Michelin a General Motors vyvíjajú bezvzduchové pneumatiky

Veľa sa môže pokaziť pri riadení auta. Skutočným problémom sú napríklad prázdne pneumatiky. Vďaka spolupráci medzi spoločnosťami Michelin a General Motors môže byť zážitok z deflácie čoskoro minulosťou.

Po rokoch výskumu Michelin konečne oznámil, že predstavuje UPTIS, jeho „jedinečný systém pneumatík odolných proti prepichnutiu“ je pripravený. Francúzsky výrobca pneumatík spolupracuje so spoločnosťou General Motors na praktických testoch s elektrickými vozidlami Chevrolet Bolt. Testy sa začnú tento rok a ak všetko pôjde dobre, bezvzduchové pneumatiky by sa mohli dostať na trh už v roku 2024.

Riaditeľ výskumu a vývoja spoločnosti Michelin, Eric Vinesse a Steve Kiefer, vedúci globálneho nákupu GM, predvádzajú prototyp UPTIS

Michelin a General Motors vyvíjajú zmluvu o vzduchových pneumatikách medzi dvoma veľkými výrobcami automobilov

Michelin a General Motors vyvíjajú bezvzduchové pneumatiky, ktoré sú vyrobené z nových tweels od spoločnosti michelin

Unikátny dizajn bezvzduchových pneumatík

Unikátny dizajn rebier pneumatiky je umiestnený medzi hliníkovým kolesom a vonkajším profilom. Je vyrobený z kompozitného kaučuku a vysokopevnostného materiálu zo sklenených vlákien zapusteného do živice, ktorý ponúka odolnosť a rozťažnosť zároveň.

Pneumatika je v podstate vyvinutou verziou bezvzduchového tweelu, ktorý Michelin prvýkrát predstavil pred takmer 15 rokmi. Počiatočnými problémami projektu však boli hluk a vibrácie v porovnaní s konvenčnými návrhmi. Našťastie Michelin odvtedy tieto prekážky odstránil.

UPTIS by mohol predstavovať budúcnosť automobilových pneumatík

Michelin a General Motors vyvíjajú bezvzduchové pneumatiky, ktoré sú súčasťou nových pneumatík

Michelin nakoniec dúfa, že bude vyrábať pneumatiky s 3D tlačiarňou

Michelin a General Motors doteraz vyvíjajú bezvzduchové pneumatiky a bližšie sa na bezvzduchovú pneumatiku pozerajú

Výhody nových pneumatík Michelin a General Motors

Pneumatiky bez vzduchu ponúkajú oproti tradičnému prevedeniu množstvo výhod. Odstránenie nepríjemných a potenciálne nebezpečných porúch napríklad vedie k zníženiu množstva odpadových produktov. Spoločnosť Michelin uvádza úsporu 2 milióny ton ročne. Menej pneumatík skončí v odpadkoch pred koncom ich životného cyklu.

UPTIS je tiež navrhnutý tak, aby znižoval spotrebu surovín, energie na výrobu a emisie súvisiace s výrobou náhradných pneumatík. A keďže autá už nepotrebujú náhradné pneumatiky, sú aj ľahšie, a preto efektívnejšie. Pre spoločnosti spravujúce vozidlové parky bude táto účinnosť obzvlášť dôležitá, pretože sa nemrhá časom pri poruchách a všeobecnej údržbe pneumatík vrátane kontrol na poškodenie a tlakové skúšky.

Testy sa začnú tento rok

Michelin a General Motors vyvíjajú testy bezvzduchových pneumatík, ktoré sa začínajú tento rok

Vďaka mnohým testom s Chevrolet Bolt by mal Michelin teraz skúmať jeho dizajn dlhší čas. Inžinieri tak môžu presne vidieť, ako dobre pneumatiky bez vzduchu zvládajú rad povrchov a náročné poveternostné podmienky.

Michelin a General Motors vyvíjajú bezvzduchové pneumatiky uptis namontované na automobile