100 İnanılmaz Papatya Dövme Tasarımları ve Anlamları

Gül ve nilüferlerin yanı sıra papatyalar da dövme tasarımları için en popüler çiçek türlerinden biridir..

Bu basit, narin çiçekler, dövmelerde tek başına veya daha büyük tasarımların bir parçası olarak görünür ve çeşitli kültürel ve sembolik anlamlara sahiptir..

omuzda papatya dövmesi

Çoğu insan papatyaları düşündüğünde, sarı bir merkezi ve beyaz yaprakları olan küçük bir çiçek hayal eder..

Bu, esas olarak Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika’da bulunan yaygın papatyadır (Bellis perennis)..

Yaygın papatyalara çok benzeyen rengarenk çiçekler, gerbera (veya gerber) papatyaları olarak bilinir..

Yaygın çeşitlilikten önemli ölçüde daha büyüktürler ve sarı ve turuncudan pembe ve koyu kırmızıya kadar çeşitli renklerde gelirler..

papatya bacak dövmesi

papatya dövmesi anlamı

Çoğu sembol gibi papatyaların da söz konusu kültüre ve döneme bağlı olarak çeşitli anlamları ve çağrışımları vardır. Papatyaların en önemli anlamları şunlardır:

  • saflık ve masumiyet – bu özellikle sarı merkezli yaygın (beyaz) papatyalar için geçerlidir. Çiçeğin sadeliği ve soluk rengi muhtemelen bu ilişkinin arkasındaki nedendir, ancak bazı kaynaklar bu anlamın bir Kelt efsanesinden geldiğini öne sürer, buna göre tanrı bir bebek öldüğünde yeryüzüne papatyalar serper. Rönesans döneminde, papatyalar Hristiyan kültürlerinde Meryem Ana ile ilişkilendirildi ve bu çiçek ile saflık kavramı arasındaki ilişkiye daha da katkıda bulundu..
  • Güzellik – Ortak papatyanın bilimsel adı, Latince’de ‘sonsuz güzellik’ anlamına gelen kelimelerden gelir..papatya dövmeleri
  • Gerçek aşk – papatyalar bileşik çiçeklerdir, yani aslında iki ayrı çiçekten oluşurlar – merkezdeki sarı olan (disk çiçeği) ve dıştaki beyaz olan (ışın çiçeği). Bu iki unsurun hem tamamlayıcı hem de ayrılmaz olması nedeniyle papatyalar bazen çiftler, ruh eşleri ve gerçek aşk ile ilişkilendirilir. Yastığınızın altına papatya yaprakları koymanın aşk hayalleri getireceğine dair bir batıl inanç da vardı..
  • Yeni başlangıçlar – bu anlam muhtemelen İskandinav mitolojisinden kaynaklanmaktadır. Papatya, İskandinav aşk, güzellik ve doğurganlık tanrıçası Freya’nın simgesiydi. Günümüzde papatyalar genellikle yeni anneler için buketlerde bulunur..papatya dövmeleri (1)
  • dönüşüm – bu, Vertumnus ve Belides’in Roma mitinden geliyor. Belides bir periydi (mitolojik bir doğa ruhu) ve Vertumnus mevsimlerin ve bahçelerin tanrısıydı. Vertumnus, Belides’e aşık olduğunda, onun tekliflerini reddetti. Ondan kaçmak için kendini bir papatyaya dönüştürdü..

papatya rengi anlamları

Papatya temalı bir dövmeye renk kullanımıyla başka bir anlam katmanı eklenebilir. Yaygın papatyalar sadece beyaz olsa da, gerbera papatyaları aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli renk çeşitlerine sahiptir:

  • Sarı – sarı renk genellikle neşeyi, mutluluğu ve dostluğu simgeler. Sarı gerbera papatya dövmeleri bu nedenle arkadaşlığın sizin için ne kadar önemli olduğunu ifade etmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca arkadaşlık dövmelerini eşleştirmek için harika çalışıyorlar..
  • turuncu – sarı gibi, turuncu da neşenin sembolüdür – aynı zamanda yaratıcılığın ve duygusal enerjinin de simgesidir.
  • Pembe – pembe papatyalar, kadınsı enerjiyle ilişkilendirilmesinin yanı sıra, nezaket ve romantizmi sembolize eder..
  • kırmızı – kırmızı papatyalar aşk ve tutkunun simgesidir.

Birçok kişi, örneğin, tek bir tasarımda düzenlenmiş her rengin bir çiçeği gibi, karışık renklere sahip bir gerber papatya dövmesini tercih eder..

Bu tür bir dövme tamamen dekoratif olabilir veya farklı renklerin ifade ettiği tüm değerlerin önemini ifade etmek için kullanılabilir – saflık, neşe, yaratıcılık ve sevgi..

papatya-dövme-12

Viktorya dönemi çiçek mesajlarında papatyalar

Viktorya döneminde çiçek aranjmanları ve buketlerin çok özel anlamları vardı..

