150 Harika Dreamcatcher Dövmeleri ve Anlamları

Düş kapanı dövmeleri sadece harika görünmekle kalmaz, aynı zamanda derin ve büyüleyici bir geçmişe ve geçmişe sahiptir..

kolda baykuş dövmesi

Diğer birçok yaygın sembol ve dövme tasarımında olduğu gibi, sanatın mürekkebini boyamadan önce arkasındaki anlamı bilmek iyidir..

Düş kapanları Kızılderili kültüründen gelir. İçlerinde hafif dokuma bir desen bulunan halka şeklini alırlar ve genellikle tabana bağlı tüyler veya diğer süslemeler.

boyunda düş kapanı dövmesi

düş kapanının kökenleri

Düş kapanları genellikle bir bütün olarak Kızılderili kültürüyle ilişkilendirilse de, aslında Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Ojibwa Chippewa kabilesinden geliyorlar..

‘Düş kapanı’ anlamına gelen Ojibwa kelimesi asabikeshiinh, kelimenin tam anlamıyla ‘örümcek’ anlamına gelir..

Ojibwa efsaneleri, kabilenin, özellikle de çocukların manevi koruyucusu olan ‘Örümcek Kadın’ olarak bilinen mistik bir karakterden bahseder..

fil düş kapanı dövmesi

Dışarıdan birinin bakış açısından bu pek mantıklı gelmese de – örümcekler çoğu modern kültürde pek olumlu düşüncelere başvurmazlar – Ojibwa halkı için örümcekler koruma ve güvenlikle ilişkilendirilirdi..

Kabile büyüyüp üyeleri toprak boyunca daha fazla yayılmaya başladığında, efsaneye göre Örümcek Kadın her bireyi koruyamaz hale geldi – onlardan çok fazla, çok uzaktaydılar..

Korumasının bir aracı ya da simgesi olarak ilk düş kapanını yarattı. Onun örneğini takiben, anneler ve büyükanneler çocukları için anne hatıraları olarak düş kapanı yapmaya başladılar..

Düş kapanları, o zaman, koruma sağlamak için tasarlanmış bir tür tılsımdı..

düş kapanı kol dövmesi

düş kapanı dövme anlamı

Rüya yakalayıcıların aslında korunmak için yapıldığı şey kötü rüyalardı – adından da anlaşılacağı gibi.

Yerli Amerikalılar geceleri havanın rüyalarla dolu olduğuna inanırlar. Düş kapanı, bir kişinin yatağının üzerine veya yatak odasının kapısına, ideal olarak sabah güneşinin vuracağı bir yere asılır..

düş kapanı ve kurt dövmesi

Kişi uyurken, kötü rüyalar düş kapanından geçer, iyi olanlar ise ağa ‘yakalanır’ ve tüylerden aşağı ve kişinin zihnine kayar..

Bir dövme olarak düş kapanı orijinal işlevini korur – çoğu insan onu bir koruma sembolü, kötü düşüncelere veya kötü deneyimlere karşı korunma amaçlı bir tılsım olarak anlar..

Düş kapanı dövmelerinin olumsuzluğu – ‘kabusları’ – filtrelemesi ve sadece olumlu düşünceler – ‘iyi rüyalar’ bırakması gerekiyor..

renkli düş kapanı kol dövmesi

Bireysel parçaların anlamı

Bir düş kapanı yapısında, her bir bileşen önemli bir sembolik veya mecazi rol oynar ve anlama daha fazla derinlik katar..

 • çember – dairesel şekliyle, çember, gökyüzünde seyahat eden Güneş ve Ay’ın yanı sıra yaşam çemberini temsil eder. Geleneksel, otantik Kızılderili düş kapanlarının halkaları oldukça küçük olma eğiliminde olsa da, dövmede her boyda olabilirler. Tasarıma bağlı olarak, tek bir düş kapanı bir veya birden fazla kasnağa sahip olabilir. Birden fazla kasnak olması durumunda, ortak bir seçim, bir büyük kasnak ve alttan ‘asılı’ üç küçük kasnaktır..
 • – Kasnağın içine dokunan desen, bir örümcek ağının temsilidir – Örümcek Kadın efsanesine ve örümcek kavramına bir koruma sembolü olarak atıfta bulunur..
 • boncuk – Bazı düş kapanları bir veya daha fazla boncuk içerir. Boncukların neyi temsil ettiğine dair tek bir cevap yoktur, ancak en popüler görüş, boncuğun düş kapanının “ağ”ındaki bir örümcek olduğudur. Boncukların önerilen bir başka anlamı, uyuyan kişinin aklına girmeyen ve bunun yerine düş kapanının yüzeyinde kutsal tılsımlar haline gelen iyi rüyalar olmalarıdır..
 • Tüy – Bir veya daha fazla tüy genellikle kasnağın altından sarkar. Yukarıda bahsedildiği gibi, bunlar rüya yakalayıcıdan uyuyan kişinin zihnine giden iyi rüyalar için bir yol olarak hareket etmek içindir..

dreamcatcher önkol dövmesi

Yerleşim Rehberi

Seçtiğiniz düş kapanı tasarımının karmaşıklığına bağlı olarak, vücudun çoğu bölgesine dövme yaptırmak mümkündür..

