Bio hi-tech nápady pre interiérový dizajn, ktoré oživia náš domov

Možno sa v budúcnosti z našich domov stanú živé telá. Ide o oveľa viac než o hi-tech inteligentné domácnosti, v ktorých si necháte hlas Alexa ktorá niekedy sama rozhoduje o domácnosti. Myšlienka nie je taká príťažlivá, ako by sme museli čeliť skutočnej prírodnej katastrofe. Aby sme prežili, my ľudia musíme radikálne zmeniť svoje myslenie a životný štýl.

Biológia v spolupráci s hi-tech je schopná veľkých vedeckých úspechov. Táto veda pravdepodobne čoskoro prenikne do všetkých oblastí života. Pravdepodobne čoskoro zasiahne aj do interiérového dizajnu, aby boli naše domy integrovanou súčasťou prírody. Tu je niekoľko možných hi-tech biotechnológií budúcnosti!

Budovy budúcnosti môžu dosiahnuť uzavretý cyklus

moderná architektúra hi-tech vzhľad

Hi-tech budovy, ktoré rastú

Prírodné materiály sú už súčasťou našich budov. Príkladom toho sú zrútené škrupiny z kameňa alebo dreva z vyhynutých stromov. Ale v budúcnosti budú existovať biologické hi-tech materiály, vďaka ktorým budú naše domy rásť. Príkladom je koreňový systém mycélia – huby, ktorý je stabilný a naďalej sa vyvíja.

  Vo veľmi krátkom čase môže rásť o niečo viac ako drevná štiepka alebo kávový prášok. To vytvára materiály s pôsobivými štruktúrnymi vlastnosťami. V New Yorku to jasne demonštrovala hi-tech inštalácia.

Domy budúcnosti musia spĺňať environmentálne výzvy

konštrukcia šikmej strechy moderná architektúra

Údaje o budove

Výška každej predstavenej budovy budúcnosti bola okolo 13 m a pozostávala iba z tehál vyrobených z mycélia. Najväčšou výzvou je však návrh štruktúry, v ktorej je tento biomateriál udržiavaný pri živote. To mu tiež umožňuje rásť a prispôsobovať sa. Tento architektonický projekt viedla Lynn Rothschildová z NASA. Také budovy by mohli byť postavené aj na iných planétach.

Naše domy by mohli byť čoskoro organickou súčasťou prírody

dom so sedlovou strechou moderná architektúra

Budovy, ktoré sa renovujú samy

Stĺpy v betóne budovy sú zvyčajne začiatkom konca. Mohla by stekať voda a mohla by sa vytvárať aj hrdza a plesne. Potom sú na obnovu budov nevyhnutné komplikované stavebné práce. Vedci ale v súčasnosti experimentujú s betónom, ktorý sa dokáže sám regenerovať. Takýto hi-tech projekt sa vyvíja na Technickej univerzite v Delfte. Spravuje ho Henk Jonkers. Výskumník sa pokúsil vstreknúť živé baktérie do betónových zmesí. Ak voda prenikne do mikroskopických štrbín, podporuje vývoj baktérií. Tento materiál doslova ožíva a začína sa chemický proces, pri ktorom sa tvoria kryštály kalcitu, a tým sa „uzdravuje“ betón. Použitie tejto techniky pravdepodobne zvýši životnosť betónových budov o mnoho rokov.

Dobré baktérie prinesú nový život do betónových budov

priehľadné steny modernej architektúry

Budovy, ktoré môžu dýchať

Miliardy ľudí žijú vo veľkých budovách, v ktorých nie je najlepšie ovzdušie. Vykurovanie klimatizáciou v tomto smere vôbec nepomáha. Napriek tomu, že medzi nimi môžete otvoriť okno, kvalita vzduchu vo vnútri zostáva relatívne nízka. Bolo by oveľa lepšie, keby budovy mohli dýchať samy. Podľa vedcov zo skupiny Hironshi Ishii je to celkom možné. Vyvinuli riešenie tohto problému prostredníctvom niekoľkých vrstiev bakteriálnych pórov. Vzniká tak materiál, ktorý je podobný materiálu v samoliečivom betóne. Stále to pripomína latex. V priebehu času sa materiál zmršťuje a mení svoj tvar.

Rovnakou hi-tech bio metódou vedci vyvinuli materiál na oblečenie, ktorý sa prispôsobuje ľudskej postave. Väčší projekt, ktorý chce skupina vyvinúť, je však membrána pre budovy, ktorá reaguje na zvyšujúcu sa vlhkosť. Reakciu štruktúry možno podľa samotných vedcov prirovnať k poteniu. Bakteriálne póry sa otvárajú a umožňujú vzduchu prechádzať stenami.

Futurizmus ponúka inovácie nielen v architektúre

moderná architektúra s oválnym dizajnom

Budovy s vlastným imunitným systémom

Sme obklopení mikroorganizmami. Sú po celom našom tele a vo vzduchu okolo nás. Každý mesiac minieme veľa peňazí na nákup rôznych liekov, ktoré zabíjajú tieto baktérie. Viete však skutočne o tom, že ľudia, ktorí žijú napríklad v prírode alebo v blízkosti zvieracích fariem, menej trpia alergiami? V skutočnosti existujú dobré baktérie a ak sa podporí ich vývoj, problém so zlými sa okamžite vyrieši.

Nedávno to potvrdil nový projekt na University College London. Fungujú na povrchoch kuchýň alebo sa dajú použiť aj na iných miestach. Tieto látky podporujú rozvoj dobrých baktérií.

Moderné budovy budú pravdepodobne využívať odpad na výrobu energie

moderná architektúra oválna strecha

Budova s ​​vlastným „žalúdkom“

Väčšina budov neustále absorbuje materiály a energiu a ich zvyšky sú tony odpadkov, ktoré treba nejako spracovať. Podľa nového výskumu to však vyzerá, že odpad je možné využiť ako zdroj energie. Na tejto téme pracuje tím z Európskej únie. Hovorí sa mu živá architektúra a vedci vyvíjajú vďaka hi-tech technológiám nový typ mikrobiálnych palivových článkov. Používajú malé množstvo odpadu z domácnosti a vyrábajú z neho novú energiu.

Tieto typy buniek je možné zabudovať do tehál, ktoré sú súčasťou štruktúry budovy. Vedci nazývajú tento typ tehál „žalúdok“ budovy. Budú absorbovať vodu a baktérie a premieňať ich na energiu. V takom prípade by vám toaleta mohla nabiť mobilný telefón.

Najväčšou výzvou pri realizácii týchto myšlienok je ich integrácia do existujúcich budov. Podľa súčasného stavu vedy treba najskôr zbúrať staré, aby mohli týmto spôsobom stavať nové budovy. To je samozrejme veľká výzva a problém pre požadovanú optimalizáciu. Ale ktovie … Možno sa aj na to nájde riešenie.

Nové múry domu môžu dýchať

dom modernej architektúry vyvýšený nad zemou