En Şaşırtıcı Kelt Dövmelerinden 100’ü

Kelt tarzı bir dövme mi düşünüyorsunuz? Bu harika dövmelerin en sevdiğimiz yorumlarından bazılarını görmek için okumaya devam edin.

3d kelt dövmesi

Kelt dövmeleri, Kelt savaşçıları arasında çok yaygındı, çünkü dövmelerin savaşta düşmanlarını korkutacağına ve korkutacağına inanıyorlardı..

Savaş, Keltler tarafından son derece ciddiye alınan bir şeydi, çünkü dövüş yüksek bir onur olarak görülüyordu. Savaşçılar çıplak ya da yetersiz giyinirlerdi ve bu da düşmanı korkutmak içindi..

kolda geometrik kelt dövmesi

Saçları parlak renklere boyanır ve daha da korkutucu görünmek için başlarına sıra dışı bir çivili tarzda giyilirdi..

Woad bitkisi kullanılarak Kelt kabile dövmeleri yapıldı. Bu iki yılda bir dayanıklı bitki İngiltere ve kuzey Avrupa’ya özgüdür ve mavi bir boya olan indigotin içerir ve bu renge adını veren daha güçlü subtropikal indigo bitkisinde de bulunabilir..

Woad genellikle orta çağda ve antik çağda kumaşı renklendirmek için kullanılmış ve aynı zamanda Kelt dövme tasarımları oluşturmak için de kullanılmıştır..

kelebek kelt dövme

İrlandalı Kelt dövmeleri oluşturmak için, Woad yaprakları toplandı ve birkaç kez kaynatılmadan önce kurutuldu. Su yapışkan ve kalın hale geldiğinde, kalıcı bir desen bırakmak için boyayı cilt yüzeyinin altına yerleştirmek için iğne benzeri bir aletle kullanıldı..

Gal dövmeleri geleneksel olarak temsili değildi ve belirli bir karakter veya kelime göstermiyordu. Bunun yerine, karmaşık bir döngüsel model oluşturan karmaşık ve iç içe geçmiş çizgilerden oluşuyorlardı. İrlanda dövmelerinin uzun bir geçmişi var.

koldaki kelt dövmesi

Bilinen en eski örnekler MÖ 700’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Bu erken tasarımlar güçlü bir kabile görünümüne sahipti ve tekrar eden desenlerle geometrik tasarımlar kullandı. Zaman geçtikçe tasarımlar gelişmeye başladı, spiraller ve daha organik şekiller gösterdi..

Kelt dövmesinin en son örnekleri MS 1000 civarındadır. Düğüm işi ve Hıristiyan sembolleri bu çağdan kalmadır ve bunlar en kolay tanımlanan Kelt sembolü dövmelerinden bazılarıdır..

Kelt kol dövmesi

Kelt Sembolizmi

Antik Kelt dövme kol dövme tasarımları ayrıntılı düğüm işi, geçmeli desenler, hayvan şekilleri, spiraller ve renklerle doldurulmuştur..

Erken Keltler, mücevher ve metal işleri de dahil olmak üzere tüm sanat formlarında aynı sembolleri ve desenleri kullandılar..

Savaşçılar genellikle gücü ve erkekliği temsil eden sembolleri seçerler. Kelt düğümü dövmesi savaşçıların kollarında ve göğüslerinde sıklıkla görülüyordu ve hayvanlar da cesaret, gaddarlık ve korumayı temsil eden çok sembolikti..

Kelt düğümü dövmesi

Kelt sembollerinin anlamları, hangi kültürün incelendiğine bağlı olarak değişir. Ne de olsa “Kelt” kelimesi İrlanda, İngiltere ve Kuzey Avrupa’daki sayısız kültür için geçerlidir..

Bazı semboller tüm bu kültürleri kapsıyor. Bazen üçlü bir spiral şeklinde bulunan üçlü gruplar, her tür Kelt dövmesinde bulunan bir sembolün bir örneğidir..

kelt bacak dövmesi

Savaşçıların dövmelerinde bir dizi başka sembolik şekil kullanıldı..

Geometrik şekiller, üçlü, ikili ve tekli girdaplar ve üçlüler, organik enerjiyi ve doğanın gücünü göstermek için vücuda mürekkeplenen diğer iyi bilinen ve sıklıkla görülen sembollerdi..

Daha sonra, Hıristiyanlık döneminde, muhtemelen yine savaşta bir koruma biçimi olarak Kelt haçı dövmesi ortaya çıktı..

