Kúpalisko vo vlastnej záhrade: výhody, nápady a rady pre zariadenie

Kúpacie jazierko vo vašej vlastnej záhrade je vlastne letnou témou. Projekt, ako je tento, je zároveň dosť zložitý a jeho plánovanie a zvažovanie trvá dlho. Nebolo by teda príliš skoro začať s prípravou zariadenia budúceho leta už teraz.

Kúpalisko nie je len príležitosťou na osvieženie vonku. Pretože keby to bolo len o tom, samozrejme by ste si mohli nechať postaviť bazén vo vlastnej záhrade. Kúpacie jazierko je o priblížení prírody k vám. Má to mnoho výhod, ale treba to tiež starostlivo zvážiť. V opačnom prípade by to mohlo viesť k rôznym nepríjemnostiam doma.

Prírodný záhradný štýl a umenie sa spájajú v oblasti obklopujúcej toto prírodné jazierko

kúpacie jazierko oválneho tvaru

 Vyberte si kúpacie jazierko alebo bazén?

V skutočnosti je kúpací rybník a bazén rovnako dobrou možnosťou. To závisí od okolností, ktoré vám budú vyhovovať. Kúpacie jazierko by bolo skvelé, ak máte väčšiu záhradu. Samozrejme, je jednoduchšie priniesť bazén na terasu.

Blízkosť prírody a prírodný vzhľad sú dve veľké výhody kúpalísk. Na druhej strane však vyžadujú oveľa väčšiu údržbu ako obyčajný bazén. Kúpacie jazierka navyše kvôli rastlinám, ktoré v nich rastú, lákajú na veľký počet hmyzu a zvierat. Pre niektorých obyvateľov je to skôr problém ako veľké potešenie.

A takto vyzerá prírodný bazén!

široké prírodné kúpalisko

Nepleťte si to s prírodným bazénom

Existuje niekoľko výrazov, ktoré sa často používajú pre vodné bazény, ktoré vyzerajú ako prírodné stojaté vodné objekty – prírodný bazén a kúpalisko sú dva najbežnejšie. Líšia sa od seba väčšinou v spôsobe, akým v nich prebieha regenerácia vody. V kúpalisku nie je použitá žiadna technológia. To sa veľmi líši od napríklad prírodného bazéna, kde je pri čistení vody veľmi veľa v popredí.

Zriadenie rybníka na kúpanie je veľkou výzvou, pretože sa nepoužíva žiadna technológia. Má dve hlavné oblasti – jednu na používanie a druhú na regeneráciu. V druhej časti sa na čistenie vody používajú špeciálne rastliny. Na ten istý účel sa do vody zavádzajú aj niektoré zvieratá a niektoré druhy fytoplanktónu.

Výhody sú zrejmé: toto zariadenie vyzerá napríklad oveľa prirodzenejšie ako prírodné kúpalisko. Tiež to stojí menej. Kúpalisko je predsa dobrou príležitosťou dozvedieť sa viac o prírode a o tom, ako funguje. Polovica bazéna je ako záhrada ponorená do vody.

Čím je koncept kúpacieho jazierka komplikovanejší, tým je drahší

kúpalisko s nekonečným bazénom

Najdôležitejšie faktory pre tvorbu nákladov

Náklady na kúpacie jazierko súvisia s mnohými rôznymi faktormi. V prvom rade to závisí od toho, aký veľký by mal byť. Tiež má veľký význam, či si vyberiete bežný alebo skôr neobvyklý tvar. Spoločnosť alebo remeselníci, ktorí kúpacie jazierko stavajú, cenu stanovia aj z hľadiska dostupnosti. To znamená, že ak je nehnuteľnosť ľahko dostupná, inštalácia bude stáť menej.

Vybrané rastliny a zvieratá sa samozrejme premietajú aj do ceny. Je tiež dôležité, či chcete určité doplnky, napríklad vyvýšené a znížené povrchy.

dlhé a úzke kúpacie jazierko

dlhé obdĺžnikové kúpacie jazierko vo vašej vlastnej záhrade

prírodný bazén vo vlastnej záhrade

prírodné jazierko kúpalisko prírodné kúpalisko

obdĺžnikový malý prírodný rybník

plávať pred domom

kúpacie jazierko v prírodnom prostredí

kúpacie jazierko minimalistická záhradná krajina

kúpacie jazierko, samozrejme

návrh jazierka na kúpanie-prírodná záhrada