160 Güzel Yusufçuk Dövme Tasarımları ve Anlamları

Bazı yusufçuk dövme fikirlerine mi ihtiyacınız var? Aşağıdaki galeride bu harika tasarımlara bir göz atın.

geometrik yusufçuk dövmesi

Böcek temalı dövmelere kadar popülarite açısından kelebeklerden sonra ikinci sırada yer alan yusufçuklar, ilginç, canlı ve göz alıcı tasarımlar ortaya çıkarıyor..

Bir yusufçuk tuhaf bir seçim gibi görünebilir – belki de onunla ilişkilendirilen sembolizm, özellikle Batı kültüründe yaygın olarak bilinmediği veya hemen anlaşılmadığı için.

Yusufçukların bir dizi gizli anlamı olsa da – harika görünmenin yanı sıra, yusufçuk temalı dövmeler kendinizi ve değerlerinizi ifade etmenize yardımcı olabilir..

yusufçuk dövmesi (55)

Farklı kültürlerde yusufçuklar

Yusufçukların ait olduğu türler takımının adı olan “Odantes”, Yunanca “diş” kelimesinden gelmektedir. Bunun nedeni, bir zamanlar yusufçukların dişleri olduğuna inanılıyordu (yok)..

İngilizce adı olan ‘yusufçuk’, yusufçukların bir zamanlar ejderha olduğu eski inancından gelir. Tabii ki, bu sadece bir efsane: yusufçuklar milyonlarca yıldır varlar ve neredeyse hiç değişmeden kaldılar..

Günümüz yusufçukları ile çok eski zamanların yusufçukları arasındaki tek fark, küçülmüş olmalarıdır..

yusufçuk geometri dövme

Antarktika hariç, her kıtada bazı yusufçuk türleri bulunur. Bu nedenle, böceğin dünyanın çoğu büyük kültüründe görünmesi şaşırtıcı değildir..

Yusufçuklar, Japon, Kızılderili ve Ortaçağ Avrupa kültürlerinde en büyük öneme sahipti. Ayrıca Budist kozmolojisinde de görünürler ve genellikle Cennet ve Dünya’nın birleşmesini temsil ederler..

Bunun nedeni, yusufçukların hem suda (Dünya) hem de havada (Cennet) yaşamasıdır..

yusufçuk dövmesi (54)

Japon kültüründe yusufçuklar

Yusufçuklar Japon kültürünün önemli bir unsurudur ve sıklıkla Japon sanatında görülür. Antik çağda Japonya, ‘Akitsu shima’ – ‘Yusufçuk Adası’ olarak biliniyordu..

Bunun ana nedeni… pirinç. Çok ıslak olan pirinç tarlaları, nimf halindeki yusufçukların yaşaması için mükemmel bir ortamdır. Japonya’da çok sayıda pirinç tarlası olduğu için, nadiren yüksek sayıda yusufçuk da vardı..

Pirinç ve yusufçuklar Japon kültüründe ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı hale geldi – ve pirinç kültürün önemli bir parçası olduğu için yusufçuklar da öyle!

Genel olarak konuşursak, yusufçuk Japonya’da gücü, zaferi ve çevikliği temsil eder. Ayrıca özellikle sonbahar ve yaz ile ilişkilendirilirler. İlginç bir şekilde, samuray kimonoları genellikle yusufçuk tasarımları içeriyordu. Bunlar güç ve otoriteyi göstermek içindi.

yusufçuk dövmesi (60)

Kızılderili kültüründe yusufçuklar

Yusufçuğun özel anlamları kabileler arasında farklılık gösterse de, genel olarak bu böcekler Kızılderili kültüründe mutluluğu, saflığı ve hızı simgelemektedir..

Ayrıca değişim ve dönüşümü temsil ederler, çünkü muhtemelen yusufçuk olarak tanıdığımız böceğe dönüşmeden önce sudaki yaşamlarına periler olarak başlarlar..

Güneybatı Kızılderili kabileleri arasında, yusufçukların, yaralandıklarında yılanları takip edip onları tekrar birleştireceklerine dair bir efsane vardı. Bu nedenle yusufçuklara ‘yılan doktorlar’ deniyordu..

Bu arada, Plains Hint kültürlerinde, yusufçuklar koruma ve yenilmezlik ile ilişkilendirilir – genellikle savaş gömleklerinde ve çadırlarda tehlike ve yaralanmadan korunma olarak yer alırlar..

yusufçuk dövmesi (59)

Avrupa’da Yusufçuklar

Yusufçuklar, Batı Avrupa’da Karanlık Çağlar ve Orta Çağ Çağı’nda zor zamanlar geçirdi. Şeytanla ve cehennemle ilişkilendirildiler.

