Kadınlar ve Erkekler İçin 150 Tüy Dövme Tasarımları

Tek bir tüy, sadeliğiyle hem derinden anlamlı hem de çarpıcı bir dövme yapar..

Bu yazıda, bir tüy dövmesinin ifade edebileceği farklı anlamlara ve farklı kültürlerde bir sembol olarak tüyün önemine bakacağız..

Ayrıca, tümü aşağıdaki harika tüy dövme galerimizde bulunabilecek en iyi tüy dövme tasarımlarından bazılarını ele alacağız..

tavus kuşu tüyü dövmeleri

Tüylerin kültürel anlamı

Kızılderili kültürü

Tüyler Kızılderili kültüründe özel bir öneme sahipti. Birçok kabilenin yaratılış mitlerinde ortaya çıktılar ve genellikle ilahi olanla bir bağlantıya sahip oldukları düşünülüyordu. İçi boş tüy şaftlarının, yaratıcıya dualar göndermenin ve kutsama ve mesajlar almanın bir yolu olarak hareket ettiğine inanılıyordu..

Tüyler, diğer şeylerin yanı sıra süslemeler, statü sembolleri ve şükran ve hayranlık işaretleri olarak ortaya çıktı. Giysilerde, silahlarda, aletlerde, mücevherlerde ve düş kapanlarında kullanıldılar..

yürüyerek tavus kuşu tüyü dövmesi

Bir kartal tüyü ile sunulmak, iyi veya cesur işleri ödüllendirmenin en önemli yollarından biriydi. Alınan kartal tüyü dikkatle ele alınmalı, asla yere düşürülmemeli ve evde ya da kişinin üzerinde sergilenmeliydi (örneğin vücut süsü olarak giyildi) – tüyü saklamak genellikle saygısızlık olarak kabul edildi..

Kızılderili savaşçı başlıklarındaki tüylerin de kazanılması gerekiyordu – bunlar sadece bir dekorasyon biçimi değil, bireyin gücünün, cesaretinin ve bir dizi kahramanca davranışın bir göstergesiydi..

28-tüy-dövme-önkol

Antik Mısır

Tüy, Mısır’ın doğruluk ve adalet tanrıçası Ma’at’ın simgesiydi. Eski Mısır inancına göre, ölümden sonra her insanın kalbi Ma’at’ın tüyünün ağırlığına göre tartılırdı..

Bu, kişinin hayatını nasıl yaşadığını belirlemenin bir yoluydu. Kalp tüyle aynı ağırlıkta olsaydı, kişinin ahirete girmesine izin verilirdi..

Bununla birlikte, kalp günahla ağır olsaydı ve tüyden daha ağır olsaydı, kalp canavar Ammit tarafından yutulur ve kişi tamamen ortadan kalkardı..

Tüy-Dövme-Tasarımları-1

Antik Yunan

Kuşlar, Yunan mitolojisinde sıklıkla görülür ve bu nedenle tüyler de vardır. Tüylerle ilgili efsaneye bir örnek, evlilik tanrıçası Hera ve tavus kuşu efsanesidir..

Efsanenin bir versiyonuna göre Hera, hizmetleri için bin gözlü dev Argus’u çok gözlü bir kuyrukla güzel bir tavus kuşuna dönüştürerek ödüllendirdi..

tavus kuşu tüyü dövmeleri

İlginç bir şekilde, efsanenin bir başka – tamamen çelişkili – versiyonu, bunun Hera’nın Argus için cezası olduğunu söylüyor – tüm bu gözleri aldı ve tavus kuşunun kuyruğuna yerleştirdi..

tüy dövme anlamı

Tüy dövmelerinin anlamları kısmen kültürel ilişkilerden, kısmen de kuşların ve tüylerin kendi özelliklerinden kaynaklanmaktadır..

Özgürlük

Dünya kültürlerinin çoğunda kuşlar bir şekilde özgürlükle ilişkilendirilir. En basit açıklama aynı zamanda en bariz olanıdır – kuşların uçma yeteneği.

