Zimná zelenina a ovocie nás privádzajú do súladu s prírodou

Mesiace január a február sú z hľadiska kvality nášho zdravia najväčšími výzvami roka. Po eufórii zo sviatočného obdobia sa často cítime pekne „dole“. Počas vianočných sviatkov si tiež nedávame veľký pozor na to, aké nápoje a jedlá jeme. Mnoho ľudí ochorie alebo trpí depresiou. Dá sa tomu vyhnúť? Áno, samozrejme, pretože na tento problém existuje riešenie! V skutočnosti to všetko pochádza zo skutočnosti, že nežijeme v rytme prírody. Hneď ako v tomto ohľade dosiahneme rovnováhu, všetky procesy v našom tele budú lepšie.

Červená repa je perfektná zimná zelenina 

červená repa - zdravý život

V tejto súvislosti hrá diéta obzvlášť dôležitú úlohu. Bývalo to tak, že ste zeleninu jedli iba v príslušnom období. Hromadná výroba a globalizácia nám dnes umožňujú mať k dispozícii všetky druhy výrobkov po celý rok. To však nemusí byť dobré, pretože sezónna zelenina je pre naše zdravie oveľa lepšia.

Takéto jedlá nás privádzajú do súladu s prírodou a tým nás robia zdravšími. Ak sa rozhodnete pre zimnú zeleninu a sezónne ovocie, posilní to váš imunitný systém. Tu sú naše tipy v tejto súvislosti!

Ďalší všestranný zimný talent – karfiol

zimná zelenina - zdravý životný štýl - radicchio

Tekvica a mrkva

Pojem „zimná zelenina“ by bol nemysliteľný bez lahodnej tekvice. Začneme ho jesť častejšie na jeseň a malo by to tak zostať počas celého chladného obdobia. Keďže sme na oranžovej farbe, chceme na tomto mieste spomenúť aj mrkvu. Sú ďalším typickým príkladom zimnej zeleniny, ktorú môžete bez problémov použiť do rôznych jedál. Môžete ich spolu s cibuľou restovať pri príprave mnohých jedál pred pridaním hlavných produktov. Mimochodom, cibuľa je tiež veľmi zdravý tip na zimu. Užite si to viac s polievkami, teplými jedlami a šalátmi!

Chrumkavé šaláty je možné urobiť zo zeleru 

skvelá zelenina - skvelý zeler

Repa, zeler, repka repná, paštrnák, radicchio

Tieto produkty by ste určite mali zaradiť do svojho zoznamu zdravej zimnej zeleniny. Existujú rôzne recepty všetkých druhov, ktoré ich obsahujú. Pravidelnou konzumáciou týchto potravín, či už surových alebo varených, obohatíte svoje telo o dostatok vitamínov a minerálov.

Zimná zelenina a ovocie – skvelá chuť

zimné ovocie jablká a avokádo

Jablká a avokádo

Pokiaľ ide o zimné ovocie, najviac odporúčame jablká a avokádo. Prvým sú typické miestne potraviny, ktoré posilňujú náš imunitný systém po mnoho generácií. Je už dokázané, že zelenina a ovocie z regiónu, v ktorom žijeme, sú pre naše telo najlepšie. Jablká by preto rozhodne mali zaradiť do vášho jedálnička. Existuje množstvo chutných jedál, špeciálnych dezertov, ktoré si s nimi môžete pripraviť. Avokádo je vynikajúca nátierka na chlieb a vynikajúci základ do šalátov. V januári a februári ho určite využijete na posilnenie svojho imunitného systému.

