123 Parlak Ağaç Dövme Tasarımları ve Anlamları

Ağaçlar, hemen hemen tüm sanatsal ifade biçimlerinde sürekli olarak popüler bir konu olmuştur..

Dövme sanatında, şaşırtıcı çeşitlilikte tasarım ve stillerde görünürler. Ama bir ağaç dövmesi ne anlama geliyor??

ağaç dövmeleri

Muhtemelen zaten tahmin ettiğiniz gibi, bu sorunun basit bir cevabı yok. Ağaçlar bu gezegendeki yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır ve doğal olarak mitolojilerimizde, hikayelerimizde ve manevi inançlarımızda yoğun bir şekilde yer alırlar..

Aşağıda, ağaçların önemi ve ağaç dövme tasarımlarının anlamı ile ilgili genel bir bakışın yanı sıra harika görünen ağaç fikirlerinden oluşan devasa bir galeri bulacaksınız..

ağaç dövmeleri

İskandinav mitolojisinde ağaçlar

İskandinav, Dünya Ağacı veya Yggdrasill olarak bilinen devasa bir ağacın kozmosun merkezinde büyüdüğüne ve evrendeki tüm alemleri desteklediğine ve birbirine bağladığına inanıyordu..

Yggdrasill’in köklerinin yeraltı dünyasına (Niflheim), devlerin ülkesine (Jötunheim) ve tanrıların evine (Asgard) kadar uzandığına inanılıyordu..

ağaç dövmeleri

Ağaç, hayvanları, insanları ve tanrıları aynı şekilde besledi ve varoluşun tüm aşamalarını ve tüm canlıları birbirine bağladı. Çoğu kaynağa göre Yggdrasill bir dişbudak ağacıydı..

İskandinav mitolojisi, evrenin yapısını destekleyen bir ağaç inancında benzersiz değildir. Diğerleri arasında, Doğu Avrupa, Yunan ve Hint folkloru ve mitolojilerinin tümü dünya ağacı kavramını içerir..

kolda geometrik palmiye ağacı dövmesi

İlginç bir şekilde, erken Hindistan mitolojisinde, dünya ağacının konumu tersine çevrilir – kökler gökyüzündedir ve dallar aşağıya, dünyaya doğru büyür..

Vörðr (kelimenin tam anlamıyla ‘müdür’ veya ‘bekçi’ anlamına gelir) olarak bilinen gardiyan ağaçları da İskandinav mitolojisinden ve kültüründen gelir. Vörðr, bir çiftlikte veya insanların yaşadığı başka bir toprak parçasında yetişen çok yaşlı ağaçlardı ve toprağı kötü şanstan koruduğuna inanılıyordu..

Bekçi ağaçlarına büyük saygı duyuldu ve onlara herhangi bir şekilde zarar vermek çok ciddi bir suç olarak kabul edildi..

ağaç dövmeleri

İskandinav ayrıca ruhların bekçi ağacının kökleri altında yaşadığına inanıyordu ve genellikle ruhları yatıştırmak ve hastalıklardan veya kötü şanstan korunmak için ritüeller ve teklifler sunduklarına inanıyordu..

Hayat Ağacı Dövmesi

Hem Persler hem de Slavlar, dünyadaki tüm bitkilerin tohumlarını sağlayan bir hayat ağacına inanıyorlardı..

Pers İmparatorluğu günümüz İran’ı etrafında toplanmışken, Slavlar Hint-Avrupa kabileleri ve uluslarının bir koleksiyonuydu..

Hayat ağacı, Simarghu (Farsça) veya Simorg (Slavlar) olarak bilinen görünmez bir ejderha tarafından korunuyordu. Dünya ağaçlarından hangisinin hayat ağacı olduğunu kimse bilmediği için Slavlar herhangi bir ağacı kesmeden önce özel ritüeller gerçekleştirirlerdi..

hayat ağacı dövmesi

Persler ihtiyatlı davrandılar ve hiçbir ağacı kesmediler, bunun yerine doğal olarak düşmelerini beklediler..

Bu dövme tasarımı, hem erkekler hem de kadınlar tarafından en çok tercih edilenlerden biridir. Hayat ağacı dövmesi, insanlar ve doğa arasındaki ilişkiyi temsil eder ve ikisi arasında uyumlu bir varoluş için güzel bir metafordur..

Dövme genellikle ağacın tepesine kadar olan kökleri içerir ve bazen hayvanlar ve çiçekler de dahil olmak üzere doğayla çevrili gelişen bir ağacı gösterir. Umut ve sevgi mesajını ileten güzel bir dövme tasarımıdır..

ağaç dövmeleri

Din ve maneviyatta ağaçlar

Günümüz dinlerinin çoğu, bir tür ağaçla ilgili inanç ve efsaneye sahiptir. Bir örnek, ağacın bilgeliğin sembolü olduğu Budizm’dir ve Buda’nın hayatıyla ilgili hikayeleri sever..

Efsaneye göre Buddha, bir tür incir ağacının (özellikle bodhi ağacının) altında otururken ruhsal aydınlanmaya ulaştı..