Bazı geleneklerde ve kültürlerde, örneğin çağdaş Amerika’da, belirli kuşlar, fiziksel olduğu kadar politik bir kavram olarak da özgürlüğün simgesi olarak görülür..

Tüy dövmenizin ne tür bir özgürlüğü temsil ettiği elbette tamamen size kalmış. Bazı insanlar özgür ruhlu doğalarını vurgulamak için tüy dövmelerini tercih eder, bazıları asla normlara ve geleneklere bağlı kalmamanın değerine odaklanır, diğerleri hala tüyün seyahat tutkularını – seyahat ve yeni yerlere duyulan özlemi – sembolize etmesini ister..

tavus kuşu tüyü dövmeleri

Cesaret

Kuşlar genellikle cesur ve kararlı olarak görülür – çoğunlukla bizim gibi kanatsız yaratıklar için, gökyüzüne korkusuzca dalma fikrini hayal etmek neredeyse imkansızdır. Tüyler, bir kuşu temsil ederek, engellere ve şüphelere rağmen, istediğiniz şeyin peşinden gitmekten korkmama anlamını bir dövmeye verebilir..

İnanç ve umut

Gökyüzüne çıkmak cesaret gerektirdiği gibi, özgüven ve özgüven de ister. Tüy dövmeleri, bir kişinin kendisine, içgüdülerine ve yeteneklerine olan inancını vurgulayabilir..

omuzda tavus kuşu tüyü

Çoğu zaman bu anlam, daha geniş bir kader ve kader bağlamında bulunur – eğer bize bir şey olması gerekiyorsa, onun olacağı fikri..

Bir tüy nasıl rüzgar tarafından taşınırsa, biz de kendi dürtümüzün ve üzerinde kontrolümüz olmayan güçlerin bir kombinasyonu tarafından yaşam boyunca taşınırız. Bu nedenle, bir tüy dövmesi, hem kendimize hem de hayattaki yolumuza güvenirsek, sonunda her şeyin yolunda gideceği inancını sembolize edebilir..

maneviyat

Son derece hafif olmaları ve rüzgarla kolayca taşınabilmeleri ve hava elementiyle olan bağlantıları sayesinde tüyler, ruhsal ve metafizik her şeyle güçlü bir ilişkiye sahiptir..

Bu nedenle, bir tüy dövmesi, ister dini ister daha fazla doğaya dayalı türde olsun, belirli bir maneviyat biçimine güçlü bir inanç anlamına gelebilir..

tavus kuşu tüyü dövmeleri

Son derece özel bir anlam ifade eden bir tüy dövmesi yaptırmak istiyorsanız, tüyü daha büyük bir tasarımda diğer tamamlayıcı unsurlarla birleştirmeyi düşünün..

Yazma, doğrudan ifade için iyi bir seçimdir, kuşlar ve diğer hayvanlar, sonsuzluk işareti, kalp veya çiçekler gibi diğer sembollerin kullanımıyla daha ince vurgu elde edilebilir..

Farklı tüy türlerinin anlamları

Bir tüy dövmesi, belirli bir kuşun tüyünün kullanılmasına rağmen başka bir anlam katmanı kazanabilir..

Kuşlar her zaman insanları büyülemiştir ve bu nedenle her büyük tür için farklı olan şaşırtıcı miktarda sembolik ve kültürel birliktelik kazanmıştır. Özellikle, birçok Kızılderili kabilesi, belirli kuşların – ve onların tüylerinin uzantısı olarak – farklı anlamlar taşıdığı inancına sahipti..

