Predchádzanie poškodeniu motora – dôležité informácie a rady odborníka

Motor je pravdepodobne najdôležitejšou a najdrahšou súčasťou každého vozidla, a preto by sa s ním malo zaobchádzať tak, aby bola zaistená dlhá a plynulá cesta. Ďalej uvádzame niekoľko tipov, ako predísť predčasnému poškodeniu motora niekoľkými jednoduchými návykmi.

tipy na údržbu motora

Ako chránite svoj motor??

Pravidelné kontroly spotrebných dielov pomôžu identifikovať drobné chyby motora, ktoré by sa inak mohli časom vyvinúť do veľkého poškodenia. Varovania z rôznych prístrojov by ste nikdy nemali ignorovať len preto, že auto je v tom čase stále spôsobilé na jazdu. Ak sa varovné signály ignorujú, môže sa to veľmi rýchlo zmeniť. Aby sa zaistilo mazanie medzi komponentmi motora, je tiež nevyhnutné, aby Motorový olej pravidelne menený bude. Platí tu pravidlo, že olej by sa mal meniť najneskôr po 40 000 km, ale vždy je vhodné pozrieť sa do príručky vozidla, pretože výrobca najlepšie vie, kedy ho vymeniť..

Napriek tomu by mala byť hladina oleja testovaná každých 1 000 km, aby bolo možné posúdiť, či má ďalšia obnova zmysel. Po dvoch rokoch by sa mala vymeniť aj chladiaca kvapalina, pretože motor sa môže v prípade nedostatku rýchlo prehriať a poškodiť. Vo všeobecnosti by ste mali vždy sledovať teplotu motora – ak je v medznom rozsahu, motor musí byť okamžite vypnutý, aby nedošlo k jeho ovplyvneniu..

špičky motora menia olej

Správne správanie pri jazde podporuje dlhú životnosť motora

Studené štarty sú pre motor jedom, a preto by sa mal po naštartovaní vždy pomaly zahriať. V tejto zahrievacej fáze by ste sa mali vyhnúť vysokým otáčkam. Odporúča sa často pozerať na displej teploty, aby ste našli ten správny okamih pre vyššie rýchlosti. Tu je potrebné spomenúť, že zahrievanie motora na zastavenom motore nie je dobrý nápad. Po prvé, podľa StVO je to zakázané, pretože sa má zabrániť zbytočnému hluku a emisiám výfukových plynov, a za druhé, nie je to obzvlášť účinné. Oveľa lepšie a šetrnejšie k životnému prostrediu je, ak ihneď vyrazíte nízkou rýchlosťou.

Pri nových vozidlách alebo motoroch je tu potrebná mimoriadna opatrnosť, pretože by mali byť zabehnuté zhruba 1 000 kilometrov, kým dokonca dosiahnu vysokú rýchlosť. Ten má nový motor chrániť, ak ho vo fáze zábehu necháte niekoľko hodín bežať na voľnobeh. Je to však veľmi nebezpečné pre motor, ktorý sa môže skutočne poškodiť, pretože napríklad olejové čerpadlo nevytvára dostatočný tlak a olej sa nedostane do dôležitých mazacích miest.

opravný motor

Turbomotory by sa mali po dlhej ceste pod plným zaťažením na voľnobeh krátko ochladiť, inak sa môžu veľmi rýchlo poškodiť.

Tiež by ste sa mali vyhýbať konštantným krátkym cestám, pretože to ovplyvňuje mazivosť motorového oleja. Mnoho majiteľov vozidiel tiež jazdí so svojim autom takmer prázdnym pred tankovaním. To uľahčuje usadzovaniu častíc nečistôt na dne nádrže v palivovom filtri, a tým dochádza k upchatiu.

Ak dodržíte všetky tieto tipy, motor je možné použiť aj mimo skutočného priemerného času prevádzky 200 000 km. Navyše sa človek vyhne drahým opravám alebo dokonca výmene motora v počiatočnom štádiu.

 Jazdite s autom jemne po motor

dielňa motorových vozidiel