Bojíte sa psov a ako ich môžete prekonať?

Prečo sa niektorí ľudia boja psov a ako ich môžu prekonať?

Pes je často nazývaný najlepším priateľom človeka. Prečo sa teda toľko ľudí bojí týchto skvelých domácich zvierat? 3,5% ľudí trpí záchvatmi paniky, ku ktorým dochádza, keď vidia psy. To robí niektoré skutočne nebezpečné situácie ešte horšími. Je známe, že psy môžu cítiť strach a potom začnú byť agresívnejšie.

Prečo je strach zo psov a ako ho možno prekonať?

Pes strach domáce zvieratá psie plemená fóbia

Nájdite koreň problému

Psy sa obávajú nahnevaných domácich miláčikov

Väčšina detí sa bojí psov vo veku od jedného do troch rokov. V ďalších rokoch to postupne ustupovalo.

Ak majú deti v tomto veku traumatický zážitok so psami, môže sa z toho vyvinúť fóbia.

Mnoho terapeutov, ktorí pracujú so svojimi pacientmi na prekonaní strachu zo psa, najskôr skontroluje, či niekedy došlo k takému traumatickému zážitku.

Trauma môže tiež nastať neskôr.

Najprv zistite, odkiaľ strach pochádza

Psy sa boja domácich zvierat, plemená psov zlý pes

Najprv si to môžete vyskúšať sami! Skúste si spomenúť, kedy ste sa prvýkrát začali báť psov. Opýtajte sa svojich rodičov, či bol vo vašom detstve traumatický zážitok?

Ak tento test nefunguje dobre, môže ísť o širšiu fóbiu, ktorá nezahŕňa strach zo psov, ale tiež zo zvierat alebo voľne žijúcej prírody vo všeobecnosti. Dôvodom môže byť to, že ste v živote nemali dostatok priameho kontaktu s týmito domácimi zvieratami.

Riešenie problému krok za krokom

Pes strach z fóbie domáce zvieratá plemená psov

Ako rodič sa správajte zodpovedne! Neučte deti báť sa psov. Vyhnite sa výrazom ako „nechoďte k psovi!“ Alebo iným nepodloženým varovaniam, ktoré učia malé deti veľmi sa týchto zvierat báť.

Deti a psy

Strach zo psov, domácich zvierat, plemien psov a detí

Strach zo psov, domácich zvierat, detí a psov

Ak existuje fóbia, snažte sa ju nepopierať. To všetko len zhorší. Skúste to radšej riešiť v bežnom živote. Skúste byť realistickejší v situáciách so psami. Existuje v konkrétnej situácii skutočne nebezpečenstvo alebo skôr žiadne? Ak to nie je také nebezpečné, priblížte sa k zvieratám. Neškodné vám pomôžu prekonať strach.

Prijmite strach

Psy vystrašené domáce zvieratá nahnevané plemená psov

V každodennom živote môže byť chorobný strach zo psov pre mnohých ľudí skutočnou výzvou. Môže to viesť k obmedzeniam. Niektorí ľudia napríklad nemôžu športovať v parku, ktorý relaxoval.

Nájdite si priateľov a známych s rovnakými koníčkami, ktorí sa neboja psov a cvičte spoločne svoje obľúbené činnosti. Vaše správanie vám pomôže realistickejšie vyhodnotiť situáciu a podľa toho pomaly zníži svoju úzkosť.

Choďte alebo behajte s ľuďmi, ktorí nemajú fóbiu

Strach zo psov domáce zvieratá psie plemená nahnevané psy

Ako dlho môže trvať proces jeho prekonania?

Vystrašené psy domáce zvieratá plemená psov pes na lúke

U niektorých ľudí je strach zo psa prekonaný za niekoľko týždňov a u iných za mesiace. Nevystavujte sa však žiadnemu tlaku. Je dôležité, aby ste malými krokmi prekonali strach.

Pes je v skutočnosti najlepším priateľom človeka

Psy sa boja domácich miláčikov Najlepší priateľ plemien psov