148 En Çekici Peri Dövmeleri ve Anlamları

Bazı peri dövme fikirleri mi arıyorsunuz? İlham veren tasarımlardan oluşan bu harika koleksiyona bir göz atın!

koldaki peri dövmesi

15. yüzyıl çalışması Le Morte d’Arthur’dan Disney’in Peter Pan’daki Tinkerbell tasvirine kadar, periler edebiyatımızda ve popüler kültürümüzde uzun süredir var..

Bu nedenle, dövme tasarımlarına da girmeleri şaşırtıcı değil.!

Bu makale, dövme sanatının konusu olarak perileri araştırıyor – mitoloji ve folklorda perilerin ne olduğuna, peri dövme tasarımlarında nasıl temsil edildiklerine ve sembolik anlamlarına kısaca bir göz atacağız..

peri dövmesi 27

periler nedir?

‘Peri’ kelimesi, Eski Fransızca’daki periden gelir ve bu da Latince’den türetilmiştir. Eski Fransız romantizminde, bir peri ya da ücret, büyülü becerilere sahip bir kadını tanımlamak için kullanılan bir kelimeydi..

Periler, yerel folklorda, özellikle Avrupa ülkelerinde, neredeyse çok eski zamanlardan beri ortaya çıkmıştır..

peri sırt dövmesi

Kültürler ve tarihler arasında farklı roller, özellikler ve görünümler üstlenmelerine rağmen, genellikle bizimkinin ötesinde güç ve bilgiye sahip insan benzeri büyülü varlıklar olarak bilinirler..

Modern kültürde periler genellikle minyatür insanlar, genellikle ince kadınlar, büyülü doğalarını vurgulayan kelebek benzeri kanatlara sahip olarak temsil edilir..

peri dövmesi 26

folklordaki periler

Alman, Slav, Kelt, İngiliz ve Fransız folklorları peri masalları açısından zengindir – genellikle doğaüstü ruhlar olarak.

Bunlara çeşitli özellikler atfedilmiştir, genellikle çelişkilidir – örneğin, bir kültürde yardımcı büyülü rehberler olabilirlerken, başka bir kültürde onlardan çok korkulurdu..

Farklı kültürlerdeki perilerin ortak özelliklerinden biri, zekaları, zekâları ve hilekarlık ve gamsızlık eğilimleridir..

Bazı bölgelerde perilerin bu yetenek ve yetenekleri iyilik için kullandığına inanılıyordu. Kayıp yolculara rehberlik eder, evleri temizler, hatta bazen insanları hazinelere götürür veya mistik bilgilerini paylaşırlardı..

Bazı periler insanlara şans tılsımı yaparak dilek veya refah sağlayabilirdi..

peri dövmesi 31

Öte yandan, bazı efsaneler düpedüz tehlikeli perilerden bahseder. Yolcuları yanıltıp onları bataklıklara çeker, hastalık ve kaos getirir, ev eşyalarını çalar ve hatta bebekleri beşikten alırlardı..

Peri efsanelerinin bu olumsuz yönü artık büyük ölçüde unutulmuştur – perileri, sihirlerini iyilik için kullanan arkadaş canlısı, eğlenceli, yardımcı küçük yaratıklar olarak düşünme eğilimindeyiz..

Modern popüler kültürde periler

Günümüzün peri dövmelerinin çoğu, bu yaratıkların pop kültüründeki temsillerinden yararlanıyor ve bunların hepsi olumlu olan her şeyle ilişkili..

Peri Anne, Tinkerbell veya Thumbelina gibi popüler karakterlerin hepsinde neşe, mutluluk ve sihirli bir şekilde gerçekleşen dileklerin son derece olumlu çağrışımları vardır..

peri dövmesi 45

Modern pop kültüründe periler en çok yardımseverlikle ilişkilendirilir. Ya kendi inisiyatifleriyle yardımcı olurlar ya da o karakterin amacına ulaşmasında başka bir kilit karaktere hizmet ederler (yardım ederler)..

Daha karanlık yapımlarda bile, birincil amaçları yardımcı olmaktır – örneğin İspanyol korku filmi Pan’ın Labirenti’nde.

peri dövme anlamı

Gördüğümüz gibi, semboller olarak perilerin karmaşık kökenleri ve çoğu zaman düpedüz çelişkili anlamları vardır. O zaman bir peri dövmesi ne anlama gelebilir??

