Zamerajte sa na zadný dvor: Ako môžete dosiahnuť, aby malá vonkajšia plocha bola väčšia?

V posledných dňoch stále častejšie svieti zimné slnko a jeho teplé lúče nás nútia opäť myslieť na útulné hodiny vonku. Po dlhej, studenej a mrazivej zime každý túži po čerstvom vzduchu a väčšej blízkosti prírody. Napriek tomu, že väčšina Nemcov má malý dvorček, nemali by ste kvôli tomu vešať hlavu. Na obmedzenej ploche by mohla vzniknúť aj malá zelená oáza za domom. Takže máte pekné útočisko, kde môžete v lete a na jeseň stráviť príjemné hodiny vo dvojici alebo s blízkymi priateľmi a rodinou. Preto sme pre vás dnes vybrali skvelé nápady na dizajn pre malý dvorček. So správnym vonkajším nábytkom, osvetlením a štýlovými outdoorovými doplnkami dokážete naplno využiť malý priestor za domom. Ak sme vás už zaujali, môžete vyskúšať nasledujúce jednoduché triky a nechať svoj dvorček pôsobiť väčší.

Nasledujú najlepšie nápady na dizajn pre malý dvorček

Dvorček, malý, ale pohodlne zariadený sedací stôl, stoličky, čalúnené vankúše, káva, všade naokolo veľa jarných kvetov

Vonkajšie sedenie na malom dvore je nevyhnutnosťou

Na vytvorenie príjemnej vonkajšej jedálne a posedenia nepotrebujete veľkú záhradu. Na malom dvore môžete svoj vonkajší stôl a stoličky umiestniť priamo na záhradný plot alebo na stenu. Vaše súkromie je dobre chránené pred zvedavými pohľadmi.

Umiestnite stoličky tak, aby ste sa pri sedení nemohli pozerať na stenu, ale kochali sa výhľadom na celý dvor. Vďaka tomu máte pocit, že máte vonku viac priestoru. Krásne kvitnúce rastliny v kvetináčoch a vonkajší koberec dodávajú vonkajšiemu posedeniu mimoriadny komfort. Tu ste sa mohli cítiť ako v interiéri a zároveň cítiť nádhernú prírodu všade navôkol.

 Ak vopred premyslíte každý malý detail vonkajšieho dizajnu ….

Malý záhradný dizajn, žltý záhradný nábytok tón v tóne, krásne žlté črepníkové rastliny

 … nádherný konečný výsledok na seba nenechá dlho čakať.

Malý dvorček, kvety, zeleň všade naokolo, pohodlné posedenie, kreslá, príjemné posedenie vonku

Multifunkčný vonkajší nábytok je najlepším riešením pre malé dvory

Rozhodnite sa pre multifunkčný nábytok na malom dvore. Tieto vám môžu pomôcť maximalizovať každý centimeter malej vonkajšej plochy za domom. Napríklad pohodlné lavicové sedadlo v tvare L môže poskytnúť človeku dobrú príležitosť na popoludňajší spánok. Zároveň je to dobré miesto pre niekoľko ľudí. Praktické záhradné stoličky navyše slúžia ako odkladacie stolíky na umiestnenie nápojov alebo ako dodatočné sedenie na posedenie s priateľmi. Náš tip je: neinvestujte do drahého nábytku, ale do nábytku, ktorý kombinuje niekoľko funkcií. Ušetríte tak viac miesta na malom dvore, ktorý môžete lepšie využiť na iné účely.

Už ste premýšľali o rohovej lavičke na dvore??

Malá rohová lavička v tvare dvorku na plote dekoračné vankúše kreslo vyrobené z kovových vysokých zelených rastlín

Navyše, kusy nábytku s tenkými rámami a úzkymi tvarmi pôsobia, že malé vonkajšie posedenie pôsobí priestrannejšie. Kompaktné sady sú perfektné do záhradného rohu alebo na verandu. Vstavané lavice môžu navyše slúžiť viacerým funkciám tým, že poskytujú sedenie a úložný priestor súčasne. Nezabudnite, že v lete slnko intenzívne svieti hodiny. Zaistite si vonku dostatok tieňa. Náš tip: uistite sa, že nad každým posedením máte zodpovedajúci slnečník, baldachýn alebo pergolu.

Urobte si pohodlie vonku, aj keď dostupný priestor je dosť obmedzený.

Pergola vytvára malý dvorček, románske a útulné útočisko pod holým nebom

Doprajte si nádherný výhľad na celý dvor

Pri navrhovaní priestoru na sedenie na malom dvore musíte myslieť aj na výhľad. Tento aspekt je bohužiaľ často zanedbávaný alebo podceňovaný. Umiestnenie sedenia vedľa domu nie je vždy tou najlepšou voľbou. V takom prípade by časť vášho domu alebo vegetácia mohla zakrývať najlepší výhľad na váš dvor. Miesto na sedenie radšej nastavte tak, aby ponúkalo jasný výhľad na celú vonkajšiu časť. Perspektíva nesmie byť narušená. Vďaka nerušenému výhľadu bude vaša malá záhrada pôsobiť väčšia.

Odtiaľ je výhľad jednoducho nádherný!

Malý záhradný dizajn, nerušený výhľad na celú vonkajšiu plochu má veľa zelených lampiónov petúnie

Nechajte sa malý dvor ponoriť do sviežej zelene!

