Renesancia stolnej hry – nápady na vlastnú tvorbu doskových hier

stolná hra pixabay com kaboom koláž

Optimálne potešenie so správnou stolnou hrou

Každý rok, 28. mája, sa oslavuje Medzinárodný deň hier. Tento deň iniciovala Medzinárodná asociácia knižníc hračiek, ktorá propaguje právo na slobodnú hru po celom svete.

Aj v detstve hrá hra dôležitú úlohu v duševnom a fyzickom vývoji človeka.

Spoločenské hry sú veľmi obľúbené nielen u detí, ale aj u dospelých. Slúžia nielen na hranie, ale aj ako ozdobný prvok do domácnosti. Domáce stolné hry sú veľmi originálne a nielen, že vyzerajú veľmi pekne vo vašom vlastnom dome, ale môžu byť tiež použité ako individuálny darček..

Na hraciu dosku sú vhodné drevené, kovové, hliníkové alebo plastové panely. Tieto sú ozdobené fóliou alebo inými ozdobnými prvkami. Herné figúrky môžu byť vyrobené z papiera, papierového machu, kameňov a ďalších materiálov. Aj tu existuje niekoľko možností, ako navrhnúť jednotlivé postavy. Ktoré stolné hry si môžete ľahko vyrobiť sami? Tu je niekoľko nápadov a tipov, ktoré by ste mali nasledovať.

Spoločenská hra z kameňa

stolná hra pixabay com Kaboom Fotky

Voľba stolnej hry

Ak si chcete vyrobiť stolnú hru sami, mali by ste sa najskôr zamyslieť nad tým, ktorá hra je vhodná a do akej miery je možné jednotlivé prvky implementovať. Implementácia z je veľmi jednoduchá a rýchla. B. vrhcáby; Halva; Človeče, nehnevaj sa!; Mlyn alebo monopol. Postavy by mali byť vyrobené tak, aby sa dali ľahko tlačiť tam a späť. Pri výbere materiálu pre herný plán je dôležité, aby bol povrch rovný. Ak je potrebná kocka, potom to môže byť, pre. B. byť vyrobené zo špeciálnej modelovacej hmoty. Existujú aj nespracované kocky z dreva, skla, kovu alebo kameňa, ktoré je možné ozdobiť tak, aby ladili s doskou a hracími figúrkami. Majitelia ručnej brúsky potom môžu materiál upresniť ozdobnými líniami a inými ozdobami. Skrutky, matice a skrutky je možné okrem iného použiť na vytváranie. vyrábajte originálne šachové figúrky.

 Voľba farieb

Podľa webovej stránky Gesundheit.de každá farba má veľmi špecifický vplyv na ľudskú psychiku. Farby s pozitívnym vplyvom môžu dokonca ovplyvniť dynamiku hry a náladu hráčov. Ak sa stolná hra používa iba ako dekoratívny prvok v byte, potom farba ovplyvňuje atmosféru miestnosti. Farby je možné zvoliť v závislosti od toho, akú náladu je potrebné vytvoriť v miestnosti alebo počas hry. Účinok je veľmi odlišný. Červená je veľmi stimulujúca farba. Pôsobí nielen na imunitný systém a metabolizmus, ale púta aj pozornosť diváka. Príliš veľa červenej sa však neodporúča, pretože môže tiež spôsobiť pocit agresie a nepokoja. Oranžová farba veľmi zlepšuje náladu. Zaručuje veľmi otvorenú a útulnú atmosféru. Žltá je tiež veľmi veselá farba, ktorá má údajne dokonca vplyv na rozum a logické myslenie. Žltá podporuje koncentráciu a kreativitu. Ak hľadáte harmonickú farbu, mali by ste zvoliť zelenú. Modrá vyžaruje pokoj a podporuje schopnosť myslieť. Bielu, čiernu a sivú je možné kombinovať so všetkými farbami. Portál poskytuje ďalšie informácie o farbách a ich vplyve na psychiku Farbenundleben.de.