Sığdırmanın imkansız olabileceği tek yerler, parmağınızın kenarı gibi son derece küçük alanlardır..

Daha büyük dövmeler sırtta, karında, kollarda, göğüste, uyluklarda harika görünecek – onları içerecek kadar yeterli alana sahip hemen hemen her yerde. Yine de daha küçük bir düş kapanı dövmesi yaptırmak istiyorsanız, şu yerleşimleri göz önünde bulundurun:

 • Bilek – bilek dövmeleri hem zarif hem de görüntülenmesi kolaydır. Tasarımınız uzunsa – örneğin düş kapanının altındaki uzun tüyler nedeniyle – kısmen önkolunuza uzanması gerekebilir..
 • Boyun arkası – görünüşte küçük bir alan olsa da, boynunuzun arkası nispeten düzdür – bu da onu dairesel bir dövme için harika bir yer haline getirir, çünkü tasarım kenarları sarılarak bozulmaz. Bilekte olduğu gibi, uzun bir tasarımsa, sırtınızın üst kısmına doğru aşağı doğru uzanması gerekebilir. Bu kötü bir şey değil – uzun tasarım, boynunuzun arkasından omurganız boyunca uzanarak harika görünebilir..
 • kulağın arkasında – ince ve çok ayrık, kulağın arkası bariz dövme yerleşimlerinden biri değil. Bir düş kapanı dövmesi için bu alanı seçmek, dövme sanatçısı için bir zorluk yaratabilir – tasarımın oldukça küçük olması gerekir. Karar vermeden önce güvenilir bir dövmeciye danışın.
 • Ayak – ayak, harika bir düş kapanı temalı dövme yerleştirme ve giderek daha popüler hale geliyor. Nispeten küçük bir tasarım için yeterli miktarda alan sunduğundan, özellikle ayağın üst kısmının dış kenarındaki düz alan iyi bir seçimdir..

yeni dreamcatcher kol dövmesi

Düş kapanı dövmesi olan ünlüler

Bu dövmeler ünlüler arasında da popüler. Dreamcatcher tasarımlarına sahip ünlü kişilere örnekler:

 • miley cyrus – Miley Cyrus’un kaburgalarında sağ tarafta büyük bir düş kapanı tarzı dövmesi var. Tasarım, ailesindeki dört kardeşi temsil ettiği iddia edilen dört tüy içeriyor..
 • vanessa franco – Tıpkı Miley Cyrus gibi Vanessa Franco’nun da kaburgalarının sağ tarafında bir düş kapanı var..
 • Vanessa Beyaz – Vanessa White’ın sağ ön kolunda dövmesi var. Aynı kolda, bilek bölgesinde kalp ve haç dövmeleri var..

güzel düş kapanı dövmesi

Dreamcatcher dövme tasarımları

Her düş kapanı tasarımı biraz farklı görünecek. Dövmeniz için bir düş kapanı seçmenin en büyük avantajlarından biri, kolayca özelleştirilebilir olması ve bir dizi estetiğe uygun olmasıdır..

Düş kapanı dövmeleri genellikle iki kategoriden birine girer: sadece ana hatların bir taslağını içeren minimalist ve aşırı gerçekçi..

Bununla birlikte, her ikisi de, örneğin sulu boya gibi diğer stillerin öğeleriyle birleştirilebilir..

düş kapanı kalp dövmesi

Renk açısından, olasılıklar neredeyse sonsuzdur – düş kapanı temalı dövmeler, herhangi bir renk düzeninde harika görünür. Hafif hatlara sahip siyah düş kapanları zarif, tonlu bir görünüme sahip olurken, renkli olanlar daha göz alıcı olacaktır..

Beyaz mürekkeple dövülmüş Dreamcatchers da bir seçenektir ve onlara son derece orijinal bir görünüme sahiptir..

Renkli bir düş kapanı dövmesi yapmayı düşünüyorsanız, düş kapanının dışına renk sıçramaları ekleyebileceğinizi unutmayın – örneğin, etrafına veya arkasına sulu boya işaretleri gibi..

omuz bıçağı dövmesi üzerinde düş kapanı

Tasarımı daha karmaşık hale getirmek için hayvanlar, yapraklar veya boncuklar gibi diğer unsurlar eklenebilir..

