Enfekte Kulak Delme: Nedenleri ve Tedavileri

Muhtemelen erken yaşta geleneksel lob piercingini deneyimlemişsinizdir ve nasıl bir his olduğunu bile hatırlamıyorsunuzdur. Kulağınız enfeksiyon kapmış mı, değil mi? Ve tamamen iyileşmesi ne kadar zaman aldı? İlk etapta enfeksiyona ne sebep oldu??

Bu çok uzun zaman önce olduğu için ayrıntılara girmenize gerek yok. Ancak, şimdi kulaklarınızı deldirmeyi planlıyorsanız ve kulak delme türleri ve bunların yerleşimleri hakkında bilgi arıyorsanız, kulak delme işleminin hangi riskleri gerektirdiğinin farkında olduğunuzdan da emin olmalısınız..

Et, kan ve kıkırdakla uğraştığınız için asla çok dikkatli olamazsınız. Buna ek olarak piercingin kulağa nasıl yerleştirildiğini ve piercing yaptırdıktan sonra ne kadar acı çekeceğinizi bilmeniz gerekir..

Tüm kulak piercingleri rahat değildir. lob delici ve iyileşmek için değişen miktarlarda zaman gerektirecektir. Bu, aynı zamanda, piercinginizin yol boyunca enfekte olup olmadığına ve iyileşme süresinde önemli bir gecikmeye neden olup olmadığına da bağlıdır..

Kulak delme, bir moda ifadesi olarak yıllar içinde önemli bir popülerlik kazanmıştır ve teknolojinin yardımıyla çeşitli stilleri deneyebilirsiniz. Mücevher de çeşitli seçenekler sunar ve sahip olduğunuz piercinge bağlıdır..

Kale piercingleri için zarif parçaları deneyebilir ve lob piercingleri için çember yoluna gidebilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var. En son piercingini sergilemek isteyen biri olarak, enfekte bir kulakla uğraşmak eğlenceli değil. Ayrıca enfeksiyonlar oldukça şiddetli hale gelebilir ve hatta kulak yapısına kalıcı olarak zarar verebilir..

Kulak Delme oldukça güvenli kabul edilir ve çoğu insan kulak delme işleminin yanlış gitmesini beklemez, ancak kulak delme enfeksiyonları gerçekten bir gerçektir. İyi bilgilendirilmiş ve kulak delme için uygun tavsiyeleri takip ederseniz, iyileşme yolunda herhangi bir darbe olmadan tamamen iyileşmiş bir delme işlemine sahip olabilirsiniz..Kulak Delme Enfeksiyonu

Delinmiş Kulak Enfeksiyonu

Piercing işleminden sonra uzman size belirli bir iyileşme süresi verecektir. Ancak hassasiyet, şişlik, akıntı veya kızarıklık hissediyorsanız, kulak deldirmeniz enfeksiyon kapmış olabilir..

Kulağınızın enfekte olmasının birkaç nedeni vardır. Enfeksiyona genellikle delinmiş yaraya giren ve yayılan bakteriler neden olur. Yaranızın iyileşmesi ne kadar uzun sürerse enfeksiyona o kadar yatkın olur. Hafif bir şişliğin enfeksiyon belirtisi olması gerekmez ama asla emin olamazsınız, piercinginizde en ufak bir değişiklik bile hissettiğiniz anda hemen tedaviye başlayın..

Piercing enfeksiyonu semptomları, diğer herhangi bir cilt enfeksiyonuna oldukça benzer. Açık bir yaraya giren bakterilerin etkileri önemli olabilir ve kulağın tüm yapısına zarar verebilir. Özellikle sorunlu yerleşimlerden birini seçtiyseniz, enfeksiyonla baş etmek kolay olmayabilir..

Kulak delici enfeksiyonun nedenleri

Kulaklarınızı deldirmenin en iyi yolu içi boş bir iğne kullanmaktır. Piercingi yaptırdığınız yerin tabanca değil, iğne kullandığından emin olun. Silahlar, iyice temizlenmelerine rağmen bakteri ve cilt kalıntısı taşıma eğilimindedir. Bu, enfeksiyon kapma olasılığını büyük ölçüde artırabilir. Üstelik silahlar dokuya da çok zarar veriyor ve çok fazla acıya neden oluyor..

İğneler, piercing yaptırmanın en hijyenik yoludur. Çoğu piercing birkaç dakika sürer ve hissedeceğiniz tek şey keskin bir ağrı ve ardından zonklamadır. Ancak ağrı, piercingin yerleşimine bağlıdır. Enfeksiyonlar ağrıyı büyük ölçüde hafifletebilir ve piercingde ciddi hasara neden olabilir..

Doğrudan deriden bir iğne sokulur ve iğnenin oyuk kısmı yardımıyla bir parça mücevher kulağa sabitlenir. Ancak, mücevher parçası veya iğne önceden sterilize edilmezse, deliğe mikrop ve bakteriler girebilir..

Sterilizasyondan sonra bile bakterilerin yaraya girmeyeceğinin garantisi yoktur. Ancak temizlik, enfeksiyon kapma olasılığını önemli ölçüde azaltır..

Enfeksiyon, yapılan piercing kimliğinden de kaynaklanabilir. Bu, delicinin talimatlarına uymazsanız ve delme için bir temizleme rejimi uygularsanız olabilir. Kulak delme için uygun temizlik ve bakımın ihmal edilmesi, en başta enfeksiyon oluşmasına neden olabilir mi?.

