • Ak dáte hľuzy do hrnca, nie príliš hlboké, ale skôr ploché. Najlepšie je použiť balkónovú zeminu zmiešanú s trochou piesku a granúl.

 Farebné georgíny vyzerajú dobre aj na balkóne.

Dahlias balkón starostlivosti farebné boxy z rôznych farebných kvetov skvelý pohľad na balkón

 Vyberte im pre ne chránené a slnečné miesto na balkóne alebo terase.

Dahlias balkón Starostlivosť o biele georgíny na terase chránenej pred vetrom, slnečné miesto

 • Ideálne miesto pre georgíny na balkóne by bolo chránené pred vetrom a slnečným žiarením. Kvety polievajte vždy poobede, prihnojujte tekutým hnojivom raz za týždeň. Vyblednuté stonky musíte neustále odrezávať.
 • Pred prvým mrazom na konci jesene treba georgíny v kvetináči, podobne ako ich záhradní príbuzní, zrezať blízko zeme a nechať prezimovať na mieste bez mrazu. Hľuzy svojich balkónových georgín môžete nechať v hrnci alebo vedre. Môžete ich tiež vykopať a položiť do piesku. Nasledujúcu jar ich však aj tak musia opäť zasadiť.

 Jiřiny na balkóne – tu si môžete naplno vychutnať rannú kávu!

Dahlias balkón starostlivosť farebné kvety hrnček na kávu príjemnú atmosféru vychutnať nealkoholický nápoj

 Na balkóne poskytujú dahlia okrem begónií a muškátov aj rôzne farby.

Jiřina balkónová starostlivosť Pestrosť farieb na balkóne Georgines Begonias Geraniums

 Tak môžete svoj balkón alebo terasu premeniť na kvetinový raj!

Jiřina balkónová starostlivosť pestrofarebné kvety ruže muškáty premenia balkón a terasu na kvetinový raj

Farebné georgíny sú najlepšou ozdobou!

Dahlias starostlivosť o balkón biele červené georgíny v vedre najlepšia dekorácia pre rôzne príležitosti

Dahlias balkón starostlivosti nízko rastúce odrody, voda mierne hnojiť

 Fialové georgíny sú vzácnosťou.

Balkóny georgín sa o purpurové georgíny starajú vzácne

Ale vyzerajú veľmi elegantne!

Dahlias balkóny starostlivosti elegantný pohľad fialové georgíny vzácnosť