Cesur savaşçılar, savaşta aldıkları yaralardan gurur duyuyorlardı ve yara izlerini gururla taşıyorlardı. Dövmeler bazen bu izleri vurgulamak için, yaraya dikkat çekecek sanatsal ve karmaşık desenlerle kullanıldı..

Kelt kol dövmesi

Keltler, dövmeleri bugün kullandığımız birçok nedenden dolayı kullandılar. Kendilerini güçlü ve bir klanın parçası olarak işaretlemeye hevesliydiler ama aynı zamanda kendilerini, inançlarını ve maneviyatlarını da tanımlamak istiyorlardı..

Kelt grubu dövmesi en çok savaşçılarla ilişkilendirilebilir, ancak bu semboller cinsiyete özgü değildir. Kadınlar da Kelt dövme tasarımlarını seçebilir ve gerçekten de Kelt esinli birçok zodyak ve dini dövme kadınlar arasında popülerdir..

Kelt esinli dövmelerin çoğu aslında cinsiyetten bağımsızdır, çünkü bunlar birbirine geçen çizgiler ve şekillerin bir karışımıdır..

Zıtlıkların dengesini ve doğanın sonsuzluğu temsil eden bu semboller hem erkekler hem de kadınlar için idealdir. Devam eden sarmalların ve döngülerin koruyucu güçlere sahip olduğuna inanılıyordu – her iki cinsiyetin de faydalanabileceği bir şey!

bilekte kelt dövmesi

Neden Kelt Dövmesi Alın?

Kelt esintili bir dövme yaptırmayı düşünmek için birçok neden var..

Gal, İskoç veya İrlandalı Kelt mirasına sahip bazı insanlar için bu dövme türü, atalarının sanatsal tarzını yeniden teyit ederek kültürleri ve miraslarıyla gururlarını göstermenin mükemmel bir yoludur..

Diğerleri, bu tür dövmelerde bulunan sembolizmi kullanmaya heveslidir çünkü çeşitli nedenlerle onlarla bir akorttur..

Kelt bilek dövmesi

Örneğin, üçlü semboller genellikle anneler ve kızları tarafından ilişkilerini güçlendirmek için eşleşen temsili dövmeler olarak kullanılır..

Kelt haçı dövmesi bazen Hıristiyanlar tarafından inançlarını ve inançlarını görsel ve güzel bir şekilde vurgulamak için kullanılır..

Bununla birlikte, güzellikleri ve benzersizlikleri nedeniyle Kelt desen ve sembollerinden ilham alan dövmeleri seçen birçok insan var..

Güzel görünen ama aynı zamanda sembolizmi ve anlamı olan bir dövme bulmak her zaman kolay değildir..

Kelt’ten ilham alan bir model, miras ve kültürün yanı sıra vücudun herhangi bir yerinde çarpıcı görünen şaşırtıcı derecede karmaşık bir tasarım getirerek bu hedefe kolayca ulaşabilir..

kolda çapraz kelt dövmesi

Kelt Dövme Türleri

İlhamını Kelt kültüründen ve tarihinden alan birçok dövme türü vardır. Ancak, bazıları diğerlerinden daha sık görülür.

Düğümler, hem erkek hem de kadın dövmelerinde en sık kullanılan Kelt sembollerinden bazılarıdır. Çok sayıda kültür düğüm kullanan tasarımlar yaratsa da, hepsinin Keltlerden kaynaklanması muhtemeldir..

Triquetra olarak da bilinen “üçlü düğüm”, Almanya’dan gelen Kelt düğümünün Hıristiyan bir şeklidir..

çapraz kelt dövme

Kelt düğümünün bir başka popüler biçimi üç nokta içerir ve içinden geçen bir daireye sahiptir. Bu aileyi temsil eden semboldür. Zamanla, Kelt düğümleri giderek daha karmaşık hale geldi ve bu, gerçekten çarpıcı dövme tasarımlarına yol açtı..

Bazıları hayvan iç içe geçme özelliğine sahiptir. Bu normal bir düğüme benzer, ancak her bir kordon bir kuyrukta, bir hayvan kafasında veya hayvan ayaklarında sona erer. Gevşek iplikleri stilize hayvan unsurları veya spiraller içermedikçe düğümün her zaman sonu olmamalıdır..

Düğüm işi çok derin bir anlama sahiptir ve tekrarlanan haçları, iç içe geçerek hem ruhsal hem de fiziksel ifade eder. İnanç, sevgi ve yaşam çemberini gösterdiğine inanılıyor..

ejderha kelt dövme

Claddagh sembolü, dövmelere dahil edilebilecek bir başka popüler Kelt tasarımıdır. Aşkı temsil eden, taçlı bir kalbi tutan ve örgülü bir düğümle bağlanan iki eli gösteren semboldür..

