Postavte si svoj vlastný hmyzí hotel – podrobné stavebné pokyny pre ekologických hobby záhradníkov!

Ešte v 90. rokoch minulého storočia prišli ľudia v západnej Európe na šikovný nápad postaviť pohodlný a útulný hmyzí hotel pre užitočný hmyz v záhrade. Táto konkrétna myšlienka sa rýchlo dostala z Nemecka a Holandska do severských krajín a stala sa populárnou metódou na zachovanie biologickej rozmanitosti sveta a predchádzanie vážnej ekologickej kríze. V dôsledku nekontrolovaného používania pesticídov a ničenia prirodzených biotopov lietajúceho hmyzu sa ich populácia na konci 20. storočia drasticky znížila – to ohrozuje prežitie mnohých živočíšnych a rastlinných druhov a môže mať dlhodobo škodlivé vplyv na prírodu a krajinu. Preto je v dnešnej dobe ochrana hmyzu stále dôležitejšia – každá domácnosť by mohla prispieť k ich pohode a prilákať prospešný hmyz do záhrady prostredníctvom unikátneho hmyzieho hotela.

Chata by však mala byť vhodná pre najbežnejšie druhy hmyzu v zodpovedajúcom teréne. Užitočný dom hmyzu by mal byť prispôsobený ich potrebám a plne spĺňať ich „vysoké očakávania“! V posledných rokoch sa budova hmyzích hotelov stala obľúbenou aktivitou detí v Nórsku a obľúbeným vzdelávacím materiálom o ochrane životného prostredia. Tí najmenší sa zábavnou formou dozvedia funkcie v ekosystéme a primárnu úlohu hmyzu pri udržiavaní rovnováhy v prírode.

Potrebné materiály a nástroje:

 • malé šišky
 • duté rezivo (asi 10-12 cm dlhé)
 • Trstina alebo bambusové tyče
 • Mulč z kôry
 • sušené hlavy kvetov
 • Kovové vešiaky
 • Akumulátorový skrutkovač
 • Skrutky
 • Stolová píla alebo líška
 • vŕtačka

získať plniace materiály pre hotel

Smrekové alebo cédrové drevo pre celú konštrukciu (dĺžka x šírka x hrúbka):

 • Strecha (14 cm x 14 cm. X približne 2 cm.)
 • Spodná časť (14 cm x 14 cm. X približne 2 cm.)
 • Zadná stena (30,5 cm. X 14 cm. X približne 2 cm.)
 • 2 x bočná stena (30,5 cm. X 12 cm. X 2 cm.)

Stavba hmyzieho hotela krok za krokom:

 • Stolovou pílou alebo líškou rozrežte dosky podľa vyššie uvedených rozmerov.

 • Zostavte celú konštrukciu tak, že vrtákom opatrne prevŕtate dosky a potom ich skrutkujete pomocou akumulátorového skrutkovača..

hmyzí hotel pre pomocníkov v záhrade

Postavte hmyzí hotel a prilákajte hmyz

 • Naplňte dom šiškami, guľatinou, bambusovými stĺpmi, kôrovcovým mulčovaním a kvetinovými košmi tak, že ich umiestnite do radov nad sebou, ale zároveň ponecháte medzi jednotlivými výplňovými materiálmi dostatok priestoru, aby hmyz mohol vletieť dovnútra a “nasťahovať sa”.

Postavte si hmyz hotel pre sadenice

 • Vešiak priklincujte alebo priskrutkujte a nakoniec zaveste hmyzí hotel na predtým vybrané miesto v záhrade, napríklad na záhradný plot..

Vešiaky pribite a zaveste hotel

Hmyz je v hoteli vždy vítaný

zaveste hmyzí hotel na strom

Aký hmyz skontrolovať s radosťou do hotela? 