Piercingi nerede yaptırırsanız yaptırın, piercinginiz size piercingi temiz tutmak ve iyileşmeyi teşvik etmek için bir talimat ve ürün listesi sağlayacaktır. Bakım sonrası bakım konusunda ihmalkarsanız, enfekte olmama şansınız çok azdır..

Enfeksiyonlar da reaksiyonun bir sonucu olabilir. Bu, takılarda kullanılan malzemeye karşı şiddetli bir tepki olabilir. Çoğu ilk kez takı metal kullanılarak yapılır. Bununla birlikte, kulaklarınızı deldirmeden önce, hangi metal türlerinin sizin için uygun olmadığı ve herhangi bir metal türüne alerjiniz olup olmadığı hakkında bir fikir edinin. Mücevherlerinizi salona götürebilir ve bir reaksiyonu önlemek için taktırabilirsiniz..

Kulak delici enfeksiyonlar hemen tedavi edilmezse, yüksek olasılık vardır. bakteri çoğalacak ve durumu daha da kötüleştirecek. Bu nedenle en ufak bir enfeksiyon belirtisi gördüğünüz anda ondan kurtulmak için gerekli özeni göstermeye başlayın. Kulak delici enfeksiyonlar hemen tedavi edilmezse, yüksek güçlü bir antibiyotik kullanarak tedavi edilmeniz gereken ciddi sorunlara dönüşebilirler..enfekte kulak delme

Önleme:

Herhangi bir enfeksiyonda, önleme anahtardır. Açık bir yaranın farkına vardığınızda, bakterilerin girmesini önlemek için uygun bakım gereklidir. Bakteriler herhangi bir yere bulaşabileceğinden ve hatta yaranın etrafındaki havada bile bulunabileceğinden son derece dikkatli olmalısınız..

Bu enfeksiyonu önlemenize yardımcı olacak bazı ipuçları

  1. Piercinginizi tanınmış ve hijyenik bir salonda yaptırın
  2. Delmeyi oluşturmak için iğne kullandıklarından ve tüm aletlerinin sterilize edildiğinden emin olun, tek kullanımlık iğneler ve sterilizasyon makineleri olup olmadığını kontrol edin..
  3. Piercing sonrası bakım ipuçlarına dikkat edin, gerekirse not alın
  4. Tavsiye edilen ürünle günde en az iki kez piercingi temizleyin..
  5. Mücevher parçasına yeni bir piercing takmayın veya onunla oynamayın..
  6. İlk mücevher parçasını çıkarmadan bölgeye eğilebildiğinizden emin olun.
  7. Gerçek piercingdeki ağrı şiddetliyse ve herhangi bir kanama varsa, normal olmadığı için hemen bir doktora görünün..

Enfeksiyonu tedavi etmek

1.     Virüslü bölgeye dokunmayın

Herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürseniz, incelemek için bölgeye ellerinizle dokunmayın, çünkü bu bakterileri yayabilir ve uzun vadede yarayı tahriş edebilir..

2.     Alanı temizleyin

Pamuklu çubuklar kullanın ve delicinizin temizlemenizi önerdiği herhangi bir şeyle bölgeyi temizleyin. Emin değilseniz, temizlemek için 1:3 oranında sıcak su ve tuz oluşturabilirsiniz. Bunu günde en az iki kez yapın.

3.     Uçucu yağlar

Tuz ve sıcak su karışımına birkaç damla lavanta veya okaliptüs yağı ekleyerek yarayı temizleyebilirsiniz. Uçucu yağlar, yarayı temiz tutmaya ve bakterilerin yayılmasını önlemeye yardımcı olan mükemmel antibakteriyel özelliklere sahiptir..

4.     Sıkıştırma

Yarayı iyice temizledikten sonra sıcak kompres uygulamalısınız. En az 20 dakika yerinde tutun, bu piercing çevresindeki kan dolaşımına yardımcı olacaktır ve iyileşmenin hızlandığını fark edeceksiniz..

5.     Çözümler

Benzalkonyum klorür çözeltisi, bir enfeksiyonu fiziksel olarak tedavi etmek için kullanılabilen harika bir antiseptiktir. Alan iyice temizlenip kurutulduktan sonra, solüsyonu bir pamuğa dökün ve iyileşme sürecini hızlandırmak için günde en az iki kez kulağınıza sürün. Cildiniz kabarmışsa veya kızarıklıklar varsa kullanmaktan kaçının. Bu çözümü Amazon’da kolayca bulabilirsiniz..

6.     Antibiyotik krem

Antibiyotikler, yaradan sarı akıntının çıktığı bir enfeksiyonu tedavi etmenin harika bir yoludur. Neosporin, enfeksiyonu tedavi etmek ve kurutmak için kullanılabilen bir antibiyotik kremdir. Bu aynı zamanda yara iyice temizlenip kurutulduktan sonra pamuklu çubukla da uygulanmalıdır. Önerilen uygulama günde iki defadır. Bu kremi en az bir hafta boyunca kullanın..

7.     Hekim

Ağrı ve enfeksiyon devam ederse, derhal doktorunuza başvurmanız gerekir. Bazı enfeksiyon vakaları oral dozda antibiyotik gerektirir. Delici enfeksiyonlar kontrolden çıkabileceğinden tıbbi yardım almak en iyisidir..