Zenová spálňa, v ktorej harmonický dizajn miestnosti podporuje dobrý spánok

Zdravý a pokojný spánok je obzvlášť dôležitou otázkou pre moderných ľudí. V technologicky vyspelých krajinách sveta trpia nespavosťou milióny ľudí. Aj tu v Nemecku trpí pravidelnými problémami so spánkom každý piaty nemecký občan. Stres na pracovisku je jedným z najväčších rušivých faktorov, ktoré nás oberajú o zdravý nočný spánok v pravom slova zmysle. Lekárski vedci a návrhári izieb, aby sa vyhli uchýleniu k liekom na nespavosť, často spolupracujú. Cieľom je navrhnúť nápady a tipy pre vyváženú spálňu. Japonský koncept Zen sa stal veľmi populárnym aj tu v Európe. V súčasnej dobe ľudia hovoria o spálni Zen ako o mieste pre dobrý spánok, kde sa stretáva harmónia v dizajne miestnosti a kvalitná relaxácia. Čo je Zen a ako si môžete zariadiť a navrhnúť spálňu podľa japonského konceptu miestnosti, chceme v nasledujúcom texte vysvetliť. Som si istý, že vás táto téma zaujíma, nie??

V spálni Zen sa stretáva vnútorné vyváženie a minimalistický dizajn miestnosti.

Zen spálňa vyvážená atmosféra miestnosti pokojný minimalistický dizajn miestnosti zatemnené okno závesná lampa

Kde filozofia Zen určuje dizajn miestnosti.

Zen spálňa Zenová filozofia určuje, že dizajn miestnosti je jednoducho živý

Zdravý nočný spánok je základom všetkého nášho blaha

„Ako chodíš spať, tak sa zotavuješ“ sa stalo sprievodcom v každodennom živote mnohých z nás. To je dôležité pri zariaďovaní a navrhovaní každej spálne. Pretože dobrý a zdravý spánok je obzvlášť dôležitý pre moderných ľudí, ktorí sú každodenne konfrontovaní s mnohými problémami a stresovými situáciami. Dôsledky každodenného stresu sú tiež dobre známe. Ak ste si poriadne neoddýchli, máte cez deň zlú náladu a pri bežných aktivitách sa necítite bdelí. Okrem toho sa často vyskytujú aj problémy s koncentráciou, stavy zvýšenej podráždenosti a náchylnosti na choroby. Aby sme tomu všetkému zabránili, hľadáme šikovné spôsoby, ako podporiť náš zdravý nočný spánok. Okrem cvičenia a zdravej výživy existujú aj ďalšie faktory, ktoré výrazne prispievajú k pohode. Jedným z nich je pocit zenu v spálni.

Zenový pocit zahŕňa najlepší poriadok a dokonalú čistotu v spálni.

Zen spálňa svetlé prostredie biele obliečky najlepšie objednať dokonalú čistotu

 Určitá príroda je v Zenovej spálni viac než vítaná.

Zen spálňa veľká posteľ na spanie svetlá bielizeň veľa dreva veľké zatemnené okno malý strom zelená nôta

Čo je zen?

Termín Zen pochádza zo sanskrtu a znamená „ponorenie“. Preto je meditácia stredobodom každodennej praxe v tejto ázijskej filozofii života. Zen je smer v budhizme, kde má najdôležitejšia vnútorná harmónia a relaxácia. Jeho korene siahajú do 13. storočia. Dnes je však Zen chápaný ako japonské umenie jednoduchého života. Podľa veľkého zenového majstra 20. storočia Shunryu Suzukiho nie je Zen „nič vzrušujúce, ale sústredenie sa na každodenné úlohy“. Ale práve jednoduchý spôsob života Japoncov, ich koncentrácia na každodennosť, na teraz a tu, spôsob meditácie a relaxácie, sa ukázali ako mimoriadne veľká výzva pre moderných ľudí na celom svete. V tejto súvislosti sa musíme od Ázijčanov veľa naučiť, aby sme si rozvinuli väčšiu trpezlivosť a ľahšie prekonávali ťažkosti v každodennom živote. Jej mimoriadne harmonická a skôr minimalistická atmosféra spánku je založená aj na zenovom myslení.

