Vytrvalé jedlé rastliny pre domácnosť a záhradu

Jedlé rastliny sú horúcim trendom v modernom záhradnom dizajne. Väčšinu času ich nájdete na dvore. Používajú sa v kvetináčoch, záhonoch a tiež vedľa kvetov, kríkov a stromov.

Ale stojí to s nimi za tú námahu? Ak vyberiete správne odrody, určite! Existujú vytrvalé jedlé rastliny, rastú každý rok. S nimi ste na bezpečnej strane. Máme pre vás zoznam tých najobľúbenejších. Väčšinu je možné obnoviť iba s dostatočnou zálievkou. Mnoho z nich môžete použiť v záhrade. Nechajte sa prekvapiť!

Rímsky šalát porastie vo vašej záhrade niekoľkokrát

rímsky šalát vo vašej vlastnej záhrade

Rómsky šalát

Ak si šaláty zasadíte domov, určite ich zjete viac. Sú jednou z jedlých zeleninových plodín, ktoré rastú viackrát po tom, čo boli raz vložené do pôdy.

Bazalku je možné dobre pestovať aj doma

bazalka doma

bazalka

Milujem ich Caprese?  Potom v záhrade bazalku nevyhnutne potrebujete. Jeho šírenie sa vykonáva odrezkami. Zlomte kmeň 3/4 dĺžky spolu s listami. Vložte ich do vody a počkajte niekoľko dní, pričom vodu pravidelne vymieňajte. Rozvinú sa korene. Hneď ako dosiahnu okolo 5 cm, môžete ich vložiť do pôdy. Potom môžete očakávať viacročnú úrodu.

Zeler si môžete vypestovať doma s trochou vody

zeler doma

zeler

Aby ste mohli pestovať túto zdravú jedlú rastlinu, musíte položiť jej základ. Ponorte ich do taniera na polievku alebo do nádoby podobného tvaru naplnenej vodou. Po niekoľkých dňoch začnú v strede rásť nové listy. Teraz to dajte do kvetináča. Listy musia vyčnievať zo zeme. Odteraz je starostlivosť o rastlinu veľmi jednoduchá.

Po niekoľkých dňoch čínskemu karfiolu narastú nové listypestovať čínsky karfiol

čínska kapusta

Čínska kapusta veľmi pripomína zeler. Sú chované podobným spôsobom. Čínska kapusta sa vyvíja oveľa rýchlejšie, a preto musí byť po niekoľkých dňoch alebo týždňoch premiestnená do väčšej nádoby na rastliny.

Ako znova pestovať jarnú cibuľku

jarná cibuľka rastie

jarná cibuľka

Starostlivosť je rovnaká ako pre všetky podobné rastliny. Vložte cibuľky rastlín do vody. Biela spodná časť by mala byť absolútne pod vodou. Zelená časť vyrastie do 10 dní. Odrežte listy a opäť môžete týmto spôsobom pestovať nasledujúcu jarnú cibuľku.

Nové listy mrkvy do šalátu môžete ľahko vyrobiť

nové listy mrkvy

Mrkvové listy

Zdôrazňujeme: Nejde o samotnú mrkvu, ale o jej listy. Mnoho ľudí ich konzumuje v šaláte. Potrebujú asi 2 palce od hornej časti mrkvy. Niektoré z nich dajte do vody tak, aby boli v nej ponorené až do stredu. Položte ich takto na parapet. Listy sa z neho vyvinú po niekoľkých dňoch.

Takto sa cesnak vyvíja odznova

nový cesnak doma

Cesnakové zárodky

Väčšina z nás videla, ako sa zabudnutý cesnak zmenil na zelené listy. Nabudúce si s tým nerob starosti. Cesnak by ste mali radšej ponoriť do šálky vody. Jeho spodná časť by v tomto mala úplne ležať. Položte poháre s cesnakom na parapet a čoskoro sa z nich vyvinú choroboplodné zárodky.

Citrónovú trávu je možné tiež ľahko reprodukovať

Pestujte citrónovú trávu

Citrónová tráva

Citrónovú trávu potrebuje každý, kto rád pripravuje exotické jedlá z Thajska alebo Vietnamu. V supermarketoch je niekedy ťažké nájsť. Môžete to mať doma v tégliku. Potom ho naplňte do polovice vodou. Repotujte ich hneď, ako sa vyvinú korene. Citrónovú trávu majú teda vždy doma.

Vlastný zázvor? To je v poriadku!

nový zázvor

zázvor

Zázvor je tiež jednou z obľúbených jedlých rastlín. Máte tiež radi toto vo svojom rannom smoothie? Stačí zakoreniť zásoby, na ktorých sa už vytvorili púčiky. Vložte ich do zeme a po niekoľkých mesiacoch si necháte zázvor vypestovať sami.

Sladké zemiaky nechajte znova narásť

nové sladké zemiaky

Sladké zemiaky

Stačí dať jeden koniec zemiakov do pohára vody. Korene začnú čoskoro rásť. Hneď ako dosiahnu niekoľko centimetrov, môžu byť už použité v záhrade.

Zo starých zemiakov sa ľahko stanú nové

nové z týchto zemiakov

zemiaky

Naklíčili vám už zemiaky? Tieto by ste nemali jesť. Môžete ho však použiť na pestovanie vlastných zemiakov. Nakrájajte ich a položte na zem.

Nie všetky tieto rastliny je možné pestovať vo vlastnej záhrade, ale mnohé z nich áno. Pripojíte sa teda k obľúbenému záhradníckemu trendu. Zároveň zaistíte zdravší život sebe a svojej rodine. Viac o jedlých kvetoch sa dozviete tu. Prajeme vám dobrú chuť!

Niektoré z toho, čo bolo povedané, sú veľmi pekne ilustrované v nasledujúcom videu