Väčšina z Divoké včely majú svoje hniezdo v zemi, takže tento prospešný hmyz nepotrebuje „hotelovú izbu“. Ak vykopáte zem na začiatku jari, s najväčšou pravdepodobnosťou narazíte na zimujúce miesto čmeliaka! Včely prežiť zimu tým, že sa budú mocne túliť a triasť, aby mesiace ani nevychádzali z úľa. Osamelé včely, Tí, ktorí nežijú v kolóniách, si však v chladných mesiacoch radšej stavajú hniezda v dutých kmeňoch. Tento hmyz sa nasťahuje do hotela s ďalšími osamelými včelami, zalepí otvor dreva bahnom a zostane v tejto útulnej atmosfére celé mesiace. Užitočný hmyz vám potom srdečne poďakuje za ubytovanie na jar oplodnením rastlín vo vašej záhrade prenosom peľu a peľu!

Mariánska borovica prezimovať v skupinách medzi rôznymi sušenými rastlinami a konármi. V teplých jarných dňoch vám tento hmyz pomôže v boji proti voškám a skutočne odvádza vynikajúcu prácu proti nepozvaným hosťom!

Chrobáky, pavúky, krajky a iný prospešný hmyz potrebujú rôzne životné podmienky v závislosti od svojich životných potrieb. Vďaka rozmanitému výplňovému materiálu však váš hmyzí hotel láka množstvo užitočného hmyzu. Ak im zaistíte jedinečný „byt“, získate po svojom boku závideniahodných bojovníkov proti škodcom. Príroda a ľudia si tak navzájom užívajú! Do novopostaveného hotela sa možno nasťahuje niekoľko škodlivého hmyzu, ale nebojte sa a nechajte všetko v rukách matky prírody, pretože iba ona sama môže zabezpečiť ekologickú rovnováhu v životnom prostredí.!

Aby ste do hotela prilákali čo najviac hmyzu, môžete použiť rôzne stratégie. V každom prípade by ste si pre „penzión“ mali vybrať tiché a slnečné miesto v záhrade, ktoré je tiež dobre chránené pred vetrom, dažďom, hlodavcami a vtákmi. V blízkosti by mali byť rôzne kvitnúce rastliny. Miska sladenej vody by mohla slúžiť ako ďalší atraktant. Mali by ste sledovať hygienu a sušenú trávu, mach, slamu a vetvičky meniť najmenej raz za rok.

V priloženom videu nájdete ďalšie podrobné stavebné pokyny pre o niečo väčší prospešný dom hmyzu, ktorý by mohol ubytovať niekoľko druhov hmyzu súčasne!

Ak vymaľujete hmyzí hotel akoukoľvek jasnou farbou, nalákate na svoj dvor ešte užitočnejší hmyz

stavebné návody príklady a obrázky hmyzích hotelov

postaviť farebný hmyzí hotel

V tomto luxusnom úkryte nachádza úkryt nespočetné množstvo hmyzu hotel

jedinečný hotel pre hmyz

štvorcový útulný hotel pre hmyz

postaviť malý hmyzí hotel

Na tvare nezáleží – najdôležitejší je výplňový materiál

hmyzí hotel do záhrady

Naplňte otvor pre hmyz správnymi prírodnými materiálmi

Zaveste hmyzí hotel na strom a prilákajte jeho obyvateľov

hmyzí hotel pre užitočný hmyz v záhrade

Ak je hmyzí hotel dostatočne stabilný, môžete ho umiestniť priamo na zem v blízkosti kvitnúcich rastlín

Postavte si hmyzí hotel sami

V našej galérii nájdete ešte niekoľko šikovných nápadov na jedinečný dizajn vášho hmyzieho hotela! 

Všetko na prvý pohľad – od malých prospešných hmyzích domov až po veľmi veľké hmyzie hotely!

malý dom veľké srdce pre hmyz

zaujímavý nápad pre hmyzí hotel

hmyzí hotel rôznych tvarov

Hmyzí hotel láka sadenice

návod na stavbu hmyzieho hotela pre hobby záhradníkov

návod na stavbu hmyzieho hotela pre hobby stolárov

pre včely v zime

návod na stavbu veľkého hmyzieho hotela