Autá kompatibilné s 5G sa čoskoro stanú realitou

Keď bol na WMC 2019 predstavený Snapdragon X55, jeho druhá generácia 5G modemu, Qualcomm sľuboval vyššie rýchlosti sťahovania a okamžitú komunikáciu. Je to skvelá správa pre milióny používateľov smartfónov a tabletov. To však ani zďaleka nie je všetko! Marketingový riaditeľ pre technológie a produkty Maged Zaki sľúbil, že autá kompatibilné s 5G zasiahnu automobilový priemysel v najbližších mesiacoch.

Tento malý čip od spoločnosti Qualcomm umožňuje všetko

Automobily kompatibilné s 5G sa čoskoro stanú realitou a naše zabezpečenie zlepší čip qualcomm pre inteligentné zariadenia

Automobily kompatibilné s 5G sa v priebehu niekoľkých mesiacov stanú súčasťou každodenného života

Prechod zo 4G na 5G, ktorý spoločnosť Qualcomm nazýva „vek vynájdenia“, umožní veľkým i malým spoločnostiam využívať technológiu, ktorá bola pôvodne primárne určená pre mobilné zariadenia. Automobilový sektor je jednou z najväčších a najsľubnejších oblastí implementácie.

Dopyt po integrácii stále vyspelejších možností pripojenia do modelov v konečnom dôsledku rastie. 5G sľubuje zníženie latencie komunikácie, aby si autá mohli v rekordnom čase vymieňať informácie medzi sebou navzájom aj s infraštruktúrou.

S 5G bude všetko v okolí prepojené

Automobily kompatibilné s 5G sa čoskoro stanú realitou a naše zabezpečenie zlepší prepojiteľnosť s autami a infraštruktúrou

Automobily kompatibilné s 5G budú medzi sebou bezproblémovo komunikovať a zlepšovať našu bezpečnosť

Automobily sa preto stávajú „zhovorčivejšími“, predovšetkým v mene bezpečnosti a účinnosti. Niektorí výrobcovia automobilov, vrátane spoločností Volvo a Mercedes-Benz, už v Európe pracujú s komunikačnou technológiou Car2Car. Ak sa napríklad nachádzate v neskoršom modeli Mercedes-Benz triedy E, elektronický systém kontroly trakcie rozpozná, keď prechádzate po ľadovej ploche. Zaznamená vašu presnú polohu a upozorní na to ostatné vozidlá v okolí. Háčik je v tom, že od roku 2019 môže trieda E komunikovať iba s inými súčasnými modelmi Mercedesu. Niekto, kto riadi starší Mercedes alebo Alfu Romeo, vyrazí na ľad bez toho, aby o tom vedel. Ford jasne oznámil, že od roku 2022 uvedie do ulíc autá kompatibilné s 5G bez ohľadu na cenu alebo model.

Dostávajte upozornenia a reagujte podľa toho vopred

Automobily kompatibilné s 5G sa čoskoro stanú realitou a naša bezpečnosť zlepší varovanie ostatných účastníkov cestnej premávky

Automobily kompatibilné s 5G pomôžu výrobcom automobilov priniesť Car2Car do viacerých modelov a regiónov po celom svete. Spoločnosť Qualcomm už vykonala viac ako 20 testov v reálnom svete v USA, Európe, Ázii a Austrálii, aby dokázala, že táto technológia skutočne funguje. Testovali sa napríklad systémy, v ktorých majú vozidlá prístup k informáciám o semaforoch. Systémy poskytujú vodičovi stav nasledujúceho semaforu a odhad, kedy sa tam svetlo zmení. Na základe týchto informácií môže vodič nastaviť rýchlosť svojho vozidla tak, aby minimalizoval červené svetlá. To nielenže zvyšuje účinnosť vozidla, ale tiež zlepšuje všeobecnú plynulosť premávky.

Inteligentné autá sú už na ceste k nám

Automobily kompatibilné s 5G sa čoskoro stanú realitou a naša bezpečnosť sa s inteligentnými autami na ceste k nám zlepší

Aké sú rozdiely medzi konektivitou 4G a 5G?

Jeden z hlavných rozdielov medzi 4G a 5G je v tom, že autá teraz môžu odosielať informácie konkrétnym účastníkom cestnej premávky a čakať na potvrdenie od príjemcu. Pripojenie by sa neuskutočnilo prostredníctvom cloudu. V súčasnej dobe by pri 4G musel odoslať svoju správu každému autu v okolí. Existuje aj ďalšia dôležitá výhoda – 5G sa nemusí nevyhnutne spoliehať iba na mobilnú sieť. To znamená, že prevádzkové siete využívajúce protokoly 5G môžu prebiehať aj vtedy, keď nie je k dispozícii pripojenie k všeobecnej bezdrôtovej dátovej infraštruktúre.

Spoločnosť Qualcomm dúfa, že okrem zaistenia vyššej bezpečnosti zníži aj zápchy a ďalšie nepríjemnosti

Automobily kompatibilné s 5G sa čoskoro stanú realitou a naše zabezpečenie zlepší univerzálne prepojenie so všetkým v tejto oblasti

5G však nie je len o tom, aby boli autá „zhovorčivejšie“. “Ide to nad rámec bezpečnosti,” zdôraznil Maged Zaki. Prepojenie automobilov a infraštruktúry môže viesť k plynulejšej a efektívnejšej premávke. Automobily kompatibilné s 5G s funkciami náročnými na dáta, ktoré sa bežne vyskytujú iba v našich inteligentných domácnostiach a kde sú rýchlosti pripojenia oveľa vyššie, bude teraz možné a relatívne ľahko prevádzkovať. Spočiatku bude táto technológia pravdepodobne aplikovaná na zadné zábavné systémy založené na virtuálnej realite, ako je ten, ktorý bol predstavený na CES 2019 Vychutnajte si jazdu od Audi byť obmedzený. V budúcnosti budú 5G a autonómne vozidlá kompatibilné, budú môcť organizovať konferencie na cestách a vytvárať v aute digitálne avatary.

5G bude pre autonómne autá zásadný

Automobily kompatibilné s 5G sa čoskoro stanú realitou a zlepšia našu bezpečnosť, autonómne autá tu budú čoskoro

Zaki bagatelizoval obavy o bezpečnosť mnohých motoristov ohľadom zvýšenia konektivity v automobiloch. „Dopravné pripojenie bolo vyvinuté s cieľom chrániť súkromie každého používateľa. Viem, že auto brzdí, ale neviem, kto to je. Možno neviem, že ste v centre Londýna, “vysvetlil. Jeho tím sa snaží poskytovať riešenia konektivity a integrovať ich tak, aby nerušili vodiča. “Povedal by som, že je to naopak.” Všetky tieto technické vlastnosti zvyšujú bezpečnosť automobilov “. Očakáva sa, že prvé verzie automobilov kompatibilných s 5G začnú fungovať v apríli 2019.

Automobily kompatibilné s 5G sa čoskoro stanú realitou a naša bezpečnosť zlepší vzájomné prepojenie rôznych vozidiel