‘Şeytanın İğnesi’ olarak bilinen, Lucifer tarafından dünyaya kötülük ve kaos getirmek için gönderildiklerine inanılıyordu. Bu, çok sayıda bu böceklerin öldürülmesine neden oldu..

13. ve 17. yüzyıllar arasındaki dönemde, Avrupa’da yusufçukların suda veya yakınında ölen insanların ruhlarını yakalayacağına dair bir inanç vardı..

Efsaneye göre, bir yusufçuk bir kez bir ruh alırsa, iyi ve kötünün oranlarını ölçmek için onu tartardı..

Yusufçuk ruhun çoğunlukla kötü olduğunu tespit ederse, cehennemde ruhu almak için hazırlıklara başlamak için Lucifer’e rapor verirdi..

yusufçuk dövmesi

Yusufçukların manevi anlamları

Yusufçukların maneviyatta da bir yeri vardır – çoğunlukla değişimin, özellikle de kişisel gelişime yönelik bakış açısının değişmesinin sembolleri olarak algılanıyorlardı..

Bu nedenle, olgunluk ve zarafet ile ilişkilidirler: değişimi kabul etmek için olgunluk gereklidir ve değişim, zarafet ve denge ile kabul edilmelidir..

Yusufçuk, ruh hayvanlarından veya ruh rehberlerinden biri olarak kabul edilir. Bir ruh rehberi olarak, yusufçuğun, bir şeyleri çok ciddiye almaya başladığınızda hayatınıza girdiğine inanılır – size düşüncelerinizi hafifletmeyi ve bakış açınızı değiştirmeyi hatırlatır..

yusufçuk dövmesi (58)yusufçuk dövmesi (57)

Yusufçuk dövmesi anlamları

Gördüğünüz gibi, bir sembol olarak yusufçuk, çok çeşitli anlamlara gelebilir. Yine de çoğu insan için, yusufçuk tabanlı dövmelerinin anlamı manevi olana en yakın olanıdır: uyarlanabilir ve neşeli olmak için bir hatırlatma.

Dövme sanatında, yusufçuklar da anı yaşamaya bir referans olarak yaygın olarak kullanılır. Bazı kültürlerde yenilmezliğin sembolü olarak kabul edilecek kadar canlı ve hızlı olmalarına rağmen, yusufçukların ömrü çok kısadır..

Sadece bu da değil – zaten kısa olan hayatlarının sadece küçük bir kısmı uçarak geçiyor. Bu nedenle, yapabiliyorken yaşamanız ve her andan en iyi şekilde yararlanmanız için hatırlatma görevi görürler..

Yine de, nihayetinde, yusufçuk dövmeniz, ne demek istersen o anlama gelecektir – bunlar sadece bir sembol olarak nasıl anlaşılabileceğine dair önerilerdir..

kolda yusufçuk dövmesi

Yusufçuk dövme tasarım fikirleri

Yusufçuklar uyarlanabilirliği sembolize edebildiğinden, bir tasarım öğesi olarak aynı zamanda çok uyarlanabilir olmaları uygundur – yusufçuklar bir şekilde çoğu dövme stiline uyacaktır. Yusufçukları içeren bazı tasarım fikirleri şunları içerir:

