120 Mistik Buda Dövme Tasarımları ve Anlamları

Dövmeler harika görünmenin yanı sıra, dini veya manevi inançlar dahil olmak üzere değerlerinizi ve önceliklerinizi ifade etmenin mükemmel bir yoludur..

Manevi dövmeler arasında Budist sembolleri özellikle popülerdir – ve sadece Budist dininin takipçileri arasında değil.

üst kolda buda dövmesi

Buda tarihsel ve dini bir figür olarak

Gautama Buddha, MÖ 6. ve 4. yüzyıllar arasında yaşamış bir keşiş, filozof ve öğretmendi..

Budizm onun öğretileri üzerine kurulmuştur ve bu itibarla dindeki en önemli figürdür..

sırtta buda dövmesi

Buddha’nın bir prens olarak doğduğu iddia edildi, ancak zenginliklerin ve dünyevi mülklerin mutluluk getiremeyeceğini veya bir kişiyi acı çekmekten koruyamayacağını anladı..

Meditasyon yoluyla aydınlanmaya ulaştığına ve kalıcı mutluluk ve iç huzuru bulduğuna inanılır..

Daha sonra bulduğu bilgeliği başkalarıyla paylaşarak, onlara aynı duruma nasıl ulaşacaklarını öğretmeyi amaçladı..

buda dövmesi

Budist inançları

Buda temelli dövmelerin anlamını anlamak için önce Budizm’in ilkelerine aşina olmak gerekir..

Budizm’in tüm biçimleri, “dört asil gerçek” olarak bilinen şeye dayanır:

  • Dukha – varoluş acı çekmektir
  • Trishna – acı çekmenin bir nedeni var (bağlanma ve özlem)
  • Nirvana – acının sonu
  • Sekiz Katlı Yol – doğru görüşler, doğru kararlılık, doğru konuşma, doğru eylem, doğru geçim kaynağı, doğru çaba, doğru dikkat ve doğru konsantrasyon yoluyla ıstırabın sona ermesine ulaşmanın yolu

Budistler reenkarnasyona veya bir ölüm ve yeniden doğuş döngüsüne inanırlar. Sekiz Aşamalı Yolu takip eden dikkatli bir şekilde yaşayarak, aydınlanmaya ulaşmayı ve bu döngüden kurtulmayı, sürekli varoluşun acısını sona erdirmeyi umuyorlar..

adamın sırtındaki buda dövmesi

Budist erdemleri veya dinin ve takipçilerinin temel değerleri arasında şefkat, sevgi dolu nezaket, empatik neşe ve sükunet (iyi ve kötü olayları ve deneyimleri eşit sükûnetle kabul etme) yer alır..

Budistler öfke ve nefreti, açgözlülüğü ve bağlılığı ve cehaleti onaylamazlar.

Doğal olarak, Budizm’de bundan çok daha fazlası var. Çoğu dinde olduğu gibi, Budizm de sadece birkaç cümleyle tamamen özetlenemeyecek, karmaşık ve geniş bir inanç ve uygulamalar dizisidir..

üst kolda buda dövmesi

Budist dövmeleriyle ilgileniyorsanız ancak dine tamamen aşina değilseniz, dövme seçiminizin tamamen kişisel görüş ve inançlarınızla uyumlu olduğundan emin olmak için biraz daha araştırma yapmak iyi bir fikir olabilir..

Buda dövme tasarım fikirleri

Belki de şaşırtıcı bir şekilde, Buda sembolü dövmeleri bir dizi stil ve varyasyona sahiptir. Popüler seçenekler şunları içerir:

  • Buda ve lotus çiçeği – lotus çiçeği Budizm’de önemli bir semboldür, bu nedenle iki unsurun genellikle uyumlu ve harika görünen tasarımlar için birleştirilmesi mantıklıdır. Budist mitolojisi, Buddha’nın kendisinin beyaz bir nilüferden doğduğunu, çiçeğin sekiz yaprağının Sekiz Katlı Yolu temsil etmesi gerektiğini belirtir. Genel olarak, lotus Budizm’de bir servet ve aydınlanma sembolüdür – çiçek çamurlu suda büyür, ancak kirli ortamının üzerinde yükselir, güzel ve saf bir şekilde çiçek açar. Dövme tasarımları için, popüler fikirler arasında, çiçek açan bir nilüfer çiçeğinin üzerinde meditasyon yapan bir Buda görüntüsü veya bir nilüferin ortasında Buda’nın yüzü yer alır..
  • 3D Buda – bu tür tasarımlar genellikle Budist tapınaklarında ve ibadet yerlerinde bulunan geleneksel heykel stiline dayanan bir Buda heykelinin aşırı gerçekçi bir görüntüsünü içerir..

