Maľovacie taniere – 29 príkladov inšpirácie, dôležité tipy a techniky maľovania

Maľovanie a kresba nás fascinuje už dlho. Mnohí to berú ako meditačný koníček alebo jednoducho ako relaxačnú, tvorivú činnosť, pri ktorej sa môžete úplne uvoľniť. Maľovanie rôznych predmetov a predmetov dennej potreby je tiež veľmi zábavné a dokonca ich možno vnímať aj ako skutočné umenie. Okrem kamienkov, kvetináčov, váz a pohárov môžete maľovať aj porcelánové alebo keramické taniere. Na to, aby ste to vyskúšali, nemusíte byť pokročilí. Pozrite sa nižšie, ktoré sú najobľúbenejšie maliarske techniky a na čo by ste mali ešte myslieť. V obrazovej galérii nájdete aj extra pomoc z čerstvej inšpirácie pre vaše vlastné DIY projekty s maľovanými taniermi.

Maliarske taniere s botanickými motívmi 

Tanierová maľba botanický vzor monstera palm

Tanier natrieme porcelánovou farbou

Niektoré porcelánové farby je potrebné glazovať, to znamená vypáliť. Ešte jednoduchšie je to však s vhodnou akrylovou farbou na vodnej báze, ktorú v konečnom dôsledku necháte iba vyschnúť na vzduchu. Existujú aj porcelánové farby, ktoré sú vyrobené zo syntetickej živice a tvrdnú iba v rúre pri nízkej teplote.

Niekoľko dôležitých rád pri maľovaní tanierov akrylovou farbou:

 • Hneď ako keramickú fixku nebudete používať, zakryte ju viečkom, aj keď je to krátka prestávka v práci. Hrot môže vyschnúť a upchať sa.
 • Akrylové farby sú priesvitné, preto je lepšie ich použiť na biely alebo svetlý porcelán.
 • Ak chcete, aby bola farba menej priehľadná, zmiešajte ju s bielou.
 • Akrylová farba je odolná voči umývaniu v umývačke riadu a ohrevu v mikrovlnnej rúre. Upozorňujeme, že táto farba musí byť označená ako netoxická.

Grafické, čiernobiele motívy pre skutočných minimalistov 

Maľovacie taniere minimalistické čiernobiele

Maľujte taniere pomocou týchto 5 techník

Existuje nespočetné množstvo techník a spôsobov, ako vymaľovať taniere. Tu stručne popíšeme našich päť obľúbených, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníkov. Potrebujete len niekoľko riadu a vybrané farby a motívy.

Technika maľovania č. 1 štetcom

Tradične je maľovanie tanierov, tj. Štetcami a farbami, najlepším spôsobom, ako vytvoriť skutočné majstrovské dielo.

Na to budete potrebovať:

 • Umelecké syntetické kefy rôznych tvarov a veľkostí;
 • Akrylové farby na vodnej báze pre porcelán a keramiku.

Najprv musíte vytvoriť podmaľbu, to znamená nakresliť veľké časti kompozície, ktoré budú tvoriť jej základ. Ďalej do kresby pridajte objem a hĺbku pomocou tmavých a svetlých farieb. A potom sa pozrite na detaily. Na konci práce opravte farbu. Mixujte farby a hrajte s poltónmi, aby ste vytvorili neobvyklé farby a efekty. Maľovanie keramickej platne matnou glazúrou je jednoduchšie ako maľovanie na lesklú keramiku alebo sklo, pretože farba je hustejšia a rovnomernejšia.

Vynikajúci nápad na maľovanie pre začiatočníkov a puristov

Tanierová maľba čiernobielymi motívmi štetcom

Toto sú najbežnejšie spôsoby fixácie farby: 

 • Prirodzený spôsob – nechajte ho jeden deň sušiť na vzduchu ako obvykle – ak len zriedka chcete použiť tanier alebo ho chcete použiť iba ako ozdobu.
 • Farbu vysušte sušičom vlasov a nechajte 10-12 hodín prirodzene stuhnúť.
 • Pečte pol hodiny pri teplote 150-170 stupňov, potom nechajte riad vychladnúť bez toho, aby ste ho vybrali z rúry. Po vypálení je vhodné neumývaný riad umývať 20 dní, aby farba vydržala dlhšie.

Nižšie nájdete jednoduché, ale zaujímavé nápady na maľovanie tanierov štetcami a akrylovými farbami, dokonca aj pre začiatočníkov.

Pokročilí môžu maľovať taniere aj bez pozadia 

Maľovanie tanierov na krásne kvety

Technika maľovania # 2 so značkou

Všetci sme od detstva poznali kresbu fixkami a fixkami. Pomocou špeciálnych označení na maľovanie môžete taniere rýchlo a ľahko ozdobiť nápismi, ako aj predviesť grafický a veľmi podrobný obrázok..

Na to budete potrebovať:

 • Odmasťovač a vata;
 • Plstené perá na porcelán v rôznych farbách a hrúbkach.

