Podvodné reproduktory by mohli pomôcť obnoviť poškodené koralové útesy

Veľký austrálsky bariérový útes a mnohé ďalšie prírodné biotopy trpia účinkami otepľovania teplých vôd, búrok, záplav, nadmerného rybolovu a znečistenia. Teraz však vedci vyvinuli nový nástroj, ktorý môže pomôcť obnoviť tieto koralové útesy. Je to o hraní krásnych zvukov prírody pod vlnami.

Tim Gordon, doktorand morskej biológie, nastavuje reproduktor na koralovom útese

Podvodné reproduktory by mohli pomôcť obnoviť poškodené koralové útesy, doktorand PhD položí reproduktory na zem

Koralové útesy hrajú podvodnú hudbu

Vedci už vedia, že mlčanie o poškodených koralových útesoch udrží mladé ryby ďaleko. Tieto ryby sú základnou súčasťou ekosystému útesov. Tím vedcov vedený morskými biológmi z University of Exeter vo Veľkej Británii nedávno zriadil podvodné reproduktory na reprodukciu zaznamenaných zvukov zo zdravých koralových útesov.

Cieľ? Aby mladé ryby prebývali vo vodách, kde sa rozložili koraly. Experiment prebehol hladko.

“Štúdia zistila, že emisie zdravého hluku útesov zdvojnásobili celkový počet rýb prichádzajúcich do experimentálnych oblastí biotopu útesov.” Počet prítomných druhov sa tiež zvýšil o 50%, “uviedla v piatok publikácia University of Exeter.

Keď sa útesy zhoršujú, počujeme, že sú tichšie a menej atraktívne pre ryby

Podvodné reproduktory by mohli pomôcť obnoviť poškodené koralové útesy, mŕtve útesy budú tichšie a nepriťahujú život

O koralových útesoch sa hovorí, že sú dosť hlasné

„Zdravé koralové útesy sú pozoruhodne hlučné miesta – praskanie krabov z pištole a vrčanie a chrčanie rýb vytvára oslnivú biologickú zvukovú scénu,“ povedal morský biológ z University of Exeter Steve Simpson, spoluautor jednej publikácie uverejnenej v Nature Communications. Článok. “Mladé ryby sa pri hľadaní miesta na usadenie zameriavajú na tieto zvuky.”

Krásny Veľký bariérový útes sa každým rokom zmenšuje

Podvodné reproduktory by mohli pomôcť obnoviť poškodené koralové útesy, veľký bariérový útes sa zmenšuje

Šesťtýždňový experiment s reproduktormi ponúka vedcom ďalší prístup v prebiehajúcej bitke o ochranu a obnovu útesov na celom svete. Iní vedci skúmajú ďalšie nápady a môžete vidieť takmer čokoľvek. Od 3D tlačených koralov po laboratórne pestované hybridné koraly, ktoré vydržali meniace sa podmorské podnebie.

Akustický experiment by teraz mohol byť kombinovaný s obnovou biotopov a úsilím o ochranu obnovy koralových útesov. Zachrániť Veľký bariérový útes však bude vyžadovať veľa úsilia.

Mŕtve vybielené koraly nie sú biotopom pre morský život

Podvodné reproduktory by mohli pomôcť obnoviť poškodené koralové útesy a mŕtve vybielené koralové útesy

Podvodné reproduktory by mohli pomôcť obnoviť poškodené reproduktory koralových útesov v spodnej časti koralových útesov