Wabi Sabi – japonské umenie nachádzať nadčasovú krásu v nedokonalosti

„Nie bezprostredný lesk slnka, ale zlomený mesiac je krásny“

Rovnako ako je zen budhizmus neznámy pre milióny Európanov, Wabi-Sabi znie pre väčšinu ľudí v tejto krajine prinajmenšom zvláštne. Mnoho ľudí však s istotou vie, že ide o starý, málo známy japonský estetický koncept, ktorý nás učí vnímať krásu okolo nás iným spôsobom. Wabi Sabi je veľmi stručne označovaná ako estetika v japonskom štýle. Hľadá sa v jednoduchých, jednoduchých veciach, ktoré môžu byť nedokonalé, dokonca chybné. Ak máte osobitný záujem o kreatívne nápady pre život, o nové, nedostatočne prebádané oblasti, dnešný článok vás bude ďalej motivovať a povzbudí vás vnímať nepoznané iným spôsobom a objavovať špeciálne v nedokonalom. Pozývame vás na krátky výlet do nových sfér, aby ste spoločne našli japonský ideál krásy organických tvarov a individuálnych riešení. Chcel by si sa pridať?

  Estetika Wabi Sabi je príkladom japonského ideálu krásy

kreatívne nápady pre život vzhľad dreva wabi sabi a dizajn steny s krásnym vzhľadom

Čo znamená Wabi Sabi??

Na túto otázku je ťažké odpovedať, pretože nie je ľahké preložiť dve slová Wabi a Sabi do nemčiny. Predstavujú skôr nepreložiteľnú koncepčnú jednotku, ktorej skutočný obsah je aj pre Japoncov ťažko vysvetliť. Napriek tomu sa tu pokúšame odhaliť toto tajomstvo.

Pôvodne Wabi znamenalo niečo ako „osamelý v prírode“ alebo „žiť ďaleko od spoločnosti“. Sabi znamená niečo ako „chradnúť“, „byť starý, ukázať patinu, mať dospelosť“. Tento pôvodný význam sa v 14. storočí zmenil a veľmi špeciálna kompozícia slova získala pozitívnejšie konotácie. Wabi teraz znamená rustikálnu jednoduchosť, sviežosť a pokoj, dokonca aj jednoduchú eleganciu. Sabi znamená krása a vyrovnanosť, ktoré sa dostávajú do popredia s vekom a nútia nás častejšie myslieť na pominuteľnosť, napriek vráskam na tvári a známkam používania predmetov..

V dnešnom japončine možno Wabi Sabi zhrnúť ako „estetiku v prirodzenej jednoduchosti“. Dá sa to definovať ako „nedokonalá krása“. Ak chcete ďalej skúmať, určite nájdete mnoho ďalších interpretácií, napríklad v dielach známych odborníkov v tejto oblasti ako Leonard Koren, Andrew Juniper alebo Richard R. Powell.

  Wabi Sabi je ťažké preložiť do nemčiny

kreatívne nápady pre život nápady wabi sabi pre zariadenie vašej jedálne

História japonského konceptu Wabi Sabi

História estetického konceptu Wabi-Sabi úzko súvisí so zenovým budhizmom. Prvé začiatky tejto životnej filozofie možno nájsť pomerne skoro v japonskom staroveku (7. až 11. storočie). Termín Wabi-Sabi sa oficiálne objavil v 16. storočí a rýchlo sa uchytil v Japonsku. V tejto podobe ho predstavil japonský majster čaju a zenový mních Sen no Rikyū. Ale už v celom japonskom stredoveku, zhruba od 12. storočia, sa táto koncepcia rozšírila po celom Japonsku, dokonca aj v ďalších krajinách Ďalekého východu.