Hıristiyanlıkta İncil’deki en önemli ağaçlar, Yaratılış kitabında anlatılan Cennet Bahçesi’ndeki ağaçlardır..

Adem ve Havva, Tanrı’ya olan yeminlerini bozup Hayat Ağacı’ndan ve İyilik ve Kötülük Bilgisinden bir meyve yedikten sonra, Hayat Ağacı’nın meyvesinden mahrum bırakıldılar ve bu onları ölümsüz yapacaktı..

ağaç dövmeleri

Avrupalı ​​misyonerler Hristiyan dinini Yerli Amerikalılara tanıttığında, konuşan bir ağacın yeni inançla ilgili haberleri yaymak için dünyayı dolaşıp durduğuna dair bir efsane ortaya çıktı..

Popüler kültür ve hikaye anlatıcılığında ağaçlar

Popüler kültürde ormanlar ve cangıllar gizem, öteki dünyaya ait olma ve hatta bazen tehlike kavramlarını uyandırma eğilimindedir. Vahşi, karanlık, ormanlık alanlar hem doğa hem de barış rezervleri ve garip ve tehlikeli şeylerin evi olarak görünebilir..

Özellikle fantezi türünde ağaçlar ve ormanlar sıklıkla kullanılır. Yüzüklerin Efendisi’ndeki (konuşan ağaçlar) Entleri veya Harry Potter’daki Yasak Orman veya Şamarcı Söğüt’ü düşünün..

Hikaye anlatımında orman, genellikle tuhaf ve gizemli şeylerin olduğu ve elfler, orman perileri veya hayaletler gibi diğer dünya yaratıklarının barındığı ortamdır..

ağaç dövmeleri

Ağaç dövme tasarımları ve anlamları

Kültürümüzde karmaşık yapıları nedeniyle ağaçların dövme sanatında birçok anlamı vardır. Genel olarak, ağaçlar güç, stabilite ve uzun ömür ile ilişkilidir. Özellikle meşe ağacı dövmeleri, güçlü bir karakterin ve uzun ömrün genel anlamını ifade eder..

Ağaç temalı dövmenizin özel anlamı, ifade etmek istediğiniz şeyin yanı sıra tasarımın kendisine bağlı olacaktır. Aşağıdaki fikirleri göz önünde bulundurun:

  • dünya ağacı – yukarıda dünya ağacı fikrine baktık – evreni tutan ve bağlayan bir ağaç – yukarıda. Bir dövmedeki ağaç, bir dünya ağacı olduğunu ima edecek şekilde tasarlanmışsa (örneğin, ağacı çevreleyen farklı alemleri veya kozmosu gösterir), tüm canlılarla birlik ve bağlantı hissini ifade edebilir. Ek olarak, barış, istikrar ve doğal dünyayla kişisel bağlantı hissi, dünya ağacı dövmeleriyle ilgili fikirlerdir..ağaç dövmeleri
  • Soy ağacı – aile ‘ağacı’ – ailenizin tüm üyelerini ve aralarındaki ilişkileri detaylandıran bir tablo – çizme konsepti sayesinde bir ağaç, ailenin önemini ve yakın aile bağları hissini sembolize edebilir. Bir aile ağacı dövmesi mecazi olabilir – aile değerlerinizi temsil ettiğine inandığınız normal bir ağaç veya gerçek – en yakın aile üyelerinizin isimlerinin nesil ve ilişkiye göre düzenlenmiş olduğu bir ağaç. Aile bağları, ağacın gövdesinin bir parçası olarak DNA sembolü dahil edilerek bir ağaç tasarımında da ifade edilebilir..
  • Sakura ağacı – bu muhteşem ağaçlar hem hayatın güzelliğinin hem de kırılgan doğasının fikirlerini temsil ediyor. Kiraz çiçeğinin küçük, pembe çiçekleri sadece kısa bir süre için ortaya çıkar ve çok narindir. Japon kültüründe kiraz çiçeği, her şeye karşı empati değerleri ve varoluşun geçici doğasının farkındalığı ile de ilişkilidir. Kader ve ölümlülüğün kabulü kavramları da bu ağaca bağlıdır..
  • Orman – ilginç bir seçenek, bir ormanın ana hatlarını içeren bir tasarımdır. Bu, doğa ve çevre ile yakın bir bağlantıyı veya daha mecazi ve kültürel bir anlamda, bir gizem alanını veya bir sihir ve diğer dünyevi fanteziler diyarını sembolize edebilir. Aynı zamanda bilinmeyen karşısında cesaret veya seyahat ve keşif için bir yakınlık anlamına da gelebilir..
  • bekçi ağacı – koruma sembolü olarak ağaç kavramına atıfta bulunularak, ağaç temalı tasarımlar, sağlık ve talihsizlikten korunma amaçlı iyi şans tılsımları olarak da anlaşılabilir. Özellikle huş ağaçları, kötü ruhlardan korunma ile ilişkilendirilir ve arındırma gücüne sahip olduğuna inanılır. Bu, ağaçların önemli ve kutsal bir unsur olduğu ve her türün kendi önemine sahip olduğu Kelt kültüründen kaynaklanmış olması muhtemel bir inançtır. Ağaçlar bazen uzun ömürlülüğün sembolü olarak da görülür – özellikle meşe ve porsuk ağaçları.ağaç dövmeleri