 • Japon tarzı yusufçuk dövmesi – daha önce de gördüğümüz gibi, yusufçuklar Japon kültürünün çok önemli bir unsurudur. Neyse ki Japon dövme meraklıları için bu, ilham almak için yusufçukla ilgili çok sayıda Japon sanatı olduğu anlamına gelir. Orada, yusufçuklar çoğunlukla basit anahat biçiminde görünür. Diğer öğelerle birleştirilebilirler – örneğin, kanji (Japon sembolleri) ile yazılmış bir alıntı. Bu, tasarımın daha dolgun ve eksiksiz görünmesini sağlarken aynı zamanda Japon esintili stilini de vurgulayacaktır..
 • Kiraz çiçeği dövmeli yusufçuk – yukarıda açıklanan fikre benzer şekilde, bu iki geleneksel Japon sanat öğesinin birleşimidir. Kiraz çiçekleri, çeşitli sembolik anlamlara sahip oldukları Japon kültürünün önemli bir özelliğidir. Bunlardan biri anı yaşamak ve hayatı takdir etmektir, çünkü kiraz çiçekleri çok kısa bir süre için çiçek açar ve çok kırılgandır. Bu anlamın bazı kültürlerdeki yusufçuğunkine benzer olduğunu fark edeceksiniz. Bir dövmedeki bu unsurların kombinasyonu, uyumlu ve anlamlı bir tasarım sağlar ve görsel olarak birbirine gerçekten çok iyi uyar. Yusufçuklar gibi kiraz çiçekleri de narin, karmaşık ve renklidir..
 • Rüya kapanı dövmesi olan yusufçuk – yusufçuk ile kiraz çiçeğinin birleştirilmesinin Japon temalı bir dövme ile sonuçlanması gibi, bir düş kapanı ile kombinasyon tasarımın Kızılderili esinli olduğunu tanımlar. Düş kapanları, içinde tüyler ve boncuklarla süslenmiş, içinde dokunmuş bir iplik ağı bulunan halkalardır. Amaçları, uyuyan bir insanı kabuslardan korumak için tılsım görevi görmekti. Belirli bir tasarımın ortaya çıkması açısından, bir düş kapanının tek bir dövmede bir yusufçukla birleştirilmesinin birkaç yolu vardır. Örneğin, düş kapanının içindeki desen bir yusufçuk şeklini içerebilir veya yusufçuk, büyük bir düş kapanı üzerindeki dekoratif boncuklardan biri olarak gösterilebilir..
 • 3D dövme – yusufçuk dövmeleri söz konusu olduğunda son yıllarda en iyi seçim. Bunlar, tamamen siyah veya canlı renklerde, aşırı gerçekçi dövmelerdir. 3D efektini tam olarak elde etmek için tasarıma gerçekçi bir yusufçuk gölgesi dahildir. Bunlar özellikle çekici görünüyor çünkü yeterli gerçekçilikle dövme, cildinize tünemiş gerçek bir yusufçuk gibi görünüyor. İlginç bir şekilde, Çin İmparatorluğu’nda insanlar, eğer bir yusufçuk üzerine inerse, cennete fısıldayarak bir dilek tutabileceğine ve tanrıların bunu duyacağına inanıyorlardı..
 • Minimalist yusufçuk sanatı – yusufçuk, çizimde birkaç basit çizgiyle sınırlı olsa bile, görünümünde yeterince benzersizdir, yine de bir yusufçuk olarak tanınabilir. Bu, onu yalnızca basit bir siyah anahattan oluşan minimalist bir dövme için mükemmel bir seçim yapar..
 • Suluboya dövme – hem suyla hem de canlı renklerle ilişkilendirilen yusufçuklar, sulu boya dövmesi için bariz seçimdir! Bu tarzdaki en popüler tasarımlar arasında dağınık sulu boya dolgulu siyah bir yusufçuk anahattı ve renkli suluboya arka plan üzerinde bir yusufçuk bulunur..
 • Kabile yusufçuk çalışması – kabile dövmeleri asla modası geçmez ve çeşitli semboller ve nesnelerle iyi uyum sağlar – yusufçuklar dahil. Yusufçuk görüntüsünü kabile stiliyle birleştirmek çeşitli biçimler alabilir ve bunu anlamak sizin yaratıcılığınıza kalmış! Popüler seçeneklerden biri, kabile stilinin ayırt edici özelliği olan, kalın, kavisli çizgilerle çizilmiş bir yusufçuğun dış hatlarını sivri bir sonla biten bir tasarımdır. Başka bir tasarım fikri, arka plan olarak soyut bir kabile deseni ile stilize edilmiş bir yusufçuk görüntüsüne sahip olmaktır..

yusufçuk dövmesi (56)

Dragonfly yapımı ve renklendirme referansları

Doğal olarak, dövmeler bir ifade aracıdır – tasarımların sembolleri, görüntüleri ve şekilleri nasıl yorumladığı konusunda tam bir özgürlüğe sahiptir..

Ancak aşırı gerçekçi bir dövme düşünüyorsanız, farklı yusufçuk türleri hakkında biraz araştırma yapmak ve gerçekçi dövmeniz için referans olarak en uygun olacağını düşündüğünüz birini seçmek isteyebilirsiniz..

