En Ünlü 100 Çete Dövmesi ve Anlamları

Dövmeler, suç çetelerinde bir dizi amaca hizmet eder ve her çetenin belirli tasarımlarla ilişkili az çok gizli anlamları vardır..

Merak uyandırıcı oldukları kadar gizemli olan çete dövmeleri, onlarca yıldır ilgi ve merak uyandırdı..

geri çete dövme

Çete ve hapishane dövmeleri

Bazı suç çetelerinin ve mafya gruplarının hapishane içindeki ve dışındaki üyeleri, son derece özel anlamlarla dolu dövmeler taşırlar. Bu dövmeler ve anlamları, her çetenin kendi “dövme dili” olduğundan, tabiri caizse gruptan gruba değişir..

japon çete dövmesi

Bazı çete dövmeleri şu anlama gelir: tanınma işaretleri bireyin rütbesi ve deneyimi, sahip olduğu belirli beceriler veya grup içindeki faaliyetleri sırasında işlediği suçlar için. Bu dövmeler gönüllü olarak yapılır, yani kişinin dövmeyi almayı kabul etmesi gerekir..

dövmeli japon çetesi

Ancak çete dövmeleri her zaman ‘olumlu’ bir şey değildir. Bazen, olarak kullanılırlar ceza, genellikle zorla verilir (kişinin rızası olmadan). Tipik olarak, bunlar kişinin yüzü gibi oldukça görünür ve saklanması imkansız bir yere yerleştirilir..

Hapishanelerdeki suç grupları için dövmelerin başka anlamları vardır. Örneğin, dövme, kişinin işlediği ve hapsedilmesiyle sonuçlanan suçu gösterebilir..

yüz çete dövmeleri

Bu, suç, suç grubu için faydalı olarak görülüyorsa bir tür olumlu tanıma veya suç grubun onaylamadığı bir şeyse cezalandırma biçimi olabilir. İlki, kişinin grup içindeki konumunu arttırırken, diğeri onları utandırmak ve hain olarak işaretlemek içindir..

Hapishane dövmelerinin, kişinin cezaevine girme sayısı gibi daha tarafsız anlamları da olabilir. Bazı çevrelerde bu, kişinin parmak boğumlarında çarpı işaretiyle belirtilir – her hapis cezası için bir çarpı işareti.

hapishane dövmesi

çete dövme sistemleri örnekleri

Dünyadaki tüm çetelerin dövmelerini listelemek imkansız olurdu – kısmen çok fazla oldukları için ve kısmen de bu tam olarak iyi araştırılmış bir konu olmadığı için..

Pek çok suç grubu, işaretleri konusunda oldukça ketumdur – anlaşılır bir şekilde – ve onları kamuya açık hale getirmezler. Birçoğu, California’s Crips and Bloods tarafından benimsenenler gibi kodlar ve şifreler de kullanır..

koldaki kafatası dövmesi

Crip’ler Güney Kaliforniya’nın kıyı bölgelerinde yerleşik, Bloods ile amansız bir rekabet içinde olan kötü şöhretli bir çetedir. Üç veya altı köşeli taç sembolünün yanı sıra, Crip’ler dövmelerinin çoğunda kod kullanır. Bir form, bir kelimedeki tek tek harfleri alfabedeki harf sayısıyla değiştirmeyi içerir – A için 1, B için 2, C için 3, vb..

Örneğin, bir Crip üyesine dövme yaptıran 211 sayısı, ‘BK’ anlamına gelir ve bu da ‘Kan Katili’ anlamına gelir – bireyin rakip çetenin, Bloods’ın bir üyesini öldürdüğünü gösterir..

göğüste çete dövmesi

Kanlar ayrıca işaretlemelerinde kod formları kullanırlar. Bir örnek 13/13 şifresidir – alfabeyi ikiye bölerek ve ilk yarıdaki harfleri ikinci yarınınkilerle değiştirerek ve bunun tersini yapın – A N olur ve N A olur, B O olur ve O B olur, vb..

Kod kullanımının yanı sıra, Blood üyeleri genellikle MOB harflerine dövme yaptırır – ‘Member of Blood’ anlamına gelir. ‘Piru’ kelimesi de yaygındır. Orijinal Blood çetesi Compton Pirus olarak adlandırıldı (adını Los Angeles’taki West Piru caddesinden alıyor), bu yüzden bu çetenin kökenlerine bir geri dönüş. Bir köpek pençesi de ortak bir işarettir..

hapishane dövmesi

Asya çete dövmeleri

Suçla ilgili dövmeler denilince akla gelen en önemli örneklerden biri Japon mafyası Yakuza’nın etkileyici tüm vücut dövmeleridir. Japonya’da dövme yapmanın uzun zamandır suç faaliyetleriyle bağlantısı vardı – yüzlerce yıl önce yetkililer, suçluları kalıcı olarak işaretlemek ve utandırmak için yüz dövmelerini kullandılar..

Mafya bu uygulamayı benimsedi ve uzun ve karmaşık bir tarihi büyük ölçüde basitleştirmek için kendilerini işaretlemeye başladı..

