Prvé autonómne autá s vlastným riadením sa dostanú na trh v roku 2019

Pred niekoľkými rokmi sa myšlienka autonómnych samoriadiacich automobilov stále javila ako fantastická sci-fi fantázia. Takéto robotické vozidlá sa však už testujú takmer každý deň. Rýchly pokrok v strojovom učení a autonómnych technológiách sa z nich čoskoro stane realitou pre verejnosť. Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk už oznámil, že do konca tohto roka sprístupní dokončený model autonómneho vozidla.

Elon Musk sľubuje automatické autá ešte tento rok

Prvé autonómne samoriadiace autá sa dostanú na trh v roku 2019 - robotické autá z budúcnosti

Prvé autonómne samoriadiace autá v roku 2019? Mohlo by to byť skutočne??

Multimiliardár Elon Musk svedčil o svojich samoriadiacich autách počas vystúpenia v podcaste ARK Invest vyrobené. Tesla už zrejme má pokročilú funkciu autopilota, ktorá by vozidlu umožnila prispôsobiť sa rýchlosti premávky a zmeniť jazdný pruh bez zásahu.

Technológia, o ktorej Musk hovoril v podcaste, je systém, ktorý je úplne autonómny a môže fungovať sám bez osoby vo vozidle. „Auto vás nájde na parkovisku, vyzdvihne vás a bez zásahu vás odvezie do cieľa,“ povedal Musk.

Tesla Za svoju funkciu autopilota si však vyslúžil chválu i kritiku. Videá ukazujú, ako táto funkcia pomohla motoristom predchádzať nehodám. Ten istý autopilot mal zároveň na svedomí tri smrteľné nehody v rokoch 2016 a 2018.

Sú samoriadiace autá dobrou perspektívou alebo sú zbytočne život ohrozujúce??

Prvé autonómne samoriadiace autá sa dostanú na trh v roku 2019 tesla auto black elektro-autonomous

Samozrejme, prvý výrobca, ktorý by absolvoval plne autonómnu cestu, by získal neuveriteľnú povesť. Preto horúca konkurencia. Ale rok 2019 by skutočne mohol byť konečne rokom, v ktorom na verejnosti vidíme skutočné a bezpečné samoriadiace autá?

Neočakávané správanie by bolo sotva možné, keby boli všetky autá autonómne

Prvé autonómne samoriadiace autá prídu na trh v roku 2019-samoriadiace autonómne autá na diaľnici

Autonómne nákladné autá a autobusy nateraz určite predbehnú samoriadiace autá

Samoriadiace autá sú len polovicou tejto technickej revolúcie. V skutočnosti by systém mohol prevziať vedenie kamiónov a verejných autobusov ako prvé. V roku 2015 Čína a Holandsko priniesli do ulíc svoje prvé samoriadiace autobusy. Autobusy jazdili pod vedením kamier, laserových radarov a hlavného ovládača spolu s vodičom za volantom, ktorý je v prípade problémov pripravený prevziať vedenie. Autobus s robotom sa bez ľudskej pomoci dokázal vyrovnať s komplikovanými manévrami, ako sú zmeny jazdného pruhu a reakcie semaforu. Z Švajčiarsky elektrický autobus od roku 2018 je už 100% autonómny a bez vodiča. Ak by ste si niekedy urobili krátky výlet do Neuhausenu am Rheinfall, sci-fi autobusom sa k vodopádu môžete vydať aj dnes.

Tento malý autobus jazdí niekoľkokrát denne k Rýnskym vodopádom a späť

Prvé autonómne autá s vlastným riadením budú uvedené na trh vo Švajčiarsku v roku 2019

Budúci rok bude poloautonómny Arocs od Mercedes Benz uvedené na trh, ktoré môžu efektívne jazdiť nezávisle na diaľniciach. Akonáhle sa však priblížia k mestským oblastiam, nechajú ovládanie na vodičovi. Tam sa predsa vyžaduje presnejšia jazda. Systém Arocs je možné použiť predovšetkým v kolóne nákladných automobilov. V takej situácii na čele kolóny jazdí rebrík ovládaný ľuďmi, za ním idú autonómne nákladné autá. Samoriadiace systémy zatiaľ dokážu rozpoznať ostatných účastníkov cestnej premávky a vyhnúť sa im a reagovať na neočakávané správanie.

Autonómne nákladné autá na diaľnici

Prvé autonómne samoriadiace autá budú uvedené na trh v roku 2019 od Mercedes Benz LKWS

Čas príde čoskoro. Samoriadiace autá sa mesiac čo mesiac dostávajú bližšie k verejnosti. Ale či Tesla sľub dodrží, alebo sa trocha oneskorí? Naozaj by ste nasadli do takého vozidla a nechali by sa ujať vedenia robot? Každý rok 1,25 milióna ľudí na celom svete zomrie pri autonehodách. Ako budú tieto štatistiky vyzerať so zavedením autonómnych automobilov??

Ako budú vyzerať štatistiky nehôd o niekoľko rokov, keď budú takéto autá na cestách?

Prvé autonómne samoriadiace autá sa dostanú na trh v roku 2019. Futurizmus v automobilovom priemysle

Interiér budúceho auta

Prvé autonómne, samoriadiace autá sa dostanú na trh v roku 2019 - futuristické autá od spoločnosti tesla