Tu je návod, ako postaviť úľ: podrobný návod

Ak chcete byť včelárom, okrem všetkých svojich znalostí potrebujete aj technické vybavenie, najmä jeden alebo viac včelstiev, kde môžu včely žiť! Úľ si môžete kúpiť ako montovaný diel alebo si ho môžete postaviť sami. Nasleduje podrobný návod, ako postaviť jednoduchý úľ. Ak sa chcete dozvedieť viac, čítajte ďalej …

Stavba úľa – výzva pre včelárov

Úľ stavať úľ pole

Stavba úľa: nástroje a materiály

Budovanie úľa si okrem základných zručností v domácnosti vyžaduje aj nasledujúce materiály:

 • Zvinovací meter
 • Ručná píla
 • kladivo
 • skrutkovač
 • Vŕtačka so stredovým vrtákom
 • Námestie
 • Ručné lietadlo
 • Sekáč na drevo
 • Úžitkový nôž
 • Vodováha
 • Nastreľovacia pištoľ

Na stavbu úľa budete potrebovať nástroje a drevený materiál 

Nástroje a materiály pre stavbu úľa

Neošetrené borovicové drevo funguje dobre pri stavbe úľa, ale ak získate cédrové drevo, úľ lepšie zvetráva. Drevo by malo mať hrúbku 20 mm – 25 mm a šírku 300 mm. Na to dobre poslúži napríklad hobľované policové drevo. Budete na to potrebovať 10 až 20 metrov, v závislosti od toho, koľko úrovní chcete mať vo svojom úli.

Na strechu budete potrebovať aj dva kusy preglejky, jeden 500 mm x 420 mm a ďalší 390 mm x 350 mm. Oba by mali mať hrúbku asi 12 mm.

Na nohy použite štyri bloky s rozmermi 50 mm x 100 mm a výškou 100 mm.

Na horné tyče úľa použite drevené trámy hrubé 10 mm a široké 25 mm. Na každý úľ budete potrebovať 10 kusov s dĺžkou 300 mm.

Na to, aby ste úľ držali pokope, budete samozrejme potrebovať klince alebo skrutky. Skrutky poskytujú lepšie upevnenie. Mali by byť zhruba 50 mm dlhé a musia byť pozinkované alebo nehrdzavejúce.

DIY drevené úle

Úľ postavte úľ z dreva

Horná úroveň úľa plní izolačnú úlohu, takzvanú tepelnú izoláciu. Na to potrebujete kus látky na zakrytie spodnej časti škatule, napríklad bavlnenú látku alebo plátno, asi 500 mm x 500 mm. Budete tiež potrebovať prírodný izolačný materiál. Dobre funguje aj drevná štiepka, sekaná slama alebo piliny.

Ďalší kus látky musí byť umiestnený medzi horný box na úľ a tepelnú izoláciu – musí byť asi 350 mm dlhý a široký, t.j. štvorcový, a mal by byť potiahnutý múčnou pastou, aby ho včely nezjedli.

Potrebujete niečo, čím by ste upravili hotový úľ. Napríklad ľanový olej je dobrou voľbou, pretože nie je toxický.

Tipy na tému „Budovanie vlastného úľa“

Návod na stavbu úľa

Tepelná izolácia

Tepelná izolácia je jednoduchý rám, kde je tkanina pripevnená k spodnej strane. Najprv usporiadajte všetky kusy dreva (dva kusy s rozmermi 300 mm x 100 mm a dva kusy s rozmermi 340 mm x 100 mm) tak, aby vytvorili štvorcový rám. Dlhšie kusy dreva by teda mali prekrývať kratšie. Teraz ich môžete pripevniť klincami alebo skrutkami. Ak používate skrutky, najskôr vyvŕtajte pilotný otvor. Dva upevňovacie prvky na každom konci by mali stačiť.

Keď už máte rám hotový, vezmite kus látky a umiestnite ho na hornú časť rámu. Pomocou sponkovačky pripevnite tkaninu k rámu tak, že najskôr dáte pár spôn na prednú stranu, potom látku natiahnete dozadu a potom pridáte niekoľko ďalších sponiek. Opakujte to aj po stranách a uistite sa, že je látka rovnomerne natiahnutá. Okraje látky odstrihnite tak, aby sa netriasli ďalšie kusy látky.

Úľ s tepelnou izoláciou a strešnou konštrukciou

Postavte si úľ Postavte si svoj vlastný úľ

Postavte podlahu

Vyrežte dva kusy dreva s rozmermi 335 mm x 170 mm. To sú obe polovice podlahy. Potom nakrájajte dva menšie kusy 210 mm x 30 mm. Budete tiež potrebovať pristávaciu dosku s rozmermi 400 mm x 160 mm.

Vezmite jednu zo spodných polovíc a označte obdĺžnik, ktorý ste vystrihli pre vstup do vášho úľa – musí byť vycentrovaný na dĺžku a pevne na jednej strane. Obdĺžnik by mal mať rozmery 50 mm x 120 mm. Vystrihnite obdĺžnik tak, že pílou odrežete boky a dlátom vnútro. Pieskujte hladko.

