Vianočná uhorka je tajomná ozdoba vianočného stromčeka

Iste si pamätáte, že keď ste boli deti, mali ste pod ozdobami vianočného stromčeka zelenú vianočnú uhorku? Vďaka svojmu tvaru a farbe bol dokonale maskovaný a bolo ťažké ho nájsť medzi vetvami zelenej jedle. Ale kto to vytiahol prvý, mal by dostať darček navyše a veľa šťastia v novom roku. Prinajmenšom poznáme staronemecký zvyk zavesiť vianočnú uhorku na vianočný stromček. Tento sklenený ornament má však dlhú históriu a je stále obľúbený, aj keď veľa Nemcov nevie presne jeho pôvod a o legendách, ktoré sú s ním spojené, málo počuli. Ak ste z vianočnej uhorky presýtení, môžete dnes u nás túto vedomostnú medzeru vyplniť. V nasledujúcom texte sa chceme dostať na dno tradícií so zeleninou na vianočnom stromčeku. Informujeme o niektorých legendách a mýtoch spojených s kyslou uhorkou na vianočnom stromčeku. Držte sa toho, aby ste sa o tom dozvedeli viac!

Vianočná uhorka je ozdoba vianočného stromčeka opradená legendami a mýtmi.

Vianočné uhorkové zelené sklenené ozdoby v tvare uhorky ukryté medzi jedľovými vetvami

Čo by ste mali vedieť o pôvode vianočnej uhorky?

Vianočné uhorky sú každoročne ponúkané v sortimente stromčekov na každom vianočnom trhu. Ležia vedľa iných sklenených ozdôb, ako sú orechy, jablká a hrušky. Tieto ozdoby na vianočný stromček nájdete v rôznych veľkostiach a farbách, ale vianočné uhorky sú vždy zafarbené na zeleno.

Vianočná uhorka je známa aj ako nakladaná uhorka alebo spreewaldská uhorka. Priezvisko je jasným znakom toho, že táto záhadná ozdoba vianočného stromčeka pochádza z Nemecka. Nie je však presne známe, či zo Spreewaldu alebo z Durínska. Podľa starej legendy vyrobil prvú vianočnú uhorku v roku 1847 chudobný fúkač skla z Lauschy v Durínsku. Ten muž to považoval za náhradu skutočného ovocia pre svoje deti na Vianoce. Zrodil sa teda tento zvláštny výtvor zo skla. O mnoho rokov neskôr bol prvýkrát dovezený do USA Frankom Winfieldom Woolworthom, kde boli vianočné ozdoby z Durínska veľmi obľúbené. To bol vlastne prelom nemeckej vianočnej uhorky na medzinárodnej scéne.

Vianočnú uhorku nájdete aj v katalógu dekorácií stromčekov z roku 1909.

Vianočná uhorková sklenená ozdoba v tvare uhorky má starý príbeh nemeckého pôvodu

Nemecká tradícia zavesenia vianočnej uhorky na vianočný stromček je obzvlášť populárna v USA. Tam dokonca hovoria o nemeckom zvyku ukrývať na vianočný stromček vianočnú uhorku alebo vianočnú uhorku, uhorku alebo uhorku. Hra „Hide the pickle“, ktorá je založená na nemeckom zvyku, je tiež obľúbená u malých i veľkých. Medzi ostatnými ozdobami vianočného stromčeka je ukrytá zelená uhorka. Deti to spoločne hľadajú a majú nájsť uhorku a dostať ju von, bez toho, aby sa dotkli vianočného stromčeka. Kto prvý objaví vianočnú uhorku, dostane darček navyše.

Tajomná vianočná uhorka je spojená s mnohými legendami.

Vianočná uhorka tajomné vianočné ozdoby spojené s mnohými legendami

Viac legiend a mýtov spojených s vianočnou uhorkou

Nakladaná uhorka na vianočnom strome je považovaná za nemecký kultúrny majetok, dodnes zostáva opradená mnohými legendami. Niektoré z nich sú dokonca úplne neuveriteľnými príbehmi, ktoré hraničia s mýtmi. Napríklad sa hovorí, že nemecký vojak menom John Lower sa zúčastnil americkej občianskej vojny. V roku 1864 bol zajatý a odvezený do väzenského tábora v Gruzínsku. Tam takmer umrel od hladu a na Štedrý večer umieral. Požiadal o posledné jedlo, nakladanú uhorku. Dostal to a prežil. Keď sa potom vrátil k rodine, údajne každý rok zavesil na vianočný stromček vianočnú uhorku ako poctu za svoju záchranu..

Záhadou však zostáva, prečo na vianočný stromček visí zelená uhorka?

Vianočná uhorka puzzle Zelená uhorka visí na vianočnom stromčeku

Ako sme už uviedli vyššie, vianočná uhorka sa často nazýva spreegurke. V Spreewalde sa tradične pestuje a nakladá veľa uhoriek. Traduje sa, že na začiatku 20. storočia nebolo z finančných dôvodov možné získať pre deti vianočné darčeky. Preto bola vianočná uhorka ukrytá vo vianočnom stromčeku, aby vianočné darčeky mohlo dostať len jedno dieťa. Práve toto dieťa objavilo uhorku medzi vetvami zelenej jedle. Dnes je ťažké s určitosťou povedať, či to tak bolo. Pôvod vianočnej uhorky zostáva záhadou. V dnešnej dobe to mnoho ľudí považuje za perfektný marketingový ťah. Čokoľvek nevysvetliteľné vzbudzuje väčší záujem a lepšie sa to predáva. Možno to je dôvod, prečo sú zelené sklenené uhorky stále obľúbenou ozdobou vianočného stromčeka.

 Starý zvyk zavesiť vianočné uhorky ….

Vianočná uhorka Vianočné dekorácie zo skla v tvare uhorky

 … je nemeckého pôvodu!

Vianočná uhorka Nemecké vianočné ozdoby zo skla v tvare uhorky

Vianočná uhorka Vianočné dekorácie zo skla v tvare uhorky štýlová dekorácia

 Na Vianoce ľudia radi zdobia zelené vianočné uhorky.

Vianočná uhorka Vianočné dekorácie zo skla v tvare uhorky deko ideen

Vianočná uhorka Vianočné ozdoby zo skla v tvare uhorky veľa zelených uhoriek v pohári

Vianočná uhorka Vianočné ozdoby v tvare jedle naaranžované krásne ozdobené zelenými sklenenými uhorkami