Japonský estetický koncept Wabi Sabi je stále populárnejší aj v Európe

kreatívne nápady pre život wabi sabi a minimalizmus v modernom interiérovom dizajne

Estetické hodnoty Wabi Sabi

Wabi Sabi je často označovaná ako japonská estetika alebo krása nedokonalosti. Každý, či už profesionál alebo laik, objaví individuálny spôsob osobného objavovania krásy okolo nás. Každý jeden človek sa na to krásne pozerá očami a vníma to individuálne. Preto nás Wabi Sabi učí, že krása je individuálna a malé chyby nemôžu zasahovať do vášho vnímania, naopak, robia krásu ešte dokonalejšou. Preto si vo Wabi Sabi všimnete jednoznačnú tendenciu k dokonalosti a toto učenie sa dá v japončine nazvať perfekcionizmus.

  Perfekcionizmus v japonskom štýle

kreatívne nápady pre život štýl wabi sabi pre obývaciu izbu

Cit pre japonskú estetiku nám umožňuje zamerať sa na jednoduché veci a objavovať krásne v jednoduchom. Nenáročné a jednoduché veci sú oveľa krajšie ako tie s leskom a pôvabom. Aj keď je na Západe ťažké pochopiť túto pozíciu, nieto ju ešte komunikovať, je možné však porovnať japonský estetický koncept s minimalizmom, ktorý je u nás taký moderný, a hľadať určité styčné body so štýlom Shabby Chic.

Minimalizmus v japončine

kreatívne nápady pre život wabi sabi jednoduchosť a nedokonalosť

Wabi Sabi v interiérovom dizajne

To, čo si môžeme zo životnej filozofie Wabi-Sabi vziať a ľahko ju uplatniť v interiérovom dizajne vlastných štyroch stien, by bola v prvom rade krása nedokonalosti. Nesnažte sa pri navrhovaní miestnosti snažiť o bezchybnosť a symetriu, pretože by mohla byť asymetrická a tiež vyzerať nádherne. Stavte radšej na prirodzenosť, organické tvary a ich nesmrteľnosť. Jednoduchá váza s krásnymi kvetmi je pútavá a nepôsobí rušivo. Malé nedostatky, vtipy alebo drobné chyby zdôrazňujú individuálny vzhľad. Musíte sa naučiť vnímať veci okolo seba také, aké sú.

Ikebana – japonské umenie aranžovania kvetov

kreatívne nápady pre život wabi sabi prinášajú do kuchyne jednoduchosť a prirodzenosť

Pokiaľ ide o najobľúbenejšie materiály v dizajne, v závislosti od učenia Wabi Sabi možno poukázať na kameň, drevo a kov. Tieto látky zastarávajú a vykazujú patinu a známky starnutia, čo je v japonskej estetike veľmi cenené. Praskliny v dreve, zhrdzavená kanvica na čaj a vrásky na tvári zodpovedajú japonskému ideálu krásy. Pretože to všetko sú symboly zrelosti a odhaľujú bohatú životnú skúsenosť. A to je presne to, čo sa na Wabi Sabi počíta a od nepamäti sa to znova a znova cení!

Kreatívne nápady pre život, ktoré popierajú pôvab a nádheru

kreatívne nápady pre život wabi sabi neobvyklé nápady na zariadenie kuchyne

Nápady na kreatívny život na japonský spôsob

kreatívne nápady pre život wabi sabi nápady na dekoráciu pre moderný domov

kreatívne nápady pre život dekorácia wabi sabi vytvára určitý pocit priestoru

kreatívne nápady pre život wabi sabi v modernom byte

kreatívne nápady pre život nápady pre interiér wabi sabi pre individuálny interiér

kreatívne nápady pre život wabi sabi v spálni

kreatívne nápady pre život wabi sabi životný štýl svetlý a jednoduchý interiérový dizajn

kreatívne nápady pre dizajn interiéru wabi sabi

kreatívne nápady pre život v štýle wabi sabi jednoduché nápady na dekoráciu vázami s kvetmi

kreatívne nápady pre život wabi sabi jednoduchosť v spálni

kreatívne nápady pre život wabi sabi dizajn obývacia izba