Düş kapanı dövmeniz için tasarım fikirleri bulurken hatırlamanız gereken önemli bir şey, Kızılderili kültürüyle özdeşleşen insanlar için önemli bir kültürel ve manevi sembol olmasıdır..

Sembolü, duyarsız veya saldırgan olabilecek bir şekilde kullanmamaya özen göstermeniz önerilir..

Sırt Üstü Düş kapanı DövmesiYaratıcı Baykuş Şekilli Dreamcatcher Dövme TasarımıSuluboya Düşkapanı Dövmesi

Önkolda Düş kapanı Dövmesi

Tasarım fikirleri

Düş kapanı vücut sanatınızı daha karmaşık hale getirmek istiyorsanız veya başka bir anlam katmanı eklemek istiyorsanız, tasarımın öğeleriyle yaratıcı olabilirsiniz..

Daha karmaşık tasarımlar için bazı fikirler şunları içerir:

 • Kuş düş kapanı – Düş kapanı resimleri zaten tüy içerdiğinden, tasarıma bir kuş eklemek ilginç bir fikir. İki unsur birbirine çok yakışıyor ve anlam açısından düş kapanı ve kuşun temsil ettiği doğayla olan bağları vurguluyor. Baykuş en yaygın seçeneklerden biridir – çoğu Batı kültüründe bilgeliği temsil eden bir kuş. Birçok Kızılderili kabilesinde baykuşlardan korkulduğunu belirtmek ilginçtir – onlar kötü alametler ve ölüm sembolleri olarak kabul edilirler..
 • fil düş kapanı – Fil düş kapanları oldukça popüler, çünkü filin sembolik anlamı düş kapanının anlamıyla çok iyi uyuyor. Bir fil genellikle iyi şans ve refahın yanı sıra güç ve gücü sembolize eder. Bir koruma tılsımı olarak düş kapanının sembolik değeri ile birleştiğinde, bu tasarım son derece olumlu bir semboldür..
 • Çoklu çemberli düş kapanı – Yukarıda değinildiği gibi, düş kapanı tasarımınız daha küçük halkaların eklenmesiyle daha büyük ve daha karmaşık hale getirilebilir. Tipik olarak, bir büyük çember ve altında bir veya üç küçük çember olacaktır. Bu, tasarımı uzatmanın harika bir yoludur..
 • Geyik düş kapanı – Bir geyiğin görüntüsü, bir düş kapanı için ilginç bir ektir. Genellikle geyiğin sadece başı görünür – tipik olarak düş kapanı çemberinin ortasında. Kızılderili kültüründe geyik, bir haberci, gücü temsil eden bir hayvan ve sezgi, nezaket ve hassasiyet sembolü olarak görülür. Batı kültürlerinde geyik genellikle ormanın kralı ve diğer tüm hayvanların koruyucusu olarak görülür..
 • göz düş kapanı – Düş kapanı bir gözle bir arada görmek, bir sembol olarak veya aşırı gerçekçi bir tasarım olarak görülmesi alışılmadık bir durum değil. Her iki durumda da göz tipik olarak çemberin ortasına yerleştirilecektir. Bir sembol olarak gözler en yaygın olarak her şeyi bilme ve bilgiyi temsil eder ve ruha açılan kapılar olarak kabul edilir..
 • kalp düş kapanı – Son yıllarda çember elemanının daire yerine kalp şeklinde olduğu çok sayıda düş kapanı tasarımı gördük. Şekli bu şekilde değiştirmek elbette onun artık ‘gerçek’ bir düş kapanı olmadığı anlamına gelir, ancak sanat eseri olarak çok ilginç görünüyor..

Son sözler

Dreamcatcher’lar, benzersiz ve gerçekten size ait olabilecek harika dövme tasarımları yapar..

Çoğu düş kapanı tasarımı simetri ve oldukça fazla ayrıntı içerir, bu nedenle dövmenizin tam olarak hayal ettiğiniz gibi görünmesini sağlayabilecek bir dövme sanatçısı seçmek özellikle önemlidir..

Galeriye göz atmanın keyfini çıkarın ve sizin için mükemmel düş kapanı tasarımını bulmada iyi şanslar!