Her yusufçuk türü aynı yapıya sahiptir: ince, uzun bir vücut, büyük gözler ve iki çift kanat. Kanatlar genellikle şeffaftır, ancak renkli lekelere sahip olabilir veya renkli görünmelerini sağlayacak şekilde ışığı yansıtabilir..

yusufçuk sırt dövmesi

Bir yusufçuğun gövdesi, türüne bağlı olarak hemen hemen her renkte olabilir – ve bunlardan 3.000’den fazla var! Belirli bir rengin ve tam bir gerçekçiliğin peşindeyseniz, tasarımınız için referans olarak kullanabileceğiniz bu renkli türler listesine göz atın:

 • Siyah – Onychargia atrocyana türünün tamamı siyahtır ve bambu çubuğuna benzeyen özellikle ince bir gövdeye sahiptir. Bu, hem siyah 3D dövmeler hem de stilize tasarımlar için ortak bir referans seçimidir.
 • Gri – Lestes dissimulans türleri, gri renkli dövmeler için harika bir gerçekçi referans sağlar..
 • Beyaz – Platycnemis pennipes türü kirli beyaz, hafif bej renktedir.
 • Sarı – Gomphus flavipes türlerinin tüm vücudu boyunca ilginç bir sarı ve siyah deseni vardır..
 • turuncu – Enallagma signatum türü turuncu ve kahverengi çizgili bir desene sahiptir.
 • kırmızı – Trithemis arteriosa türü, gözler ve yarı şeffaf kanatlarda kırmızı bir renk tonu da dahil olmak üzere tamamen kırmızıdır.
 • Pembe – Orthemis renksiz türü, parlak pembe renkte, bir yusufçuk için nispeten kısa bir gövdeye sahiptir. Kanatlar diğer türlerin çoğundan daha geniştir..
 • Mor – Argia fumipennis türü, bazı siyah vurgularla birlikte parlak mor renktedir..
 • Mavi – Rhyothemis resplendens türü canlı bir mavidir. İlginç bir şekilde, nispeten geniş kanatları da parlak renklidir, siyah vurgulu ve şeffaf uçlarla yansıtıcı mavi renktedir..
 • Yeşil – Erythemis simplicicollis türü çoğunlukla yaprak yeşilidir.
 • Kahverengi – Boyeria vinosa türü, karmaşık bej ve siyah desenli kahverengidir.

Yusufçuk dövmenizde en üst düzeyde gerçekçilik peşindeyseniz, bu türlere bakmak size birçok referans resim sağlayacaktır..

yusufçuk dövmesi (53)yusufçuk dövmesi (51)yusufçuk dövmesi (3)yusufçuk dövmesi (4)yusufçuk dövmesi (5)

Yusufçuk dövmesi yerleşimleri

Bir yusufçuk dövmesi tasarımı, vücudun hemen hemen her yerinde yapılabilir – parmağın kenarı veya kulak memesi kadar küçük alanlarda bile..

Doğal olarak, yalnızca en küçük ve en minimalist tasarımlar bu tür sınırlı alanlara uyacaktır. Daha karmaşık ve karmaşık dövmeler daha büyük bir alan gerektirecektir: ne kadar büyük olduğu tamamen size kalmış.

Dışarıda bazı tam sırtlı yusufçuk dövmeleri bile var! Yusufçuk vücudunun ince, uzun şekli, omurga dövmesi için mükemmel bir seçimdir..

Dövmeniz için en iyi yeri düşünürken, onu gizlemeniz gerekip gerekmediğini düşünün. Dövmeler çoğu Batı kültüründe nispeten sosyal olarak kabul edilebilir olsa da, dövmenizin görünmemesini tercih ettiğiniz durumlar olabilir..

Durumun böyle olabileceğini düşünüyorsanız, sırtınız, omzunuz, karnınız veya uyluğunuz gibi yerleşimleri düşünün. Bu yerler genellikle gündelik kıyafetlerle bile örtülür..

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta, 3D dövmelerin yerleştirilmesinin dövmenin gerçekçiliğini yaratabileceği veya bozabileceğidir. Hiper gerçekçi ‘deri tüneyen yusufçuk’ ​​görünümü için gidiyorsanız, bunun en mantıklı ve en inandırıcı görüneceği yeri düşünün..

Omuz üst kısmı, bu dövme türü için en popüler yerleştirme seçeneklerinden biridir. Ayrıca elinizin üstünde veya önkolunuzda harika görünebilir..

Hem küçük hem de son derece karmaşık dövmeler için, arada bir rötuş yapılması gerekebileceğini unutmayın. İnce çizgiler, özellikle birbirine yakınsa, bulanıklaşabilir ve bozulabilir..