Kadınlık

Eski Avrupa folklorunun perileri hem kadın hem de erkek olarak temsil edilse de, modern perileri ele almak neredeyse her zaman onları açıkça kadın olarak tasvir eder..

Ayrıca peri masallarında (tesadüf değil!), çocuk hikayelerinde ve Disney filmlerinde perilerin genç kadınlara her zaman yardım ettiği görülür..

Bu nedenlerle, peri dövmeleri genellikle kadınlık ve genel olarak kadınsı enerji anlamlarını taşır..

omuzdaki peri dövmesi

Dilekler ve arzular

Hem bazı folklor unsurlarındaki hem de modern fantezi hikayelerindeki periler genellikle insanların hayallerini gerçekleştirmelerine ve/veya sihirli bir şekilde dileklerini gerçekleştirmelerine yardımcı olarak görülür..

Bu nedenle peri dövmeleri, dileklerin ve arzuların yerine getirilmesi anlamına gelebilir. Bu nedenle, bu dövmeler ya gerçekleşen bir rüyanın hatırlatıcısı olarak hizmet edebilir ya da iyi bir şans tılsımı ve kişinin dileklerini gerçekleştirme umutlarını ifade edebilir..

peri dövmesi 41

Güzellik

Modern versiyonda periler çevik, zarif ve güzeldir. Bu, bir dereceye kadar kadınlıkla olan ilişkileriyle bağlantılıdır. O halde peri dövmeleri, güzelliği ve görsel çekiciliği ifade edebilir..

büyü

Periler, dileklerimizi gerçekleştirmek için sihirli güçlerini ve bilgilerini kullanırlar. Bir peri dövmesi, sihir, doğaüstü veya basitçe dünyayı rasyonel anlayışımızın ötesinde bir şey olan bir inanç – veya bir inanç arzusu – anlamına gelebilir..

Duyularımızın algılamamıza izin verdiğinden daha fazlasına inanmanın bir cazibesi vardır ve bir peri dövmesi bu inancın olağanüstü ve büyülü olduğuna dair bir ifade olabilir..

oynaklık

Modern peri tasvirlerinde durum her zaman böyle olmasa da, folklor masallarında bu küçük yaratıkların genellikle şakacı ve yaramaz oldukları biliniyordu, ya masum ya da daha uğursuz bir şekilde. Genellikle insanlar üzerinde küçük oyunlar oynarlardı..

Bir peri dövmesi, kişiliğinizin eğlenceli tarafının, her şeyi çok ciddiye almamanın, kolay hareket etmenin ve her zaman gülmeye hazır olmanın bir ifadesi olabilir..

peri-dövme-tasarımları-26

Popüler peri dövme tasarımları

Peri dövmeleriyle ilgili en büyük şeylerden biri, sizin ve dövme sanatçınızın bir tasarım ortaya çıkarırken sahip olduğunuz yaratıcı özgürlüğün miktarıdır. Bu konsept, koyu renklerde ve tamamen siyah, küçük ve büyük, karmaşık ve basit renklerde harika çalışıyor.

Biraz ilham arıyorsanız, aşağıdaki popüler peri dövme tasarımı seçeneklerini göz önünde bulundurun..

Suluboya peri dövmesi

Suluboya dövmeleri, suluboya resimlerine benzemek için hafif renk vuruşları kullanır. Yaklaşık on yıl önce ortaya çıkan ve son yıllarda popülerlik kazanan bir trend. Birçok renge en uygun çarpıcı, kadınsı dövmeler yapan bu stil, peri dövmeleri için mükemmel bir seçimdir. Ya tüm dövme hafif renkli vuruşlarla yapılır ya da dolgu görevi gören suluboya ile siyah bir anahatla tamamlanır..

peri dövmesi 25

Kelebek peri dövmesi

Özellikle son birkaç yıldır popüler olan bu tasarım, kelebek kanatlı bir periyi içeriyor. Bu fikrin çeşitli yaklaşımları var – örneğin, balerin benzeri, perinin sadece ana hatlarını gösteren renkli bir kelebeğin kanatları seti..

Bu tasarımlar, çok fazla kontrast ile yüksek renkte en iyi sonucu verir. Suluboya tarzı boyama, siyah eskiz anahatlarıyla birleştirilmiş ve kontrast oluşturan harika bir seçenektir..

peri dövmesi 32

Peri ve çiçek dövmesi

Diğer şeylerin yanı sıra, periler doğa ile yakından ilişkilidir – ormanlarda veya göllerin altında, insanların keşfetmediği vahşi alanlarda yaşadıklarına inanılıyordu. Bu nedenle, bir periyi çiçeklerle tek bir dövme tasarımında birleştirmek çok mantıklı..

