Sú kontaktné šošovky Halloween nebezpečné pre vaše oči a v ktorých prípadoch?

Už ste sa pripravili na nadchádzajúci Halloween? Strašidelný kostým a zodpovedajúce doplnky sú povinnosťou každý rok 31. októbra, kedy mladí i starší oslavujú večer pred Sviatkom všetkých svätých. Hororový festival sľubuje aj tento rok veľa zábavy, sladkostí, kreatívnych halloweenskych kostýmov a líčenia, ale aj vzrušujúce zážitky. Aj keď to môže znieť ako zábava, premena na príšerné stvorenie môže byť v skutočnosti trochu nebezpečná pre vaše zdravie. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že často kupujete lacné halloweenske kontaktné šošovky, na ktoré nemáte lekársky predpis. Nerobte prosím túto chybu, pretože desivé šošovky môžu natrvalo ovplyvniť váš zrak. V nasledujúcom texte prinášame správy o niečom, čo stojí za to vedieť. Zostaňte naladení…

Môžu kontaktné šošovky Halloween poškodiť váš zrak??

Halloween kontaktné šošovky zdravie očí zdravé oči

Nosíte na Halloween ozdobné kontaktné šošovky? Je to dobrý nápad??

Halloween tipy na kontaktné šošovky pre oči

Čo sú to vlastne kontaktné šošovky Halloween?

Kontaktné šošovky na Halloween sú známe aj ako kozmetické alebo dekoratívne kontaktné šošovky, ktoré menia vzhľad vašich očí. Vďaka týmto šošovkám môžu vaše oči vyzerať odlišne rôznymi spôsobmi, od zmeny farby alebo tvaru zrenice po vytváranie desivých kreslených efektov. Bežnými príkladmi sú zatemňovacie kontaktné šošovky, čierne sklerálne šošovky, mačacie oko a zombie očné šošovky. Také halloweenske kontaktné šošovky môžu byť na predpis aj bez predpisu.

Na Halloween sa často nosia strašidelné farebné šošovky, ale aké neškodné v skutočnosti sú?

Halloween kontaktné šošovky očné šošovky kupujú zdravé oči

Halloweenské farebné kontaktné šošovky sú často inzerované ako hračky v módnych obchodoch, internetových obchodoch, kozmetických salónoch a drogériách, ale nákup očných šošoviek bez lekárskeho predpisu sa neodporúča a dokonca je v niektorých krajinách, ako sú Spojené štáty, Austrália, dokonca zakázané zákonom, a Nový Zéland. Kontaktné šošovky sú však zdravotnícke pomôcky a dajú sa bezpečne kúpiť v oftalmologických ordináciách, online alebo prostredníctvom zásielkového predaja s platným predpisom.

Oční lekári varujú, že desivé halloweenské kontaktné šošovky môžu spôsobiť oslepnutie

Halloween kontaktné šošovky efektívne denné šošovky zdravé oči

Aké škody môžu spôsobiť kontaktné šošovky Halloween?

V USA je nezákonné kupovať si kontaktné šošovky bez predpisu očného lekára. Nosenie šošoviek bez vyšetrenia oftalmológa môže spôsobiť poškodenie očí a v niektorých prípadoch dokonca slepotu. Halloweenske šošovky teda môžu spôsobovať odieranie, vredy na rohovke a bolestivé bakteriálne infekcie, ako je keratitída. Liečba takýchto zranení môže vyžadovať operáciu očí, napríklad transplantáciu rohovky. A bohužiaľ, liečba nie vždy funguje.

Vďaka efektným kontaktným šošovkám budete na Halloween pôsobiť v pohode, ale strata zraku môže byť celoživotný hororový príbeh.

Kontaktné šošovky predávané online bez lekárskeho predpisu nemusia byť schválené z lekárskeho hľadiska, a preto sú nebezpečné 

Halloween kontaktné šošovky denné šošovky dekoratívne šošovky farebné šošovkyKontaktné šošovky na Halloween, jednorazové dekoratívne šošovky

Kedy sú kontaktné šošovky Halloween bezpečné pre zdravie vašich očí?

