NASA prijíma hráčov na identifikáciu a mapovanie koralov

Keď sa hovorí o NASA, väčšine ľudí sa vybaví prieskum vesmíru. Národná letecká a vesmírna agentúra sa v skutočnosti vo veľkom podieľa na mnohých pozemských výskumných oblastiach. Patrí sem aj podmorský svet a koralové útesy. Cieľ? Presne zmapovať tieto ohrozené ekosystémy s cieľom lepšie ich pochopiť a chrániť. Vedci z Ames Research Center NASA v kalifornskom Silicon Valley teraz vyvinuli nové prístroje. Pôvodne boli určené na pozorovanie hviezd. Teraz ho vedci môžu použiť na to, aby sa pozreli pod hladinu mora.

Tieto hi-tech kamery, namontované na dronoch alebo lietadlách, boli použité na expedíciách do Portorika, Guamu, Americkej Samoy a ďalších. Cieľom bolo zozbierať 3D obrázky morského dna. Okrem iného na ňom vidieť koraly, riasy a morské riasy. Len tieto údaje však neukazujú všetko, čo sa deje s koralmi pod vlnami. NASA preto teraz hľadá tých, ktorých zaujíma život v oceánoch, aby vyskúšali svoj najnovší program NeMO-Net.

Drony NASA skenovali koralové útesy

NASA prijíma hráčov na identifikáciu a mapovanie koralov. Drony skenujú koralové útesy

Čo je NeMO-Net a ako pomáha útesom?

Stručne povedané, NeMO-Net je bezplatná videohra vyvinutá NASA. V tejto unikátnej videohre hráči identifikujú a klasifikujú koraly na základe 3D snímok zachytených kamerami.

Hráči si prezerajú a upravujú obrázky, ako virtuálne cestujú po oceáne na svojom vlastnom výskumnom plavidle Nautilus. V konečnom dôsledku každý vstup hráča prispeje k vytvoreniu globálnej mapy koralov.

“NeMO-Net používa najmocnejšiu silu na planéte: nie efektnú kameru alebo superpočítač, ale ľudí,” povedal Ved Chirayath, hlavný riešiteľ projektu. „Ktokoľvek, dokonca aj prvák, môže hrať túto hru a triediť tieto údaje tak, aby predstavovali jednu z najkrajších foriem života, akú poznáme.“

Takto vyzerá hrateľnosť na tablete

NASA nábor hráčov na identifikáciu a mapovanie hry s koralmi na tablete

Ako vaša hrateľnosť prispieva k výskumu NASA

Pri každom virtuálnom „ponore“ hráči interagujú so skutočnými údajmi NASA a dozvedia sa o rôznych druhoch koralov. Súčasne označia príslušné druhy, ktoré sa na obrázkoch vyskytujú. Hráči potom môžu sledovať svoj pokrok na palube svojej virtuálnej výskumnej lode. Okrem toho získavajú odznaky, čítajú si pokyny k hre a listujú v katalógu druhov. Majú prístup k inštruktážnym videám o živote na dne mora.

Vaša vlastná výskumná loď

NASA prijíma hráčov na identifikáciu a mapovanie koralov

NASA nábor hráčov na identifikáciu koralov a prieskumníkov máp navigačné katalógy lodí

Hráči tiež pomáhajú Superpočítač Plejády trénovať NASA. Vďaka hre sa systém naučí rozpoznávať rôzne koraly na každom obrázku morského dna vrátane tých, ktoré boli urobené menej výkonnými nástrojmi. Čím viac ľudí hrá NeMO-Net, tým lepšie sú možnosti mapovania superpočítača. Akonáhle sa Plejády naučia presne klasifikovať druhy koralov na základe údajov obsiahnutých v hre, superpočítač dokáže zmapovať svetové útesy s nebývalým rozlíšením.

Objavte všetky druhy koralov a morského života

NASA hľadá hráčov, aby identifikovali koraly a mapovali katalógy tvorov klaunov

Prečo je také dôležité mapovať koralové útesy

Koralové útesy patria k najkomplexnejším a najrozmanitejším ekosystémom na Zemi. Vedci odhadujú, že na útesoch žije toľko druhov ako v tropických dažďových pralesoch. Hrajú tiež dôležitú úlohu v boji proti mnohým chorobám. Mnoho morských organizmov už prispelo k vývoju liekov používaných na liečbu HIV, rakoviny atď. Rastúce teploty mora, znečistenie a okysľovanie oceánov však predstavujú pre útesy stále väčšiu hrozbu. Vedci hľadajú ďalšie údaje, aby pochopili, ako sa koraly týmto hrozbám prispôsobujú. Môžete to však urobiť iba vtedy, ak máte pred sebou presnú mapu všetkých útesov.

Chcete si pomôcť a zároveň si vyskúšať zábavnú videohru? NeMO-Net je zadarmo v Apple App Store k dispozícii. Hru je momentálne možné hrať iba na zariadeniach iOS a počítačoch Mac. Verzia pre systémy Android by mala byť k dispozícii v čo najkratšom čase.

Fantastický minimalistický dizajn

NASA prijíma hráčov, aby identifikovali koraly a mapovali magickú minimalistickú krajinu

NASA prijíma hráčov, aby identifikovali koraly a mapovali život morských korytnačiek v útesoch