Nábytok Le Corbusier má ikonický status od 30. rokov minulého storočia

Le Corbusier nábytková kazeta

Nábytok Le Corbusier je neuveriteľný génius

Le Corbusier Möbel – prehistória

Charles-Edouard-Jeanneret-Gris, známy ako La Corbusier, bol projektant, urbanista, spisovateľ, maliar a jeden z priekopníkov modernej architektúry. Narodený 6. októbra 1887 vo Švajčiarsku, väčšinu života prežil v Paríži.

Jeho stavbu je možné vidieť v strednej Európe, Rusku, Indii a čiastočne aj v Severnej a Južnej Amerike.

Le Corbusier svojim dizajnovým konceptom zahájil kultovú sériu nábytku

Nábytok Le Corbusier lc 1

Rozpoznávacou hodnotou jeho kresiel je pohodlie a oceľové trubice

Le Corbusier nábytok lc 3 biela čierna

Po výmene myšlienok s vplyvnými architektmi a absolvovaní školenia sa v roku 1907 presťahoval do Paríža, kde začal svoju významnú kariéru pod umeleckým menom Le Corbusier..

Keď sa Le Corbusier preslávil betónovými a oceľovými konštrukciami, užil si krátku tvorivú prestávku. Stretol sa s architektkou Charlotte Perriandovou a zistil, že je zvedavý na dizajnový nábytok. Čoskoro založil v Paríži dizajnérske štúdio a pozval niekoľko kreatívnych ľudí, aby sa zúčastnili na spoločnom projekte.

Príklad zariadenia s kreslami Le Corbusier

Le Corbusier nábytok lc 2 biela dvojitá zelená

Toto kreslo LC-3 predstavuje kombináciu pohodlia a bezpečnosti

Le Corbusier nábytok lc 3 kreslá zozadu

Nábytok Le Corbusier

Prvými výsledkami spolupráce boli chrómovo-oceľové prevedenie, ktoré sa vyznačovalo dlhou životnosťou, dobrým vkusom, jemnosťou, dokonalými proporciami a harmóniou.

Najslávnejšie z týchto kusov nábytku, ktoré sú dnes ikonické, sú LC-1, LC-2, LC-3 a LC-4. Pôvodný názov série je „Basculant“

LC-1 znamená „veľké, pohodlné kreslo a malý model“, LC-2-„grandiózne pohodlie a malý model“, LC-3 je názov pre „veľké kreslo a veľký model“ a LC-4 doslova znamená dlhé kreslo.

Jedinou spoločnosťou, ktorá dnes vyrába nábytok Le Corbusier, je milánska Cassina

Le Corbusier nábytok lc 3 kreslá

La Corbusier bol vizionárom budúcnosti

Le Corbusier nábytok lc 4 biely dvojitý

Nábytok Le Corbusier spoznáte podľa špongiových kožených vankúšov, ktoré sú bezpečne orámované oceľovými trubkami. LC-2 je najúspešnejšou dizajnérskou sériou Le Corbusier. Neopísateľný komfort nábytku jemne odhaľuje intelektuálne a takmer odcudzujúce teórie priemyselnej estetiky, na ktoré sa dizajnér zameral.

Le Corburier mal víziu, že náš domov je akýmsi energetickým strojom, ktorý potrebuje funkčné vybavenie. Séria nábytku z rúrkovej ocele, ktorá bola vyvinutá, odráža snahu spoločnosti Le Cobusier o zníženie krásy a priemyselnej racionality. Stelesňuje to, čo dnes nazývame medzinárodný štýl.

Ležadlo „Le Corbusier“ má veľmi jednoduchú geometriu 

Le Corbusier nábytok lc 4 -lôžková posteľ

Dvojmiestna pohovka a kreslo zo série LC-2

Le Corbusier nábytok lc 2 -izbová nábytková šachovnica

V roku 1964, keď Le Corbusier ešte žil, získala milánska spoločnosť Cassina S.p.A. výhradné celosvetové práva na pokračovanie vo výrobe svojich návrhov. Existuje aj veľa kópií, ale jediná spoločnosť na svete, ktorá vyrába La Corbusier Design, je v Miláne.

Typické pre dizajn Le Corbusier sú znížená estetika a vysoká funkčnosť

Le Corbusier nábytok lc 2 izbové zariadenie

„Funkcia určuje formu“ je motto tridsiatych rokov minulého storočia

Le Corbusier nábytok lc 3 izb