 • Tavus kuşu tüyü dövmeleri çok belirgin ve son derece renklidir. Genellikle gurur ve güzellik anlamlarını taşırlar. Tavus kuşu kuyruğu tüyünün geniş ucunda dairesel bir şekle sahiptir ve bazen göz olarak adlandırılır – bu nedenle tavus kuşu tüyü dövmesi aynı zamanda içgörü ve daha fazlasını görme yeteneği anlamına gelebilir..
 • kartal tüyleri Genellikle siyah veya koyu kahverengi uçlu beyaz olarak temsil edilirler, ancak düzenli aralıklarla açık renkli şeritlerle koyu kahverengi de olabilirler. Güç, cesaret, prestij ve liderliği temsil ederler. Kartallar – özellikle kel kartal ve altın kartal – Kızılderili kültüründe kutsal kabul edildi.
 • güvercin tüyleri saf beyazdır ve barışı, sevgiyi, nezaketi ve nezaketi sembolize eder.
 • karga tüyleri tamamen siyahtır ve denge, beceri ve kurnazlık anlamlarını taşır. çok benziyorlar kuzgun tüyleri, daha büyük ve ortalama bilgi ve yaratma olan.
 • mavi kuş tüyleri, mavi olan – şaşırtıcı olmayan bir şekilde – mutluluk ve tatmin anlamına gelir. Parlak, canlı renkleri, onları dövme için özellikle ilginç bir seçim haline getirir..
 • yalıçapkını tüyleri ayrıca mavidir, ancak bir mavi kuşunkinden biraz daha tonlu bir gölgededir. Sabır, şans, hız ve çevikliği simgelerler..
 • sinek kuşu tüyleri küçük ve hemen hemen her renk olabilir. Tıpkı bir sinek kuşunun dövmeleri gibi, bu tüy dövmesi de öncelikle güzellik, aşk ve zeka anlamına gelir. Yerli Amerikalılar için sinekkuşu genellikle bir ruh habercisi olarak görülüyordu..
 • tüyleri yutmak kahverengi bir tonla koyu gri renktedir ve bazen uzunluğun ortasında beyaz bir leke vardır. Çoğu zaman barışı ve sevgiyi temsil ederler..
 • baykuş tüyleri genellikle çizgili – açık bej ve koyu kahverengi. Geldikleri kuş gibi, bilgeliği, çevikliği, içgörüyü ve açıklığı sembolize ederler. Bir baykuş tüyünün renk kontrastı ve ilginç görünümü, özellikle çarpıcı bir dövme yapar..
 • çalıkuşu tüyleri Baykuş tüylerine biraz benzerler, çünkü genellikle kahverengi tonlarında çizgilidirler – çok daha küçük olmalarına ve renkler arasında daha az kontrast olmasına rağmen. Korumayı simgeliyorlar.
 • Şahin tüyleri kahverengiden çok gri tonlarında olsa da çizgilidir. Hareket ve hız demek. şahin tüyleri çok benzerler ve ortalama güç, uzak görüşlülük ve vesayet.
 • ağaçkakan tüyleri oldukça belirgindir – siyah, her iki kenarda birden fazla beyaz nokta belirir. Kendini keşfetmeyi temsil ettiğine inanılıyor.

baykuş tüyü dövme

Popüler tüy dövme tasarımları

Tüylerin nispeten basit unsurlar olması, bir tüy dövmesinin benzersiz veya orijinal olamayacağı anlamına gelmez. Tüy dövmesi tasarlarken yaratıcı olmanın birçok yolu vardır..

3D tüy dövme

Cildinizin üzerinde duran gerçek bir tüy gibi görünmek için yapılmış, tüyün aşırı gerçekçi bir yorumu. İnandırıcı, estetik açıdan hoş bir etki elde etmek için dövme sanatçısının büyük bir beceriye sahip olması gerekir – bu nedenle sanatçınızı bu stille dikkatli bir şekilde seçmek özellikle önemlidir..

50-tüy-dövme-ön kol

Bir 3D tüy dövmesinin gerçekçiliği, belirli bir kuştan bir tüy seçmeye uygundur – belirli tüylerin tanımlayıcı nitelikleri burada orijinaline daha az sadık olan stillerden daha görünür olacaktır..

tavus kuşu tüyü dövmeleri

Yazılı tüy dövmesi

Tüyler çok farklı sembolik anlamlar içerdiğinden, birçok kişi tasarıma yazı eklemeyi tercih ediyor. Bu, dövmenin iletmek istediği mesajı netleştirmeye yardımcı olur..