Yonca ayrıca Kelt esintili dövmelerde de bulunur. Üç yaprağı ile, uzun zamandır Kelt ulusal enstrümanı olan arp gibi diğer İrlanda sembolleriyle birlikte sıklıkla görülen tanınabilir bir semboldür..

geometrik kelt dövmesi

Bazı Kelt dövme sembolleri, Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı kültür tarihinin sonraki bölümlerinden kalmadır..

7. yüzyılda keşişler, mevcut Kelt sanatsal biçimlerini yeni inançlarına uyarladılar ve böylece Hayat Ağacı ve ünlü Kelt haçı ortaya çıktı..

Bu haç aynı zamanda dört önemli festivali olan Imbolc, Samhain, Lugnasadh ve Beltaine ile Kelt yılının dört döneminin bir simgesidir..

Haçın kendisi, geleneksel ve antik haç sanatını sonraki Hıristiyan dönemiyle birleştiren, sonu olmayan düğümlerden oluşur..

baykuş kelt dövme

Triskel, bu kültürden ilham alan dövmelerde düzenli olarak görünen popüler bir Kelt sembolüdür. Bu figür, insan ruhunun üç katmanlı doğasını belirtmek için üç spiralden oluşur..

Triskel veya bazen bilindiği gibi üçlü, dünyayı, denizi ve gökyüzünü temsil edebilir ve çevremizdeki dünyadaki doğal elementlerin önemini gösterebilir..

En güzel Kelt dövmelerinin çoğu, tüm bu sembolleri muhteşem bir tasarımda birleştirir..

kolda baykuş kelt dövmesi hayat ağacı kelt dövmesi kolda hayat ağacı kelt dövmesi aşiret kelt dövme sulu boya kelt dövmesi kurt kelt dövme

Kolda 3 boyutlu Kelt dövmesi kelebek kelt dövmesi Kelt kol dövmesi koldaki kelt dövmesi kolda kelt düğümü dövmesi kelt bacak dövmesi Kelt kol dövmesi koldaki kelt dövmesi Kelt bilek dövmesi bilekte kelt dövmesi kolda çapraz kelt dövmesi çapraz kelt dövme koldaki ejderha kelt dövmesi kolda geometrik kelt dövmesi baykuş kelt dövme kolda baykuş kelt dövmesi hayat ağacı kelt dövmesi kolda hayat ağacı kelt dövmesi kolda tribal kelt dövmesi kolda sulu boya kelt dövmesi

Kolda 3 boyutlu Kelt dövmesi kelebek kelt dövmesi kolda kelt dövmesi Kelt kol dövmesi kolda kelt düğümü dövmesi kelt bacak dövmesi Kelt kol dövmesi boyunda kelt dövmesi kolda çapraz kelt dövmesi çapraz kelt kol dövmesi koldaki ejderha kelt dövmesi geometrik kelt dövmesi kolda baykuş kelt dövmesi baykuş kelt dövme hayat ağacı kelt dövmesi sırtta hayat ağacı kelt dövmesi kolda tribal kelt dövmesi boyunda sulu boya kelt dövmesi kurt kelt dövme göğüste kurt kelt dövmesi

Kolda 3 boyutlu Kelt dövmesi kelebek kelt dövmesi Kelt kol dövmesi Kelt kol dövmesi boyunda kelt düğümü dövmesi kelt bacak dövmesi Kelt kol dövmesi kolda kelt dövmesi Kelt bilek dövmesi kolda çapraz kelt dövmesi çapraz kelt dövme koldaki ejderha kelt dövmesi koldaki geometrik kelt dövmesi bacakta baykuş kelt dövmesi kolda baykuş kelt dövmesi bacakta hayat ağacı kelt dövmesi sırtta hayat ağacı kelt dövmesi kolda tribal kelt dövmesi kolda sulu boya kelt dövmesi kurt kelt dövme

sırtta 3 boyutlu kelt dövmesi sırtta kelebek kelt dövmesi Kelt kol dövmesi koldaki kelt dövmesi kolda kelt düğümü dövmesi kelt bacak dövmesi Kelt kol dövmesi uyluğa kelt dövmesi Kelt bilek dövmesi kolda çapraz kelt dövmesi göğüste çapraz kelt dövmesi koldaki ejderha kelt dövmesi koldaki geometrik kelt dövmesi kolda baykuş kelt dövmesi baykuş kelt dövme hayat ağacı kelt dövmesi sırtta hayat ağacı kelt dövmesi kolda tribal kelt dövmesi omzuna sulu boya kelt dövmesi omuzda kurt kelt dövmesi