SpaceX uvádza novú éru v amerických vesmírnych cestách

Včera v noci sme boli svedkami historického momentu. Štart rakety SpaceX do vesmíru by bolo možné sledovať na kanáloch priamych prenosov po celom svete. Elon Musk a jeho spoločnosť SpaceX, založená v roku 2002, sa zapisujú do histórie a začínajú novú éru amerického vesmírneho cestovania. Ide o prvý let rakety s posádkou na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Raketa Falcon 9 s dvoma astronautmi Robertom Behnkenom a Douglasom Hurleyom na palube vzlietla podľa plánu z vesmírneho prístavu na mysu Canaveral na Floride. Šéf SpaceX Elon Musk siaha po hviezdach ešte vyššie. Ide o prvý let z americkej pôdy s astronautmi NASA na palube za deväť rokov. Americký prezident Donald Trump osobne spokojne a hrdo sledoval štart v Kennedyho vesmírnom stredisku. Tento úspešný let raketou ukončí americkú závislosť na ruských kapsulách Sojuz.

 „Crew Dragon“ je názov tímu, ktorý tvoria dvaja astronauti Doug Hurley a Bob Behnken.

Raketa SpaceX Elon Musk odštartovala prvý let s posádkou k dvom astronautom ISS Dougovi Hurleyovi Bobovi Behnkenovi

Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX je pripravená na štart.

Raketa SpaceX Falcon-9 je pripravená vyraziť na ISS prvý let s posádkou

Pri druhom pokuse SpaceX o jeho spustenie zohralo úlohu počasie

Napätie a vzrušenie v Kennedyho vesmírnom stredisku bolo včera večer obrovské. Pre milióny divákov na celom svete to bol rozhodujúci moment a nový test pre spoločnosť SpaceX. Tentokrát išlo všetko podľa plánu a počasie na Floride hralo. Prvý štart s posádkou z mysu Canaveral bol naplánovaný na stredu 27. mája, ale bol zrušený pre zlé poveternostné podmienky. Necelých 17 minút pred štartom rakety Falcon 9 bolo odpočítavanie zastavené a štart rakety v stredu zrušený. Nepriaznivé počasie rozhodlo plány Elona Muska. To však bolo správne rozhodnutie, ako bezprostredne potom zdôraznil správca NASA Jim Bridenstine. Pretože bezpečnosť astronautov je na prvom mieste!

 Dobré poveternostné podmienky sú veľmi dôležité pre každé štartovanie rakety SpaceX.

Raketa SpaceX Elon Musk Falcon 9 pripravená na štart za dobrých poveternostných podmienok prvý let s posádkou na ISS

Medzinárodný tím na vesmírnej stanici ISS

Asi po 19 hodinách letu by sa mal „posádkový drak“ dostať k ISS dnes a automaticky by mal ukotviť modul ISS „Harmony“. Podľa NASA môžu astronauti zostať vo vesmíre zhruba 110 dní. Na palube ISS sú už traja astronauti – Chris Cassidy (USA), Anatoli Ivanishin a Ivan Vagner (obaja Rusko). Všetkých päť astronautov bude spolupracovať na ISS predtým, ako sa Behnken a Hurley vrátia na Zem a vrátia sa na Zem. Rozpojenie doku by malo byť tiež automatické. Potom sa „Dragon Crew“ vzdiali od ISS a znova vstúpi do zemskej atmosféry. Vesmírna loď SpaceX má podľa plánu zasiahnuť Atlantik pri pobreží Floridy. Ale do tej doby bude určite viac zaujímavých informácií od astronautov na ISS. Netrpezlivo naň čakáme!

Raketa SpaceX na ceste k ISS.

Raketa SpaceX Elon Musk Falcon 9 vo vesmíre prvý let s posádkou na ISS

Úspešný raketový let je pre SpaceX míľnikom

Štart rakety SpaceX s kapsulou Dragon s posádkou má veľký význam pre medzinárodné cestovanie do vesmíru. Misia „Drak posádky“ je súčasťou programu „Commercial Crew“ agentúry NASA. Známa americká vesmírna organizácia prerušila program raketoplánov v roku 2011 a potom poverila dve súkromné ​​spoločnosti SpaceX a Boeing stavať raketoplány. NASA za to zaplatila 3 miliardy dolárov. O deväť rokov neskôr je SpaceX zakladateľa spoločnosti Tesla a PayPal Elona Muska pripravená opäť dobyť vesmír. Prvý let rakety s posádkou je teraz skutočnosťou. Toto je míľnik vo vývoji amerického vesmírneho cestovania. A určite to robí miliardára Muska o krok bližšie k jeho snu. Jeho spoločnosť v súčasnosti pracuje na obrovskej rakete s názvom Starship. V blízkej budúcnosti by mal slúžiť na obežnú dráhu Mesiaca a dokonca aj na Mars. Dúfajme, že čoskoro budeme môcť zažiť aj tieto plánované lety do vesmíru!

Pre zlé počasie na Floride bol štart rakety posunutý z 27. mája na 30. mája.

Raketa SpaceX Elon Musk Falcon 9 pripravená na štart prvý let s posádkou na prvé spustenie letu ISS zrušilo zlé počasie na Floride

 „Vzlietli sme,“ uviedla NASA na Twitteri. „História je napísaná,“ hovorí krátka správa.

Raketa SpaceX Elon Musk Falcon-9 prvý pilotovaný let k úspešnej misii ISS

Misia je už považovaná za historickú.

Raketa SpaceX Elon Musk Falcon-9 prvý let s posádkou na historickú misiu ISS

Začala sa nová budúcnosť! Ponorte sa do snového sveta vesmíru!

Prvý pilotovaný let rakety SpaceX Elon Musk Falcon-9 do novej budúcnosti ISS začal zasnený svet vesmíru