Dövmenin sizin için ne anlama geldiğini tanımlayan tek bir kelime veya tam bir alıntı yapabilirsiniz – hepsi dövme için ne kadar yer ayırmaya istekli olduğunuza bağlıdır..

Genel olarak, el yazısı, bitişik el yazısı yazı tipleri, tüy dövmeleri için en iyi sonucu verir. Tüyler hafif ve narin olmakla ilişkilendirilir ve bu nedenle uygun niteliklere sahip bir yazı tipi tasarımı en iyi şekilde tamamlayacaktır. Bloklu, kalın harfler – daktilo yazı tipleri veya diğer ağır stiller gibi – muhtemelen tüy görüntüsüyle çatışacak ve dengesiz, çelişkili bir tasarım oluşturacaktır..

25-tüy-dövme-kol-600x399

Kuş tüyü dövme

Son birkaç yıldır oldukça popüler olan bu tasarım, orantısız şekilde küçük kuşların tüyden uçuyormuş gibi görünen büyük bir tüyü içeriyor – sanki tüyün küçük parçalarıymışlar ve uçarken kopuyorlar.

Bu tasarımdaki soyut görüntüler, göz alıcı ve orijinal bir dövme yapar. Önemi size kalmış – genel olarak, kuş anlamına gelen tüy dövmesi, hem birlik hem de bireysellik fikirleriyle ilgilidir. Tüm kuşların tüyleri vardır – bu nedenle tüy, dövmedeki kuşların birleştirici alanıdır – ama hepsi kendi yönlerinde uçarlar..

6-tüy-dövme

Bu görünüşte çelişkili fikirler dizisi, bazı yönlerden hepimizin aynı – aslında eşit ve aynı malzemeden yapılmış – olmamıza rağmen, kendi yollarımıza sahip benzersiz bireyler olduğumuz fikrini temsil edebilir..

Bazen bu tasarıma atfedilen bir başka anlam, geçmişimizi veya kökenlerimizi bırakmak, değişiklikleri kabul etmek ve geçmişimizin bugünümüzü dikte etmesine izin vermemektir. Tasarım, bizi kim olduğumuza hapseden şeylerden uzaklaşma ve kendi yolumuzu ve kendi kimliğimizi oluşturma çağrışımlarını taşır..

Sırtta 1-tüy-dövme

Tüylü düş kapanı

Dövmenizdeki tüyün izole bir unsur olması gerekmez. Daha büyük ve anlamlı bir tasarımın parçası olarak bir tüyü dahil etmenin bir yolu, bir düş kapanı dövmesi yaptırmaktır..

Düş kapanları, uyuyan bir insanı kötü rüyalardan koruduğuna inanılan Kızılderili kültürüne özgüdür – düşünceleri ve rüyaları filtreleyerek yalnızca iyilerin “içeri girmesine” izin verir..

tavus kuşu tüyü dövmeleri

Düş kapanı, içinde hafif dokuma bir desen ve alttan sarkan tüyler, boncuklar ve diğer süslemeler ile bir çember veya simetrik olarak düzenlenmiş birkaç çember şeklini alır..

tüy dövme

Tüy, genellikle mürekkebi daha iyi tutmak için çelik bir yazı ucu takılı olan, tüyden yapılmış bir yazı aletidir. Yazmak, kelimenin tam anlamıyla mecazi anlamda sizin için önemliyse, bu mükemmel tasarım fikri olabilir..

Tüy-Dövme-Tasarımları-7

Tüy, dövmedeki tek unsur olabilir veya daha karmaşık bir tasarım için bir kitap veya bir mürekkep kabı ile birleştirilebilir. Tüy dövmenize yazı eklemeyi düşünüyorsanız, tüy kalem alıntıyı yazıyor olabilir..

tavus kuşu tüyü dövmeleri

Son sözler

Tüyler köklü manevi ve sembolik anlamlar taşır. Çok çeşitli anlam ve değerleri ifade edebilen bir dizi ilginç dövme tasarım seçeneği için uygundurlar..

