Dva drony a hasičský robot pomohli zastaviť požiar Notre Dame

Svetoznáma 856 ročná katedrála Notre Dame bola v pondelok večer v plameňoch. Zadržanie ohňa bolo hrdinskou snahou desiatok ľudí. Napriek tomu, že oheň bol neoceniteľnou súčasťou Svetové dedičstvo UNESCO našťastie to nebola úplná prehra. Časť platu ide na diaľkovo ovládaného hasiaceho robota a dvoch dronov.

Tragédia pre celý svet

Dva drony a hasičský robot Colossus pomohli zastaviť požiar Notre Dame od zvyškov po požiari

Dva drony a hasičský robot Colossus pomohli zastaviť požiar Notre Dame. Pohľad zhora na katedrálu

Drony pomohli zachrániť dve slávne zvonice Notre Dame

Dva drony od čínskej technologickej spoločnosti DJI, Mavic Pro a Matrice M210, poskytol hasičskému tímu na mieste neoceniteľné HD detailné zábery a letecké údaje v reálnom čase o intenzite požiaru, jeho polohe a šírení. Termokamery umožnili vidieť stúpajúci dym a identifikovať hotspoty. Vzhľadom na svoju rýchlu pripravenosť, všestrannosť, manévrovateľnosť a efektivitu nákladov v porovnaní s helikoptérami sa k podobným bezpilotným lietadlám obracia stále viac hasičských zborov po celom svete..

Drony poskytli tímom lepší pohľad na situáciu

Dva drony a hasičský robot Colossus pomohli zastaviť požiar Notre Dame a hrozilo, že prídu na pomoc

Dva drony a hasičský robot Colossus pomohli zastaviť požiar Notre Dame. Obrázok dronu na ovládanie

Vďaka tomuto neustálemu toku informácií dokázali zásahové tímy dostať požiar rýchlejšie pod kontrolu a zachrániť dve slávne zvonice. Drevené trámy padajúce z podkrovia však stále predstavovali príliš veľké riziko pre ľudí. Takéto nebezpečenstvá by však pre špecializovaného robota neboli výzvou. Z tohto dôvodu sa tím reakcie rozhodol použiť Colossus. Hasiaci robot mohol s ohňom bojovať zvnútra.

Kolos vytvoril tam, kde by bol pre ľudí príliš nebezpečný

Dva bezpilotné lietadlá a hasičský robot Colossus pomohli zastaviť požiar Notre Dame. Nasadené boli kolosské roboty

Dva drony a hasičský robot Colossus pomohli zastaviť požiar Notre Dame, roboty v akcii

Hasičský robot Colossus uhasil plamene v lodi

Kolos bola založená v roku 2017 francúzskou technologickou spoločnosťou Žraločia robotika Schválené. Spoločnosť sa zameriava predovšetkým na vývoj a výrobu diaľkovo ovládaných “bezpilotných pozemných vozidiel”.

Robot je postavený tak, aby vydržal drsné podmienky, obsluhoval požiarnu hadicu, premiestňoval ťažké nástroje do nepriateľského prostredia a zachraňoval zranených ľudí. 360-stupňová HD kamera s 25-násobným priblížením a funkciami termovízneho snímania poskytuje operátorovi komplexný prehľad o situácii. Aj keď je 500 kg robot v nedohľadne.

Roboti ako tento zachraňujú životy a sú už nepostrádateľnou súčasťou v nebezpečných podmienkach

Dva drony a hasičský robot Colossus pomohli zastaviť požiar hasičskej jednotky s hmotnosťou 500 kg v Notre Dame

Keď vezmeme do úvahy, že Notre Dame môže byť vzdialená asi len pol hodiny od ďalšieho zrútenia, použitá technológia určite osvedčila. Aj keď sa pri päťhodinovom boji zranili dvaja policajti a hasič, nikto neprišiel o život. Je to čiastočne zásluhou rýchleho nasadenia robota Colossusa a dvoch dronov. Príčina požiaru sa stále objasňuje.

Francúzsky hasičský zbor bojoval s plameňmi päť hodín

Dva drony a hasičský robot Colossus pomohli zastaviť požiar Notre Dame. Práca Kolosu sa skončila

Dva drony a hasičský robot Colossus pomohli zastaviť požiar Notre Dame. Roboty použité v prípade požiaru

Prezident Emmanuel Macron prisľúbil prestavbu katedrály Notre Dame do piatich rokov

Katedrála Notre Dame bola vždy oveľa viac než len katedrála. Je to symbol francúzskej a európskej kultúry, historický a náboženský zázrak architektonickej krásy a inšpirácia pre literárnych a umeleckých profesionálov. Globálna potreba opraviť škody a nechať katedrálu opäť rozkvitnúť je teda samozrejme veľmi silná. Mohli by však inžinieri dokončiť misiu tohto rozsahu iba do piatich rokov? Vzhľadom na najnovšie technológie v poslednej dobe to môže byť celkom možné!

Macronove plány sa môžu spočiatku zdať trochu neuveriteľné

Dva drony a hasičský robot Colossus pomohli zastaviť požiar Notre Dame Prezident sľubuje opravu do piatich rokov

Aj tu by na pomoc prišli drony. Tieto by boli vybavené malými kamerami, laserovými skenermi a röntgenovými trubicami, ktoré by inžinieri mohli použiť na dokumentáciu poškodenia a vytvorenie jeho presných 3D máp. Ďalší spôsob kontroly a opravy by mohol zahŕňať lezenie robotov. Takéto stroje sa používali už po katastrofe vo Fukušime a tiež v Brazílii, kde bol minulý rok požiarom zničený aj 90% zbierky Národného múzea.

Aj populárna videohra by mohla byť digitálnym zdrojom informácií o Notre Dame. Umelec Caroline Miousse, ktorý pracoval na videohre Assassin’s Creed Unity, sa dva roky venoval vývoju presného 3D modelu katedrály..

Kópia je dosť pôsobivá

Dva drony a hasičský robot Colossus pomohli zastaviť požiar Notre Dame. Model vrahov vraždy z katedrály

Keď majú inžinieri jasný a komplexný obraz o štrukturálnej integrite Notre Dame, môžu navrhnúť vhodnú strechu. Podľa Gary Howes, COO spoločnosti The Durable Group, konzorcia historických reštaurátorských spoločností, „Najväčšou výzvou je nenahradiť stratený materiál. Tento projekt je viac o emóciách ako o štruktúre. “

Dva drony a hasičský robot Colossus pomohli z diaľky zastaviť požiar Notre Dame