Seçtiğiniz dövme sanatçısı, düşündüğünüz tasarımın ve yerleştirmenin kalıcı ve bakımı kolay bir dövme yapıp yapmayacağı konusunda size tavsiyede bulunabilecektir..

yusufçuk dövmesi (6)

Son sözler

Yusufçuklar, sembolik ve manevi anlam açısından da zengin olan harika görünümlü tasarımlar yapar..

Çok çeşitli stiller ve yerleşimler için uygundurlar, bu nedenle beklentilerinize uygun bir yusufçuk tasarımı bulmanız gerekir.!

Fikirler ve ilham almak için aşağıdaki devasa yusufçuk dövme tasarımları galerimize göz atın..

yusufçuk dövmesi (7)yusufçuk dövmesi (8)yusufçuk dövmesi (9)yusufçuk dövmesiyusufçuk dövmesi (30)yusufçuk dövmesi (31)yusufçuk dövmesi (17)

yusufçuk dövmesi (39)yusufçuk dövmesi (40)yusufçuk dövmesi (41)yusufçuk dövmesi (42)yusufçuk dövmesi (43)yusufçuk dövmesi (44)yusufçuk dövmesi (45)

yusufçuk dövmesi (48)yusufçuk dövmesi (46)yusufçuk dövmesi (50)yusufçuk dövmesi (47)yusufçuk dövmesi (49)yusufçuk dövmesi (11)yusufçuk dövmesi (12)yusufçuk dövmesi (13)yusufçuk dövmesi (14)yusufçuk dövmesi (15)yusufçuk dövmesi (16)yusufçuk dövmesi (18)yusufçuk dövmesi (19)yusufçuk dövmesi (20)yusufçuk dövmesi (38)yusufçuk dövmesi (37)yusufçuk dövmesi (28)yusufçuk dövmesi (29)yusufçuk dövmesi (24)yusufçuk dövmesi (21)yusufçuk dövmesi (22)yusufçuk dövmesi (23)yusufçuk dövmesi (25)yusufçuk dövmesi (26)yusufçuk dövmesi (27)yusufçuk dövmesi (32)yusufçuk dövmesi (33)yusufçuk dövmesi (34)yusufçuk dövmesi (35)yusufçuk dövmesi (36)

1-yusufçuk-dövme

2-yusufçuk-dövme

3-yusufçuk-dövme

4-yusufçuk-dövme

5-yusufçuk-dövme

6-yusufçuk-dövme

7-yusufçuk-dövme

8-yusufçuk-dövme

9-yusufçuk-dövme

10-yusufçuk-dövme

11-yusufçuk-dövme

12-yusufçuk-dövme

13-yusufçuk-dövme

14-yusufçuk-dövme

15-yusufçuk-dövme

16-yusufçuk-dövme

17-yusufçuk-dövme

18-yusufçuk-dövme

19-yusufçuk-dövme

20-yusufçuk-dövme

21-yusufçuk-dövme

22-yusufçuk-dövme

23-yusufçuk-dövme

24-yusufçuk-dövme

25-yusufçuk-dövme

26-yusufçuk-dövme

27-yusufçuk-dövme

28-yusufçuk-dövme

29-yusufçuk-dövme

30-yusufçuk-dövme

31-yusufçuk-dövme

32-yusufçuk-dövme

34-yusufçuk-dövme

35-yusufçuk-dövme

36-yusufçuk-dövme

37-yusufçuk-dövme

38-yusufçuk-dövme

40-yusufçuk-dövme

41-yusufçuk-dövme

42-yusufçuk-dövme

43-yusufçuk-dövme

44-yusufçuk-dövme

45-yusufçuk-dövme

47-yusufçuk-dövme

48-yusufçuk-dövme

49-yusufçuk-dövme

50-yusufçuk-dövme

51-yusufçuk-dövme

52-yusufçuk-dövme

53-yusufçuk-dövme

54-yusufçuk-dövme

Yusufçuk-Dövme

Yusufçuk-Dövme-1

Yusufçuk-Dövme-3

Yusufçuk-Dövme-4

Yusufçuk-Dövme-5

Yusufçuk-Dövme-6

Yusufçuk-Dövme-7

Yusufçuk-Dövme-8

Yusufçuk-Dövme-9

Yusufçuk-Dövme-12

Yusufçuk-Dövme-14

Yusufçuk-Dövme-15

Yusufçuk-Dövme-16

Yusufçuk-Dövme-18

Yusufçuk-Dövme-20

Yusufçuk-Dövme-22

Yusufçuk-Dövme-24

Yusufçuk-Dövme-25

Yusufçuk-Dövme-27

Yusufçuk-Dövme-29