Budúcnosť je … IKEA. Trendy v nábytku od vedúceho dizajnu IKEA Marcusa Engmana

Marcus Engman, dizajnér, manažér nábytku ikea

Marcus Engman, vedúci dizajnu v IKEA, o nových trendoch v interiérovom dizajne

IKEA už dávno dobyla svet. My (a určite ani vy) na to nepotrebujeme žiadne dôkazy. Stačí povedať, že švédska nábytkárska spoločnosť je známa ako „neviditeľný návrhár života doma“.

Štýl IKEA je už prítomný v 48 krajinách sveta a svojou sériovou výrobou sa spoločnosť dostáva do sŕdc miliónov ľudí na celom svete. A to by mal byť len začiatok, hovorí manažér dizajnu IKEA Marcus Engman v rozhovore pre Tech Insider. Necháva nás ponoriť sa do sveta IKEA a hovorí nám o rastúcich tendenciách v interiérovom dizajne.

Budúcnosť nábytku Ikea

Marcus-Engman-dizajnér-manažér-IKEA-nábytok

„Sme na trhu s cieľom zlepšiť každodenný život čo najväčšiemu počtu ľudí,“ hovorí Marcus Engman, ktorý získal prvé zamestnanie v IKEA vo veku 16 rokov..

Čo stojí za úspechom spoločnosti IKEA??

Marcus Engman, manažér dizajnu, návrh nábytku ikea

Budúcnosť je „malá“

Takto Engman definuje budúcnosť, ale čo tým myslí? „Malý“ tu znamená obytný priestor. Podľa štúdií stále viac ľudí dáva prednosť bývaniu v malom byte. Na začiatku to znie trochu nelogicky, ale tu je aj vysvetlenie: je to múdre, energeticky účinné, celkom pohodlné. A napriek tomu skutočne v každodennom živote efektívne využívate iba 10% z celkového obytného priestoru. Zostávajúcich 90% sa v skutočnosti používa len zriedka.

A tu je celkom dobré porovnanie. Kedysi to bolo rovnaké aj v dizajne automobilov. V 90. rokoch minulého storočia bol veľký záujem o veľké autá, ale dnes sú stále viac preferované malé autá.

Táto tendencia je obzvlášť aktuálna v dizajne nábytku a IKEA veľmi dobre vie, ako úspešne implementovať trendy.

Hovorí sa teda o takzvanom konvertibilnom dome (fluid home), ktorý má iba jednu izbu. Nie je to rozdelené na rôzne miestnosti, ale na oblasti aktivít. Takže to neznie tak nové, pretože tento model poznáme ako „otvorený plán“. V tomto smere sa naďalej vyvíja moderný interiérový dizajn. To však nezahŕňa futuristický nábytok, ako je pohovka, ktorý je možné tiež premeniť na konferenčný stolík. Takéto kusy nábytku je pre väčšinu ľudí ťažké prijať kvôli ich komplikovanej technológii.

Trvalo udržateľný dizajn pre každého

Marcus Engman manažér dizajnu ikea möbel smart design

Prehľad trendov nábytku

Marcus Engman, manažér dizajnu, ikea, nábytok, inteligentné pomôcky

Budúcnosť je … stôl

Toto tvrdenie je tiež potrebné vysvetliť. Takže tým vedúci dizajnu IKEA znamená, že stôl opäť získa svoju starú pozíciu v byte. V minulosti bol stôl stredobodom pozornosti nábytku a nábytku, ktorý mal veľký význam pre rodinný život. Pohovka v obývačke plní túto funkciu už niekoľko desaťročí, ale to sa v budúcnosti zmení, najmä ak vezmete do úvahy koncepčný jedálenský stôl IKEA do roku 2025. V skutočnosti by to malo byť oveľa viac než len stôl.

Stôl z kolekcie Sinnerling by mal mať výnimočné schopnosti pre bežný súčasný drevený stôl. Ak na stôl položíte prísady na varenie, tabuľka odporučí ďalšie produkty pre konkrétny recept na varenie alebo tabuľka poskytne nápady, čo môžete uvariť z už dostupných surovín..

Kuchyňa budúcnosti

Marcus Engman dizajnér ikea nábytková kuchyňa budúcnosti

 Sinnerlingový stôl

Marcus Engman manažér dizajnu ikea nábytková kuchyňa budúcnosti

Koncepčná kuchyňa IKEA bola inšpirovaná aj novým trendom, ktorý znie: „Ľudia chcú byť aktívni“.

Nábytok, ako sú pohovky a ležadlá, sa posúva na zadné sedadlo. V budúcnosti budú ľudia investovať viac peňazí do nábytku, ktorý vedie k aktívnemu životu.

Koncepčná kuchyňa IKEA

Budúcnosť je džbán

Presnejšie – hrnček Sinnerlig. Marcus Engman si tento džbán z 2000 kusov nábytku IKEA vyberá každý rok ako svoj obľúbený kus nábytku. Čo je však na tomto navonok jednoduchom džbáne také zvláštne? Hrnček Sinnerlig má skutočne defekt. Pri výrobe sa niečo pokazilo a do pece sa dostalo rôzne množstvo kyslíka. Preto džbány nevyzerajú rovnako. Každý vychádza z rúry s iným zeleno-modrým farebným gradientom.

IKEA teda našla spôsob, ako vyrábať jedinečné položky v sériách, pôsobivé! alebo?

Rozumný džbán

Elvs rozumný ikea nábytok budúcnosti

Budúcnosť sériovej výroby 

Marcus Engman dizajnérsky manažér nábytkového hrnca ikea budúcnosti

Sériová výroba unikátnych predmetov

Marcus Engman dizajnérsky manažér nábytkového hrnca ikea rozumný

Budúcnosť je múdra

Všetko sa to začalo pred rokmi s príchodom smartfónov a tento trend je teraz nezastaviteľný.

Inteligentné nie sú iba mobilné telefóny, ale aj nábytok. Preto IKEA navrhla kolekciu pre bezdrôtové nabíjanie, ktorú sme vám nedávno predstavili.

Takto budeme žiť v blízkej budúcnosti …

Stolná lampa s integrovanou podložkou pre bezdrôtové nabíjanie

Bezdrôtová nabíjačka IKEA Qi ikea nábytok budúcnosti

Umiestnite svoj smartphone na znamienko plus a nabite ho

inteligentný domov ikea samsung ikea nábytok budúcnosti

Tak sa stane múdry aj náš nábytok

Bezdrôtová nabíjačka nábytku IKEA Marcus Engman

Nabíjacie stanice pre jedno alebo tri inteligentné zariadenia

Bezdrôtový nábytok IKEA IKEA budúcnosti