Čo pre teba znamená stráviť príjemný a útulný čas vonku? Pre nás to znamená, že si svoje útočisko vonku užijete naplno a necháte sa pohupovať telom i dušou. Náš ďalší tip je teda tento: Venujte čo najmenej času úlohám, ako je polievanie a pletie. Spoľahnite sa radšej na ľahko ošetriteľné rastliny v ľahkých nádobách, aby ich bolo možné v prípade potreby ľahko premiestniť. Ak chcete chrániť svoje súkromie vonku, vyberte rastliny, ktoré sú najmenej šesť stôp vysoké a umiestnite ich tak, aby blokovali výhľad na susedný dom alebo na ulicu.

Paradajky, baklažány a papriky sa dajú pestovať nielen na záhonoch, ale aj v kvetináčoch.

Farebné hrnce na stupňoch vytvárajú malý dvorček a pestujú v nich paradajky, baklažány a papriku

Nápady na dekoráciu pre malý dvorček

Začneme najdôležitejšou vecou pri zdobení malých plôch: vyberte si paletu farieb, vďaka ktorej bude váš dvorček upokojujúci. Mäkké a neutrálne farby vám napríklad pomôžu neporiadok v obmedzenom vonkajšom priestore za domom. Zredukujte preto svoju vonkajšiu výzdobu a črepníkové rastliny na niekoľko farieb. Príliš veľa akcentov a rôznych typov rastlín môže spôsobiť, že malý priestor bude pôsobiť neorganizovane, preto sa riaďte iba niekoľkými preferovanými odtieňmi. Ak máte vonku dostatok priestoru, môžete si dopriať aj pútač očí. Zaujímavý architektonický detail, ako je mreža, altánok alebo socha, môže pomôcť odblokovať malé proporcie dvora. Umiestnite ich na koniec oblasti alebo blízko vchodu, aby ste vytvorili skutočný pútač pozornosti. Takáto záhradná výzdoba okamžite priťahuje pozornosť. Túto dekoráciu lepšie rozvediete pomocou pestrofarebných rastlín v črepníkoch.

Dizajn tón v tóne je to najlepšie, čo môžete na malom dvore urobiť.

Malé záhradné kreslo s dizajnovým kreslom tón v tóne vyrobené z dreva s nízkou úrovňou, dobre štruktúrované

Vhodné osvetlenie na malom dvore

Vonkajšie osvetlenie hrá obrovskú úlohu v tom, ako sa vonkajší priestor cíti. Mali by ste sa preto spoľahnúť na osvetlenie, ktoré poskytuje požadovanú náladu a potrebné množstvo svetla. Nie je to úplne nevyhnutné. Že investujete do drahého vonkajšieho osvetlenia. Vonkajšie posedenie môžete osvetliť aj sviečkami, lampášmi, rozprávkovými svetlami alebo solárnymi lampami. Rozprávkové svetlá môžete napríklad zavesiť na mriežku alebo nainštalovať okolo terasy. Nezaberajú tak veľa miesta, čo je na malom dvore zásadné.

 Správne vonkajšie osvetlenie je rozhodujúce pre vaše vonkajšie pohodlie.

Malý záhradný dizajnový priestor na sedenie správne osvetlenie rozprávkové osvetlenie vonkajšia kuchynka s jedálenským kútom

Upokojujúce zvuky vo dvore vytvárajú uvoľnenú atmosféru

Nemáte dostatok miesta alebo nemáte dostatok rozpočtu na to, aby ste si na dvore vytvorili jazierko? Existujú zaujímavé moderné alternatívy. Vonkajší priestor môžete napríklad okoreniť stolovou fontánou. Nie je to len skvelá vonkajšia dekorácia, ale prináša vám potešenie zo zvuku a pohybu. Vonku môžete hodiny počuť slabé lapanie vody. Prípadne môžete priniesť upokojujúce zvuky na váš dvor s vonkajším zvukovým systémom. Je to ďalší skvelý spôsob, ako počúvať nádhernú hudbu vonku a užiť si plný relax.

Všetky tu uvedené nápady na dizajn malého pozadia vám pomôžu premeniť dostupnú vonkajšiu plochu za domom na príťažlivú a veľmi útulnú relaxačnú zónu. Prajeme vám veľa úspechov a pekné hodiny vonku!

Mäkké lapanie vody je ako hudba pre vašu dušu!

Vodné fontány vytvárajú malý dvorček, jemné striekanie vody, hudbu pre dušu

Sedenie na veľmi špeciálne hodiny pre dvoch!

Malý dvor s nápaditým dizajnom sedenia pre dve stoličky z kovových tehál, ktoré si užívajú chvíle vonku

 Vonku si môžete dopriať istú mieru pohodlia.

Malý dvorový komfort v exteriéri, sedacie súpravy, stôl, fľaša vína, dva poháre

 Sedacia časť a baldachýn sú vyrobené z dreva a vyžarujú prírodné kúzlo.

Malý záhradný dizajnový sedací nábytok baldachýn vyrobený z dreva vyžaruje prírodné kúzlo

Posedenie na dvore musí byť farebné a veľmi útulné.

Malý záhradný dizajnový priestor na sedenie mnoho farieb útulnosť slnečník pohodlný nábytok koberec kvety vysoké stromy