Renkler de bu tasarımın avantajınadır – çiçekler genellikle renklidir, tıpkı bir perinin kanatları gibi, bu da sanatçıya göz alıcı paletler yaratması için bolca alan sağlar. Tasarımınız için seçtiğiniz çiçek, dövme sanatında bazı çiçeklerin kendileriyle ilişkili belirli sembolik anlamları olduğundan, dövmeye daha fazla anlam katabilir..

peri dövmesi 42

Peri ve yıldız dövmesi

Yıldızlar, peri dövmenizin hem görünümünü hem de anlamını büyük ölçüde artırabilecek karmaşık ve güçlü sembollerdir..

İlginç bir şekilde, periler yıldızlarla aynı sembolik anlamı paylaşırlar – örneğin, sihir ve doğaüstü, dilekler ve arzularla (örneğin, bir yıldıza dilek dilemeyi düşünün) ve gizemli ve bilinmeyenle olan çağrışımlar..

Belirli yıldız şekilleri ve dövme sanatındaki anlamları hakkında daha fazla bilgi edinmek için konuyla ilgili makalemize göz atın..

peri dövmesi 11

Gotik peri dövmesi

Perilerin gotik estetik içinde yeri vardır, çünkü alt kültür genellikle halk hikayelerine, mitolojiye ve doğaüstü aleme referansları bakımından zengindir..

Gotik tarzdaki peri dövmeleri genellikle tamamen siyah renkte yapılır, genellikle daha fazla karmaşıklık ve sembolizm için ağaç dalları veya ay içerir..

Gotik periler, ya ‘masum’ bir estetikle – öncelikle sihirle ilgili olarak – ya da daha uğursuz bir şekilde, hile ve yaramazlık düşündüren dövmeler yapabilirler..

peri-dövme-tasarımları-12

Pop kültürü peri dövmesi

Tinkerbell veya Thumbelina gibi popüler karakterlerin gerçek tasvirleri olan peri dövme tasarımları başka bir harika seçimdir..

Bu karakterler son derece ayırt edicidir ve ilk etapta elle çizilmiş olmaları sayesinde dövme tasarımına dönüştürülmesi kolaydır. Ortaya çıkan dövme bu nedenle genellikle geleneksel tarzda olacaktır – ince siyah bir çerçeve ve dolgu için az gölgeleme ile düz renkler içeren.

peri dövmesi 43

Minimalist peri dövmesi

Daha farklı bir seçenek için minimalist tarzda tamamen siyah, küçük bir peri dövmesi düşünün. Bu tür bir tasarım tipik olarak ya bir peri şeklinde düz siyah bir tasarım – bir tür gölge gibi – ya da daha basit bir dövme için yalnızca temel anahat olacaktır..

Minimalist bir peri tasarımı, mümkün olduğunca küçük bir dövme arayan biri için en iyi seçim olacaktır. Detayların, renklerin ve gölgelemelerin çoğunu ortadan kaldırarak, anlam ve kaliteden ödün vermeden diğerlerinden daha küçük bir alana sığabilecek bir tasarım elde ediyoruz..

peri dövmesi 36

Son sözler

Masum veya daha anlamlı olabilen ve çok fazla kişisel anlam ifade eden eğlenceli bir tasarım arayan herkes için bir peri dövmesi harika bir seçimdir – hepsi harika ve göz alıcı görünürken.

Galerimiz, yukarıda açıklanan tüm peri dövme tasarım türlerinin örneklerini ve çok daha fazlasını içerir. Mutlu tarama ve aşağıdaki yorum bölümünde favorilerinizi bize bildirin!

peri dövmesi 47peri dövmesi 2peri dövmesi 21peri dövmesi 37peri dövmesi 40peri dövmesi 44peri dövmesi 38peri dövmesi 9peri dövmesi 34peri dövmesi 33peri dövmesi 16peri dövmesi 50peri dövmesi 3peri dövmesi 30peri dövmesi 12peri dövmesi 13peri dövmesi 8peri dövmesi 4peri dövmesi 48peri dövmesi 7peri dövmesi 24peri dövmesi 6peri dövmesi 10peri dövmesi 14peri dövmesi 18peri dövmesi 49peri dövmesi 20peri dövmesi 19peri dövmesi 15peri dövmesi 22peri dövmesi 17peri dövmesi 23peri dövmesi 46peri dövmesi 5