Mrkva a zeler – perfektný zimný šalát

moehren a humus zdravý život

Kapusta a karfiol

Keď premýšľate o zimnej zelenine, kapusta a karfiol sú niektoré z prvých združení, ktoré vám napadnú. Dajú sa z nej pripraviť rôzne šaláty, ktoré sú bohaté na vitamíny a vlákninu. Môžete ho použiť na výrobu nádherných kastrólov. Nezabudnite tiež na možnosť vynikajúcich teplých polievok. Dávajte si však pozor, pretože mnohé zo zimných zeleninových jedál, ktoré obsahujú kapustu a karfiol, sú príliš slané. To v žiadnom prípade neprospieva vášmu zdraviu!

Na podnose je možné pripraviť takmer všetky druhy zimnej zeleniny

zelenina v zime karfiol

Jedzte svoje zemiaky!

Zemiaky sú tradičnou zimnou zeleninou. Január a február je čas, kedy sa môžete najesť tejto hľuzovej zeleniny. Asi by bolo nadbytočné zdôrazňovať, aké rozmanité sú možnosti prípravy týchto druhov zeleniny. Existujú polievky a kastróly s rôznymi druhmi zimnej zeleniny, ktoré je možné variť alebo piecť. Neodporúčame vyprážané varianty. Batáty si pre zmenu z času na čas môžete dať aj vy. Sú obzvlášť zdravou alternatívou.

Kiwi a ďalšie zelené druhy zimnej zeleniny

zdravý život v zime kiwi avokádo

Zázvor a ďalšie skvelé korenie

Zimná zelenina a ovocie sú ešte zdravšie, ak sú kombinované s vhodným korením. Zázvor môže byť použitý v rôznych formách. Môžete z neho vypiť toľko čaju, koľko chcete. Nikdy toho nebude veľa! Mnoho lahodných zimných jedál môžete tiež dochutiť zázvorom. Lahodný koláč môžete ozdobiť škoricou. Ak máte radi pálivé korenie a voči ich konzumácii vo vašom prípade neexistujú žiadne zdravotné námietky, mali by ste si ich vychutnať vo veľkom množstve.

Tekvice a mrkva sú v zime obzvlášť prospešné pre naše zdravie

nápady pre zdravý život tekvica a mrkva

Exotické vitamínové bomby

Máte silnejšiu potrebu cukru a výdatných jedál? Prvý problém sa dá ľahko vyriešiť správnou exotickou zeleninou. V zime je veľmi zdravé jesť čo najviac banánov, mandarínok, pomarančov a kivi. Môžete z neho pripraviť vynikajúce ovocné šaláty. Pre moderného človeka sú všetky tieto druhy ovocia v chladnom období nevyhnutné. Všetky uvedené produkty obsahujú množstvo vitamínov a zdravú vlákninu. Vďaka svojim nádherným chuťovým vlastnostiam ich nikdy neomrzí! Pomaranče, mandarínky a klementínky dôrazne odporúčame, pretože sa im v Európe darí a môžu obsahovať menej pesticídov. Jeden alebo druhý banán by ste si však mali dopriať! Ak chcete, rozhodnite sa pre ekologickú kvalitu.

Na zimu existuje množstvo zdravých korení

korenie žije zdravo

Všeobecné rady

V ideálnom prípade by ste si mali vytvoriť zoznam receptov na tieto jedlá, ktoré s nimi môžete pripraviť. Rozmanitosť, ktorú tieto druhy zimnej zeleniny a ovocia obsahujú, vám zaručuje dobrú zásobu všetkého, čo pre svoje telo uprostred zimy potrebujete! Po Silvestri by ste určite mali jesť viac polievok v kombinácii s ľahkými šalátmi alebo jedlami. Budete sa teda cítiť plní a zároveň budete jesť zdravú zimnú zeleninu a šťavnaté ovocie sezóny. Svojmu telu tak doprajete odpočinok od nadmernej konzumácie počas vianočného obdobia.

Banány a kiwi – dajú sa z nich pripraviť skvelé zimné dezerty

banány a kivi zdravé nápady zimné ovocie

Paštrnák – ďalšia hviezda medzi zimnou zeleninou

pastirnak zimná zelenina zdravý životný štýl