Modrá farba je vhodná aj na myslenie

stolná hra pixabay com Sharky

Milovníci stolných hier, ktorí sa radi venujú svojej obľúbenej voľnočasovej aktivite pri svetle sviečok alebo tlmenom svetle, by pri výbere farieb mali u kúskov dbať na to, aby boli navzájom zreteľne odlíšené. Ak sú farby príliš podobné alebo príliš tmavé, dá sa ľahko zamiešať.

 Možnosti dizajnu pre stolnú hru a jej herné figúrky

Pri výbere ručného materiálu môže každý popustiť uzdu svojej fantázii a využiť rôzne ručné techniky, napr. B. použiť pyrografiu, razenie fólie, modelovanie alebo zoškrabanie. V závislosti od druhu materiálu, herného plánu, hracích prvkov a kociek je možné namaľovať glazúrou alebo lakom alebo ich pokryť špeciálnou vrstvou plastu..

Prírodné materiály ako napr B. Drevo alebo kameň vyzerajú veľmi pekne, aj keď sú úplne neopracované. Aby sa figúrky v ruke cítili príjemne, zašpinenie, triesky alebo iné rušivé prvky odstráňte trochou brúsneho papiera alebo vlhkej handričky. Listy, kvety, piesok alebo kamienky sa najlepšie nanášajú na jednotlivé súčasti hry lepiacim sprejom. Na ochranu prilepených materiálov pred poškriabaním alebo iným poškodením by mal byť potom nanesený číry lak.

Hrany a rohy kúskov skla je najlepšie zaobliť pred ďalším spracovaním. To chráni pred možnými porezaniami. Ak chcete byť v bezpečí, v remeselných potrebách nájdete zaoblené sklenené nugety v rôznych farbách a prevedeniach.

Veľmi ozdobné sú aj kamienky, perly alebo korálky, ktorými je možné ozdobiť jednotlivé figúrky hry, kocky alebo hraciu dosku. Podľa poskytovateľa majú kamienky priemer YOW! s veľkosťou od dvoch do 4,7 milimetrov. Sú tiež vybavené vrstvou tavného lepidla. Trblietavé prvky sú vhodné na konečnú úpravu tkanín, s ktorými z. B. herný plán môže byť zakrytý. Perly a korálky sú k dispozícii aj v rôznych veľkostiach a tvaroch. Niektoré z nich sú opatrené otvormi, ktoré je možné navliecť na niť. Časti teda nemusia byť aplikované jednotlivo na hraciu dosku alebo hracie figúrky.

Veľmi obľúbené je aj lepenie hracieho plánu a jednotlivých figúrok celulózou. Pri takzvanej technike obrúskov sa musí podľa povahy povrchu naniesť špeciálne lepidlo. Akonáhle je buničina prilepená k podkladu, obrúsok je utesnený lepidlom.

Najjednoduchšou formou dokončenia dosky a hracích figúrok je použitie farebného trblietavého spreja alebo šablón. Pred spracovaním je však potrebné zaistiť, aby nie všetky materiály boli vhodné na tento typ spracovania a aby už natreté povrchy boli pred spracovaním obrúsené alebo ošetrené špeciálnym základným náterom..

Zábava pre malých aj veľkých

Spoločenské hry podporujú zmysel pre komunitu a zároveň majú pozitívny vplyv na psychický a fyzický vývoj jednotlivých hráčov. V závislosti od vášho vkusu je možné na ručné práce a zdobenie stolnej hry, kocky a jednotlivých dielikov použiť rôzne materiály v rôznych farbách a tvaroch..

Nugety zo sklenených korálikov v rôznych farbách

stolná hra pixabay com DevilsApricot

Stolné hry, ktoré ste vyrobili sami, sú špeciálne darčeky pre veľmi špeciálne príležitosti, napr. B. na svadbu, otvorenie domu alebo výročie spoločnosti. Samostatne vytvorená stolová hra umiestnená vo vitríne alebo na malom príručnom stolíku môže obohatiť miestnosť ako dekoratívny prvok..

Zdroj obrázku:

Obrázok 1: pixabay.com © Kaboom-Pics (CC0 1,0)

Obrázok 2: pixabay.com © Sharky (CC0 1,0)

Obrázok 3: pixabay.com © DevilsMeruňka (CC0 1,0)