Robotická ruka Jaco môže pomôcť invalidným vozíkom pri každodenných úlohách

Keď uvažujeme o robotovi, zvyčajne si predstavíme autonómny stroj, ktorý môže v rôznych úlohách zaujať miesto ľudí. Niektoré roboty však môžu tiež zlepšiť ľudské schopnosti. To platí najmä pre ľudí so zdravotným postihnutím. Tu prichádza Jaco – robotické rameno od kanadskej technologickej spoločnosti Kinova robotika. Robotické rameno môže byť ľahko pripevnené k akémukoľvek elektrickému invalidnému vozíku a slúži ako akési tretie rameno. Ľuďom so zníženou pohyblivosťou to môže pomôcť žiť nezávislejšie.

Pre mnohých užívateľov invalidných vozíkov je nezávislosť stále len snom – Jaco im má pomôcť ich splnenie

Robotické rameno Jaco môže pomôcť invalidným vozíkom pri každodenných úlohách. Rameno udržuje jablko a zmrzlinu v bezpečí

Robotické rameno Jaco môže pomôcť invalidným vozíkom pri každodenných úlohách s robotmi, ktorí pracujú v budúcnosti

Používatelia invalidného vozíka môžu ovládať robotické rameno rovnakými ovládačmi, aké už používajú na riadenie svojich invalidných vozíkov. Kinova integrovala Jaco do existujúcich ovládačov, aby bola jeho obsluha čo najintuitívnejšia a najľahšia. Robotické rameno je navrhnuté tak, aby pomáhalo so všetkými druhmi každodenných činností. Jaco môže, okrem iného, ​​otvárať dvere, vyberať rôzne predmety (do hmotnosti 2 kg), nalíčiť sa alebo vám umožniť jednoduchšiu interakciu s ľuďmi a domácimi zvieratami.

Jaco sa správa ako tretie rameno a je veľmi intuitívny

Robotické rameno Jaco môže pomôcť invalidným vozíkom s každodennými úlohami starať sa o domáceho koňa s rukou

Robotické rameno Jaco môže pomôcť osobám na invalidnom vozíku s každodennými úlohami ľahšie komunikovať s ľuďmi

O robotickom ramene sa hovorí, že pripomína prirodzené ľudské rameno

Kinova navrhla Jacoa, aby napodobňoval plne funkčnú ľudskú ruku. Má rameno, lakeť a zápästie s tromi prstami, čo predstavuje celkom 16 plynulých pohybov z každého uhla. Rameno robota je vybavené exoskeletom z uhlíkových vlákien, a preto je funkčné, všestranné, odolné voči poveternostným vplyvom a odolné. Z tohto dôvodu je už vo výskume široko používaný. Vďaka tomu Jaco vyzerá veľmi futuristicky.

Robotické rameno sa vo výskume dodnes používa častejšie

Robotické rameno Jaco môže pomôcť invalidným vozíkom s každodennými úlohami kinova roboty vo výskume

Robotické rameno Jaco môže pomôcť invalidnému vozíku s každodennými úlohami, ktoré sú každodenné úlohy jednoduchšie

Napriek tomu, že Kinova zostrojila robotické rameno Jaco, aby umožnilo používateľom invalidných vozíkov jednoduchšiu interakciu a navigáciu po svete, samotné zariadenie je stále do značnej miery nedostupné. V Nemecku je cena 35 000 USD hradená zo zdravotného poistenia. V USA a na mnohých ďalších miestach to však zatiaľ neplatí. V súčasnej dobe sa pracuje na lacnejšej verzii Jaco, ale zníženie nákladov znamená aj obetovanie rýchlosti a jemnej motoriky.

Jaco je bohužiaľ pre mnohých používateľov invalidných vozíkov stále príliš drahý

Robotické rameno Jaco môže pomôcť používateľom invalidného vozíka s každodennými úlohami počas halloweenu

Robotická ruka Jaco môže pomôcť invalidným vozíkom pri každodenných úlohách a pomáha im piť a jesť