Nitekim, geniş dövmeler artık Japonya’da mafya üyeliği ile eş anlamlı değil – bariz nedenlerden dolayı pratik değil ve aşırı dikkat çekiyor. Özellikle Japonya’da dövme yaptırmanın genellikle hoş karşılanmadığı düşünüldüğünde, pek çok kişi görünür dövmeler taşımamaktadır..

samuray dövmeli kartal

Rus hapishane dövmeleri

Hapishanelerde Rus suçlulara verilen işaretlerden bilinen semboller şunlardır:

 • Kedi – hırsızlar için ortak. Tek bir kedi, hırsızın tek başına hareket ettiği anlamına gelirken, birkaç kedi birlikte hırsızlığı bir suç grubunun parçası olarak gösterir. Bir kedinin başı da bir hırsız için iyi şans dövmesi olarak kabul edilir, ancak göğsüne giyildiğinde suçlunun kanun yaptırımlarına karşı saygısızlığını ve nefretini gösterir..
 • Scarab böceği – genellikle bir yankesiciyi simgeleyen hırsızlar için iyi şans sembolü.
 • Yıldız – genellikle, yıldızın her noktası bir yılı hapiste temsil eder. Rusya’da Vor V Zakone (“kanunen hırsız”) olarak bilinen organize suçun seçkin üyeleri, 4 büyük, 4 orta ve 8 küçük kollu bir yıldız kullanır. Her omuzdaki bir Vor V Zakone yıldızı, çete içinde yüksek bir otorite konumunu belirtirken, bacaklardaki veya dizlerdeki yıldızlar, kişinin kimsenin önünde diz çökmeyeceği anlamına gelir..
 • Geçmek – tabi olma veya kölelik. Ceza olarak zorla verilebilir.
 • Kelepçe – beş yıl veya daha fazla hapis cezasını temsil etmek.
 • askeri nişan – genellikle mahkumun hapsedilmeden önce yüksek rütbeli bir suçlu olduğunu belirtir.
 • Kafatası – genellikle mahkumun bir katil olduğu anlamına gelir.
 • Dikenli tel – alnına yerleştirildiğinde, mahkumun şartlı tahliye imkanı olmaksızın müebbet hapis cezasını çekmekte olduğu anlamına gelir..
 • Ufuktaki kuşlar – özgürlük özlemini ifade eder ve ‘özgür doğdum ve özgür olmalıyım’ anlamına gelir..

dövmeli çete üyesi

Genel suç dövme sembolleri

Çeteye özgü veya hapishaneye özgü dövmelerin yanı sıra, suç dünyasında evrensel anlamlar taşıyabilecek çok sayıda sembol ve tasarım var..

 • kapla – güç ve kuvvet
 • örümcek ağı – hapiste geçirilen zaman veya kaçınılmaz çete yaşam tarzının “ağda yakalanması” için harcanan zaman
 • Üç nokta – üçgen şeklinde düzenlenmişler, bir çete üyesinin tipik yolu olan ‘hapishane, hastane, mezarlık’ anlamına gelirler. Bazı çevrelerde bu, bir kişinin çetenin tam üyesi olmadan önce aldığı ilk dövme olurdu. Bu tasarım öncelikle Meksika Mafyası ile ilişkilidir.
 • beş nokta – ‘arkadaş çevresi’ ve bir suç grubuna üye olmanın sağladığı koruma anlamına gelir. Aslen bir Vietnam sembolüdür, en yaygın olarak Bloods, Gangster Disciples ve Asyalı üçlüler tarafından kullanılır.
 • Maskeler veya palyaço yüzleri – en yaygın olarak Asya ve Latin çeteleriyle ilişkilendirilir, bunlar genellikle ‘şimdi oyna, sonra öde’ anlamına gelir.

hapishane dövmesi

Son sözler

Zorunlu bir uyarı sözüyle bitirelim: çetelerin çoğu bireysel dövmelerini son derece ciddiye alır. Bazı dövmeler, bir rütbe, beceri veya deneyime sahip olanlar için kazanılır – diğerleri, çete kurallarına karşı ciddi ihlaller için bir ceza şeklidir..

Bu nedenle, dışarı çıkıp belirli bir çeteyle bağlantılı ve orada bir anlamı olan bir dövme yaptırmak akıllıca olmaz. ‘Hakedilmemiş’ dövmenin keşfedilmesi durumunda, bu kişi için ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, tamamen estetik amaçlar için çete işaretlerini benimsemek pek tavsiye edilmez..

hapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesihapishane dövmesi

kan çetesi

zincirleme çete

kulüp-dövme

danny çetesi

verme

eddie çetesi

unut Beni

çete mürekkebi

çete üyesi

çete karışımı

kanka-dövme

mürekkepli çete

mürekkepli adam

mürekkepli dövme

Japon çetesi

mora yüzlü

mora çetesi

mora-dövme

morgan sokağı

haydut

gül

Noel Baba

kafatası çetesi

kafatasları çetesi

kafatası dövmesi

dövme-kafatası

tokyo-yağlayıcı