 Interiér v spálni Zen výrazne prispieva k zlepšeniu nočného spánku.

Pokojná a vyvážená atmosféra spálne Zen vám poskytne príjemný spánok

Moderní dizajnéri izieb sa vedome uchyľujú k prvkom tradičného japonského dizajnu spální.

Prvky spálne Zen v tradičnom japonskom dizajne interiéru, jednoduchý nábytok zredukovaný na minimum

Aké pravidlá by ste mali dodržiavať pri zariaďovaní zenovej spálne??

Ak by sme chceli prekonať svoje problémy so spánkom, určite by sme mali veľa premýšľať. Existujú určité pravidlá a správanie, ktoré vychádzajú zo zenového budhizmu a ktoré je potrebné pri zariaďovaní a navrhovaní spálne dodržiavať. Pretože podľa moderného výskumu spánku má vyvážená atmosféra miestnosti v spálni Zen preukázateľne pozitívny vplyv na kvalitu spánku ľudí. Nasledujúce zhrnutie najdôležitejších vecí o spálni Zen:

 Zmena vlastných spánkových návykov by mohla viesť k výrazne pokojnejšiemu spánku.

Vybavenie spálne Zen zúžené na minimálny kôš na stoličku si užije pokojný spánok

Spálňu Zen je potrebné používať iba na spanie

Pravidlo č. 1 je, že spálňa sa musí používať iba na spanie. Preto je spálňa Zen dobre oddelená od ostatných miestností v dome. Keď vojdete do tejto miestnosti, musíte myslieť na spánok, nie na prácu alebo čokoľvek iné. Toto cieľavedomé správanie a myslenie vedie po krátkom čase k pokojnému spánku vo vašej vlastnej posteli. Psychológovia tiež radia niečo dôležité: v každej spálni, ale najmä v zenovej spálni, nemajú miesto televízory, počítače, mobilné telefóny, iPady a ďalšie moderné zariadenia. Musia byť úplne zakázaní z tejto miestnosti. Tieto zariadenia môžu viesť iba k nedostatku spánku, ale nie k vyriešeniu našich problémov so spánkom.

 Prísne, ale veľmi účinné pravidlo: Zenová spálňa slúži iba na spanie.

Zenové spálne iba na spanie používajú svetlú, pokojnú atmosféru miestnosti, nie je nadbytočná

 Pozor! Moderné zariadenia, ako sú televízory, iPady a mobilné telefóny, nemajú v zenovej spálni miesto!

Zenová spálňa pozor, žiadne zariadenia v spálni, žiadny televízor na stene vyhnaný z miestnosti

V zenovej spálni vládne minimalizmus v japončine

Vplyv nábytku na nočný spánok nie je vo výskume spánku a psychológii nový. Ale v zenovej spálni je to pravidlo č. 2! Nábytku je tak málo, ako môže byť. Tieto kusy nábytku, ktoré sú súčasťou celkového spánkového rytmu, sú nutnosťou. Nič viac, nič nadbytočné! Z toho sa vyvinul nový štýl zariaďovania v modernom dizajne izieb, a to takzvané Japandi. Je to zmes japonských a škandinávskych štýlov zariaďovania, kde je počet nábytku a jeho veľkosť obmedzená na minimum. Preto je tento štýl v japončine často označovaný ako minimalizmus. Ústredným kusom nábytku v spálni Zen je jednoducho posteľ. Je však nízky, vo väčšine prípadov futon alebo matrac na spanie. Rohože Tatami pokrývajú podlahu a pozývajú vás na meditáciu pred spaním.

Minimalizmus v japončine!