Bazı çiçekler, alışılmadık veya yüksek sesle konuşulması veya yazılı olarak iletilmesi zor olan mesajları gizlice iletmek için kullanıldı. Bu nedenle, çiçeklerle ilgili bir kod vardı..

Çiçeklerin kendileri, aranjmanı bağlamak için kullanılan kurdeleler ve hatta teslim edilme şekli gibi bir anlamı vardı..

Örneğin, birisine sağ elinizi kullanarak çiçek vermek, bir soruya cevaben ‘evet’ kodu olabilir..

papatya omuz dövmesi

Bu ‘sistemde’ sıradan (beyaz) papatyalar masumiyet ve saflığı simgeliyordu. Gerber (renkli) papatyalar neşeyle ilişkilendirildi ve genellikle samimiyetin sembolü olan eğrelti otları ile eşleştirildi..

Asterler (Michaelmas papatyalar), küçük, mavi bir papatya çeşididir ve veda veya ayrılışı belirtmek için kullanılmıştır..

İlginçtir ki, çiçekler baş aşağıysa, her zamanki anlamlarının tam tersini sembolize etmeleri gerekiyordu..

Bu nedenle, dik duran papatyalar masumiyeti sembolize ederken, baş aşağı verildiğinde suçluluk anlamına gelebilirdi..

papatya ve tilki dövmesi

Popüler papatya dövme tasarımları

Geleneksel papatya dövmesi

Geleneksel tarzda dövmeler – siyah bir dış hat ve düz dolgu ile – papatya temalı dövmeler için en iyi seçim gibi görünüyor..

Renkli gerbera papatyalar bu tarz için en iyi sonucu verir, çünkü canlı renklerin kullanımı bu estetiğin tanımlayıcı özelliklerinden biridir..

Siyah anahat papatya dövmesi

Son birkaç yılda, sadece ince siyah ana hatlar şeklindeki çiçek dövmeleri oldukça popüler bir seçim haline geldi..

Bu, genellikle ön kola yerleştirilen orta ila büyük boy bir parça olarak en iyi sonucu veren karmaşık, zarif bir tasarım sağlar..

siyah papatya dövmesi

Suluboya papatya dövmesi

Bir kez daha, renkli gerbera papatyaları bu tasarım için en iyi sonucu verir. Suluboya stili, serbest biçimli bir suluboya resmine benzemeyi amaçlayan akıcı, daha açık renklendirmeyle sonuçlanır..

Suluboya dövmelerini doğru yapmak zor olabilir, bu nedenle seçtiğiniz dövme sanatçısının bu tarzda deneyimli olduğundan emin olun..

Yazılı papatya dövmesi

Papatya stili dövmenizin belirli bir kişisel anlamı olması amaçlanıyorsa, yazı ekleyerek önemini vurgulamak isteyebilirsiniz. Alıntılar, isimler ve tarihlerin tümü harika seçeneklerdir.

pembe papatya dövmesi

Papatyalar ve diğer tasarım öğeleri

Yazmanın yanı sıra, papatya dövme tasarımınızı daha karmaşık ve çekici hale getirmek için ekleyebileceğiniz bir dizi uygun öğe var..

En popüler seçenekler arasında böcekler – kelebekler, uğur böcekleri ve arılar bulunur. Bunların hepsinin doğadaki çiçeklerle yakın bir bağlantısı vardır, bu da papatyalar için ücretsiz tasarım öğeleri olarak harika çalıştıkları anlamına gelir..

Kelebekler yaşamın, umudun ve değişimin sembolüdür. Birçok kültür, yaşam döngüleri nedeniyle onları dönüşüm ve dirilişle ilişkilendirir – kelebekler güzel kanatlı yaratıklara dönüşmeden önce tırtıl olarak başlar.

Uğur böceğinin uğur, kısmet ve bolluk getirdiğine inanılır. Meraklı bir doğaya ve yüksek ruhlara sahip olmakla ilişkilendirilirler..

Arılar, topluluğu ve üretkenliği, ayrıca kararlılığı ve enerjiyi sembolize eder..

Papatya zinciri dövmesi

Papatya zinciri, sapları ile birbirine bağlanmış bir dizi papatyadır. Papatya zinciri yapmak günümüzde genellikle çocuklarla ilişkilendirilse de, bazı kaynaklar Ortaçağ şövalyelerinin savaşa papatya zinciri taktığını öne sürüyor..

Zincirler, önemli kişiler tarafından sevgi ve korumanın bir simgesi olarak yapılmıştır..

