Dajte svoje obľúbené fotografie na výslnie – tak to funguje

 Nástenný dizajn s obrázkami: dajte svoje obľúbené fotografie na výslnie 

V dobe smartfónov a digitálnych fotoaparátov neustále robíme momentky, ktoré potom zmiznú do hĺbky pevného disku. Aj obzvlášť vydarené nahrávky z dovolenky, rodinných osláv alebo výletov s priateľmi väčšinou skončia v priečinku v počítači a potom upútajú malú pozornosť. Existujú úžasné možnosti, ako dať tie najkrajšie obrázky na výslnie doma. Či už ide o veľkoformátové plátno, kreatívnu koláž alebo klasickú sériu – fantázii sa pri návrhu fotografickej steny medze nekladú.

Je potrebná malá príprava

V prvom rade by ste mali zvážiť, akú tému by ste chceli vidieť na stene: rodinné fotografie v jedálni? Obrázky krajiny v obývačke? Momentky v kúpeľni? Všetko je možné, pokiaľ majú motívy jednotnú náladu. Potom je celkový dojem harmonický a v tejto miestnosti sa jednoducho cítite ako doma.

Počet a veľkosť fotografií by mali zodpovedať veľkosti miestnosti. Čím je miestnosť menšia, tým väčšie môžu byť obrázky – to vytvára priestor. Potom by ste sa však mali obmedziť na niekoľko motívov. K veľkému nábytku sú vhodné aj veľké fotografie, aby boli proporcie správne a obrázky neboli nábytkom opticky zahltené. Farby obrázkov by mali ladiť aj s interiérom.

Správny materiál

Časy, keď bolo možné vytvárať obľúbené obrázky iba na fotografickom papieri, sú už preč: Dnes existuje nespočetné množstvo postupov a materiálov, ktoré z momentiek alebo portrétov z dovolenky robia skutočné pútadlá. Najlacnejšou možnosťou sú plagáty; vysokokvalitné rámovanie im dodáva elegantný nádych. Nájdete napríklad rôzne verzie pri Zblízka.

Ďalším variantom je tlač na plátno, ktoré je vhodné najmä pre fotografie krajiny alebo abstraktné motívy. Alternatívou sú napríklad fotografie na Alu-Dibond Biela stena ponuky. Touto technikou je motív vytlačený na hliníkovej doske, vďaka čomu je obzvlášť odolný. Vyobrazenia sa pohybujú od matných po lesklé.

Najkrajšie závesy

Najjednoduchším spôsobom je zavesiť veľké jednotlivé obrázky. Pri pripájaní by ste sa mali uistiť, že je fotografia približne vo výške očí. Výnimky však potvrdzujú pravidlo: Rovnako dobre môže vyzerať umiestnenie veľkých obrázkov v spodnej časti steny. Najlepšie je, keď vám ho niekto nainštaluje, aby ste mohli vyskúšať rôzne variácie bez toho, aby ste zakaždým trafili klinec do steny.

Zvlášť pri zoskupovaní viacerých obrázkov, ako je ten klasický Petrohrad visí, usporiadanie by ste mali vopred vyskúšať, aby to nakoniec nepôsobilo chaoticky. V prípade obrazovej steny je vhodné vložiť veľké fotografie do stredu a zoskupiť malé okolo nich. Ak sú okraje vonkajšieho rámu v jednej rovine a rámy obrazov sa navzájom farebne zhodujú, získate celkový harmonický obraz.

Ďalšie možnosti pre návrh steny:

  • Prezentujte fotografie na obrázkových pruhoch a v prípade potreby ich jednoducho vymeňte
  • Obrázky umiestnite na podlahu, na príborníky alebo na poličky
  • Zoskupte veľa malých fotografií do veľkej koláže

Práva na obrázky:

Obrázok 1: Flickr zelená jinkazamah CC BY 2.0 Niektoré práva vyhradené

Obrázok 2: Flickr Štúdiový nástenný stojan Prútený raj CC BY 2.0 Niektoré práva vyhradené

Obrázok 3: Flickr Snapshorts of Home: Vosgesparis cesmína dekor8 CC BY 2.0 Niektoré práva vyhradené

Obrázok 4: Flickr Milujem: Biele tehlové múry cesmína dekor8 CC BY 2.0 Niektoré práva vyhradené