Je to také ľahké:

 • Predtým, ako začnete kresliť na riad, nezabudnite povrch odmastiť.
 • Hlavné pravidlo: snažte sa kresliť čiary a obrysy obrázku malými, častými ťahmi. Týmto spôsobom je menej pravdepodobné, že urobíte chybu.
 • Pokúste sa tiež udržať kresbu od všeobecného po konkrétny.
 • Vopred označte obrys obrázku, v prípade potreby použite šablónu.

Väčšina fixiek schne do 24 hodín, netreba ich páliť a neumývajte v umývačke riadu.

Čo tak čarovné pierko?

Kresba perom na maľovanie

Technika maľovania # 3 so šablónami

Ďalšou metódou, ktorú môže použiť každý, sú šablóny.

Na to budete potrebovať:

 • Akrylové farby na porcelán a keramiku alebo fixky na maliarske potreby, ktoré sú k dispozícii v rôznych farbách a hrúbkach.
 • Umelé syntetické štetce vhodnej veľkosti (voliteľné) alebo špongia na tampónovanie;
 • Alkohol na odstraňovanie farby, odmasťovač;
 • Všetko, čo potrebujete na nakreslenie a vystrihnutie šablóny alebo šablóny: papier, rezačka, ceruzka.

Takto to funguje:

Najprv musíte sami nakresliť šablónu alebo vytlačiť hotovú a potom vyrezať otvory pomocou rezačky. S touto technikou možno len túto fázu označiť za náročnú na prácu. Potom je všetko oveľa jednoduchšie: odmastite povrch a prilepte šablónu na povrch, ktorý chcete natrieť lepiacou páskou.

Potom začnete vzor na šablóne vypĺňať farbou. Na svoj obrázok môžete pridať akcenty, nakresliť detaily alebo obrysy.

Ak ste maľovali akrylovými farbami, môžete ich sušiť prirodzene, sušičom vlasov alebo v rúre podľa vyššie uvedených odporúčaní..

Skvelým nápadom na šablóny sú čipkované obrúsky vyrobené z papiera alebo nylonu

Technika na značenie maliarskych tanierov

# 4 Technika maľovania s bublinkovým vzhľadom

Jedná sa o jedinečnú techniku ​​maľovania keramiky. Je to druh textúry povrchu. Na túto techniku ​​by ste mali použiť mydlovú vodu.

Je to také ľahké:

 • Farby zrieďte v mydlovej vode a potom vytvorte bubliny.
 • Nechajte tieto bubliny sedieť na hrnci a samy vyskočia.
 • Keď farba zaschne, získate krásny, bublinkový obraz.

Tento efekt je ešte výraznejší v zelenej a modrej farbe

Technika bublinového vzoru na maľovanie tanierov

# 5 Technika maľovania špongiou

Pri tejto technike by ste mali používať rôzne tvary špongií. Ak na špongiu vyvíjate rôzne tlaky, získate rôzne druhy textúr. Na to môžete použiť akrylové alebo olejové farby. Rozhodnite sa, aký dizajn na kvetináči chcete. Ak ste začiatočník, skúste na neho namaľovať nejaké mraky. Tak pochopíte, ako špongiu používať.

Tip: Ak chcete, aby bola vaša maľba na keramiku alebo porcelán pridaná na triede, skúste na povrchu vytvoriť efekt ombre.

Geometrické vzory môžete kombinovať s bodkami alebo inými prvkami 

Geometrický vzor maľovania tanierov

Pozrite sa na zostávajúce príklady inšpirácie z našej galérie obrázkov a realizujte svoje vlastné projekty. Maľovanie tanierov je veľmi zábavné a je veľmi vhodné pre pokročilých aj absolútnych začiatočníkov. Je to tvorivá činnosť, ktorá sa často používa aj v pracovnej terapii. Prajeme vám veľa úspechov a veľa zábavy!

Bodová technika je obľúbená aj u mnohých fanúšikov maľovania

Tanier maľovaný bodkovanými motívmi

Čo poviete napríklad na také farebné srdiečko? 

Maľovací tanier srdiečkový balón láska

Alebo dávate prednosť jemnému mixu vzorov? 

Maľujte puristické taniere Abstraktné maliarske taniere modro biele kresby Motívy kvetov na tanieri Maľba tanierov kvetinové motívy Tanier čerešňového kvetu

šťastné narodeniny nápady na darčeky na maľovanie tanierov Platne sú výtvarne namaľované modro -bielo Tanierový vzor v mexickom štýle Maľovacie taniere v minimalistickom rustikálnom štýle Technika bodu lakovania taniera Nápad na darček pre snehuliaka Tanier slnečnice Technika maľovania tanierov Maľovanie tanierov a zdobenie steny Technika tanierovej washi pásky Maľba taniera nápady na vianočné darčeky Dosky maľujú jemné motívy nástenná doska maliarska doska