Tüyler, semboller ve nesneler olarak anında tanınabildiğinden, her boyutta ve tarzda bir dövme tasarımı için mükemmeldir. Daha fazla görsel ilham almak için tüy dövme galerimize göz atın ve en çok hangi tasarımları beğendiğinizi aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.!

tavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleri

tavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleri

tavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleritavus kuşu tüyü dövmeleri

 Önkolda 2 tüylü dövme-590x1024 Önkolda 3 tüylü dövme 4-3D-tüy-dövme 5 tüylü dövme-580x1024   Önkolda 9-tüy-dövme Yan tarafta 10 tüylü dövme 11-tüy-dövme-sırt önkolda 12 tüylü dövme 13-tüy-dövme-kol 14-tüy-dövme-ayak 15-tüy-dövme-ayak 16-tüy-dövme-baldır-541x1024 17-tüy-dövme 18-tüy-dövme-boynunda 19-tüy-dövme-sırt 20 tüylü sırt üstü dövme 22-tüy-dövme-parmak 23-tüy-dövme-ayak 24-Suluboya-tüy-dövme-598x1024 25-tüy-dövme-kol-600x399 26-tüy-dövme-sırt 27-tüy-dövme-boynunda  29-tüy-dövme yanda-576x1024 30 tüylü sırt üstü dövme 31-tüy-dövme-sırt 32-tüy-dövme-yan 33-tüy-dövme 34-tüy-dövme 35-tüy-dövme 36-tüy-dövme-boynunda 44-tüy-dövme-yan 45-tüy-dövme-sırt 46-tüy-dövme-kol 47-tüy-dövme-sırt >48-tüy-dövme-sırt 49-tüy-dövme-yan  tüy dövmeleri tasarım fikirleri erkekler kadınlar sevimli güzel (14) tüy dövmeleri tasarım fikirleri erkekler kadınlar sevimli güzel (15) tüy dövmeleri fikirleri erkekler kadınlar sevimli güzel tasarlar (31) tüy dövmeleri tasarım fikirleri erkekler kadınlar sevimli güzel (33) tüy dövmeleri tasarım fikirleri erkekler kadınlar sevimli güzel (47) Tüy-Dövme-Tasarımlar  Tüy-Dövme-Tasarımları-2 Tüy-Dövme-Tasarımları-3 Tüy-Dövme-Tasarımları-4 Tüy-Dövme-Tasarımları-5 Tüy-Dövme-Tasarımları-6  Tüy-Dövme-Tasarımları-8 Tüy-Dövme-Tasarımları-9 Tüy-Dövme-Tasarımları-10 Tüy-Dövme-Tasarımları-11 Tüy-Dövme-Tasarımları-12 Tüy-Dövme-Tasarımları-13 Tüy-Dövme-Tasarımları-14  Tüy-Dövme-Tasarımları-16 Tüy-Dövme-Tasarımları-17 Tüy-Dövme-Tasarımları-18 Tüy-Dövme-Tasarımları-19  Tüy-Dövme-Tasarımları-21 Tüy-Dövme-Tasarımları-22 Tüy-Dövme-Tasarımları-23 Tüy-Dövme-Tasarımları-24 Tüy-Dövme-Tasarımları-25 Tüy-Dövme-Tasarımları-26 Tüy-Dövme-Tasarımlar-27 Tüy-Dövme-Tasarımlar-28 Tüy-Dövme-Tasarımları-29 Tüy-Dövme-Tasarımları-30  >Tüy-Dövme-Tasarımları-32 Tüy-Dövme-Tasarımlar-34 Tüy-Dövme-Tasarımları-35 Tüy-Dövme-Tasarımlar-36   Tüy-Dövme-Tasarımları-40 tüy dövmeler tüy-dövme-2 tüy-dövme-3 tüy-dövme-4 tüy-dövme-5 tüy-dövme-6 tüy-dövmeler-7 tüy-dövme-8 tüy-dövme-9 tüy-dövme-10 tüy dövmeleri-11 tüy dövmeleri-img