Vyrobte si lampáš z macrame sami – jednoduchý návod a množstvo skvelých nápadov s romantickým boho šarmom

Macrame – táto prastará, arabská technika uzlovania nám učaruje dodnes a v súčasnej dobe je opäť absolútne trendy. Niet divu, pretože z neho môžete vyrábať neskutočne krásne dekoratívne ozdoby, šperky, vankúše a dokonca aj koberce. V predchádzajúcich príspevkoch sme vám ukázali, ako si sami vyrobíte jednoduché závesné koše macrame. Dnes nám ide predovšetkým o domácu lampu macrame v štýle Boho. Nižšie nájdete potrebné návody a mnoho príkladov inšpirácie na ďalšie, šikovne zauzlené kreácie. Poďme sa však vopred pozrieť, ktoré materiály sú potrebné pre techniku ​​macrame a ktoré pojmy sú dôležité. Ukážeme vám tiež 5 jednoduchých základných uzlov, ktoré vám poskytnú základ pre vaše pekné DIY projekty, najmä ako začiatočníkov.

Naučte sa báječnú techniku ​​macrame! 

vyrobte si dekoráciu steny vankúša lampáša macrame sami

Čo je macrame?

V arabčine miqrama مقرمة znamená „zauzlený závoj“. V každodennom jazyku to znamená „tkanie alebo uzlovanie“.

V zásade ide o potrebné materiály a nástroje: 

  • Macrame šnúra: Môže to byť takmer akýkoľvek druh šnúry alebo lana vyrobeného z bavlny, konope, juty alebo syntetického materiálu..

    Dodáva sa v rôznych veľkostiach, farbách a zákrutách.

  • Podpora: Potrebujete niečo, na čo by ste mohli viazať uzly macrame. Populárnymi možnosťami sú hmoždinky, vetvy, obruče, naplavené drevo alebo prstene.
  • A samozrejme, nožnice sú na prestrihnutie šnúry vždy nevyhnutné.

Ak ste úplný začiatočník, prečo nezačať v malom! 

vyrobte si nápady na dekoráciu lampáša macrame sami

Dôležité výrazy macrame, ktoré používame aj nižšie:

Pracovná šnúra: Reťazec alebo sada reťazcov, ktoré použijete na výrobu skutočných uzlov.

Plniaci kábel: Šnúrka alebo sada šnúr, ktorými sú vaše uzly omotané.

Sennit: Uzol alebo séria uzlov, ktoré sa opakujú.

5 uzlov macrame pre začiatočníkov

V umení makramé je veľa uzlov, techník a podrobností, všetky sa dajú časom usilovne naučiť. Na začiatok však potrebujete niekoľko základných uzlov ako základ. Tu nájdete päť najdôležitejších z nich so stručnými pokynmi.

Uzol škoricovej hlavy

pokyny k účtom základne lampáša macrame

Toto je prvý uzol, o ktorom by ste mali vedieť. Tento uzol sa používa na pripevnenie vašich šnúr macrame k predmetu, ako je hmoždinka, vetva alebo kotviaca šnúra.

Zložte šnúrku na polovicu a slučku umiestnite na hmoždinku.

Omotajte slučku okolo chrbta a potiahnite dva konce šnúry cez slučku, aby ste ju dotiahli.

Štvorcové alebo hranaté uzly a polovičné uzly

lampáš macrame hranatý krížový uzol

Štvorcový uzol je jedným z najbežnejších uzlov macrame a môže byť špicatý doľava aj doprava.

Polovičný uzol je jednoducho polovica štvorcového uzla. Môže tiež ukazovať doprava alebo doľava, v závislosti od toho, na ktorej strane začnete.

Špirálový uzol / vlnový uzol

návod na lampu so špirálovým uzlom macrame

Špirálový uzol, nazývaný tiež vlnový uzol, je séria polovičných uzlov. Jedná sa o dekoratívny uzol, ktorý vášmu projektu dodá oveľa viac pizze.

Karafiátový uzol (dvojitý polovičný uzol)

dvojitý polokrútený uzol macrame

Dvojitý polovičný úder vytvára vo vašich projektoch krásne línie. Môžu byť vyrobené horizontálne, diagonálne a príležitostne vertikálne.

Zberný uzol

podľa pokynov na zbieranie uzlov vyrobte lampu z macrame sami

Zberný uzol, nazývaný tiež vinutý uzol, je ukončovací uzol, ktorý zhromažďuje šnúry dohromady. Tie často uvidíte na spodnej časti vešiakov rastlín macrame. V tomto uzle sú dve pracovné šnúry. Ostatné šnúry sú plniace šnúry. V závislosti od dizajnu je možné všetky tieto uzly použiť aj pri výrobe lampáša macrame.

Pokyny k lampášu Macrame

Existuje mnoho spôsobov, ako si z macrame vytvoriť atmosférické lampióny sami. Rozhodli sme sa pre variant s prázdnou murárskou nádobou. Na to potrebujete veľmi málo materiálov a zároveň konáte ekologicky. Okuliare rôznych veľkostí sa za niekoľko minút zmenia na romantické dekoratívne svetlá, ktoré nielen vykúzlia útulný nádych v obývačke a spálni, ale aj vyrežú dobrú postavu na DIY boho svadbe.

Lucerny Macrame majú rozhodne všetko

Vyrobte lampu macrame so sklom

Potrebuješ:

  • prázdny pohár;
  • Bavlnená šnúra alebo makramé vlna;
  • pár textilných nožníc.

A je to také ľahké:

Túto romantickú lampu môžete vytvoriť pomocou niekoľkých vyššie uvedených uzlov macrame a trochou praxe. Je dôležité, aby ste vždy pracovali s párnym počtom bavlnených prameňov, aby aj technika nakoniec fungovala. Podrobný návod nájdete vo videu nižšie.

Veľa zábavy a šťastia! 

Ako vždy, v našej galérii obrázkov nižšie je ešte viac čerstvých a kreatívnych nápadov na snovú boho dekoráciu pre vaše vlastné štyri steny …

Lampy Macrame okamžite vytvoria okolo vás útulné prostredie 

nápady na lampu boho macrame

Vždy rozbúšia srdcia všetkých fanúšikov Boho

svadobné dekorácie macrame lampáš nápady ako si vyrobiť

Touto technikou viazania je možné vyrobiť aj celé tienidlo 

pokyny pre uzol tienidla macrame

Veľmi obľúbené sú aj podšálky Macrame 

podložky pod boho macrame

Rovnako ako fotografické darčeky … 

urobte si pokyny pre macrame fotografickú výzdobu steny sami

… alebo perie macrame ako dekoráciu na stenu 

Vyrobte si macrame pierko na stenu vyrobte si lampáš v štýle boho macrame sami vyrobte si terárium na závesný kôš macrame Vyrobte si závesnú stoličku macrame sami vyrobte si vankúš z macrame sami pokyny pre kľúčenku macrame urobte si výzdobu steny macrame pomocou prsteňov sami vyrobte si dekorácie na stenu macrame sami jednoduché pokyny pre lampu macrame vyrobte si romantickú výzdobu lampáša macrame sami urobte si romantickú dekoráciu vankúša macrame sami drotárska fľaša vína macrame lampáš krásny nápad na výzdobu steny macrameVyrobte si lampáš macrame sami zo skla