Spoločnosť Huawei vyvíja svoj vlastný operačný systém

Android a iOS sú zvyčajne operačné systémy, na ktoré sa dá najlepšie spoľahnúť. V blízkej budúcnosti sa to však môže drasticky zmeniť. Samsung už nejaký čas vyvíja ten svoj Operačný systém Tizen a dokonca ho testoval na niektorých smartfónoch. Vzhľadom na správy, že Huawei v najbližších dňoch stratí prístup na platformu Google, čínsky výrobca smartfónov veľmi rýchlo potrebuje nový operačný systém pre svoje budúce zariadenia. Ten by už mohol byť k dispozícii v Číne na jeseň 2019 a medzinárodne na jar 2020.

Pre čínsku gigantickú spoločnosť nie je ani zďaleka koniec

Spoločnosť Huawei vyvíja svoj vlastný operačný systém logo spoločnosti huawei

Čo všetky aplikácie pre Android? Bude to ešte existovať??

HongMeng, ktorý pri spustení môže mať aj názov Ark OS, je navrhnutý tak, aby podporoval všetky aplikácie pre Android bez toho, aby ich vývojári museli vytvárať nové verzie. Tie je potom možné stiahnuť a vykonať priamo z AppGallery. Nový operačný systém je údajne tiež dostatočne flexibilný, aby bol kompatibilný so smartfónmi, počítačmi, tabletmi, televízormi a dokonca aj s automobilmi.

HongMeng alebo Ark OS je údajne kompatibilný so všetkými novými zariadeniami

Huawei vyvíja svoj vlastný operačný systém, čo s ním bude

Prvý operačný systém spoločnosti Huawei je vo vývoji už niekoľko rokov

Ešte v roku 2012 kolovali chýry o tom, že Huawei vyvinie vlastný operačný systém pre prípad, že by Číňania už nemohli používať technologických gigantov Android alebo Windows Mobile. Táto fáma sa potom potvrdila v roku 2018 – zakladateľ a generálny riaditeľ Ren Zhengfei uviedol plán do pohybu.

Existuje niekoľko dobrých dôvodov, prečo by alternatíva Androidu pre spoločnosť Huawei mohla byť dôležitá. Jednak sa zintenzívnili obvinenia zo špionáže a účasti v čínskej vláde. Spoločnosť Huawei pristála na „Zoznam subjektov„Z amerického ministerstva obchodu a teraz ich môžu dodávať iba veľmi konkrétni dodávatelia.

V dôsledku toho Google prerušil svoje vzťahy s Huawei a ukončil dlhý a plodný vzťah. Qualcomm a Intel čoskoro nasledovali. Napriek 90-dňovému ochrannému obdobiu vlády USA niektoré zvesti naznačujú, že ostatné spoločnosti prerušujú svoje vzťahy so spoločnosťou Huawei.

Ďalší krok k úplnej autonómii

Aj keď nie je napätie medzi USA a Čínou, existuje mnoho dôvodov, prečo chce Huawei skúmať svoju vlastnú technológiu. Technický gigant už nejaký čas dúfa, že zníži svoju závislosť od iných spoločností vo všeobecnosti, napríklad od podnikania s mobilnými procesormi. Aj keď spoločnosť Huawei stále používa procesory tretích strán, mnoho z jej nových zariadení už obsahuje čipy vyrobené samotnou spoločnosťou.

Nový Kirin 980 je jedným z najpokročilejších čipov svojej doby a nachádza sa v Mate 20

Spoločnosť Huawei vyvíja svoj vlastný operačný systém s novými čipmi kirin 980

Generálny riaditeľ Ren Zhengfei nedávno napriek dlhej situácii urobil odvážne vyhlásenia o budúcnosti. Vyhlásil, že Huawei nemôže v nasledujúcich dvoch alebo troch rokoch nikto dohnať. Ako súkromná spoločnosť má tú výhodu, že uľahčuje realizáciu veľkých investícií. Či sa tak stane, sa ukáže. Spoločnosť Huawei určite robí všetko, čo je v jej silách, aby zabezpečila budúcnosť svojich smartfónov aj napriek prísnym sankciám.

Huawei sa pohybuje na tenkom ľade

Huawei vyvíja svoj vlastný operačný systém huawei sedí na tenkom ľade

Huawei vyvíja vlastný operačný systém, huawei prežije