Kontaktné šošovky sú zdravotnícke pomôcky a musia byť predpísané oftalmológom alebo optikom. V USA je od roku 2005 nezákonné predávať kontaktné šošovky komukoľvek bez predpisu. Federálny zákon klasifikuje všetky kontaktné šošovky ako zdravotnícke pomôcky a obmedzuje ich distribúciu na licencovaných oftalmológov.

Dekoratívne kontaktné šošovky sú však zdravotnícke pomôcky

Halloween kontaktné šošovky denné dekoračné šošovky čierne

Kontaktné šošovky sú v Nemecku voľne dostupné, a preto nevyžadujú predpis. Napriek tomu sa pred prvým nákupom odporúča oftalmologické vyšetrenie. Vyšetrí sa, či vaše oči kontaktné šošovky vôbec tolerujú a až potom sa určí veľkosť a typ šošovky. Neodporúča sa však ľuďom s častými očnými infekciami, ťažkými alergiami a suchými očami.

Aj keď vám očný lekár predpíše kontaktné šošovky, môže dôjsť k zraneniu a infekcii. Je preto veľmi dôležité, aby ste si prečítali, ako sa o svoje šošovky správne starať. Kontaktné šošovky, ktoré nie sú vyčistené a dezinfikované, zvyšujú riziko očnej infekcie.

Ako zdravotnícka pomôcka musí byť kontaktné šošovky predpísané oftalmológom alebo optikom

Halloween kontaktné šošovky Denné kontaktné šošovky Udržiavanie očí zdravé Tipy

Nikdy by ste napríklad nemali spať s šošovkami, ktoré nie sú na to špeciálne navrhnuté. Návrhy namaľované na niektorých halloweenskych kontaktných šošovkách môžu spôsobiť, že šošovky sú hrubšie a tvrdšie, čo môže spôsobiť poškodenie očí. Je dôležité navštíviť očného lekára, aby sa ubezpečil, že takéto šošovky sú vhodné pre vaše oči.

Nosenie efektných kontaktných šošoviek na Halloween môže byť pre vaše oči skutočne nebezpečné

Halloween kontaktné šošovky denné šošovky zdravé oči

Záver

Ak si chcete kúpiť kontaktné šošovky na Halloween, potom sa najskôr nechajte vyšetriť a poradiť s oftalmológom alebo optikom. Ďalej si kúpte šošovky, ktoré zodpovedajú vášmu kostýmu Halloween, od licencovaného predajcu a uistite sa, že šošovky zodpovedajú popisu vo vašom recepte. Existuje možnosť, že dekoratívne farebné šošovky z nekontrolovaných internetových obchodov nie sú lekársky schválené alebo nemusia byť správne zabalené a nemajú správnu veľkosť alebo tvar pre vaše oči. Je dôležité, aby ste si boli vedomí všetkých možných rizík.

Premena na mačku môže tiež skrývať riziká pre vaše oči

Halloween kontaktné šošovky denné šošovky zdravé oči Halloween make-up mačacie oči

Bez ohľadu na to, či svoj halloweensky kostým zdôrazňujete strašidelnými farebnými šošovkami alebo nie, hlavné je, aby ste si strašidelný festival užili bez ohrozenia vlastného zdravia. Buďte rozumní a bavte sa pri tom! Šťastný Halloween!

Buďte rozumní a užite si desivý festival bez toho, aby ste ohrozili zdravie svojich očí!

Halloween kontaktné šošovky oči zdravé Halloween make-up čiernobielyHalloween kontaktné šošovky desivé denné jednorazové dekoratívne šošovky Halloween kontaktné šošovky Halloween dekoratívne šošovkyHalloween kontaktné šošovky denné šošovky dekoratívne šošovky Halloween make-up Halloween kontaktné šošovky denne jednorazové dekoratívne šošovky zdravie očí Kontaktné šošovky Halloween vkladajú denne dekoračné šošovkyHalloween kontaktné šošovky denné dekoratívne farebné šošovky Halloween make-up Kontaktné šošovky na Halloween, jednorazové dekoratívne šošovky, tipy pre zdravé oči Halloween kontaktné šošovky denné šošovky dekoratívne šošovky šošovky bielej farby Kúpte si halloweenské kontaktné šošovky, denné šošovky, farebné šošovky