Ako si môžete gravírovať sklo sami

gravírovacie sklo pokyny poháre na pitie

Gravírovanie na sklenené listy

Chcete si nechať vygravírovať sklo? Viete o tom, že existujú aj metódy a nástroje, pomocou ktorých si môžete gravírovanie urobiť sami? Radi by sme vám túto možnosť priblížili. Teraz môžete na jednej strane zvážiť, či by to pre vás bola vhodná voľba. Ak nie, stále máte šancu nechať si vyryť pohár.

Ale ani v jednom prípade ste nič nestratili, pretože ste sa naučili niečo vzrušujúce, že?

Konkrétne vám dnes vysvetlíme, ako môžete vygravírovať písmená na sklo.

To je to, čo potrebujete na gravírovanie skla

nástroje na gravírovanie skla

Začnime s výrobkami, ktoré potrebujete na gravírovanie skla. Sú to tieto:

– Sklenené predmety na gravírovanie,

– leptacia pasta,

– čistiace prostriedky na sklo,

– Modrá alebo zelená maliarska páska,

– plastové rukavice,

– nálepky na listy

– oblečenie, ktoré môžete zafarbiť.

Povrch skla vyčistite

Sklo musí byť v prvom rade dokonale čisté. Na to potrebujete správnu tkaninu a čistiaci prostriedok. Zaistite, aby ste z predmetov, ktoré chcete gravírovať, skutočne odstránili všetky nečistoty, prach a odtlačky prstov.

Naneste maliarsku pásku

lepiaca páska s návodom na gravírovanie skla

Teraz by ste museli na vyryté sklo naniesť kúsok maliarskej pásky. Najprv pokryjete oblasť, ktorá nesmie byť poškriabaná. Okrem toho môžete presne určiť oblasť, v ktorej sa bude nachádzať nápis alebo iniciály, ktoré chcete na sklo vygravírovať. Väčšinu času je najlepší efekt dosiahnutý, ak vyberiete hornú tretinu objektu. Môžete si však vybrať aj inú polohu.

Uistite sa, že maliarska páska bola práve nanesená

Pri okrúhlych a oválnych sklenených predmetoch má často problém, že páska nie je úplne rovná. V tomto sa objavuje veľa vrások. Výsledkom je, že ani spodný riadok nie je úplne rovný. To je však zlé pre výsledok neskôr, pretože to nebude veľmi rovné a presné. Uistite sa, že maliarska páska bola v oblasti, ktorú chcete gravírovať, skutočne dobre vyhladená. Samozrejme, ak gravírujete kus skla, ktorý je hladký, nemáte tento problém.

Pripojte písmená

návod na gravírovanie skla priložiť písmená

Teraz sa dostávame k ďalšej fáze procesu, ktorá je pravdepodobne nemenej náročná. Písmená musíte mierne nalepiť pod okraj pásky. Snažte sa presne určiť polohu písmen a vyhýbajte sa šmýkaniu.

Pri týchto akciách buďte veľmi trpezliví. Použitie písmen je pre väčšinu ľudí najťažšou súčasťou celého procesu. Je to normálne, keď môžete mať malý problém. Pokiaľ ale budete mať dostatok času na to, aby maliarska páska ležala rovná a hladká, potom bude výsledok stáť naozaj za to.

Ako vycentrovať slovo

Aby bolo slovo alebo iniciály presne vycentrované, je najlepšie začať umiestnením stredného písmena. Potom, čo ste určili presne stred, budete môcť ľahšie distribuovať ostatných.

Maliarska páska okolo všetkých strán písmen

inštrukcie na gravírovanie skla písmená lepiaca páska

Teraz by ste mali na spodnú stranu a strany písmen použiť aj maliarsku pásku. Tomuto kroku gravírovania skla by ste museli venovať zvýšenú pozornosť. Maliarska páska by mala mať zo všetkých strán rovnakú vzdialenosť od písmen. Aj tu platí to, čo sme práve povedali o prúžku o liste: Neponáhľajte sa a prispôsobte všetko naozaj dobre. Len tak dosiahnete výsledky, ktoré by vás uspokojili.

Nie príliš veľké plochy naraz!

Je dôležité nevyryť na sklo naraz príliš veľké plochy. Z tohto dôvodu je dôležité, aby boli písmená blízko seba. S touto technológiou, o ktorej dnes hovoríme, všetko funguje dobre. V opačnom prípade by ste si museli nechať vyryť sklo.

Nasaďte si plastové rukavice

Je dôležité, aby ste si teraz nasadili plastové rukavice. Atzová pasta je pre vaše zdravie veľmi nebezpečná a túto skutočnosť by ste nemali podceňovať.

Tiež by ste si mali chrániť telo a ideálne nosiť špeciálne okuliare.

Naneste leptaciu pastu

gravírovanie skla pokyny úprava písmen

Teraz by ste mali na povrch skla vhodnou tyčinkou naniesť vrstvu leptacej pasty. Je možné, že tento má niekoľko viditeľných kúskov kryštálu. Je to veľmi prirodzené. Tam, kde boli kryštály, budú výsledky bohužiaľ dosť zvláštne. Ďalšou paličkou ste mohli odstrániť všetky kúsky kryštálu z oblasti, na ktorej chcete pracovať.

Nechajte leptaciu pastu takto sedieť päť minút

gravírovacie sklo počkajte na pokyny

Teraz by ste museli leptaciu pastu nechať na skle asi päť minút. Je veľmi dôležité, aby ste to dodržiavali, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. To nemôže byť menej. Môžu však trvať asi desať minút. Dlhšia čakacia doba síce neškodí, ale ani neprináša žiadne zvláštne výhody.

Asi po dvoch až troch minútach by ste mali palicou vyhladiť vrstvu leptacej pasty a okolo nej. Týmto spôsobom sa má zabrániť tvorbe bublín a kryštálov. Ako sme už povedali, nemali by ste dovoliť, aby vám to pokazilo dobré výsledky.

Odstráňte leptaciu pastu

Teraz môžete leptaciu pastu odstrániť. V žiadnom prípade si nedávajte rukavice, ochranný odev a okuliare. Podľa toho, aký drez máte, môžete tam umývať. Uistite sa, že povrch nie je poškriabaný a pokazený.

Pohár dobre osušte a chvíľu ho nepoužívajte

Písmená a maliarsku pásku je možné jednoduchšie odstrániť teplou vodou

návod na gravírovanie skla

Gravírovanie neskúšajte na hodnotné poháre

Ako ste si mohli všimnúť, gravírovanie skla nie je týmto spôsobom príliš komplikované. Ale zároveň s trochou nemotornosti môžete urobiť veľa zla. Z tohto dôvodu je lepšie „netrénovať“ na svojich cenných okuliaroch. Pre skutočne sofistikované figúrky a riešenia by ste si zrejme mali nechať sklenenú sadu profesionálne vygravírovať.

Používajú tam aj iné, bezpečné metódy

adresa s pokynmi na gravírovanie skla pripravená

Touto technikou si môžete vyrobiť celú sadu okuliarov

gravírovanie skla hotové okuliare

Na to sú perfektné aj nádoby na murár

návod na gravírovanie skla sklenené viečka