Položte dve spodné polovice k sebe tak, aby otvor smeroval von, položte na každú stranu oba malé kúsky dreva a prekrížte spoj medzi spodnými polovicami. Malé kúsky pribíjajte a dávajte pozor, aby ste použili klince, ktoré nejdú úplne dnu.

Úle vo vlastnej záhrade

Návod na stavbu dreva v úli

Ďalej položte dosku na podlahu vycentrovanú tak, aby prekrývala vstupný otvor a sedela 10 mm od zadnej časti podlahy. Pripevnite ho pevne na miesto.

Pre nohy vezmite svoje štyri bloky 50 mm x 100 mm a z dosiek s hrúbkou 25 mm vystrihnite štyri nohy – nohy by mali mať veľkosť 100 mm x 100 mm. Nechte jednu nohu priložiť k spodnej časti každej nohy, potom prevráťte podlahu, aby bola pristávacia doska na dne, a umiestnite ju cez štyri nohy. Nohy by mali zapadnúť do medzier medzi pristávacou doskou a okrajovými úchytmi, možno pod uhlom. Klinec alebo skrutku cez podlahu zaistite nohy na mieste.

Ak ste hobby včelár, môžete si svoje včelstvá postaviť sám

Postavte úľ Včelár si postavte úľ sám

Postavte box na úľ

Úľový box je štvorcový rám s úchytkami na bokoch. Najprv sú vyrezané strany rámu – dve dlhé tyče 340 mm x 210 mm a dve krátke tyče 300 mm x 210 mm. Rám zaistite skrutkami alebo klincami rovnako ako pri tepelnej izolácii, pričom dlhé strany sa prekrývajú s krátkymi, aby ste vytvorili štvorcový rám..

Ako je uvedené v časti „Nástroje a materiály“, potrebujete desať kusov dreva s hrúbkou 10 mm, šírkou 25 mm a dĺžkou 300 mm. Pomocou krátkych klincov alebo špendlíkov pripevnite dva z nich na boky rámu, 10 mm zhora nadol. Tieto tvoria podpery, na ktorých sedí osem horných trámov a včely na nich stavajú plásty.

Odrežte dva pásy dreva asi 200 mm x 50 mm a pripevnite ich na vonkajšiu stranu škatule na opačných stranách, aby vytvorili úchyty, aby ste škatuľu mohli ľahko zdvihnúť.

DIY drevené úle

Úľ stavia dva úle

Konštrukcia strechy

Strecha je štítová, ktorá sa hodí na tepelnú izoláciu. Začnite tým, že vezmete strešnú preglejku (500 mm x 420 mm) a rozrežete ju na polovicu, aby ste mali dva kusy s rozmermi 500 mm x 210 mm. Teraz nakrájajte kusy dosky na boky, 350 mm x 12 mm. Potom odrežte hrebeňový kus 500 mm x 60 mm a dva konce štítu 390 mm x 210 mm. Vezmite svoje štítové konce a označte stred na najdlhšej dĺžke. Potom označte 20 mm na oboch stranách stredového bodu. Teraz zmerajte 160 mm zdola nahor a urobte značku na oboch stranách štítu. Nakreslite dve čiary zo strán k vonkajším stredným bodom a pozdĺž týchto čiar ich prerežte tak, aby ste získali štítový vrchný tvar.

Postavte hlavný rám strechy pripevnením štítových koncov k krátkym stranám, rovnako ako pri izolácii a boxoch na úle. Vezmite druhú polovicu, nazývanú krycia doska, položte ju na boky strechy a priklincujte ju na miesto. Teraz vezmite svoje strešné panely a pripevnite ich k štítovým koncom. Na každom konci sa budú prekrývať. Teraz pripevnite hrebeňový panel na miesto a máte hotovú strechu.

Užite si konečný výsledok!

Postavte úľ. Postavte si úľ sami

Dokončenie a inštalácia úľa

Zostavte svoj úľ tak, že najskôr postavíte podlahu a potom schránku na úle. Umiestnite izolačný materiál a potom položte strechu nad izoláciu.

Nakoniec ošetrite svoj úľ DIY ľanovým olejom. Namiesto toho môžete použiť farbu, ale uistite sa, že nie je toxická. Ošetrite iba vonkajšiu stranu úľa, ale uistite sa, že sú chodidlá dobre namaľované. V opačnom prípade budú rýchlo hniť, pretože sú v neustálom kontakte so zemou. Na spodnú časť chodidiel môžete pripevniť strešnú plsť, ktorá ich lepšie ochráni, alebo postaviť úľ na niektoré tehly..

Včely vo včelstve

Zostavte si svoj vlastný projekt včelárstva v úli

Nájdite vhodné miesto pre svoj úľ. Malo by byť čiastočne zatienené a trochu chránené pred vetrom. Váš úľ musí byť dostatočne plytký, aby stál na úrovni a dobre odvodnený, aby vaše nohy neboli príliš mokré.

Teraz máte hotový úľ! Stále môžete sami postaviť niekoľko včelích úľov, aby ste získali viac medu! Samozrejme, potrebujete aj viac včiel …

Med je nielen veľmi chutný, ale aj veľmi zdravý

Včelári stavajú včely