Druhovo vhodné držanie gekona leoparda – tipy na zriadenie a údržbu terária

Leopardí gekoni (Eublepharis macularius) patria k najľahším a najobľúbenejším plazom v starostlivosti. Sú perfektnými domácimi zvieratami pre zaneprázdnených ľudí s krátkym voľným časom alebo pre začiatočníkov. Gekoni nevyžadujú denné prechádzky a s dostatkom vody a jedla sa bez vás pár dní bez problémov zaobídu. Plazy nemajú kožušinu, na ktorú sa hodia nielen Alergici ale tiež udrží váš nábytok a oblečenie čisté. Sú veľmi krotké a rýchlo si zvyknú držať ich v ruke aj deti. Ak sa gekón leopardí správne chová, tieto kožné zvieratá sa dožívajú 15 až 20 rokov a dosahujú maximálnu veľkosť asi 18 až 25 cm..

Tieto gekóny kvôli svojim nádherným miestam vyzerajú ako skutoční mini leopardi

Druhovo vhodné držanie leopardích gekónov - tipy na zriadenie a udržiavanie páru gekónov terária v jaskyni

Druhovo vhodné držanie gekona leoparda ako v prírode

Vo voľnej prírode žijú leopardí gekoni v suchých a skalnatých púštnych oblastiach Afganistanu, Pakistanu, severozápadnej Indie a Iránu. Tam sú malé plazy vystavené veľkým teplotným amplitúdam, vďaka ktorým sú obzvlášť robustné a ľahko sa starajú. Sú to nočné zvieratá a cez deň sa radšej skrývajú v jaskyniach a medzi skalami.

Lovia skoro ráno a v noci a živia sa hlavne hmyzom.

Leopardí gekoni sú veľmi inteligentní a milujúci

Chov leopardích gekónov primeraný druhu - tipy na všetko, čo je potrebné urobiť pri inštalácii terária a starostlivosti o roztomilé gekóny

Deti musia byť k malému zvieratku veľmi opatrné a šetrné

Druhovo vhodné držanie leopardích gekónov - tipy na nastavenie a starostlivosť o gekončíkov a detských priateľov

Veľkosť terária

Dospelému zvieraťu úplne postačí terárium 60 x 30 x 30 cm. Samozrejme, čím väčšie, tým lepšie. Rovnako ako ostatní zástupcovia tohto druhu, leopardí gekoni nie sú schopní vyliezť na sklo. Je pravda, že vám to umožní vybrať si terárium bez veka. Tento typ nastavenia sa však neodporúča. Veko nielenže chráni vášho domáceho maznáčika pred zvedavými spolubývajúcimi a deťmi, ale tiež zabraňuje usadzovaniu prachu a pomáha udržiavať teplotu a vlhkosť.

Gekončíka môžete každý deň nechať v teráriu až 15-20 minút

Druhovo vhodné držanie gekona leoparda - tipy na všetko, čo je potrebné pri inštalácii a starostlivosti o terárium Udržujte gekona jemne v ruke

teplota

Všetky chladnokrvné zvieratá potrebujú teplotný gradient, t.j. teplotné rozdiely na oboch koncoch terária, pomocou ktorých môžu regulovať svoju telesnú teplotu. Najlepšia možnosť vykurovania terária pre leopardieho gekona je pomocou vykurovacej podložky. Tento je pripevnený k spodnej časti vonkajšej strany skla a mal by v priemere pokrývať polovicu plochy. Cez deň je optimálna teplota v horúcej oblasti 30-35 stupňov a na chladnom konci 25-28 stupňov. V noci môžu teploty klesnúť až na 20 stupňov. Zaobstarajte si digitálny teplomer a termostat na monitorovanie a úpravu týchto hodnôt.

Teploty v teráriu pravidelne merajte

Druhovo vhodné držanie leopardieho gekona - tipy na zariaďovanie terária a starostlivosť o nápady na zariaďovanie teraristického gekona

Vykurovaciu podložku môžete vypnúť aj v noci, pokiaľ teplota neklesne pod 20 stupňov

Druhovo vhodné uchovávanie leopardieho gekona - tipy na nastavenie a údržbu terária Príklad nastavenia terária

Substrát

Ako substrát použite špeciálny jemný plazivý piesok z obchodu s domácimi zvieratami. Mladé zvieratá by mali stáť na kuchynskom papieri, kým nedosiahnu veľkosť najmenej 15 cm. Gekoni sú extrémne čistí a chodia do kúpeľne iba v určitom rohu terária. Túto oblasť, ako aj misku s vodou a úkryty by ste mali čistiť najmenej raz týždenne.