Papatya zincirleri bir kol bandı dövmesi için harika bir seçimdir – bir bilezik gibi bileği veya kolu tamamen sarar.Papatya zinciri

Bazı yaprakları olmayan bir papatya

Papatyanın bazı yaprakları eksik olan bir dövme, genellikle umutlu kızların ve erkeklerin bir papatyanın taç yapraklarını sırayla kopardıkları ‘O beni seviyor, beni sevmiyor’ oyununa bir göndermedir. her taç yaprağında ‘beni seviyor’ ve ‘beni sevmiyor’ ifadelerini söyleyerek.

En son yaprağı koparırken söylenen ifadenin, sevgi nesnesinin duygularını geri getirip getirmediğini belirlemesi gerekiyordu..

Bu oyunun bir varyasyonunda, kişi gözlerini kapatır ve bakmadan bir avuç papatya alırdı. Toplanan çiçeklerin sayısının evliliğe kadar geçen yıl sayısını göstermesi gerekiyordu..

Bunun gibi bir tasarımın özel anlamı çok kişisel olacaktır – bazıları için karşılıksız aşkı veya kaybedilen aşkı, bazıları için bir kişiye ömür boyu sürecek sevgiyi veya önemli bir ilişkiyi sembolize edebilir..

papatya-dövme-18

Papatya dövmesi yerleşimleri

Çoğu dövmede olduğu gibi, bir tasarımın boyutu ve ayrıntı düzeyi, yerleştirme seçiminizi etkileyecektir. Papatyalar nispeten basit öğelerdir, yani çok küçük boyutlara küçültülebilirler – parmağınıza veya kulak memenize sığacak kadar küçük.

Daha fazla renk ve detay içeren orta boy papatya dövme tasarımları için, yerleştirme seçiminiz doğal olarak vücudun daha geniş bölgeleriyle sınırlı olacaktır. Örneğin, kollar, bacaklar ve ense, orta boy dövmeler için yeterince geniş alanlardır. Papatya desenli kol ve yarım kollu modeller de ilgi çekici bir seçenek..

Büyük dövmeler geniş bir alana ihtiyaç duyar – örneğin sırtınız, göğsünüz veya uyluğunuz. Büyük dövmelerin orantılı olarak daha pahalı olduğunu ve bitirmesinin çok daha uzun sürdüğünü unutmayın – tam bir sırt dövmesinin tamamlanması 20-30 saat sürer.

Bir dövme yerleşimi seçerken, dövmenizin her zaman düz görünmesini isteyip istemediğinizi de düşünmek önemlidir. Papatya dövmelerinin kendi içlerinde rahatsız edici olması pek olası değildir, ancak bazı çevrelerde dövmelerle ilgili hala bir düzeyde sosyal damgalama vardır..

Boynun yan taraflarında, ellerde, göğsün üst kısmında ve ön kollarda yapılan dövmeler çoğu zaman görünür olacak ve gerektiğinde kapatılması zor olabilir. Tersine, sırt, omuz veya uyluk dövmeleri zaten çoğu zaman kıyafetleriniz tarafından gizlenecek ve gizlenmesi zor olmayacaktır..

papatya dövmeleripapatya dövmeleri

papatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleri (2)papatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleri

papatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleri

papatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleripapatya dövmeleri

mavi-daisy-on-back-boyunkelebek-n-papatyapapatya ve örümcek ağıpapatya zinciripapatya duxepapatya-çiçek-baş harfipapatya sarmaşığıbelde papatyapapatya yan dövmeayak parmaklarında papatyapapatya dövme-1-650x650papatya-dövme-3papatya-dövme-4papatya-dövme-6papatya-dövme-7papatya-dövme-8papatya-dövme-9 papatya-dövme-10papatya dövmesi-11papatya-dövme-12papatya-dövme-14papatya dövmesi-15papatya-dövme-16papatya-dövme-17papatya-dövme-18papatya-dövme-19papatya-dövme-20papatya-dövme-21-650x650papatya-dövme-22papatya-dövme-23-650x650papatya dövmesi-24papatya-dövme-25papatya-dövme-26papatya-dövme-27papatya-dövme-28papatya dövmesi-30 papatya-dövme-31papatya dövmesi-32-650x650köpekli papatyagerbera-papatya-bilekgerbera-papatya-dövmeeski moda-gül-papatya-dövmepembe papatyamor-kümepapatya çizimiüç papatyabeyaz-papatya çiftiuğur böceği ile beyaz papatyapapatya dövmesipapatya-dövme-1papatya-dövme-2papatya-dövme-3papatya-dövme-4papatya-dövme-5papatya-dövme-6papatya-dövme-7 papatya-dövme-8papatya-dövme-9papatya-dövme-10papatya-dövme-13papatya-dövme-14papatya dövmesi-15papatya-dövme-16papatya-dövme-17papatya-dövme-20papatya-dövme-21papatya-dövme-22papatya dövmesi-24papatya-dövme-25papatya-dövme-26papatya-dövme-28papatya-dövme-29