Melek

melek dövmesi

başka bir peri

tasarım perisi

peri

peri-dövme

aydaki peri

masal

peri dövmesi

peri-dövme-tasarım

peri-dövme-tasarımları

peri-dövme-tasarımları-1

peri-dövme-tasarımları-2

peri-dövme-tasarımları-3

peri-dövme-tasarımları-5

peri-dövme-tasarımları-6

peri-dövme-tasarımları-7

peri-dövme-tasarımları-9

peri-dövme-tasarımları-10

peri-dövme-tasarımları-11

peri-dövme-tasarımları-13

peri-dövme-tasarımları-16

peri-dövme-tasarımları-17

peri-dövme-tasarımları-18

peri-dövme-tasarımları-19

peri-dövme-tasarımları-20

peri-dövme-tasarımları-22

peri-dövme-tasarımları-23

peri-dövme-tasarımları-24

peri-dövme-tasarımları-28

peri-dövme-tasarımları-29

peri-dövme-tasarımları-30

peri-dövme-tasarımları-31

peri-dövme-tasarımları-32

peri-dövme-tasarımları-33

peri-dövme-tasarımları-34

peri-dövme-tasarımları-36

peri-dövme-tasarımları-37

peri-dövme-tasarımları-38

peri-dövme-tasarımları-39

ayak-ve-bacak

geyşa-peri-dövme

dövme-sonbahar-peri

dövme-fada-hada

dövme-peri

dövme-peri-tasarım

sanatçıkat

tumblr_m0sf9tqIFs1qbv88lo1_500

tumblr_m93lwxAp7S1qha3qbo1_500

tumblr_ma4lebIO931qha3qbo1_500

tumblr_mgwf8vj3yQ1s349t1o1_500

tumblr_mjfh391tWp1r2ja9vo1_500

tumblr_mpf76uHIr01symhj1o1_540

tumblr_mq7i6rUGcf1sbxinmo1_500

tumblr_mqcrhxbOfv1sbxinmo1_540

tumblr_mr9u56saZf1rx9815o1_500

tumblr_mra91c6tC61swbiwho1_500

tumblr_ms0qypGJpM1suj5f2o1_540

tumblr_ms8khj7sCw1qhj8w3o1_r6_540

tumblr_mshxrbpXqJ1svmd6ho1_500

tumblr_msnf6wNwTH1rspbi8o1_540

tumblr_mt3yaaZnHv1sixrhuo2_540

tumblr_mtasje7O2D1sfwk4wo1_500

tumblr_mtih0ozARA1qckpl5o1_540

tumblr_mtp2vh48F61sbxinmo1_540

tumblr_muldvchIWt1sb3rtgo1_540

tumblr_mv8fsxkXHg1qe0gf3o1_540

tumblr_mve8mrFwQA1ql0cyso1_540

tumblr_mvvganl6zI1qdl68uo1_540

tumblr_mywfdrFDPo1rcna9jo1_500

tumblr_mzxh50mvON1s90fdeo1_540 (1)

tumblr_n0e8ijIxXO1qbe2wgo1_540

tumblr_n0hvxh17aR1qd2bg7o1_1280

tumblr_n6npzctx7N1s4j88qo1_500

tumblr_n6npzctx7N1s4j88qo4_1280

tumblr_n6npzctx7N1s4j88qo6_1280

tumblr_n6npzctx7N1s4j88qo10_r2_1280

tumblr_n6o0n18wE01s4j88qo1_540

tumblr_n7d804T9sE1so362io1_540

tumblr_n7o6inwKHY1sfvio4o3_540

tumblr_nihzjaFLf11u3c0dlo1_500

tumblr_njj073ctqW1u3c0dlo1_540

tumblr_nk5l6ji8vZ1s6n5hmo1_540

tumblr_nkf1sjQVY21qboqdto1_540

tumblr_nl7wbg76Uo1siw96po1_540

tumblr_nlyeatarp71s6n5hmo1_500

tumblr_nm5408pIL41te5l8fo1_540

tumblr_nmgul6LoDe1tcd38oo1_540

tumblr_nph84zBoNi1s4j88qo1_500