Druhovo vhodné držanie gekona leoparda - tipy na nastavenie a údržbu gekona terária s kovbojským klobúkom

Úkryty

Skrýši sú základnými súčasťami teráriového zariadenia a druhovo vhodného chovu leopardieho gekona. Váš maznáčik by mal mať v ideálnom prípade k dispozícii dva, jeden v teplom a jeden v chladnom prostredí terária. Váš gekon tak môže regulovať svoju teplotu a cítiť sa chránený vo svojom úkryte. Mnoho predmetov každodennej potreby môže slúžiť ako úkryty, napríklad kotúče papiera, malé kartónové škatule a Keramické hrnce. Hobbyisti ich môžu vyrobiť z hliny alebo dreva alebo si jednoducho kúpiť vhodné modely v najbližšom obchode s domácimi zvieratami.

Hrubý chvost gekona slúži na ukladanie tuku

Druhovo vhodné uchovávanie leopardieho gekona - tipy na zriadenie a údržbu úkrytu v teráriu pre gekončíka

dekorácia

Každý rád zdobí svoj domov krásnymi dekoráciami. Váš gekon nie je výnimkou. Pridajte teda vhodné konáre a malé kamienky zo zverimexu, aby na vás malý leopard vyliezol. Nepoužívajte žiadne zo záhrady alebo z lesa, pretože tieto je potrebné vopred dobre dezinfikovať. Ak chcete terárium obohatiť o rastliny a vinič, potom je najlepšie zvoliť umelé.

Gekoni sa radi hrajú a skúmajú svoje terárium

Druhovo vhodné držanie gekona leoparda - tipy na to, čo robiť s nastavením terária a starostlivosťou oňho. Gekončík lezie na konáre stromov

Preto im každú chvíľu ponúknite zaujímavú rozmanitosť

Druhovo vhodné držanie leopardích gekónov - tipy na založenie terária a starostlivosť o gekončíky v prírode

voda

Leopardí gekoni pochádzajú zo suchých oblastí, ale stále potrebujú vlhkosť a vodu. Môžete použiť ozdobné misky napodobňujúce skaly, ako aj vytiahnuť z kuchyne obyčajné ploché plastové misky. Gekoni potrebujú vlhkosť okolo 40-50% cez deň a 50-70% v noci. Najlepšie urobíte, keď si zaobstaráte digitálny vlhkomer a budete monitorovať hodnoty. Vodu často vymieňajte, aby ste znížili riziko vzniku baktérií.

Mnohí veria, že leopardí gekoni sú prvým domestikovaným druhom jašterice

Druhovo vhodné uchovávanie leopardieho gekona - tipy na zriadenie a údržbu teráriovej misky na vodu s kameňom

Podšívka

Gekoni sú hmyzožravce a živia sa predovšetkým cvrčkami, múčnymi červami, kobylkami, larvami, švábmi, voskovými červami, priadkami morušovou a novorodencami. Vaša hlavná ponuka by mala pozostávať hlavne z prvých troch. Dospelí leopardí gekoni sú kŕmení tromi až piatimi hmyzmi asi dvakrát až trikrát týždenne, ktorí sú predtým posypaní špeciálnym vitamínovým práškom. Zvyšky jedla by ste mali vždy odstrániť.

Gekoni vidia asi rovnako ako mačky a sú vynikajúci lovci

Druhovo vhodné držanie leopardieho gekona - tipy na všetko, čo je potrebné urobiť pri inštalácii terária a starostlivosti o červy kŕmiace gekóny

Tavenie

Rovnako ako všetky plazy, aj leopardí gekoni pravidelne menia pokožku. Môžete ľahko uhádnuť, kedy sa váš gekon na to pripravuje, pretože jeho farby sú mliečne až sivé. Počas tejto doby poskytnite vlhký mach a mierne zvýšte vlhkosť. Gecko po línání potom zje svoju starú kožu.

Druhovo vhodné držanie gekona leoparda - tipy na nastavenie a údržbu terária Gecko žerie starú kožu

Chov gekónov leopardov je veľmi jednoduchý v porovnaní s mnohými inými plazmi a domácimi zvieratami vo všeobecnosti. Tieto malé zvieratká sú už mnoho rokov ideálne pre začiatočníkov v teraristike a svojou rozkošnou charizmou robia radosť milovníkom zvierat na celom svete..

Druhovo vhodné držanie gekona leoparda - tipy na zriadenie a údržbu terária Gecko hrá s gumenou kačkou