Správny výber kosačky na trávu – dôležité kritériá a praktické rady

Dobre upravený trávnik je srdcom každej záhrady. Bez ohľadu na to, či si ľahnete alebo sa hráte, dáte si brunch alebo sa len pozriete, pekne pokosená tráva je skutočným potešením nielen vizuálne, ale aj hapticky. Rovnako ako všetko okolo domu a záhrady, aj váš trávnik potrebuje primeranú starostlivosť. To je takmer nemožné alebo veľmi namáhavé a s malým úspechom bez správnych záhradných pomôcok. Našťastie sú časy kosenia kosákom alebo kosákom dávno preč. V dnešnej dobe sa môžeme spoľahnúť na praktické a výkonné kosačky, ktoré dodajú nášmu trávniku pravidelnú sviežosť a lesk. Aby sme vám v džungli ponúk na kosačky poskytli trocha jasnosti a podporili vás pri rozhodovaní o kúpe, poskytujeme vám dnes niekoľko dôležitých informácií a praktických tipov.

starostlivosť o trávnik s tipy na kosačky na trávu

Aké kosačky tam sú

V prvom rade: ak máte toho pravého Kúpte si kosačky na trávu rozhodne by ste sa mali spoľahnúť na vysokokvalitné značkové výrobky a nešetriť peniaze na zlom konci. Toto je jediný spôsob, ako byť v bezpečí, pokiaľ ide o životnosť, dodávku náhradných dielov a optimálny výkon. V opačnom prípade sa kosačky na trávu zásadne líšia svojim typom pohonu. Najdôležitejšie z nich sú uvedené nižšie.

Benzínová kosačka

Benzínové motory sú v zásade najvýkonnejšie zariadenia. Sú poháňané spaľovacím motorom a štartujú pomocou ťažného lana alebo elektrického štartéra. Veľkou výhodou týchto kosačiek je ich nezávislosť na externých zdrojoch energie. Všetko, čo skutočne potrebujete, je plná benzínová plechovka. Bohužiaľ, existujú určité nevýhody, a to benzínové kosačky vypúšťajú výfukové plyny a sú relatívne hlučné. Zariadenia tiež vyžadujú pravidelnú údržbu, ktorá zahŕňa výmenu zapaľovacích sviečok a oleja a čistenie vzduchového filtra.

Správny výber kosačky na trávu

Elektrická kosačka na trávu

Na rozdiel od benzínových kosačiek sú elektricky poháňané zariadenia pomerne tiché. Sú ľahko použiteľné a veľmi ľahko sa udržujú a čistia. Takéto kosačky na trávu majú oveľa ľahší motor a sú tiež ľahšie. Nie nadarmo patria elektrické kosačky medzi najčastejšie používané v súkromných mestských záhradách. Sú ideálne pre malé a stredne veľké trávniky v blízkosti domu. Požadované pripojenie napájania ich samozrejme v niektorých prípadoch robí absolútne nepoužiteľnými a bohužiaľ kábel môže byť niekedy poriadne otravný.

Akumulátorová kosačka na trávu

Kosačky na trávu s nabíjateľnými batériami sú ideálnou voľbou pre všetkých majiteľov záhrad, ktorí si cenia pravidelný strih trávnika, ale otravné zamotané káble ich jednoducho omrzeli. Spravidla sú vybavené lítium-iónovými batériami s dlhou životnosťou. Aj keď je obstarávacia cena o niečo vyššia, akumulátorové kosačky na trávu majú mnoho výhod. Sú tiché, bez emisií a veľmi ľahko sa používajú. Dodatočné batérie pre väčšie plochy sú rozhodne nutnosťou.

tipy na nákup kosačky na trávu

Valcová kosačka

Tieto oveľa menšie záhradné pomôcky poháňa iba svalová sila. Sú vhodnejšie do predzáhradiek a takzvaného anglického trávnika. Pri takýchto kosačkách sa používa nožnicový princíp a steblá trávy sú strihané jemne a presne.

Robotická kosačka

Podobne ako obľúbené roboty do vysávačov, aj robotické kosačky sú plne automatizované. Vďaka ovládaniu pomocou GPS si môžete v záhrade rýchlo vytvoriť akýkoľvek trávnik, ktorý chcete, a ušetrí vám veľa času a námahy. Majú však svoju cenu a sú tiež závislé na elektrickom pripojení kvôli potrebnej nabíjacej stanici. Podľa NABU môžu byť roboti navyše nebezpečenstvom pre ježkov, najmä keď kosia v noci.

Na veľmi veľké trávniky a v profesionálnom sektore sa odporúčajú buď pojazdné kosačky alebo dokonca záhradné traktory.

Na čo si dať pozor pri kúpe kosačky na trávu

ktoré kosačka To, čo je pre vás najlepšie, samozrejme závisí od niekoľkých aspektov. V prvom rade pri výbere typu pohonu a doplnkových funkcií zariadenia hrá rozhodujúcu úlohu veľkosť a charakter plochy trávnika. Rovnako by ste nemali podceňovať ani svoju fyzickú kondíciu a osobné preferencie, ako aj hlavné činnosti, ktorým sa chcete na trávniku venovať. V zásade môžete povedať, že preferované sú kosačky s pohonom kolies. Pretože tieto zariadenia už nemusíte tlačiť, stačí ich ovládať. Praktická funkcia 5 v 1 je dôležitým plusovým bodom kosačky na trávu. Pretože môžete trávu nielen kosiť, ale aj sekať, mulčovať a chytať zároveň.

kúpte si kvalitnú kosačku

Pri kúpe kosačky sa nepozerajte len na dizajn. Jednoduché štartovanie, jednoduchá obsluha a údržba, ako aj pohodlná a ergonomická manipulácia tiež zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu pri každodennom používaní. Spoľahnite sa na ďalšie možnosti, ako je nastavenie výšky držadla, mäkká rukoväť a ľahko vyberateľný zberný kôš na trávu, aby ste pri kosení trávnika zbytočne a na jednej strane nestresovali svoje telo. Ak nemáte k dispozícii nekonečný úložný priestor, kosačka na trávu so sklopnými riadidlami má určite perfektný zmysel. Pred kúpou vám poradíme s možnosťou nastavenia výšky kosenia a optimálne vhodnej šírky kosenia kosačky.

Neponáhľajte sa s výberom perfektnej kosačky a premyslite si vopred všetky dôležité aspekty. Spoľahnite sa na kvalitných výrobcov a dodávateľov a ťažte z dlhoročných odborných skúseností a dokonalých značkových výrobkov.

kúpiť tipy na kosačky na trávu