tek kolda buda dövmesi

  • oturan Buda – hem dövme sanatında hem de başka yerlerde, Buda’yı bağdaş kurup otururken (nilüfer pozu olarak bilinir), görünüşe göre meditasyonda – yine geleneksel heykeller üzerinde çizim yapmak yaygındır. Herkes bu tür heykellerdeki Buda’nın duruşunun ve jestlerinin ayrıntılarının kendi anlamı olduğunu bilmiyor. Örneğin, sağ eli kaldırılmış oturan bir Buda koruma ile ilişkilendirilirken, iki eli kucağında meditasyon yapan bir Buda sakin ve dinginlik anlamına gelir..
  • Buda’nın yüzü – Bir başka popüler varyasyon, meditasyonda gözleri kapalı veya yarı kapalı ve huzurlu bir ifadeyle Buda’nın yüzünü içeren bir tasarımdır. Bu görüntü genellikle lotus veya soyut çiçek desenleri gibi diğer öğelerle birleştirilir..

buda dövmeleri

  • gülen Buda – Ciddi, huzurlu, ince Gautama Buda’nın aksine, gülen Buda yuvarlak karınlı kel, şişman, neşeli bir figür olarak gösterilir. Batı kültürlerinde bunun ‘gerçek’ Buda’yı temsil etmenin başka bir yolu olduğuna dair yaygın bir yanılgı vardır. Aslında, Gülen Buda Çin Budist hikayelerinden gelir ve eksantrik ve eğlenceli bir Ch’an keşişi olan Ch’i-t’zu’nun bir temsilidir – bu nedenle Gautama Buddha ile aynı figür değildir. Gülen Buda’nın mutluluk ve refah getirdiğine ve çocukların koruyucusu olduğuna inanılıyor. Dövme tasarımlarında, genellikle geleneksel bir dövme stili kullanılarak tasvir edilir – siyah bir anahat, düz renk dolgusu ve çizgi film benzeri bir görünüm ile.

Bir Buda sembolü dövmesinin sadece sizin için değil, aynı zamanda cildinizdeki tasarımı gören başkaları için de dini veya manevi etkileri olacağından, seçtiğiniz dövmenin uygun olup olmadığını dikkatlice düşünmek iyidir..

Buda’nın bir sembolü gibi manevi görüntüleri saygısız bir şekilde temsil etmek bazı insanlar için rahatsızlığa neden olabilir..

göğüste buda dövmesi

Atama

Küçük bir alana uygun minimalist bir Buda tasarımı yaratmak mümkün olsa da, Budist dövme tasarımlarının çoğu en azından orta büyüklükte olacaktır..

Omuzlarınız, gövdeniz ve karnınız, kollarınız gibi orta boy dövmeler için ideal yerlerdir. Budist temalı kollar ve yarım kollar harika bir seçimdir.

Bir Buda dövmesi yapmayı düşünüyorsanız, bunu belin altında herhangi bir yere (örneğin bacaklarınıza) yerleştirmeniz tavsiye edilir. Budistler tarafından saldırgan olarak kabul edilebilir.

Budist dininin önemli bir parçası, kendimizi bu dünyanın takıntılarından, örneğin maddi mülklerden ayırmaktır – ve bacaklarımız, bizi dünyaya bağlayan bedenlerimizin parçalarıdır..

Buda’nın resimlerini evlerine yerleştirirken, dindar Budistler, görüntüyü bir saygı işareti olarak mümkün olan en yüksek yere koyacaklar. Bu nedenlerden dolayı, bazı Budistler uyluk, bacak veya ayağınızda Buda’nın dövmesini son derece saygısız olarak göreceklerdir..

Bu, tüm Buda temalı dövmelerin muhtemelen rahatsız edici olduğu anlamına gelmez – belin üzerine yerleştirildikleri ve Buda’yı uygun bir şekilde temsil ettikleri sürece endişelenecek bir şey yok..

Buda Dövmeleri

Son sözler

Budist dövmeleri, manevi inançlarınızı ifade etmenin ve onların önemini size hatırlatmanın harika bir yolu olabilir..

Uygun şekilde ve çok fazla dikkatle yapıldığında, ilkelerinizin kalıcı bir kanıtı, bir ilham kaynağı ve ruhsal güç kaynağı olarak hizmet edebilirler..

Daha fazla fikir ve tasarım için, aşağıdaki devasa Buda dövmeleri galerimize göz atın.!

Buda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda DövmeleriBuda Dövmeleri

1johanfinne 5 5genecoffey 3368-buddha-sleeve_large Müthiş-Budist-Dövmeler-Budist-Gülme-Göğüs-Dövme b3jondix b4delphinenoztoy_myoshka b6 b8 b9lakshmi b10 b12 b13yueheng b15 b17jessyen b18 Buda-Tatoo-back-on-back Kızlar için Buda-Dövme-Tasarımları Buda-Dövme-Yarım Kol Buda-Dövme-Kol Buda-Dövmeler-Teçhizat-e1424354747905  Budist-dini-dövme budist-dövme-bilek budist-dövmeler1 budist-dövmeler-bel altı budist-dövmeler-dini Budist-Dövmeler-Tumblr ayaklar üzerinde budist-tekerlek-dövme  SakYant02 kolda dövme budizm Eski Budist Sembollerinin Dövmeleri Tibet-Budist-Dövmeler  tekerlek-budist-dövmeler-ayak