Lepenie porcelánu – základné návody a praktické rady

Napriek tomu, že porcelán je extrémne tepelne odolný a vyzerá ako pevný materiál, ako materiál je bohužiaľ veľmi krehký. Tiež sa veľmi rýchlo stáva, že váš obľúbený kus je zlomený na kúsky nesprávnym pohybom ruky na podlahe. Umelecky namaľované vázy, ladné sošky, misky na ušľachtilé ovocie alebo jednoducho váš hrnček šťastia – vyrobené z porcelánu, sú neporovnateľne krásne. Ale aj veľmi citlivý. A hoci tajný vzorec na výrobu porcelánu už dávno nie je tajomstvom a materiál sa už nedá porovnávať so zlatou hodnotou, vždy stojí za to pokúsiť sa rozbité položky znova dať dohromady. Zvlášť, keď majú rozbité kúsky vysokú emocionálnu hodnotu. Dnes vám preto ukážeme, ako môžete lepiť porcelán a na čo by ste si mali dať pozor.

Jednoduché lepenie porcelánu

Pretože presné skladanie rozbitých kúskov vyžaduje určitý čas, na opravu chúlostivých častí by sa nemalo používať jednoduché a rýchle lepidlo. Lepšie je kúpiť číre epoxidové lepidlo, ktoré sa predáva v dvoch častiach: živica a tvrdidlo. Toto sa tiež nazýva 2-komponentné lepidlo. Namiešajte iba toľko lepidla, koľko potrebujete. Epoxid schne úplne vodotesne. Ešte lepšie by bolo pracovať s kvalitným špeciálnym lepidlom na porcelán, pretože biele schne. V závislosti od predmetu a projektu môžete vždy vyberte správne lepidlo.

Správny výber porcelánového lepidla

 Materiály a nástroje:

 •     malá miešacia miska a paličky
 •     Maliarska páska / páska
 •     plochá nádoba naplnená pieskom
 •     Špendlíky na bielizeň
 •     modelárska hlina
 •     Elastické pásy
 •     jasnejšie Epoxidové lepidlo/ Špeciálne lepidlo na porcelán
 •     Špáradlá / drevené paličky
 •     štetec
 •     vatový tampón
 •     Acetón (odlakovač)

A takto sa to robí:

1. krok:

Ak chcete poškodený predmet opraviť, diely dôkladne vyčistite a nechajte ich úplne vyschnúť. Pred zmiešaním alebo nanesením lepidla opatrne dajte rozbité kúsky dohromady, aby ste ich mohli správne usporiadať. Položte kusy jeden po druhom na pracovnú plochu.

tipy na lepenie porcelánu

2. krok:

V malej miešacej miske zmiešajte iba toľko lepidla, koľko potrebujete na zostavenie predmetu. Zmiešajte rovnaké diely živice a tužidla podľa pokynov výrobcu. Špáradlom naneste na okraje zlomeného kusu veľmi tenkú vrstvu lepidla. Opatrne ho pripojte k hlavnému kusu. Jemne, ale pevne pritlačte diely k sebe. Prebytočné lepidlo odstráňte vatovým tampónom navlhčeným v acetóne (odlakovač).

3. krok:

Tento postup zopakujte, aby sa všetky úlomky prilepili na hlavnú časť nanesením lepidla a prebytočný kúsok po kúsku odstránili. Ak je predmet rozbitý na veľa kúskov, pracujte naruby, aby ste predmet opäť spojili. Pred začatím lepenia sa uistite, že ste so zostavou oboznámení.

návod na lepenie porcelánu

4. krok:

Nakoniec opravený predmet bezpečne upnite a podoprite. V závislosti od položky môžete použiť vhodnú metódu a materiál.

Ak chcete držať prilepenú rukoväť pohára alebo stopku pohára, jemne omotajte prúžky pásky okolo pohára alebo pohára. Použite najmenej dva zvislé pásy. Udržujte tlak na prúžky, aby sa zabránilo skĺznutiu spojenia.

Naplňte plytkú nádobu pieskom, aby držal prasknutý alebo zložený tanier alebo podobný predmet. Nepuknutú časť taniera vložte do piesku rovnými okrajmi nahor, aby lepené časti držali na mieste pôsobením gravitácie. Ak je to potrebné, pomocou sponiek na bielizeň upnite veľké časti na miesto.

Piaty krok:

Nechajte lepidlo vytvrdnúť podľa pokynov výrobcu. Vyliečenie maximálnej sily zvyčajne trvá asi 1 týždeň. Neuvoľňujte predmet, kým neuplynie celý čas vytvrdzovania.

tipy na lepenie porcelánu

Extra tip:

Ak je napríklad tanier alebo tanier zle rozbitý a vy máte podobný, použite nezlomený predmet na tvarovanie. Parafín jemne zahrievajte vo vodnom kúpeli, kým nie je mäkký. Dno neporušeného predmetu zľahka naolejujte a zalejte jemným parafínom. Nechajte parafín úplne stuhnúť a odstráňte neporušený predmet. Získate tak skvelú formu podpory ako pomôcku pri lepení.

Na opätovné zostavenie rozbitého predmetu naneste lepidlo, ako je popísané vyššie, a odlomené kúsky vráťte späť do formy. Ak je to možné, pracujte od stredu objektu. Forma na vosk drží diely pri zostavovaní v správnom uhle. Ak je to žiaduce, zmontujte predmet v niekoľkých krokoch. Pred odstránením opraveného predmetu nechajte lepidlo úplne stvrdnúť.

Dúfame, že vám tieto základné pokyny a praktické rady pomôžu pri lepení porcelánu. Držíme vám palce a prajeme veľa úspechov!

hrnček na vázu na porcelánové lepidlo