Farby a ich pôsobenie – len žite šťastne!

Vplyv farieb netreba podceňovať. Významne prispievajú k tomu, či sa v miestnosti cítime príjemne alebo nie. Dokážu však oveľa viac, najmä ak pri výbere vezmete do úvahy svoj osobný typ farby. Máme tipy.

Efektívne farby a typy farieb

žiť s farbami

Osobný typ farby sa pri bývaní zvyčajne neberie do úvahy

Špecialisti na farby priraďujú každému človeku konkrétny typ farby. Tieto sa rozlišujú podľa ročných období. Existujú letné typy, jesenné, zimné a jarné typy a samozrejme ich zmiešané formy. Ak chcete vedieť, ktoré farby vám najviac vyhovujú, môžete zistiť, ku ktorým farbám patríte zistíte to testom typu farby. Tí, ktorí sa nevedia ľahko ohodnotiť, určite nájdu vo svojom okolí typové rady, ktoré môžu vykonať podrobné hodnotenie.

Existujú teplé a studené farebné typy

Farebné typy sú zhruba rozdelené na „teplé“ a „chladné“ typy. To sa dá ľahko otestovať na šperku, ktorý držíte pred tvárou. Ktorá pleť žiari zlatom, je teplý typ, zo striebra lesknú chladné typy. Potom by ste sa mali riadiť výberom šiat. To znamená, že sivomodré farby nebudú vyhovovať letnému chlapovi, zatiaľ čo zimný chlap vyzerá v topu karamelovej farby zvláštne. Často sa nedá povedať, prečo určité oblečenie niekomu nevyhovuje – určenie typu farby spravidla poskytne informácie.

Farebné typy a ich obľúbené tóny

Každý, kto určil svoj farebný typ, dostane okamžite celú škálu farieb, ktoré obzvlášť dobre harmonizujú s jeho vlastnou osobnosťou. Jemné, teplé tóny ako svetlo žlté, marhuľové alebo jemné zelené odtiene sú obzvlášť príjemné pre jarný typ, zatiaľ čo letnému typu sa odporúča používať svetlé a chladné tóny s modrým nádychom. Jesennému typu, ktorý má, podobne ako na jar, tendenciu mať teplé tóny, pristane najmä terakota, hrdzavočervená, oranžová a hnedá vo všetkých odtieňoch. Zimný typ naopak žiari azúrovo modrou, ružovou, smaragdovo zelenou alebo studenou citrónovou žltou.

Každý, kto to vyskúša pred zrkadlom, rýchlo pochopí: Tu je recept, ako vždy vyzerať sviežo a zdravo. Určenie typu farby však môže urobiť oveľa viac, než len naznačiť, akým šatám sa vyhnúť. Farby, ktoré patria k nášmu vlastnému typu, nám robia radosť aj vtedy, keď nás obklopujú v obývačke.

farebné nápady farebné typy žijú s farbami

Farby v obývačke

Ak poznáte svoj farebný typ a ideálne farebné tóny, môžete tento koncept teraz implementovať aj do svojej obývačky. K tomu je potrebné sa naučiť niečo o vplyve farieb. Pretože práve preto, že červená je jednou z ideálnych farieb, zďaleka nie je ideálnou farbou do spálne a modré odtiene nemajú miesto ani v jedálni letného chlapa. Pozrime sa na efekt farieb!

Biela – nadčasová klasika

Ak biela farba vyvoláva iba zívnutie, je táto farba výrazne podceňovaná. Je čistý, ľahký a jasný a necháva svietiť všetky ostatné farby. Vďaka tomu sa malé miestnosti zdajú byť väčšie. Jeho nespočetné nuansy od čisto bielej až po sivobielu a farby vaječných škrupín vynikajú predovšetkým v štýle shabby chic. Biela vyzerá chladne a elegantne so sivou a dymovo modrou, zatiaľ čo z nej vyžaruje teplo karamel a marhuľa.

Biele steny sú ideálne na vytvorenie dokonalého rámu pre vzorkovník farieb v konkrétnom tóne. Sú tiež základom pre implementáciu čo najkomplikovanejšieho farebného konceptu, ktorý žije z používania farebného nábytku a doplnkov.

Červená a oranžová – aktivuje a zahrieva

Červená nie je pre nič za nič spojená s ohňom, čo z nej robí farbu do spálne. Chceme tu zažiť horiace chvíle, ale upokojujúci účinok chladného tieňa je z dlhodobého hľadiska praktickejší. Červená aktivuje, osviežuje a povzbudzuje, ale môže byť aj agresívna. Slávna „červená stena“ sa veľmi dobre hodí do obývačky alebo pracovne a obľúbená je aj žiarivo červená kuchyňa.

Oranžová je o niečo jemnejšia ako červená a je obzvlášť obľúbená ako farba v detských izbách. Táto farba tiež dodáva malej chodbe teplý a príjemný vzhľad.

Zelená – prírodná a osviežujúca

Zelená je nádherne osviežujúci odtieň, ktorý je k dispozícii v rôznych odtieňoch, ktoré je možné tiež nádherne kombinovať. Zelená zároveň pôsobí upokojujúco a stimuluje komunikáciu, a preto môže táto farba dodať jedálni alebo kancelárii požadovaný efekt..

Modrá – chladná a upokojujúca

Pohľad na more, výlet k moru, jasne modrá obloha – modrá zaisťuje vnútornú rovnováhu a upokojuje vás. Krásna farba do spálne a samozrejme aj do kúpeľne vďaka odkazu na vodu.

Žltá – pozvite slnko

Žltá vám dodáva dobrú náladu a má stimulovať myslenie. Malé miestnosti pôsobia väčším dojmom a sú príjemné. Mali by ste si však starostlivo vybrať z rôznych odtieňov, pretože studená a teplá žltá má veľmi odlišné účinky.

farebné typy zariaďovanie obývačky

Farebný nábytok a doplnky

Aby ste využili efekt farieb, nemusíte maľovať celú stenu alebo celú miestnosť. Svetlý tón na stene napríklad robí farbu nábytku alebo doplnkov, ktoré sa používajú na vytváranie akcentov, obzvlášť žiarivou.

Vo všeobecnosti by ste sa mali uistiť, že vytvoríte rovnováhu a nenecháte dominovať jeden tón. Vďaka tomu budú miestnosti pôsobiť menším dojmom, než v skutočnosti sú.

Pred nastavením vytvoríte farebný koncept, ktorý môžete použiť ako vodítko. Odborníci tiež odporúčajú, Vyjadriť svoju vlastnú osobnosť v obytnom priestore a vedome využívať efekt farieb. Ak teda bojujete napríklad s apatiou, mali by ste sa aktivovať ohnivými farbami.

V opačnom prípade sa môžete zorientovať vo farbách, ktoré zodpovedajú vášmu vlastnému typu farby, a rýchlo zistíte, že sa s týmito tónmi cítite najpohodlnejšie..

  farba steny farba obývačky typ interiéru nápady

  farebné typy určujú pestré životy

nápady do obývačky farebné typy bývanie s farbami

Obrázok 1: pixabay.com

Obrázok 2: pixabay.com