Popüler tasarım seçenekleri

Ağaç temalı bir dövme tasarlarken olasılıklar neredeyse sonsuzdur. Biraz ilham almak için aşağıdaki tasarım fikirlerini göz önünde bulundurun:

  • Tamamen siyah ağaç dövmesi – özellikle son yıllarda popüler bir seçim olan bu tür dövmeler, genellikle kökleri gösterilen veya gösterilmeyen bir ağacın tamamen siyah bir dış hatlarını içerir. Yapraksız ağaçlar gibi çamlar ve köknarlar (iğne ağaçları) iyi bir seçimdir. Bu tasarımlar genellikle onlara Gotik bir his verir ve ağacı kuşlarla birleştirmek yaygındır – genellikle kargalar veya kuzgunlar, çünkü hepsi siyahtır..
  • Suluboya – çoğu sulu boya dövmesi, renkli bir arka plana sahip tamamen siyah bir ağaç (yukarıdaki gibi) şeklini alır. Açık rengin eklenmesi, tasarımın daha az minimalist ve daha göz alıcı ve aynı zamanda daha neşeli görünmesini sağlar. Suluboya dövme tekniklerini doğru yapmak zor olabilir, bu nedenle dövme sanatçınızı veya stüdyonuzu seçerken bunu dikkate alın..ağaç dövmeleri
  • nokta işi – yine tamamen siyah fikrini temel alarak, nokta tekniğini kullanmak daha hafif ve daha karmaşık bir tasarımla sonuçlanır. Nokta işleme, çizgiler ve gölgeler dışında değil, noktalardan oluşan bir görüntü oluşturmayı içerir. Gölge ve ışık, noktaları birbirine yaklaştırarak veya aralarında boşluk bırakarak elde edilir. Yine, her dövme sanatçısı bu tarzda çalışmaktan rahat olmayacaktır, bu nedenle bu teknikte deneyimli birini seçtiğinizden emin olun..
  • Kol bandı orman dövmesi – kol bandı dövmeleri son birkaç yılda artan popülaritenin tadını çıkarıyor. Kolunuzu tamamen saran tasarımlardır – bir bant gibi – ancak kollu veya yarım kollu kadar geniş değiller. Çoğu kol bandı dövmesi birkaç santimetre (birkaç inç) genişliğindedir. Ağaçlar kol bantları için yaygın bir seçimdir – kola sarılmış bir siyah ağaç anahatları ormanı harika görünüyor.

Son sözler

Dövmelerdeki ağaçların anlamı çok yönlü ve uyarlanabilir olabilir – tasarım öğeleri olarak ağaçlar bir dizi fikir ve değeri ifade etme yeteneğine sahiptir..

Kendiniz için en iyi tasarımı düşünürken, görsel olarak size neyin çekici geldiğini ve/veya dövmenizle neyi ifade etmek istediğinizi düşünmek ve oradan gitmek en iyisidir..

Daha fazla ilham ve fikir için aşağıdaki galeriye göz atın!

ağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleri

ağaç dövmeleriağaç dövmeleri

ağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleriağaç dövmeleri

1-Ağaç-Dövme 2-ağaç-dövme 4-ağaç-dövme 5-ağaç-dövme 6-ağaç-dövme 7-ağaç-dövme 8-ağaç-dövme 9-ağaç-dövme 10-ağaç-dövme 12-ağaç-dövme 13-ağaç-dövme  15-ağaç-dövme 16-ağaç-dövme 17-ağaç-dövme 18-ağaç-dövme 19-ağaç-dövme 20-ağaç-dövme 21-ağaç-dövme 22-ağaç-dövme 23-ağaç-dövme 24-ağaç-dövme 25 ağaçlı dövme 26-ağaç-dövme-600x608 27-ağaç-dövme 28-ağaç-dövme 29-ağaç-dövme  31-Ağaç-Dövme 32-ağaç-dövme  36-ağaç-dövme 37-ağaç-dövme 38-Ağaç-Dövme 39-ağaç-dövme 40 ağaç dövmesi 41-ağaç-dövme 42-Ağaç-Dövme 43-Ağaç-Dövme  45-Ağaç-Dövme 46-Ağaç-Dövme 48-Ağaç-Dövme 49-Ağaç-Dövme 50-Ağaç-Dövme 4481 9232 25221-e1419424033349  30191  güzel-ağaç-dövme Dünyayı görmek için ağaca tırmandım çam ağacı-dövme  küçük ağaç dövmesi Boyunda küçük ağaç dövmesi küçük ağaç dövmesi Minik-Kiraz Ağacı-dövme  ağaç kuşları