Sırtta Suluboya Dreamcatcher DövmesiGöğüs kafesinde düş kapanı dövmesiUylukta Düş kapanı DövmesiUylukta 3D Dreamcatcher DövmesiAyak Bileğine Düş kapanı DövmesiDotwork Dreamcatcher DövmeÇiçek Dövmeli Düş kapanıKarmaşık Dreamcatcher Dövme TasarımıBeyaz Mürekkep Düşkapanı DövmesiBlackwork Dreamcatcher Dövme TasarımıDotwork Dreamcatcher Dövme TasarımıEn İyi Önkol Dreamcatcher DövmesiPanda Çiçeği DövmesiKalp Şeklinde Söğüt Çember Dreamcatcher DövmeDoğa Dreamcatcher Dövme TasarımıKalp Şeklinde Çemberli Düş kapanı DövmesiÇiçekli Dreamcatcher Dövme TasarımıDeniz Temalı Dreamcatcher DövmeRenkli Dotwork Dreamcatcher DövmePençe Baskı Dreamcatcher Dövmebaykuş düş kapanı tasarımıÖnkolda Minik Dreamcatcher DövmesiRüya kapanı dövmesiGeyik Düşkapanı Dövme Tasarımıİnanılmaz Detaylı Minyatür Dreamcatcher DövmeBlackwork Dreamcatcher Dövme TasarımıSuluboya Kurt Dreamcatcher DövmeBilekte Minik Dreamcatcher DövmesiGüzel Dreamcatcher Dövme TasarımıKüçük Ayak Bileği Dreamcatcher Dövmeİnanılmaz Suluboya Dreamcatcher DövmeSırt Omuz Dreamcatcher DövmeMuhteşem Dreamcatcher Dövme Tasarımı

oturan kadında düş kapanı dövmesidüş kapanı dövme tüm vücut kadınkadının kalçasında düş kapanı dövmesikadın tarafında gemi ve ahtapot dövmesikadının sırtında turuncu Dreamcatcher Dövmesikadın tarafında karmaşık Dreamcatcher Tattoouyluk üzerinde yeşil Dreamcatcher Dövmesırtta kartal ve düş kapanı dövmesikalp şeklinde düş kapanı dövmesicarpe diem dövme tasarımıcarpe diem ve kuş dövme tasarımıkadının sırtında carpe diem dövme tasarımıDreamcatcher Dövme sırt tasarımıcarpe diem ve bulutlar kol dövme tasarımısırtta carpe diem dikey dövme tasarımıcarpe diem göğüs dövme tasarımıbilek Dreamcatcher Dövme tasarımıDreamcatcher siyah beyaz Bilekte dövme tasarımıDreamcatcher Dövme önkol tasarımıbeyaz Dreamcatcher Dövme tasarımıcarpe diem tüm önkol dövme tasarımıaşk sapında carpe diem dövme tasarımıuyluk dövme tasarımında kuş kafesidövme dolu kadınçiçekli dövme tasarımı tüm omuz ve koltavus kuşu tam sırt dövme tasarımıtam sırtta rüya gibi dövme tasarımıKadın tarafı fikri üzerine Dreamcatcher Tattooküçük Dreamcatcher Dövme fikrirenkli Dreamcatcher Dövme fikriboyun ve omuz fikrinde pembe dövmeyeşil dev kuş dövme fikridreamcatcher yeşil dövme fikritüm üst vücut ön dövme tasarımı

düş kapanı ve beyaz gül dövme fikri düş kapanı dövme fikri  sırtta uzun düş kapanı dövme fikri dreamcatcher kol dövme fikri dolaşanların hepsi kayıp düş kapanı dövme tasarımı değil yan tarafta dreamcatcher mavi dövme fikri  üst bacak dövme tasarımında düş kapanı uyluk üzerinde düş kapanı ve gül dövme fikri tam omuz dövme fikri üzerinde dreamcatcher dreamcatcher küçük boyun dövme fikri Sevimli Düş kapanı Dövmesi yaya düş kapanı  bacakta rüya kapanı dövmesi TimeToTakeBack tarafından Dream Catcher karikatürize düş kapanı dövmesi solmuş düş kapanı dövmesi  siyah beyaz düş kapanı dövmesi  düş kapanı dövmesi marycat337 Dreamcatcher yarım kol dövmesi yeşil tüylü düş kapanı dövme fikri kadın sırt dövme fikri üzerinde dreamcatcher yan fikirde düş kapanı dövmesi göz ve düş kapanı dövme tasarımı fransız alıntı ve düş kapanı dövme fikri kırmızı boncuk dreamcatcher dövme tasarımı renkli dreamcatcher dövme tasarımı güller ve düş kapanı dövmesi yeşil fikir basit tam siyah dreamcatcher dövme tasarımı papatyalar ve düş kapanı dövme tasarımı pençe ve düş kapanı dövme tasarımı tam kollu dreamcatcher dövme tasarımı düş kapanı kalça dövme tasarımı düş kapanı ve pembe güller dövme fikri üst uyluk dreamcatcher dövme tasarımı  uyluk mavimsi düş kapanı dövmesi omuzda düş kapanı dövmesi basit kadının önkoldaki düş kapanı dövmesi dreamcatcher bel dövme fikri   dreamcatcher alıntı dövme fikri bacakta pembe dreamcatcher dövme tasarımı