Vertikálna záhrada: živšia zelenšia a krajšia

Vertikálna záhrada je jedným z najdlhšie trvajúcich trendov mestského záhradníctva za posledné roky. Vnútorné aj vonkajšie steny sú navrhnuté so zelenými rastlinami, dekoratívnymi aj jedlými. Vertikálna záhrada má mnoho výhod, ako aj mnoho nevýhod. Na obidve vás upozorníme v nasledujúcom článku. Tiež sa podelíme o niekoľko tipov na dizajn.

V niektorých prípadoch je vertikálna záhrada ako umelecké dielo

bežné záhradné odrody vysádzajúce zvisle

Vertikálna záhrada: rôzne stratégie

Existuje niekoľko rôznych stratégií na vytvorenie vertikálnej záhrady. Niektoré rastliny je možné vložiť priamo do spojov stien. Toto je ideálne miesto pre sukulenty. Nádherne vhodné sú aj ďalšie väčšie druhy rastlín. Ostatné je možné pripevniť na oceľové mriežky alebo systémy drevených boxov.

Pri budovaní vertikálnej záhrady môžete začať buď z podložia alebo z druhu rastlín. Pokyny na vertikálne záhradníctvo s paletami nájdete tu. Pri rozhodovaní o type podložia a rastlín musíte samozrejme vziať do úvahy aj materiál vašich stien a ďalšie špeciálne vlastnosti budovy. Nájdete tu mnoho užitočných rád o mestskom záhradníctve a „zelených kobercoch“, ako sa vertikálnym záhradám tiež hovorí v tomto článku.

V tomto prípade ste priniesli jesennú nádheru do svojho domova

vertikálna záhradná jesenná dekorácia

Výhody

Vertikálna záhrada môže mať mnoho výhod. Okrem iného sa jedná o dodatočnú a prírodnú izoláciu. Rastliny, ktoré sa tam používajú, osviežujú atmosféru a šíria krásne arómy. Navyše majú prirodzene nádherný dekoratívny efekt, ktorý zmení váš domov na oázu.

Vertikálna záhrada je pre mnoho ľudí veľmi užitočná aj z psychologického hľadiska. Cítite sa veľmi blízko k prírode, aj keď žijete v strede mesta.

Vertikálna záhrada vás naučí veľa o rastlinách a prírode, aj keď žijete v meste. Nakoniec, vertikálna záhrada môže mať aj veľa užitočných byliniek. Môžete ich použiť vo vlastnej kuchyni.

Priestor medzi domami je možné oddeliť aj priečkou

priečka medzi domami zo zeleného koberca

Nevýhody

Údržba vertikálnej záhrady nie je o nič menej namáhavá ako obvykle. Preto musíte vynaložiť čas a náklady. Už samotná výstavba záhrady je veľmi náročný proces. Blízkosť prírody nie je pre každého: Zelené rastliny priťahujú aj mnoho hmyzu, čo môže byť pre niektoré rodiny problémom. Zvláštna pozornosť je potrebná, ak sú v domácnosti alergickí ľudia.

Existuje aj niekoľko jedovatých rastlín – to môže byť pre deti a zvieratá veľmi nebezpečné. Mali by ste teda vziať do úvahy všetky pravidlá bezpečnosti pre bežnú záhradu, vrátane vertikálnej.

Nakoniec si musíte uvedomiť, že niektoré rastliny môžu narušiť stabilitu starých budov. To sa môže stať najmä vtedy, ak je vertikálna záhrada inštalovaná priamo v stenách a môže poškodiť stavebnú konštrukciu.

Takáto vertikálna záhrada by bola ideálna pre minimalistický dizajn

minimalistická zelená záhrada

Praktické rady

Typ nastavenia a starostlivosti sa líši od jednej vertikálnej záhrady k druhej, v závislosti od toho, aký druh rámca a ktoré rastliny sú vybrané. Existuje však niekoľko všeobecných rád. Po prvé, musíte vybrané rastliny prispôsobiť umiestneniu vertikálnej záhrady. Väčšina potrebuje slnečné alebo čiastočne zatienené miesto. Existujú však aj vhodné rastliny na tienisté miesta.

V týchto zariadeniach je potrebné dodržiavať aj tieto a ďalšie bežné záhradnícke pravidlá.

vertikálna záhradná dekorácia balkóna

Dizajnové nápady

Vertikálna záhrada sa jednoducho vpíše do rôznych koncepcií dizajnu. Je to napríklad skvelá alternatíva k obvyklému dizajnu zelenej fasády s popínavými rastlinami. Vertikálnu záhradu môžete použiť aj na balustrády a záhradné zábradlia. To slúži na jednej strane ako krásna dekorácia, ale aj ako skvelá ochrana súkromia a vetra. Môžete ho použiť na vytvorenie prízvukových stien v interiéri.

dizajn steny domácej zelenej oázy

zelená vertikálna záhrada vo dvore

vertikálny záhradný akcent stenový balkón

vertikálna záhrada v prednej časti veľkej sklenenej fasády