Využite dažďovú vodu nielen v záhrade, ale aj v domácnosti

Využite dažďovú vodu nielen v záhrade, ale aj v domácnosti: umožňuje to cisterna

Mnoho majiteľov záhrad súhlasí s tým, že chcú použiť dažďovú vodu, ktorej je zvyčajne dostatok, na polievanie kvetinových a zeleninových záhonov v záhrade. Na tento účel sa takmer vždy používajú dažďové sudy, ktoré zachytávajú dažďovú vodu zo striech domu alebo záhradnej kôlne, aby bola potom pripravená na polievanie. Dažďové sudy však nie sú jediným spôsobom, ako zbierať dažďovú vodu vo vašej záhrade a rozumne ju využívať. Cisterny sú rozumnou investíciou aj z ekologického hľadiska a pomôžu vám ušetriť v budúcnosti vodu i peniaze nielen v záhrade, ale aj v dome. Aby ste si mohli cisternu užívať dlho, mali by ste sa komplexne informovať, než si necháte vo svojej záhrade vybudovať takýto systém zberu dažďovej vody. Pretože investícia sa oplatí len vtedy, ak je nádržka optimálne prispôsobená vašim požiadavkám.

Prečo by ste mali používať dažďovú vodu?

Cisterny a iné systémy na zber dažďovej vody ľudia vždy používali na skladovanie dažďovej vody. Až keď bol zaistený centrálny prívod pitnej vody, vodné nádrže v tejto krajine upadli do zabudnutia. Medzitým sa však ekologické povedomie opäť zvyšuje a čoraz viac majiteľov domov a záhrad si uvedomuje, že pitná voda je cenná a drahá komodita. Je preto škoda polievať kvety alebo splachovať záchod. Na jej extrakciu je potrebné povrchovú alebo podzemnú vodu najskôr upraviť s veľkým výdajom energie. Naproti tomu je dažďová voda hojná a voľne dostupná. S efektívnym systémom dažďovej vody sa teda môžete vyhnúť zbytočnej spotrebe energie a ušetriť na poplatkoch za pitie a vodu. Ďalšie informácie k témam zberu dažďovej vody a nakladania s dažďovou vodou nájdete v e -kniha od BENZ24, ktoré je možné stiahnuť z webovej stránky. Poskytuje veľa cenných tipov, ako šetriť vodou a znížiť poplatky za odpadovú vodu.

Zbierajte dažďovú vodu pomocou cisterny

Zbierajte dažďovú vodu Graf dažďová nádrž

Cisterna vám ponúka množstvo výhod pri využívaní dažďovej vody

Dobre navrhnutá cisterna je dlhodobá a rozumná investícia. Kúpna cena môže byť spočiatku vysoká, ale náklady sa po niekoľkých rokoch amortizujú. Kvalitné cisterny majú životnosť viac ako 50 rokov. Vzhľadom na to, že náklady na odpadovú a pitnú vodu sa neustále zvyšujú, investovanie do nádržky sa rozhodne oplatí a orientuje sa na budúcnosť. Niektoré obce dokonca finančne podporujú výstavbu systému na zber dažďovej vody, pretože prináša mnoho ekologických výhod.

Ak používa cisternu viac majiteľov domov a záhrad, je potrebné vyčistiť menej podzemnej vody za vysoké náklady. To je veľká výhoda, najmä v regiónoch, kde sú zdroje podzemných vôd aj tak dosť nízke. Cisterna zároveň slúži ako retenčný zásobník povrchovej vody, ktorá pri silnom daždi nemôže presakovať ani odtiecť. V oblastiach, ktoré sú často zasiahnuté záplavami, citeľne prispievate k ochrane životného prostredia.

Použitie dažďovej vody má ale ešte jednu výhodu, pretože neobsahuje vápno. V oblastiach Nemecka, kde je tvrdosť pitnej vody vysoká, sa používanie dažďovej vody vyplatí dvakrát: na toaletách sa nahromadí menej močového kameňa, spotreba pracieho prostriedku v práčke sa zníži a vyhrievacie špirály sa nedokážu kalcifikovať. Okrem toho mnohé rastliny tiež uprednostňujú dažďovú vodu bez vápna.

Ako funguje cisterna

Cisterna funguje nasledovne: Všetok dážď, ktorý dopadne na strechu, je nasmerovaný do žľabov a transportovaný dole zvodovými rúrami. V zemi alebo v zvodoch je filter na dažďovú vodu. Mechanicky odstráni z vody väčšie čiastočky nečistôt. Dažďová voda potom prúdi do nádržky a môže byť tam uložená.

Moderné cisterny majú indikátor hladiny, ktorý vám vždy povie, koľko vody je v nádrži. Keď je cisterna plná, prepad zabezpečí, aby prebytočná voda odtiekla a bola odvedená do kanalizácie alebo vsiakla do plášťa zo štrku. Cisternovým čerpadlom je voda z cisterny čerpaná takým spôsobom, že sa pomocou plávajúceho odsávania dostane do takzvaného potrubia úžitkovej vody. K nemu sú pripojené všetky spotrebné zariadenia v dome – napríklad práčka a toaleta – ako aj zavlažovanie pre vašu záhradu..

Priemerné ceny za cisterny

Cena cisterny závisí od jej veľkosti. Modely s objemom 2 000 litrov stoja okolo 600 eur. Veľmi veľké cisterny môžu naopak stáť niekoľko tisíc eur. Pri výpočte ceny by sa však mala brať do úvahy nielen skutočná nádrž, ale aj obstarávacie náklady na filter dažďovej vody, čerpadlo a ďalšie príslušenstvo..

Dôležitá je optimálna veľkosť cisterny

Ak je cisterna príliš malá, voda pretečie príliš rýchlo. Ak je naopak príliš veľký, zaplatíte zbytočne vysoké obstarávacie náklady. Plávajúca vrstva navyše nemôže dobre odtekať, čo zhoršuje funkciu samočistenia. Požadovanú veľkosť je možné vyrobiť pomocou a Cisternový počítač byť odhodlaný. Závisí to od toho, aká vysoká je pravdepodobne spotreba vody a tiež od toho, koľko zrážok v priemere spadne.

Zdroj obrázku: Otto Graf GmbH