Zen spálňa minimalizmus v japonskej pohodlnej posteli veľké okno veľa dreva béžového poriadku a čistoty

 

V spálni Zen sú povolené iba malé doplnky, ako sú sviečky, malé figúrky a kvety. Tieto posilňujú zenový pocit v miestnosti. Zvyčajné šance a konce je potrebné uložiť do vstavaných skríň tak, aby bol povrch miestnosti voľný a široký. Podľa Zenu by voľný priestor a poriadok v miestnosti mali ľudí oslobodiť od negatívnych myšlienok. Takto si môžete vychutnať pokojný spánok v spálni Zen.

Posteľ, pohodlné kreslo a veľa voľného miesta – perfektný príklad zenovej spálne.

Zen spálňa veľký otvorený priestor veľké okno pohodlné spacie lôžko čierne kreslo

 Jemné svetlo je tu nevyhnutné.

Zenová spálňa s krásnym dizajnom miestnosti, svetlo modrá posteľná bielizeň s jemným svetlom za nočnou lampou kvitnúcimi konármi

Farby, svetlo a teplota v spálni Zen

Pravidlo č. 3 pri navrhovaní miestnosti v spálni Zen sa týka zladenia farieb, svetla a tepla v miestnosti. Človek vychádza zo skutočnosti, že by tam mala byť vizuálna harmónia. Farby musia len dopĺňať túto vyváženú atmosféru. Preto tu dominujú jemné farby, najmä biela, šedá a čierna. Béžová, taupe a rôzne pastelové tóny tiež prispievajú k najlepšiemu uvoľneniu v miestnosti. To všetko robí zenovú spálňu ešte príjemnejšou a vhodnejšou na relaxáciu a zdravý spánok. Málokedy si dovolíte napríklad vizuálne akcenty v karmínovej červenej farbe, aby ste zenovej atmosfére dodali trochu vášne. Preferovanými materiálmi sú kamenné dosky a rôzne druhy dreva, ktoré dotvárajú typický zenový vzhľad.

Svetlé farby robia zenovú spálňu príjemnejšou a útulnejšou.

Svetlé farby spálne Zen, béžovo sivý biely drevený stôl navodzujúci útulnú atmosféru miestnosti

Prednosť tu má šedá, biela, béžová a trochu čierna.

Jemným farebným tónom dominuje spálňa Zen sivá biela čierna béžová

Farebné akcenty v karmínovo červenej alebo tmavo modrej farbe zaisťujú v japonskej zenovej spálni väčšiu vášeň.

Zen spálňa široká pohodlná posteľ tlmí vizuálne akcenty vzorovaný strop v tmavo modrej a sivej vysokej váze karmínovej farby vedľa postele

Svetelné podmienky v spálni Zen sú tiež odlišné ako vo ostatných miestnostiach v dome. Spálňa je zvyčajne dobre zatemnená, čo je tiež dôležité pre rýchle zaspanie a dokonalý spánok. Nič by nemalo odvádzať pozornosť ľudí od toho, takže tu nepotrebujete jasné svetlo. V spálni Zen je navyše príjemne teplo. Odborníci v oblasti zenového nábytku odporúčajú izbovú teplotu od 14 do 18 stupňov C. To má tiež pozitívny vplyv na kvalitu spánku.

Uviedli sme pre vás to najdôležitejšie, čo sa týka spální Zen. Chcete teraz zmeniť svoju vlastnú spálňu na oázu pokoja a relaxácie podľa japonského vzoru?

Zen- japonské umenie jednoduchého života.

Zen spálňa zen japonské umenie jednoduchého bývania typický japonský dizajn izieb

Jednoduchá dizajnová spálňa Zen, biela posteľná bielizeň

Krásne kvitnúce čerešňové vetvy zdobia miestnosť.

Zen spálňa modrý interiér veľa prirodzeného svetla kvitnúce čerešňové vetvy izbové dekorácie

 V zenových spálňach môžete tiež priniesť svieži dotyk so zelenými rastlinami a kvetmi.

Zen spálňa prináša svieži zelený nádych zelenej rastliny v interiéri

Zen spálňa prináša svieži zelený nádych do vnútorného okrúhleho zrkadla so zelenými rastlinami

Zenové spálne prinášajú do interiéru svieži zelený nádych a majú jednoduchý dizajn